Complete Results From 2013 PowerAde Cross Country Meet

High School Invitational Held At Moccasin Bend Saturday Morning

Saturday, September 07, 2013
Varsity Girls 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Annie Batcheller         Knoxville Catholic    19:56.
15     1
  2 Anna Woodford            Farragut              21:00.82     2
  3 Haley Morris             Lenoir City           21:13.40    --
  4 Anna McMichael           Farragut              21:19.00     3
  5 Lucy Whitfield           GPS                   21:20.26     4
  6 Emily McMichael          Farragut              21:29.73     5
  7 Chandler Washburn        Franklin Road Academ  21:34.62     6
  8 Tori Tomokane-Vervill    GPS                   21:36.78     7
  9 Camille Baker            Knoxville Catholic    21:39.65     8
10 Kacy Roberson            Soddy Daisy           21:48.05     9
11 Heather Winter           Farragut              21:54.65    10
12 Tara Shanahan            GPS                   21:59.97    11
13 Huong Nguyen             Farragut              22:06.19    12
14 Alison Anderson          Baylor                22:10.16    13
15 Madison Watson           GPS                   22:23.59    14
16 Adrienne Webb            Baylor                22:40.56    15
17 Rosa Cisneros            Knoxville Catholic    22:43.25    16
18 Janelle Wigal            CSAS                  22:50.04    --
19 Erin Garmany             Baylor                22:58.41    17
20 Anne Miller Welborn      GPS                   23:00.65    18
21 Rachel Schatzman         Baylor                23:01.37    19
22 Carter Dickinson         GPS                   23:04.24    20
23 Micaela Freeman          Columbia Central      23:14.19    --
24 Whitney McConnell        Bradley Central       23:21.33    --
25 Marly Toledano           Baylor                23:22.71    21
26 Jennie Kwon              Baylor                23:27.35    22
27 Katie McBride            Farragut              23:31.06    23
28 Ellen Manson             Baylor                23:33.78    24
29 Caitlyn Moro             Ooltewah              23:45.61    --
30 Avery McIntosh           Baylor                23:45.83    --
31 Chloe Nance              Soddy Daisy           23:58.16    25
32 Madison Guider           Lenoir City           24:04.66    --
33 Katelyn Cooley           Knoxville Catholic    24:05.87    26
34 Doreen Flaherty          Ooltewah              24:28.21    --
35 Carson Woody             Farragut              24:31.76    27
36 Sarah Kromer             Franklin Road Academ  24:38.61    28
37 Alexis Lankford          Lenoir City           24:48.50    --
38 Lynn Fults               Red bank              24:57.06    --
39 Ashley Sweeney           Northwest Whitfield   25:13.32    29
40 Lindsey Bruce            Knoxville Catholic    25:15.07    30
41 Miriam Blanton           Notre Dame            25:36.86    --
42 Lena Fomeko              Bradley Central       25:45.54    --
43 Abigail Chapman          Farragut              26:10.21    --
44 Katrina Lungquist        Notre Dame            26:27.10    --
45 Deondra Thomas           Columbia Central      26:32.29    --
46 Jessica Thompson         Columbia Central      26:34.13    --
47 Jen Rivera               Northwest Whitfield   26:38.38    31
48 Rachel Jackson           Knoxville Catholic    26:39.88    32
49 Kayla Sims               Walker Valley         26:43.60    --
50 Kennedy Knowles          Ooltewah              26:45.92    --
51 Rachel Tarver            Walker Valley         26:59.32    --
52 Darby Schumacher         Baylor                27:01.17    --
53 Dala Hufstetler          Northwest Whitfield   27:05.44    33
54 Caroline Duffy           Northwest Whitfield   27:14.71    34
55 Haley Weathers           Soddy Daisy           27:28.35    35
56 Trinity Sellers          Walker Valley         27:30.19    --
57 Alyssa Partridge         Soddy Daisy           27:33.56    36
58 Haylee Ferguson          Franklin Road Academ  27:41.49    37
59 Tilea West               Northwest Whitfield   27:44.14    38
60 Leah Frye                Northwest Whitfield   27:46.94    39
61 Grace Wyatt              Knoxville Catholic    27:48.40    40
62 Lindsey Armstrong        Bradley Central       27:52.56    --
63 Anna Mills               Notre Dame            27:55.09    --
64 Martha Grace Scripps     Franklin Road Academ  28:01.68    41
65 Sierra Green             Walker Valley         28:11.06    --
66 Sarah Wade               Soddy Daisy           29:15.44    42
67 Ginny Boyd               Franklin Road Academ  29:24.64    43
68 Jordan Eagle             Notre Dame            29:51.66    --
69 Hannah Herfurth          Ooltewah              30:25.15    --
70 Carrigan Corsi           Franklin Road Academ  30:48.27    44
71 Emily Lughart            Northwest Whitfield   31:33.39    45
72 Kristen Walters          Soddy Daisy           31:36.15    46
73 Hannah Hutchinson        Northwest Whitfield   31:55.61    --
74 Anna Marion              Soddy Daisy           34:02.22    47
75 Brittany Stedman         Soddy Daisy           36:21.15    --
76 Ashlee Cleveland         Soddy Daisy           36:41.51    --

          Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
  1 Farragut               32      2    3    5   10   12   23   27 
      Total Time: 1:47:51      Average: 21:34.08      1-5 Split: 1:06
  2 GPS                    54      4    7   11   14   18   20    - 
      Total Time: 1:50:22      Average: 22:04.25      1-5 Split: 1:41
  3 Knoxville Catholic     81      1    8   16   26   30   32   40 
      Total Time: 1:53:40      Average: 22:44.00      1-5 Split: 5:19
  4 Baylor                 85     13   15   17   19   21   22   24 
      Total Time: 1:54:14      Average: 22:50.65      1-5 Split: 1:13
  5 Soddy Daisy            147     9   25   35   36   42   46   47 
      Total Time: 2:10:04      Average: 26:00.72      1-5 Split: 7:28
  6 Franklin Road Academ   155     6   28   37   41   43   44    - 
      Total Time: 2:11:22      Average: 26:16.21      1-5 Split: 7:51
  7 Northwest Whitfield    165    29   31   33   34   38   39   45 
      Total Time: 2:13:56      Average: 26:47.20      1-5 Split: 2:31

Varsity Boys 5000 Meter Run                  
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Harold Smith             Bradley Central       16:35.03    --
  2 Joe Bindner              Knoxville Catholic    16:41.83     1
  3 Louis Morris             Farragut              17:06.59     2
  4 John Carlson             Baylor                17:09.06     3
  5 Alex Sumida              Baylor                17:09.28     4
  6 Garret Flores            Ooltewah              17:15.89     5
  7 Jackson Goodwin          Baylor                17:30.45     6
  8 Ian Hodge                Farragut              17:36.36     7
  9 Blake Rhoden             Franklin Road Academ  17:49.18     8
10 Wilson Ekern             Farragut              17:56.41     9
11 Collin Gwaltney          Bradley Central       18:03.31    --
12 Anders Pokela            Baylor                18:03.88    10
13 Luke Portera             Baylor                18:04.82    11
14 Reed Anderson            Farragut              18:08.63    12
15 Henson Gibbs             Northwest Whitfield   18:15.92    13
16 Will Doktycz             Knoxville Catholic    18:20.66    14
17 Austin Hoag              Farragut              18:21.20    15
18 Eli Darby                Farragut              18:26.05    16
19 Joe Kirk                 Soddy Daisy           18:31.95    17
20 Connor Bihlmeyer         Farragut              18:38.12    18
21 Jacob Tankersley         Farragut              18:46.20    --
22 Chris Schult             Farragut              18:52.40    --
23 Gift Smiddy              Knoxville Catholic    18:58.35    19
24 Chase Martin             Soddy Daisy           19:02.32    20
25 Tommy Quinn              Columbia Central      19:08.65    21
26 Christian Rudd           Red bank              19:10.30    22
27 Yankarlos Taveras        Ooltewah              19:14.39    23
28 Dylan Richards           Northwest Whitfield   19:20.93    24
29 Tucker Roberts           Soddy Daisy           19:24.46    25
30 Jack Marshall            Ooltewah              19:28.93    26
31 Kyle Roberts             Northwest Whitfield   19:29.33    27
32 Brandon Bolino           Northwest Whitfield   19:37.75    28
33 Isaiah Jones             Soddy Daisy           19:38.59    29
34 Cory Aulich              Soddy Daisy           19:40.32    30
35 Stephen Wingo            Red bank              19:41.75    31
36 Irfan Dewji              Baylor                19:45.75    32
37 Alex Sanders             Columbia Central      19:47.63    33
38 Pierce Beckett           Soddy Daisy           19:49.06    34
39 Tanner Clark             Franklin Road Academ  19:50.38    35
40 Seneca Morin             Baylor                19:51.66    36
41 Jack Frierson            Baylor                19:55.40    --
42 Connor Wike              Knoxville Catholic    19:56.62    37
43 Keenan Jacobsen          Ooltewah              20:00.71    38
44 Shane Etherton           Notre Dame            20:02.29    39
45 Ryan Babb                Knoxville Catholic    20:10.21    40
46 Joseph Munoz             Walker Valley         20:15.68    41
47 Brandon Yen              Lenoir City           20:17.75    --
48 James Daffron            Knoxville Catholic    20:22.30    42
49 Jesus Arciniega          Baylor                20:36.26    --
50 Kolby Haynes             Ooltewah              20:36.48    43
51 Shane Feeney             Red bank              20:40.34    44
52 Andrew Lewis             Notre Dame            20:44.15    45
53 Lane Bramblett           Northwest Whitfield   20:49.74    46
54 Andrew Clark             Ooltewah              20:58.22    47
55 Trent Oakes              Soddy Daisy           21:10.21    48
56 Michael Pipkin           Northwest Whitfield   21:15.43    49
57 Rhys Miller              Notre Dame            21:22.99    50
58 Noah Baker               Lenoir City           21:25.00    --
59 Joe Keller               Bradley Central       21:27.81    --
60 Nick Armendarez          Knoxville Catholic    21:35.68    51
61 Devin Pruett             Walker Valley         21:38.63    52
62 Weston Chambers          Soddy Daisy           21:39.96    --
63 Mason McClure            Walker Valley         21:45.46    53
64 John Hixon               Walker Valley         21:45.67    54
65 Akili Moss               Notre Dame            21:46.57    55
66 C.J. Mccullough          Walker Valley         21:47.98    56
67 Spencer Meeks            Franklin Road Academ  21:49.34    57
68 Will Riley               Columbia Central      21:58.36    58
69 Ezrick Whaley            Bradley Central       22:27.28    --
70 Jacen Baugh              Soddy Daisy           22:33.00    --
71 Carson Brock             Northwest Whitfield   22:41.46    59
72 Lane Delay               Northwest Whitfield   22:46.38    --
73 Cal Turner               Franklin Road Academ  22:49.42    60
74 Will Burgess             Walker Valley         22:49.99    61
75 Cole Williams            Columbia Central      22:51.68    62
76 Kyle Stedman             Soddy Daisy           22:53.56    --
77 Chase Rowe               Columbia Central      23:04.34    63
78 Tomas Sastre             Red bank              23:45.92    64
79 Clarence Neal            Red bank              23:48.59    65
80 Kendall Hargrove         Columbia Central      23:54.55    66
81 Ethan Benesh             Columbia Central      23:55.30    67
82 Eli Frizell              Franklin Road Academ  23:55.53    68
83 Hunter Matthews          Franklin Road Academ  23:57.50    69
84 Nick Luthy               Franklin Road Academ  25:35.27    70
85 Bobby Chaffin            Walker Valley         25:56.08    71
86 Jonathan Eagle           Notre Dame            26:14.17    72
87 William Grafton          Notre Dame            26:27.58    73
88 Matt Ward                Franklin Road Academ  28:29.91    --
89 Ryan Modondo             Franklin Road Academ  29:12.47    --

             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores            
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)
=================================================================
  1 Baylor                 34      3    4    6   10   11   32   36 
      Total Time: 1:27:58      Average: 17:35.50      1-5 Split: 56
  2 Farragut               45      2    7    9   12   15   16   18 
      Total Time: 1:29:10      Average: 17:49.84      1-5 Split: 1:15
  3 Knoxville Catholic     111     1   14   19   37   40   42   51 
      Total Time: 1:34:08      Average: 18:49.54      1-5 Split: 3:29
  4 Soddy Daisy            121    17   20   25   29   30   34   48 
      Total Time: 1:36:18      Average: 19:15.53      1-5 Split: 1:09
  5 Ooltewah               135     5   23   26   38   43   47    - 
      Total Time: 1:36:37      Average: 19:19.28      1-5 Split: 3:21
  6 Northwest Whitfield    138    13   24   27   28   46   49   59 
      Total Time: 1:37:34      Average: 19:30.74      1-5 Split: 2:34
  7 Red bank               226    22   31   44   64   65    -    - 
      Total Time: 1:47:07      Average: 21:25.38      1-5 Split: 4:39
  8 Franklin Road Academ   228     8   35   57   60   68   69   70 
      Total Time: 1:46:14      Average: 21:14.77      1-5 Split: 6:07
  9 Columbia Central       237    21   33   58   62   63   66   67 
      Total Time: 1:46:51      Average: 21:22.14      1-5 Split: 3:56
10 Walker Valley          256    41   52   53   54   56   61   71 
      Total Time: 1:47:14      Average: 21:26.69      1-5 Split: 1:33
11 Notre Dame             261    39   45   50   55   72   73    - 
      Total Time: 1:50:11      Average: 22:02.04      1-5 Split: 6:12

(Email John Hunt at nomarathonmoose@comcast.net)

Grace Nets 9-0 Soccer Win

The Grace Academy Lady Golden Eagles kept themselves in a tie for first place in district 5-A/AA with a 9-0 win over Sweetwater High School Tuesday night. It took Grace Academy about 15 minutes to net its first goal, but then the goals came quickly. Kayla Bibbs and Maddie Ferrel led the way for Grace scoring two goals each while five other Lady Golden Eagles scored once.  ... (click for more)

Men’s Golf Will Play This Weekend In NAIA Fall Preview

Dalton State men’s golf will have a chance to see many of the top golf teams in the NAIA this weekend. The Sun Conference and the Daytona Beach Convention and Visitors Bureau will host the 2014 NAIA Golf Fall Preview at LPGA International Course from Friday through Sunday. This weekend’s competition will feature 19 teams from 18 different schools. The 54-hole tournament ... (click for more)

Teen, 17, Charged With Aggravated Rape In Attack On 69-Year-Old North Chattanooga Runner

A 17-year-old has been charged with aggravated rape in connection with an attack on a 69-year-old runner in North Chattanooga on Monday morning. Since the person charged is a juvenile, the only information given was that he is a black male. The incident happened at approximately 7:30 a.m. on Mississippi Avenue. P olice initially said the suspect was described as ... (click for more)

Berke Implements New Pay Plan For Chattanooga Fire Department

Mayor Andy Berke joined the International Association of Fire Fighters (IAFF) and leadership of the Chattanooga Fire Department to unveil the Department’s new pay plan Wednesday afternoon. At a press conference at Fire Hall #1 on Main Street, Mayor Berke and IAFF Local 820 President Jack Thompson signed a Memorandum of Understanding (MOU) which sets forth regular raises for ... (click for more)

Keep John Roberts, Commissioner Of Red Bank

It has been a week since the Red Bank Neighborhood Pride Association held their candidate forum at Red Bank Middle School. I was privileged to have been asked to moderate the affair. What follows is my interpretation of the current issues facing the citizens of Red Bank and, at the end, a summation of whom I feel should be elected and whom I will be voting for personally. First, ... (click for more)

Roy Exum: My October Garden

Hark! It is the first day of October and, as I make my monthly stroll through the garden, I find a growing numbers of leaves and acorns. Autumn leaves are beautiful while acorns are nuts, thus you will get the idea as we make our monthly awards: A PRETTY LEAF to Phil Hughes after the Minnesota Twins pitcher came within one inning of earning a $500,000 bonus this season. The deal ... (click for more)