CCS Track Open Invitational Results

Saturday, March 22, 2014

                          HS Girls Discus                           

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Rachel Lawhorn        12 Walker Valley High S    107-09  3    10

  2 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho    100-00  3     8

  3 CyCy White             9 Walker Valley High S     87-06  3     6

  4 Brett Suggs           11 Stone Memorial High      84-00  3     5

  5 Riley Visser          11 Chattanooga Christia     80-05  1     4

  6 Riley Hunt            10 Stone Memorial High      71-10  3     3

  7 Madeline Mcdonald     12 Tellico Plains High      71-02  3     2

  8 Morgan Cantrell       12 Notre Dame High Scho     62-10  3     1

  9 Haley Wattenbarger    10 Walker Valley High S     62-02  2      

 10 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central      60-04  2      

 11 Tori Henson            9 Tellico Plains High      59-00  1      

 12 Brooke Bonts           9 Stone Memorial High      58-08  1      

 13 Mary Adams            10 Sequatchie Co.
High      55-11  2      

 14 Alyssa Rosenzueg       9 Chattanooga Central      51-10  2      

 15 Erin Johnson          10 Chattanooga Christia     51-06  2      

 16 Naomi Neri            10 Notre Dame High Scho     49-08  2      

 17 Brittany Smith        11 Sequatchie Co. High      49-07  2      

 18 Venus Geiger          11 Howard School of Aca     43-09  1      

 19 Mallory England       11 Chattanooga Christia     42-09  2      

 20 Hannah Neubert         9 Grace Baptist Academ     41-05  1      

 21 Ashlyn Young          11 Sequatchie Co. High      37-07  1      

 22 Sydney Pringle        12 Brainerd High School     37-06  2      

 23 Kyra Williams         11 Tellico Plains High      30-01  1      

SCR Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central         ND  1      

SCR Riley Visser          11 Chattanooga Christia        ND  3      

scr Tiffani Estep         12 Chattanooga Central         ND  3      



                           HS Boys Discus                           

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Daniel Ramsey         11 Chattanooga Christia    113-11  3    10

  2 Dakota Karge          11 Stone Memorial High      92-11  3     8

  3 Garrett Reno          12 Tellico Plains High      87-00  3     6

  4 Chris Emerson         12 Tellico Plains High      81-08  2     5

  5 Chase Nappier         11 Lighthouse Christian     77-04  1     4

  6 Sadler Bartula        11 Walker Valley High S     77-02  2     3

  7 Brandon Lewis         11 Chattanooga Central      76-05  3     2

  8 Corey Buccina         12 Stone Memorial High      76-03  2   0.5

  8 Ben McGowan           10 Brainerd High School     76-03  3   0.5

 10 William Montgomery    11 Notre Dame High Scho     75-05  3      

 11 Braxton Nappier       11 Lighthouse Christian     74-08  1      

 12 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca     74-04  3      

 13 Conner August            Unknown                  72-11  3      

 14 Brad Baker             9 Chattanooga Christia     72-09  2      

 15 C.j. Schwark          10 Walker Valley High S     72-08  2      

 16 Pete Sexton           10 East Ridge High Scho     71-08  1      

 17 Austin Lockhart       11 Sequatchie Co. High      71-02  3      

 18 Shane Laymon          10 Sequatchie Co. High      70-08  2      

 19 Brian Sledge          10 Chattanooga Central      68-10  2      

 20 Conner Crockett        9 Stone Memorial High      66-04  2      

 21 Charles Fisher VonCan 11 Sequatchie Co. High      62-06  2      

 22 Mershad Melvin        10 Notre Dame High Scho     62-01  3      

 23 Dalton Bailey         11 Chattanooga Christia     61-08  2      

 24 Lyonel Gladden        10 Brainerd High School     61-04  3      

 25 Justin Turner         12 Brainerd High School     58-10  3      

 26 John Adewoye          12 Lighthouse Christian     53-05  1      

 27 Timothy Watson         9 Tellico Plains High      52-07  1      

 28 Ben Bower             12 Silverdale Baptist A     52-01  1      

 29 DeVantae Binford      11 Howard School of Aca     45-04  1      

 30 Curtis Noiseaux       10 Chattanooga Central      44-06  2      

 nd Deondre Chambliss     10 East Ridge High Scho        ND  1      

 nd Dakota Doss           10 Grace Baptist Academ        ND  1      

 nd Devonte McNabb         8 Howard School of Aca        ND  1      

 nd Alex Burks             9 Silverdale Baptist A        ND  2      

 nd Harrison Smith        11 Walker Valley High S        ND  3      



                         HS Girls Shot Put                          

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Rachel Lawhorn        12 Walker Valley High S  36-05.00  3    10

  2 CyCy White             9 Walker Valley High S  30-10.25  3     8

  3 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho  29-11.50  3     6

  4 Morgan Cantrell       12 Notre Dame High Scho  27-09.75  3     5

  5 Miriam Kirk           11 Lighthouse Christian  26-10.00  1     4

  6 Riley Visser          11 Chattanooga Christia  25-05.00  3     3

  7 Haley Wattenbarger    10 Walker Valley High S  25-02.00  3     2

  8 Sydney Pringle        12 Brainerd High School  24-09.00  2     1

  9 Lacey Melton          10 Stone Memorial High   24-01.50  2      

 10 Venus Geiger          11 Howard School of Aca  24-01.00  3      

 11 Erin Johnson          10 Chattanooga Christia  23-10.50  3      

 12 Brooke Bonts           9 Stone Memorial High   23-09.50  2      

 13 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central   22-07.00  2      

 14 Riley Hunt            10 Stone Memorial High   22-02.00  2      

 15 Naomi Neri            10 Notre Dame High Scho  21-11.75  2      

 16 Madeline Mcdonald     12 Tellico Plains High   20-10.00  2      

 17 Alyssa Rosenzueg       9 Chattanooga Central   20-03.00  1      

 18 Hali Thomas            9 Chattanooga Central   20-01.50  1      

 19 Brittany Smith        11 Sequatchie Co. High   19-05.50  2      

 20 Mary Adams            10 Sequatchie Co. High   18-04.00  2      

 21 Tori Henson            9 Tellico Plains High   17-00.50  1      

 22 Mallory England       11 Chattanooga Christia  16-00.75  1      

 23 Ashlyn Young          11 Sequatchie Co. High   15-00.50  3      

scr Samantha Goldman      11 Grace Baptist Academ        ND  1      

scr Hannah Neubert         9 Grace Baptist Academ        ND  1      

scr Kyra Williams         11 Tellico Plains High         ND  1      



                          HS Boys Shot Put                          

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Dakota Karge          11 Stone Memorial High   39-03.50  3    10

  2 William Montgomery    11 Notre Dame High Scho  37-02.75  3     8

  3 Daniel Ramsey         11 Chattanooga Christia  37-02.50  2     6

  4 Gaquan Lendnor           Brainerd High School  36-08.00  3     5

  5 Nick Martin           10 Chattanooga Central   36-06.50  3     4

  6 Ben Bower             12 Silverdale Baptist A  35-08.00  3     3

  7 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca  34-11.00  2     2

  8 Garrett Reno          12 Tellico Plains High   34-05.50  2     1

  9 Caleb Abernathy       11 Lighthouse Christian  32-11.25  3      

 10 Deondre Chambliss     10 East Ridge High Scho  32-04.00  1      

 11 Brandon Lewis         11 Chattanooga Central   32-00.00  1      

 11 Corey Buccina         12 Stone Memorial High   32-00.00  2      

 11 Pete Sexton           10 East Ridge High Scho  32-00.00  3      

 14 C.j. Schwark          10 Walker Valley High S  31-08.50  2      

 15 Chris Emerson         12 Tellico Plains High   31-04.75  2      

 16 Jarrod Bass           11 Sequatchie Co. High   31-01.50  3      

 17 Charles Careathers    11 East Ridge High Scho  30-11.50  3      

 18 DeVantae Binford      11 Howard School of Aca  30-05.50  1      

 18 Cyrus Salazar            Brainerd High School  30-05.50  3      

 20 Alex Burks             9 Silverdale Baptist A  29-09.00  2      

 21 Dylan Neely           12 Chattanooga Central   29-08.00  1      

 22 Cameron Pryor         11 Sequatchie Co. High   28-04.25  3      

 23 Conner Crockett        9 Stone Memorial High   28-02.00  1      

 24 Justin Turner            Brainerd High School  27-09.50  3      

 25 John Adewoye          12 Lighthouse Christian  27-05.00  2      

 26 Mershad Melvin        10 Notre Dame High Scho  26-09.00  3      

 27 Sadler Bartula        11 Walker Valley High S  26-06.00  2      

 28 Dylan Webb            11 Chattanooga Christia  24-05.50  2      

 29 Spencer Griffin       11 Chattanooga Christia  22-04.50  1      

 30 Hunter Roberts        11 Sequatchie Co. High   19-06.00  1      

SCR Harrison Smith        11 Walker Valley High S        ND  1      

 nd Dakota Doss           10 Grace Baptist Academ        ND  1      

 nd Timothy Watson         9 Tellico Plains High         ND  1      



                            HS Girls Long Jump                            

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Kyhonah Lawrence      10 East Ridge High Scho  16-04.00   NWI  2    10

  2 Annie Ripper          10 Notre Dame High Scho  14-08.75   NWI  2     8

  3 Brianna Epps          11 East Ridge High Scho  14-06.00   NWI  2     6

  4 Amanda McClendon      12 Brainerd High School  13-06.75   NWI  2     5

  5 Miriam Kirk           11 Lighthouse Christian  13-04.00   NWI  1     4

  6 Gracie Pierce          9 Walker Valley High S  13-03.00   NWI  2     3

  7 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High   12-10.00   NWI  2     2

  8 Kendall Brantley       9 Stone Memorial High   12-00.50   NWI  2     1

  9 Serenity Sparks       11 Brainerd High School  11-01.00   NWI  1      

  9 Cheyanne Vaughn       11 Sequatchie Co. High   11-01.00   NWI  1      

 nd Aaraven Gilbert       10 Lighthouse Christian        ND        1      

 nd Taylor Johnson        10 Sequatchie Co. High         ND        1      

scr Latoya Adams          11 Silverdale Baptist A        ND        1      

scr Mari Hale              9 Silverdale Baptist A        ND        1      

scr Valerie Cheek         10 Tellico Plains High         ND        1      

scr Kristin Hawk          12 Tellico Plains High         ND        1      

 nd Katie Wilbourn         9 Grace Baptist Academ        ND        2      

scr Mazie Hooper           9 Tellico Plains High         ND        2      

scr Christy Sheperd       10 Walker Valley High S        ND        2      



                            HS Boys Long Jump                             

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Terrance Hayes        11 Chattanooga Central   20-02.50   NWI  3    10

  2 Brayden Grant          9 Sequatchie Co. High   19-09.75   NWI  3     8

  3 Thomas Carter         12 Notre Dame High Scho  19-07.50   NWI  3     6

  4 Rashad Barnes          9 Brainerd High School  18-02.00   NWI  1     5

  5 Bryce Nunnelly         9 Walker Valley High S  17-08.00   NWI  2     4

  6 Devin Pruett          12 Walker Valley High S  17-00.50   NWI  3     3

  7 Mike Dyers             9 East Ridge High Scho  16-11.00   NWI  3     2

  8 Isaiah Bolton         10 Chattanooga Christia  16-07.25   NWI  2     1

  9 Mason Kennedy          9 Silverdale Baptist A  16-07.00   NWI  2      

  9 Bryce Choate          11 Tellico Plains High   16-07.00   NWI  3      

 11 Denzel Wimbley        12 Sequatchie Co. High   16-01.50   NWI  3      

 12 Joshua Riley          11 Walker Valley High S  16-01.00   NWI  3      

 13 Preston Yother        10 Sequatchie Co. High   16-00.00   NWI  1      

 14 Nicholas Griskenas- M  9 Stone Memorial High   15-09.00   NWI  1      

 15 Tarik Williams        12 Brainerd High School  14-11.25   NWI  1      

scr Terrance Noble         9 Brainerd High School        ND        1      

scr Dave Baker            10 Chattanooga Christia        ND        1      

scr Preston Duncan         9 Grace Baptist Academ        ND        1      

scr Devonte McNabb         8 Howard School of Aca        ND        1      

 nd Chase Nappier         11 Lighthouse Christian        ND        1      

scr Dylan Greewood         9 Stone Memorial High         ND        1      

scr Joshua Taylor         11 East Ridge High Scho        ND        2      

scr Jamel Sutton          10 Howard School of Aca        ND        2      

scr Dave Baker            10 Chattanooga Christia        ND        2      

scr Peples Ezra            9 Silverdale Baptist A        ND        2      

scr Ethan Pierce           9 Stone Memorial High         ND        2      

 nd Tony Calkins           9 Tellico Plains High         ND        2      

scr Blake Hunt            10 Tellico Plains High         ND        2      

scr Carson Loyal           9 Chattanooga Christia        ND        3      

scr Joseph Sofield        12 Grace Baptist Academ        ND        3      



                         HS Girls Triple Jump                          

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Tavisha McColley      12 Howard School of Aca  28-07.00   NWI    10

  2 Rachel Lawhorn        12 Walker Valley High S  26-08.00   NWI     8

  3 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High   24-07.50   NWI     6

  4 Keeosha Johnson       12 Howard School of Aca  24-03.50   NWI     5

  5 Kristin Hawk          12 Tellico Plains High   20-05.00   NWI     4

scr Mazie Hooper           9 Tellico Plains High         ND            



                          HS Boys Triple Jump                          

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Benjamin Moore         9 Chattanooga Christia  31-00.25   NWI    10

  2 Will Burdin           11 Walker Valley High S  29-10.50   NWI     8

  3 Patrick Slough        10 East Ridge High Scho  27-08.00   NWI     6

  4 Zack Vandevere        11 Tellico Plains High   25-00.75   NWI     5

 nd Geno Palazzola        12 Tellico Plains High         ND            

 nd Joshua Riley          11 Walker Valley High S        ND            



                       HS Girls High Jump                        

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Shelby Balch          12 Chattanooga Christia   5-00.00    10

  2 Aly McNulty           11 Stone Memorial High    4-10.00     8

  3 Kayli Priestwood      12 Stone Memorial High    4-08.00     6

  4 Rachel Geissler        9 Chattanooga Christia   4-06.00   4.5

  4 CyCy White             9 Walker Valley High S   4-06.00   4.5

  6 Kyhonah Lawrence      10 East Ridge High Scho   4-04.00     3

scr Tiffani Estep         12 Chattanooga Central         NH      

scr Carolyn Kuyrkendall    9 Chattanooga Christia        NH      



                        HS Boys High Jump                        

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Tyler Byrd            10 Notre Dame High Scho   5-04.00    10

  2 Mason McClure         11 Walker Valley High S   5-04.00     8

 nh Ty Cotter             10 Chattanooga Central         NH      

 nh Trey Tiller           11 Chattanooga Central         NH      

 nh Carson Loyal           9 Chattanooga Christia        NH      

 nh Benjamin Moore         9 Chattanooga Christia        NH      

 nh Jeremiah McKibben     10 East Ridge High Scho        NH      

 nh Blake Hunt            10 Tellico Plains High         NH      

 nh Geno Palazzola        12 Tellico Plains High         NH      

 nh John Hixon             9 Walker Valley High S        NH      

 nh Joshua Riley          11 Walker Valley High S        NH      



                       HS Girls Pole Vault                       

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Nicolette Gordon      11 Chattanooga Christia   9-06.00    10

 nh Sydney Ibach           9 Chattanooga Christia        NH      



                       HS Boys Pole Vault                        

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Dave Baker            10 Chattanooga Christia  10-00.00    10

  2 Carter Thomas         12 Chattanooga Christia   7-06.00     8

  3 Casey Hamby           12 Tellico Plains High    7-06.00     6

  4 Alex Hundley           9 Chattanooga Christia   7-00.00     5



                 HS Girls 4x800 Meter Relay                 

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Stone Memorial High School A              11:05.33    10

      1) Tiffany Cokkinias     2) Hailey Coudriet       

      3) Lexi Hinch            4) Bailey Rutledge       

  2 Chattanooga Christian School A            11:55.51     8

      1) Eden Brock            2) Meg Ligon             

      3) Olivia Samples        4) Sydney Ibach          

      5) Riley Visser          

  3 Walker Valley High School A               12:27.18     6

      1) Kyla Downes           2) Sierra Green          

      3) Hali Lowe             4) Trinity Sellers       

      5) Kayla Sims            

  4 Chattanooga Central High School A         14:04.45     5

      1) Sheryl Gullien-Montene2) Hannah Holmberg       

      3) Sara Jane Sanchez     4) Kelly Wnuk            



                 HS Boys 4x800 Meter Relay                  

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          9:27.55    10

      1) Kendall Colston       2) Josh May              

      3) Fred McShan           4) Jaylen Stinson        

  2 Stone Memorial High School A               9:58.45     8

      1) Ben Bowman            2) John Mathis           

      3) George Sampley        4) John Paul Swafford    

  3 Tellico Plains High School A              10:15.43     6

      1) Ethan Odell           2) Henry Odell           

      3) Brent Reagan          4) Bryce Choate          

  4 Chattanooga Christian School A            10:22.90     5

      1) Chase Bennett         2) Collin Peace          

      3) Joseph Nease          4) Alex Hundley          

      5) Ben Higley            

  5 Sequatchie Co. High School A              10:25.59     4

      1) Zach Baird            2) Richard Daniel        

      3) Tyler Moore           4) Blake Sullivan        

      5) Brelyn Grant          

  6 Brainerd High School A                    10:46.10     3

      1) Terrance Noble        2) Rod Holloway          

      3) Rashad Barnes         4) Jairus Williams       

  7 Walker Valley High School A               10:50.62     2

      1) Vincent Jur           2) Mason McClure         

      3) Luke Mcdonald         4) Zach Nicodemus        

      5) Will Burgess          



                        HS Girls 100 Meter Hurdles                        

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Shelby Balch          12 Chattanooga Christia     17.74   NWI  2    10

  2 Jayla Stone            9 East Ridge High Scho     18.19   NWI  1     8

  3 Aly McNulty           11 Stone Memorial High      18.80   NWI  2     6

  4 Serena Smith           9 East Ridge High Scho     19.67   NWI  1     5

  5 LaShawn Kelly         12 Brainerd High School     19.82   NWI  1     4

  6 Sydney Ibach           9 Chattanooga Christia     20.14   NWI  2     3

  7 Hali Miller           11 Walker Valley High S     20.15   NWI  2     2

  8 Gracie Pierce          9 Walker Valley High S     20.54   NWI  1     1

  9 Rachel Raulerson      11 Stone Memorial High      20.96   NWI  2      

 10 Nicole Blohm          11 Notre Dame High Scho     21.67   NWI  2      

 11 Chelsea McClendon     11 Brainerd High School     22.36   NWI  2      

 12 Rachel Geissler        9 Chattanooga Christia     22.77   NWI  1      

SCR Peytin Delk           11 Walker Valley High S        NT   NWI  1      

SCR Sydney Ibach           9 Chattanooga Christia        NT   NWI  2      



                        HS Boys 110 Meter Hurdles                         

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Jeremiah McKibben     10 East Ridge High Scho     17.25   NWI  2    10

  2 Josh Ryan             11 Tellico Plains High      18.53   NWI  1     8

  3 Casey Hamby           12 Tellico Plains High      18.93   NWI  2     6

  4 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High      19.68   NWI  2     5

  5 Brandon Butts         12 Howard School of Aca     20.22   NWI  1     4

  6 Preston Yother        10 Sequatchie Co. High      20.52   NWI  1     3

  7 Bradley Headrick       9 Walker Valley High S     21.02   NWI  2     2

SCR Jonathan Black        12 Howard School of Aca        NT   NWI  1      

SCR Austin Watson         10 Walker Valley High S        NT   NWI  1      

SCR Austin Reynolds       10 Sequatchie Co. High         NT   NWI  2      



                         HS Girls 100 Meter Dash                          

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Miriam Kirk           11 Lighthouse Christian     14.20   NWI  2    10

  2 Alex Carter           10 Notre Dame High Scho     14.30   NWI  5     8

  3 Serenity Sparks       11 Brainerd High School     14.52   NWI  5     6

  4 Aaraven Gilbert       10 Lighthouse Christian     14.62   NWI  2     5

  5 Cydney Black           9 Walker Valley High S     14.75   NWI  5     4

  6 Samantha Gray          9 Stone Memorial High      14.80   NWI  5     3

  7 Sharmayne Moon        11 East Ridge High Scho     14.90   NWI  2     2

  8 Lacey Melton          10 Stone Memorial High      14.95   NWI  5     1

  9 Laura Ligon            9 Chattanooga Christia     15.19   NWI  4      

 10 Kayla Bibbs            9 Grace Baptist Academ     15.32   NWI  5      

 11 Becca Davis           10 Silverdale Baptist A     15.83   NWI  3      

 12 Lauren Wiiliams        9 Notre Dame High Scho     15.84   NWI  5       .834

 13 Jayla Young           11 Brainerd High School     15.84   NWI  4       .835

 14 Mecaiah Powell        11 Lighthouse Christian     15.92   NWI  1      

 15 Emma Dunnavin          9 Notre Dame High Scho     15.94   NWI  5      

 16 Katie Ervin            9 Silverdale Baptist A     15.97   NWI  4      

 17 Maria Hobbs           11 Sequatchie Co. High      16.35   NWI  3       .346

 18 Secret Lewis          10 Brainerd High School     16.35   NWI  2       .350

 19 Kristin Hawk          12 Tellico Plains High      16.37   NWI  3      

 20 Nicole Hartman        10 Walker Valley High S     16.42   NWI  4      

 21 Kyla Downes            9 Walker Valley High S     16.51   NWI  4      

 22 Meghan Dawson         10 Sequatchie Co. High      16.55   NWI  3      

 23 Cami Stroud           10 Chattanooga Christia     16.87   NWI  1      

 24 Latoya Adams          11 Silverdale Baptist A     17.20   NWI  3      

 25 Victoria Cheek        11 Tellico Plains High      17.22   NWI  3      

 26 Madeline Mcdonald     12 Tellico Plains High      17.27   NWI  4      

 27 Tiffany Frost         10 Chattanooga Christia     18.07   NWI  3      

SCR Madison Reed           9 Stone Memorial High         NT   NWI  1      

SCR Aly McNulty           11 Stone Memorial High         NT   NWI  1      

SCR Rachel Raulerson      11 Stone Memorial High         NT   NWI  1      

SCR Samantha Goldman      11 Grace Baptist Academ        NT   NWI  2      

SCR Taylor Johnson        10 Sequatchie Co. High         NT   NWI  3      

SCR Kristian Parks        10 Grace Baptist Academ        NT   NWI  4      

SCR Mohogany Stewart      10 Howard School of Aca        NT   NWI  4      



                          HS Boys 100 Meter Dash                          

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Ja'Quarius Cole       12 Chattanooga Central      11.71   NWI  5    10

  2 Auston Banks          11 Notre Dame High Scho     11.72   NWI  5     8

  3 Jay Warren            12 Chattanooga Central      11.74   NWI  5     6

  4 Aj Flemister          11 Notre Dame High Scho     11.80   NWI  4     5

  5 Devin Pruett          12 Walker Valley High S     12.10   NWI  4     4

  6 Ricky Ballard         10 Notre Dame High Scho     12.13   NWI  4     3

  7 Seth Vaughn           11 East Ridge High Scho     12.19   NWI  5     2

  8 Kevin Albert          11 Brainerd High School     12.21   NWI  5     1 .201

  9 Kenneth Sawyer        10 Brainerd High School     12.21   NWI  4       .210

 10 Taven Spann           10 Chattanooga Central      12.30   NWI  4      

 11 Nakota Culver         12 East Ridge High Scho     12.31   NWI  5      

 12 Mike Dyers             9 East Ridge High Scho     12.40   NWI  4      

 13 Bryce Nunnelly         9 Walker Valley High S     12.52   NWI  4      

 14 Chase Nappier         11 Lighthouse Christian     12.54   NWI  3      

 15 Zach Hartman          12 Walker Valley High S     12.70   NWI  4      

 16 Braxton Nappier       11 Lighthouse Christian     12.74   NWI  3      

 17 Robbie Vandergriff    10 Sequatchie Co. High      12.76   NWI  3      

 18 Alex Burks             9 Silverdale Baptist A     12.77   NWI  3      

 19 Ethan Pierce           9 Stone Memorial High      12.87   NWI  3      

 20 Brayden Grant          9 Sequatchie Co. High      12.96   NWI  2      

 21 Daniel Ramsey         11 Chattanooga Christia     12.97   NWI  2      

 22 Kentarius Hampton     11 Howard School of Aca     13.23   NWI  1      

 23 Branden Turner        11 Sequatchie Co. High      13.31   NWI  3      

 24 Hutson Smith           9 Stone Memorial High      13.40   NWI  1      

 25 Vance Wilson          10 Tellico Plains High      13.56   NWI  2      

 26 Mason Kennedy          9 Silverdale Baptist A     13.59   NWI  2      

 27 Joe Staton             9 Stone Memorial High      14.04   NWI  1      

 28 Jake Anderson         11 Chattanooga Christia     14.05   NWI  1      

 29 Kentrell Sims          9 Brainerd High School     14.79   NWI  3      

 30 Jamel Sutton          10 Howard School of Aca     14.84   NWI  1      

 31 Zachary Bodo          10 Tellico Plains High      14.87   NWI  1      

 32 Tony Calkins           9 Tellico Plains High      15.04   NWI  2      

SCR Isaiah Bolton         10 Chattanooga Christia        NT   NWI  2      

SCR Noah Jackson          11 Lighthouse Christian        NT   NWI  2      

SCR Peples Ezra            9 Silverdale Baptist A        NT   NWI  2      

SCR Mario Donahue          9 Howard School of Aca        NT   NWI  3      



                  HS Girls 4x200 Meter Relay                   

===============================================================

    Team                                          Time H#   Pts

---------------------------------------------------------------

  1 Notre Dame High School A                   1:53.95  1    10

      1) Alex Carter           2) Taylor Sawyer         

      3) Annie Ripper          4) Randi Clement         

  2 East Ridge High School A                   1:55.67  2     8

      1) Brianna Epps          2) Kyhonah Lawrence      

      3) Tamara Sandridge      4) Jayla Stone           

      5) Laquisha Toney        

  3 Brainerd High School A                     1:56.80  1     6

      1) LaShawn Kelly         2) Arrion Rowe           

      3) Santaniesha Simmons   4) Serenity Sparks       

  4 Chattanooga Christian School A             1:59.77  2     5

      1) Riley Visser          2) Peyton Price          

      3) Stephanie VanHorn     4) Meg Ligon             

      5) Laura Ligon           

  5 Stone Memorial High School A               2:09.18  2     4

      1) Kendall Brantley      2) Samantha Gray         

      3) Rachel Raulerson      4) Hannah Turner         

  6 Walker Valley High School A                2:12.43  2     3

      1) Peytin Delk           2) Nicole Hartman        

      3) Hali Miller           4) Christy Sheperd       

      5) Skylar Earls          

  7 Silverdale Baptist Academy A               2:13.00  1     2

      1) Latoya Adams          2) Becca Davis           

      3) Katie Ervin           4) Abby Ostovich         

  8 Sequatchie Co. High School A               2:17.24  1     1

      1) Hailee Clark          2) Meghan Dawson         

      3) Maria Hobbs           4) Taylor Johnson        

      5) Madelynn Weas         

SCR Howard School of Academics & Tec A              NT  1      

      1) Sheqeilla Robinson    2) Keeosha Johnson       

      3) Jessica Parker        4) Tavisha McColley      

 dq Grace Baptist Academy A                         NT  2      



                   HS Boys 4x200 Meter Relay                   

===============================================================

    Team                                          Time H#   Pts

---------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          1:33.14  2    10

      1) Ja'Quarius Cole       2) Isyah Funk            

      3) Terry Tiller          4) Jay Warren            

  2 East Ridge High School A                   1:41.07  2     8

      1) Charles Careathers    2) Bj Church             

      3) Mike Dyers            4) Seth Vaughn           

      5) Malik Williams        

  3 Brainerd High School A                     1:41.38  1     6

      1) Tarik Williams        2) Myron Reynolds        

      3) Rod Holloway          4) Marcus McMillian      

  4 Howard School of Academics & Tec A         1:42.59  2     5

      1) Mario Donahue         2) Jonathan Black        

      3) Ryheem Finley         4) Lorenzo McCauley      

      5) Kentarius Hampton     

  5 Walker Valley High School A                1:43.59  2     4

      1) Will Burdin           2) Zach Hartman          

      3) John Hixon            4) Alex King             

      5) Logan Smith           

  6 Stone Memorial High School A               1:46.88  1     3

      1) Dylan Greewood        2) Nicholas Griskenas- Mi

      3) Blu Shillings         4) Hutson Smith          

  7 Chattanooga Christian School A             1:49.47  1     2

      1) Brady Fryar           2) Alex Hundley          

      3) Dave Baker            4) Isaiah Bolton         

  8 Sequatchie Co. High School A               1:50.25  1     1

      1) Brayden Grant         2) Alec Hudson           

      3) Branden Turner        4) Christaim Duggar      

  9 Tellico Plains High School A               1:54.11  1      

      1) Vance Wilson          2) Zack Vandevere        

      3) Dakota Thompson       4) Hunter Watson         

 10 Notre Dame High School A                   1:58.04  2      

      1) Ricky Ballard         2) Andrew Banks          

      3) Tyler Byrd            4) Davian Wheeler        



                    HS Girls 1,600 Meter Run                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Hailey Coudriet        9 Stone Memorial High    5:50.09    10

  2 Megan Bernard         11 Chattanooga Christia   5:56.43     8

  3 Miriam Blanton        10 Notre Dame High Scho   5:56.57     6

  4 Natalia Jiron          9 Lighthouse Christian   6:25.14     5

  5 Carolyn Kuyrkendall    9 Chattanooga Christia   6:26.71     4

  6 Mazie Hooper           9 Tellico Plains High    6:27.71     3

  7 Sierra Green           9 Walker Valley High S   6:32.19     2

  8 Kayla Sims            12 Walker Valley High S   6:33.69     1

  9 Lexi Hinch             9 Stone Memorial High    6:39.53      

 10 Trinity Sellers       10 Walker Valley High S   6:51.27      

 11 Oshkeyia Worley       10 Sequatchie Co. High    7:06.44      

 12 Sara Jane Sanchez     12 Chattanooga Central    7:24.79      

 13 Henri Lowe             9 Chattanooga Christia   8:03.81      



                     HS Boys 1,600 Meter Run                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Jaylen Stinson        12 Chattanooga Central    5:14.82    10

  2 Mason McClure         11 Walker Valley High S   5:19.28     8

  3 Matthew Broussard      9 Chattanooga Christia   5:19.48     6

  4 Jordan Schroeder      10 Stone Memorial High    5:20.41     5

  5 Dawson Hassler         9 Stone Memorial High    5:25.60     4

  6 Josh May               9 Chattanooga Central    5:27.28     3

  7 Shane Etherton        12 Notre Dame High Scho   5:27.32     2

  8 Will Miller           11 Chattanooga Christia   5:27.75     1

  9 Henry Odell           10 Tellico Plains High    5:28.88      

 10 Vincent Jur           11 Walker Valley High S   5:34.32      

 11 Joseph Munoz          10 Walker Valley High S   5:40.75      

 12 Jared Eddy             9 Chattanooga Central    5:42.72      

 13 John Mathis           12 Stone Memorial High    5:45.25      

 14 Caleb Evans            9 East Ridge High Scho   5:52.14      

 15 Akili Moss            12 Notre Dame High Scho   5:59.38      

 16 Coy Vandergriff       10 East Ridge High Scho   6:00.77      

 17 Noah Cochran           9 Silverdale Baptist A   6:02.27      

 18 Brent Reagan          12 Tellico Plains High    6:21.69      

 19 Charles Fisher VonCan 11 Sequatchie Co. High    6:41.96      

 20 Josh Bowers            9 Silverdale Baptist A   6:42.09      

 21 Jonathan Funk         12 Lighthouse Christian   6:50.08      

 22 Dakota Ford           10 Sequatchie Co. High    7:15.49      

SCR Trey Holland           9 Brainerd High School        NT      

SCR Ben Higley            10 Chattanooga Christia        NT      

SCR Dominique Rahman      11 Howard School of Aca        NT      

SCR Brandon Vann           9 Lighthouse Christian        NT      

SCR Andrew Reynolds       10 Sequatchie Co. High         NT      



                 HS Girls 4x100 Meter Relay                 

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 East Ridge High School A                     53.97    10

      1) Brianna Epps          2) Kyhonah Lawrence      

      3) Sharmayne Moon        4) Jayla Stone           

      5) Laquisha Toney        

  2 Notre Dame High School A                     54.65     8

      1) Randi Clement         2) Annie Ripper          

      3) Taylor Sawyer         4) Alex Carter           

  3 Stone Memorial High School A                 57.90     6

      1) Samantha Gray         2) Aly McNulty           

      3) Lacey Melton          4) Hannah Turner         

  4 Walker Valley High School A                1:01.92     5

      1) Peytin Delk           2) Nicole Hartman        

      3) Hali Miller           4) Christy Sheperd       

      5) Skylar Earls          

  5 Chattanooga Christian School A             1:06.98     4

      1) Stephanie VanHorn     2) Tiffany Frost         

      3) Hannah Eubanks        4) Cami Stroud           

      5) Mallory England       

SCR Grace Baptist Academy A                         NT      

SCR Howard School of Academics & Tec A              NT      

      1) Sheqeilla Robinson    2) Keeosha Johnson       

      3) Jessica Parker        4) Tavisha McColley      



                   HS Boys 4x100 Meter Relay                   

===============================================================

    Team                                          Time H#   Pts

---------------------------------------------------------------

  1 Notre Dame High School A                     44.75  2    10

      1) Ricky Ballard         2) Aj Flemister          

      3) Andrew Banks          4) Auston Banks          

  2 Brainerd High School A                       45.81  1     8

      1) Brian Montgomery      2) Kenneth Sawyer        

      3) Kaylain Stewart       4) Kevin Albert          

  3 Chattanooga Central High School A            46.15  2     6

      1) Ja'Quarius Cole       2) Isyah Funk            

      3) Taven Spann           4) Jay Warren            

  4 East Ridge High School A                     46.79  2     5

      1) Charles Careathers    2) Nakota Culver         

      3) Mike Dyers            4) Seth Vaughn           

      5) Malik Williams        

  5 Howard School of Academics & Tec A           48.25  2     4

      1) Mario Donahue         2) Jonathan Black        

      3) Lorenzo McCauley      4) Ryheem Finley         

      5) Kentarius Hampton     

  6 Walker Valley High School A                  49.24  2     3

      1) Will Burdin           2) Zach Hartman          

      3) John Hixon            4) Alex King             

      5) Logan Smith           

  7 Stone Memorial High School A                 50.80  1     2

      1) Nicholas Griskenas- Mi2) Ethan Pierce          

      3) Hutson Smith          4) Joe Staton            

  8 Sequatchie Co. High School A                 51.08  1     1

      1) Brayden Grant         2) Branden Turner        

      3) Robbie Vandergriff    4) Christaim Duggar      

  9 Tellico Plains High School A                 55.67  1      

      1) Tucker Mcdonald       2) Zachary Bodo          

      3) Travis Holloway       4) Dylan Parks           

SCR Chattanooga Christian School A                  NT  1      

      1) Jake Anderson         2) Carson Loyal          

      3) Daniel Ramsey         4) Brady Fryar           



                      HS Girls 400 Meter Dash                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Leah Hoffman           9 Chattanooga Christia   1:03.76  4    10

  2 Amanda McClendon      12 Brainerd High School   1:03.89  4     8

  3 Jordan Eagle          12 Notre Dame High Scho   1:05.75  4     6

  4 Serena Smith           9 East Ridge High Scho   1:06.06  4     5

  5 Bailey Rutledge       11 Stone Memorial High    1:06.36  2     4

  6 Santaniesha Simmons   12 Brainerd High School   1:07.00  3     3

  7 Cydney Black           9 Walker Valley High S   1:08.45  3     2

  8 Hali Lowe              9 Walker Valley High S   1:08.62  4     1

  9 Judith Bell           11 Chattanooga Central    1:09.43  4      

 10 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High    1:10.46  2      

 11 Emma San Miguel        9 Notre Dame High Scho   1:10.69  3      

 12 Arrion Rowe           10 Brainerd High School   1:11.14  3      

 13 Kendall Brantley       9 Stone Memorial High    1:12.86  1      

 14 Brianna Epps          11 East Ridge High Scho   1:14.34  3      

 15 Kyla Downes            9 Walker Valley High S   1:15.47  2      

 16 Abby Ostovich          9 Silverdale Baptist A   1:15.81  3      

 17 Hannah Lovell          9 Silverdale Baptist A   1:19.42  1      

 18 Kristen Bell          10 Lighthouse Christian   1:21.30  1      

 19 Kristin Hawk          12 Tellico Plains High    1:22.34  2      

 20 Sheridan Mosley        9 Grace Baptist Academ   1:22.57  1      

 21 Madelynn Weas          9 Sequatchie Co. High    1:23.23  2      

 22 Marissa McDowell       9 Sequatchie Co. High    1:24.61  1      

SCR Madison Reed           9 Stone Memorial High         NT  1      

SCR Mohogany Stewart      10 Howard School of Aca        NT  2      

SCR Morgan Millard         9 Silverdale Baptist A        NT  2      

SCR Timber Hunt           12 Tellico Plains High         NT  2      

SCR Peyton Price          10 Chattanooga Christia        NT  3      

SCR Bekah Sofield          9 Grace Baptist Academ        NT  3      

SCR Beata Brock           12 Chattanooga Christia        NT  4      



                       HS Boys 400 Meter Dash                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Thomas Carter         12 Notre Dame High Scho     54.35  4    10

  2 Isyah Funk            10 Chattanooga Central      55.69  1     8

  3 Bryce Nunnelly         9 Walker Valley High S     56.25  4     6

  4 Timothy Eubanks       11 Notre Dame High Scho     56.52  4     5

  5 Matt Lewis            11 Sequatchie Co. High      57.02  4     4

  6 Zach Nicodemus         9 Walker Valley High S     57.28  4     3

  7 Tarik Williams        12 Brainerd High School     57.65  2     2

  8 Joseph Sofield        12 Grace Baptist Academ     57.75  4     1

  9 Bj Church              9 East Ridge High Scho     57.98  4      

 10 Myron Reynolds        12 Brainerd High School     58.36  2      

 11 Logan Smith           12 Walker Valley High S     58.88  3      

 12 Kendall Colston       12 Chattanooga Central      59.56  1      

 13 Reggie long           11 Chattanooga Central    1:00.01  1      

 14 John Paul Swafford    11 Stone Memorial High    1:01.53  3      

 15 Benjamin Moore         9 Chattanooga Christia   1:02.37  3      

 16 Hayden Smith           9 Silverdale Baptist A   1:02.45  1      

 17 Barker Vaughn         12 Sequatchie Co. High    1:02.83  1      

 18 Blake Hunt            10 Tellico Plains High    1:03.00  3      

 19 Daniel Marshall       10 Sequatchie Co. High    1:03.39  3      

 20 Chris Brickle         12 Stone Memorial High    1:03.63  1      

 21 Ethan Odell           11 Tellico Plains High    1:03.69  3      

 22 Collin Peace           9 Chattanooga Christia   1:05.94  3      

 23 Joshua Taylor         11 East Ridge High Scho   1:07.66  2      

 24 Chandler Reed         11 Stone Memorial High    1:08.46  2      

 25 Tucker Mcdonald        9 Tellico Plains High    1:09.01  2      

 26 Preston Duncan         9 Grace Baptist Academ   1:12.21  2      

 27 Alex Hurd             11 Brainerd High School   1:13.89  1      

SCR Patrick Slough        10 East Ridge High Scho        NT  2      



                     HS Girls 300 Meter Hurdles                     

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Shelby Balch          12 Chattanooga Christia     50.99  2    10

  2 Kayli Priestwood      12 Stone Memorial High      53.81  2     8

  3 Gracie Pierce          9 Walker Valley High S     54.25  1     6

  4 Christy Sheperd       10 Walker Valley High S   1:00.92  2     5

  5 Rachel Raulerson      11 Stone Memorial High    1:03.82  1     4

  6 Trinity Sellers       10 Walker Valley High S   1:05.48  1     3

  7 Olivia Samples        10 Chattanooga Christia   1:06.11  2     2

SCR Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central         NT  1      

SCR Gwendoln Sofield       9 Chattanooga Central         NT  1      

SCR Sydney Ibach           9 Chattanooga Christia        NT  2      



                     HS Boys 300 Meter Hurdles                      

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Jeremiah McKibben     10 East Ridge High Scho     45.89  2    10

  2 Marcus McMillian      11 Brainerd High School     46.08  1     8

  3 Blu Shillings         12 Stone Memorial High      46.18  2     6

  4 Josh Ryan             11 Tellico Plains High      48.52  1     5

  5 Casey Hamby           12 Tellico Plains High      48.90  2     4

  6 Brian Montgomery      11 Brainerd High School     49.92  1     3

  7 Preston Yother        10 Sequatchie Co. High      50.28  2     2

  8 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High      51.05  2     1

  9 Adarrius Ray          11 Chattanooga Central      51.16  2      

 10 Bradley Headrick       9 Walker Valley High S     52.84  1      

 11 Jairus Williams        9 Brainerd High School     53.56  1      

SCR Isaiah Bolton         10 Chattanooga Christia        NT  1      

SCR Carson Loyal           9 Chattanooga Christia        NT  1      

SCR Austin Watson         10 Walker Valley High S        NT  1      

SCR Brandon Butts         12 Howard School of Aca        NT  2      

SCR Austin Reynolds       10 Sequatchie Co. High         NT  2      



                     HS Girls 800 Meter Run                      

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Sarah Hoffman         12 Chattanooga Christia   2:33.81    10

  2 Tiffany Cokkinias     11 Stone Memorial High    2:37.70     8

  3 Serena Smith           9 East Ridge High Scho   2:46.14     6

  4 Mazie Hooper           9 Tellico Plains High    2:50.13     5

  5 Natalia Jiron          9 Lighthouse Christian   2:55.89     4

  6 Sierra Green           9 Walker Valley High S   2:56.27     3

  7 Kyla Downes            9 Walker Valley High S   2:59.37     2

  8 Hannah Lovell          9 Silverdale Baptist A   3:05.03     1

  9 Morgan Millard         9 Silverdale Baptist A   3:07.38      

 10 Sheryl Gullien-Monten  9 Chattanooga Central    3:12.34      

 11 Mari Hale              9 Silverdale Baptist A   3:12.60      

 12 Jennifer Wnuk         11 Chattanooga Central    3:14.30      

 13 Gennifer Varner       11 Walker Valley High S   3:20.13      

 14 Haley Scarbrough       9 Chattanooga Central    3:24.80      

SCR Beata Brock           12 Chattanooga Christia        NT      

SCR Eden Brock             9 Chattanooga Christia        NT      

SCR Emma Badger            9 Grace Baptist Academ        NT      

SCR Abbey Bullock          9 Grace Baptist Academ        NT      

SCR Sheridan Mosley        9 Grace Baptist Academ        NT      

SCR Oshkeyia Worley       10 Sequatchie Co. High         NT      

SCR Bailey Rutledge       11 Stone Memorial High         NT      



                       HS Boys 800 Meter Run                        

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Bryce Choate          11 Tellico Plains High    2:07.95  2    10

  2 Patrick Martin        11 Notre Dame High Scho   2:17.59  2     8

  3 Fred McShan           12 Chattanooga Central    2:18.94  2     6

  4 Luke Mcdonald         10 Walker Valley High S   2:22.36  2     5

  5 Mason McClure         11 Walker Valley High S   2:22.41  2     4

  6 Brett Parrott         12 Chattanooga Central    2:24.11  2     3

  7 Zach Nicodemus         9 Walker Valley High S   2:26.13  2     2

  8 Zach Baird            11 Sequatchie Co. High    2:30.62  2     1

  9 Alex Hundley           9 Chattanooga Christia   2:32.00  2      

 10 Chase Bennett         10 Chattanooga Christia   2:42.85  2      

 11 Ben Bowman             9 Stone Memorial High   10:00.00  1      

 12 Trey Holland           9 Brainerd High School  11:00.00  1      

 13 Reggie long           11 Chattanooga Central   12:00.00  1      

 14 Peterson                 Brainerd High School  13:00.00  1      

 15 Coy Vandergriff       10 East Ridge High Scho  14:00.00  1      

 16 Chris Brickle         12 Stone Memorial High   15:00.00  1      

 17 Chandler Reed         11 Stone Memorial High   16:00.00  1      

 18 Jonathan Funk         12 Lighthouse Christian  17:00.00  1      

 19 Tucker Mcdonald        9 Tellico Plains High   18:00.00  1      

 20 Blake Sullivan        10 Sequatchie Co. High   19:00.00  1      

 21 Dakota Thompson        9 Tellico Plains High   20:00.00  1      

 22 Josh Bowers            9 Silverdale Baptist A  21:00.00  1      

 23 Jordan Williams        9 Brainerd High School  22:00.00  1      

SCR Tyler Moore            9 Sequatchie Co. High         NT  1      

SCR Hayden Smith           9 Silverdale Baptist A        NT  1      

SCR Carter Thomas         12 Chattanooga Christia        NT  2      

SCR Dominique Rahman      11 Howard School of Aca        NT  2      

SCR Brandon Vann           9 Lighthouse Christian        NT  2      

SCR Shane Etherton        12 Notre Dame High Scho        NT  2      



                         HS Girls 200 Meter Dash                          

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Randi Clement         11 Notre Dame High Scho     26.93   NWI  5    10

  2 Amanda McClendon      12 Brainerd High School     27.44   NWI  5     8

  3 Miriam Kirk           11 Lighthouse Christian     28.64   NWI  4     6

  4 Laquisha Toney        10 East Ridge High Scho     29.03   NWI  5     5

  5 Aaraven Gilbert       10 Lighthouse Christian     29.14   NWI  5     4

  6 Cydney Black           9 Walker Valley High S     29.49   NWI  5     3

  7 Sara Farlett          11 Chattanooga Christia     29.93   NWI  4     2

  8 Brianna Epps          11 East Ridge High Scho     30.44   NWI  4     1

  9 Laura Ligon            9 Chattanooga Christia     30.46   NWI  4      

 10 Stephanie VanHorn     10 Chattanooga Christia     30.53   NWI  4      

 11 LaShawn Kelly         12 Brainerd High School     30.76   NWI  1      

 12 Hali Lowe              9 Walker Valley High S     31.04   NWI  4      

 13 Kayla Bibbs            9 Grace Baptist Academ     31.17   NWI  2      

 14 Kendall Brantley       9 Stone Memorial High      31.55   NWI  2      

 15 Tamara Sandridge      12 East Ridge High Scho     31.83   NWI  3      

 16 Lauren Wiiliams        9 Notre Dame High Scho     32.26   NWI  5      

 17 Madelynn Weas          9 Sequatchie Co. High      32.61   NWI  1      

 18 Katie Ervin            9 Silverdale Baptist A     32.69   NWI  3      

 19 Rachel Raulerson      11 Stone Memorial High      32.70   NWI  3      

 20 Becca Davis           10 Silverdale Baptist A     33.00   NWI  2      

 21 Mecaiah Powell        11 Lighthouse Christian     33.10   NWI  3      

 22 Emma Dunnavin          9 Notre Dame High Scho     33.48   NWI  5      

 23 Hailee Clark           9 Sequatchie Co. High      34.74   NWI  2      

 24 Victoria Cheek        11 Tellico Plains High      35.80   NWI  2      

 25 Timber Hunt           12 Tellico Plains High      35.94   NWI  3      

 26 Makayla Brian          9 Grace Baptist Academ     36.99   NWI  2      

 27 Mohogany Stewart      10 Howard School of Aca     37.59   NWI  1      

 28 Moira Nelson          10 Tellico Plains High      39.12   NWI  2      

SCR Kaitlynn Springer      9 Sequatchie Co. High         NT   NWI  1      

SCR Abby Ostovich          9 Silverdale Baptist A        NT   NWI  1      

SCR Bekah Sofield          9 Grace Baptist Academ        NT   NWI  3      

SCR Bailey Rutledge       11 Stone Memorial High         NT   NWI  3      

SCR Nicole Hartman        10 Walker Valley High S        NT   NWI  4      



                          HS Boys 200 Meter Dash                          

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Ja'Quarius Cole       12 Chattanooga Central      23.16   NWI  5    10

  2 Jay Warren            12 Chattanooga Central      23.38   NWI  5     8

  3 Aj Flemister          11 Notre Dame High Scho     23.46   NWI  5     6

  4 Devin Pruett          12 Walker Valley High S     23.85   NWI  5     5

  5 Myron Reynolds        12 Brainerd High School     24.46   NWI  4     4

  6 Terry Tiller          12 Chattanooga Central      24.65   NWI  1     3

  7 Deuntae Binford       11 Howard School of Aca     24.82   NWI  1     2

  8 Kenneth Sawyer        10 Brainerd High School     24.85   NWI  4     1

  9 Chase Nappier         11 Lighthouse Christian     25.00   NWI  4      

 10 Blake Hunt            10 Tellico Plains High      25.09   NWI  3      

 11 Devonte McNabb         8 Howard School of Aca     25.50   NWI  1      

 12 Braxton Nappier       11 Lighthouse Christian     25.57   NWI  3      

 13 Zach Hartman          12 Walker Valley High S     25.62   NWI  4      

 14 Brady Fryar           11 Chattanooga Christia     25.76   NWI  3      

 15 Alex Burks             9 Silverdale Baptist A     25.84   NWI  3      

 16 Seth Vaughn           11 East Ridge High Scho     25.93   NWI  5      

 17 Joseph Sofield        12 Grace Baptist Academ     26.07   NWI  4      

 18 Alex King              9 Walker Valley High S     26.48   NWI  3      

 19 Mike Dyers             9 East Ridge High Scho     26.68   NWI  4      

 20 Vance Wilson          10 Tellico Plains High      26.73   NWI  2      

 21 Robbie Vandergriff    10 Sequatchie Co. High      26.74   NWI  3      

 22 Hutson Smith           9 Stone Memorial High      26.99   NWI  2      

 23 Nakota Culver         12 East Ridge High Scho     27.62   NWI  4      

 24 Dylan Greewood         9 Stone Memorial High      27.63   NWI  2      

 25 Tevin Walker          10 Brainerd High School     29.04   NWI  3      

 26 Hunter Watson         11 Tellico Plains High      29.31   NWI  2      

SCR Jamel Sutton          10 Howard School of Aca        NT   NWI  1      

SCR Archer Thompson       12 Sequatchie Co. High         NT   NWI  1      

SCR Peples Ezra            9 Silverdale Baptist A        NT   NWI  1      

SCR Dave Baker            10 Chattanooga Christia        NT   NWI  2      

SCR Noah Jackson          11 Lighthouse Christian        NT   NWI  2      

SCR Mason Kennedy          9 Silverdale Baptist A        NT   NWI  2      

SCR Andrew Banks           9 Notre Dame High Scho        NT   NWI  5      

SCR Alec Hudson            9 Sequatchie Co. High         NT   NWI  5      



                    HS Girls 3,200 Meter Run                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Hailey Coudriet        9 Stone Memorial High   12:30.97    10

  2 Megan Bernard         11 Chattanooga Christia  12:56.16     8

  3 Kayla Sims            12 Walker Valley High S  14:17.62     6

  4 Carolyn Kuyrkendall    9 Chattanooga Christia  14:17.92     5

  5 Trinity Sellers       10 Walker Valley High S  15:25.68     4

  6 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High   16:18.75     3

  7 Gennifer Varner       11 Walker Valley High S  16:31.84     2

scr Miriam Blanton        10 Notre Dame High Scho        NT      

scr Oshkeyia Worley       10 Sequatchie Co. High         NT      

scr Lexi Hinch             9 Stone Memorial High         NT      



                     HS Boys 3,200 Meter Run                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Ethan Odell           11 Tellico Plains High   11:29.62    10

  2 Henry Odell           10 Tellico Plains High   11:33.44     8

  3 Jordan Schroeder      10 Stone Memorial High   11:34.96     6

  4 Zach Baird            11 Sequatchie Co. High   11:35.50     5

  5 Vincent Jur           11 Walker Valley High S  11:38.27     4

  6 C.j. Mccullough       10 Walker Valley High S  11:38.61     3

  7 Dawson Hassler         9 Stone Memorial High   11:39.49     2

  8 George Sampley        12 Stone Memorial High   11:40.55     1

  9 Will Miller           11 Chattanooga Christia  11:40.95      

 10 Jimmy Ortiz           11 Walker Valley High S  12:29.67      

 11 Jared Eddy             9 Chattanooga Central   12:33.37      

 12 Joseph Nease          11 Chattanooga Christia  12:43.78      

 13 Caleb Evans            9 East Ridge High Scho  12:46.20      

 14 Akili Moss            12 Notre Dame High Scho  13:00.57      

 15 Noah Cochran           9 Silverdale Baptist A  13:20.33      

 16 Tyler Moore            9 Sequatchie Co. High   13:56.16      

 nt Matthew Broussard      9 Chattanooga Christia        NT      

 nt Richard Daniel        11 Sequatchie Co. High         NT      



                 HS Girls 4x400 Meter Relay                 

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Christian School A             4:31.10    10

      1) Peyton Price          2) Leah Hoffman          

      3) Eden Brock            4) Sarah Hoffman         

      5) Beata Brock           

  2 Walker Valley High School A                4:35.29     8

      1) Cydney Black          2) Kyla Downes           

      3) Hali Lowe             4) Gracie Pierce         

      5) CyCy White            

  3 Stone Memorial High School A               4:35.76     6

      1) Tiffany Cokkinias     2) Samantha Gray         

      3) Kayli Priestwood      4) Bailey Rutledge       

  4 Brainerd High School A                     4:42.36     5

      1) Arrion Rowe           2) Serenity Sparks       

      3) Santaniesha Simmons   4) Amanda McClendon      

  5 Notre Dame High School A                   4:58.31     4

      1) Lauren Wiiliams       2) Jordan Eagle          

      3) Emma San Miguel       4) Taylor Sawyer         

  6 Grace Baptist Academy A                    5:16.05     3

  7 Sequatchie Co. High School A               5:40.02     2

      1) Hailee Clark          2) Marissa McDowell      

      3) Kaitlynn Springer     4) Cheyanne Vaughn       



                   HS Boys 4x400 Meter Relay                   

===============================================================

    Team                                          Time H#   Pts

---------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          3:44.60  2    10

      1) Isyah Funk            2) Fred McShan           

      3) Brett Parrott         4) Jaylen Stinson        

  2 Walker Valley High School A                3:50.89  2     8

      1) John Hixon            2) Zach Nicodemus        

      3) Bryce Nunnelly        4) Devin Pruett          

      5) Logan Smith           6) Keelan Graham         

  3 Notre Dame High School A                   3:51.70  2     6

      1) Timothy Eubanks       2) Patrick Martin        

      3) Davian Wheeler        4) Shane Etherton        

  4 Tellico Plains High School A               3:53.77  1     5

      1) Brent Reagan          2) Casey Hamby           

      3) Zack Vandevere        4) Bryce Choate          

  5 Brainerd High School A                     4:05.07  1     4

      1) Rod Holloway          2) Rashad Barnes         

      3) Jairus Williams       4) Jordan Williams       

      5) Terrance Noble        

  6 Sequatchie Co. High School A               4:07.42  2     3

      1) Alec Hudson           2) Matt Lewis            

      3) Daniel Marshall       4) Brelyn Grant          

  7 Stone Memorial High School A               4:11.49  1     2

      1) Ben Bowman            2) Blu Shillings         

      3) Joe Staton            4) John Paul Swafford    

  8 Chattanooga Christian School A             4:22.60  1     1

      1) Jake Anderson         2) Benjamin Moore        

      3) Ben Higley            4) Chase Bennett         

      5) Brady Fryar           

SCR East Ridge High School A                        NT  2      

      1) Charles Careathers    2) Bj Church             

      3) Mike Dyers            4) Jeremiah McKibben     

      5) Malik Williams        







            HS Girls Team Scores (18 Events Scored)            

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Christian Sch  130.5   12   35   25   27    7   25    0  

  2 Walker Valley High School  120.5   10   20   17   22   36  15.5   0  

  3 Stone Memorial High Schoo   103     8   28   18   26    8   15    0  

  4 East Ridge High School      83     13    6   13   18   14   19    0  

  5 Notre Dame High School      66     24    6    0   22    6    8    0  

  6 Brainerd High School        46     25    0    4   11    1    5    0  

  7 Lighthouse Christian Scho   42     25    9    0    0    4    4    0  

  8 Tellico Plains High Schoo   25      0   11    0    0    2   12    0  

  9 Howard School of Academic   15      0    0    0    0    0   15    0  

 10 Chattanooga Central High     5      0    0    0    5    0    0    0  

 11 Silverdale Baptist Academ    3      0    1    0    2    0    0    0  

 11 Sequatchie Co. High Schoo    3      0    0    0    3    0    0    0  

 11 Grace Baptist Academy        3      0    0    0    3    0    0    0  





            HS Boys Team Scores (18 Events Scored)             

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High    119    45   22    0   36    6   10    0  

  2 Tellico Plains High Schoo   91      0   28   29   11   12   11    0  

  3 Walker Valley High School   89     18   26    2   17    3   23    0  

  4 Notre Dame High School      87     37   10    0   16    8   16    0  

  5 Chattanooga Christian Sch   65      0    7    0    8   16   34    0  

  6 Stone Memorial High Schoo  57.5     0   18    6   15   19    0    0  

  7 Brainerd High School       50.5     8    0   11   21   5.5   5    0  

  8 East Ridge High School      43      2    0   20   13    0    8    0  

  9 Sequatchie Co. High Schoo   32      4    6    5    9    0    8    0  

 10 Howard School of Academic   17      2    0    4    9    2    0    0  

 11 Lighthouse Christian Scho    4      0    0    0    0    4    0    0  

 12 Silverdale Baptist Academ    3      0    0    0    0    3    0    0  

 13 Grace Baptist Academy        1      1    0    0    0    0    0    0

No.13 UTC Prepares for No.9 Jax State

“The Jacksonville State defensive front four is as good or better than Central Michigan’s.”   -- UTC offensive coordinator Jeff Durden. It’s “Whiteout Saturday” at Finley Stadium as Chattanooga hosts its oldest rival in Jacksonville (Ala.) State in a battle of two top 15 nationally ranked FCS teams. Both teams – No.9 Jax ... (click for more)

UTC is No.13 in This Week's Football Poll

The University of Tennessee at Chattanooga football team moved up a spot in the national polls, despite dropping a tough 20-16 battle at Central Michigan last week.  The Mocs are No. 13 in the Sports Network Top-25 and No. 15 in the FCS Coaches Poll this week.  The No. 13 national mark ties the highest ranking for UTC in the Russ Huesman era (since ... (click for more)

Greg Beck Asking County Commission Chairmanship; Others Seeking Post Behind The Scenes

Long time County Commissioner Greg Beck is seeking the chairmanship of the Hamilton County Commission, he said. Several other commissioners are working behind the scenes to try to get the top commission post. The job opened up after the unexpected defeat of Commission Chairman Fred Skillern in the August primary election. Larry Henry, who has held the chairmanship several ... (click for more)

Helen Burns Sharp Asks Recovery Of Legal Fees In Successful Black Creek TIF Lawsuit

Helen Burns Sharp, citizen activist who sued to try to stop a $9 million Black Creek Tax Increment Financing (TIF) and won, is seeking to have her legal expenses paid by the city and the developers. Ms. Sharp said in a court filing that her legal bills to attorney John Konvalinka are $74,427 thus far. Chancellor Frank Brown ruled in favor of Ms. Sharp, saying the Sunshine ... (click for more)

Decimating The Chattanooga Public Library

Corinne Hill claims that the library is just undergoing a normal weeding process for eliminating books.  She has bragged that she's responsible for the elimination of over 100,000 books - with more to go. "Normal" weeding is not rampant throwing away.  Yes, books go to the Friends for their sale - where they get $2 for a $75 book and thousands wind up being recycled ... (click for more)

The Many Lessons I Learned From Helen McDonald Exum

Helen McDonald Exum was my friend and mentor. As I think of her passing I can only imagine the celebration that is happening in heaven as the news of her arrival is being told. I am sure that there is a party that not only has she organized but that there is not a detail that has been left to chance. I am sure that it is the grandest of events, for you see, she has been planing ... (click for more)