Track Results: A-AA East Sub-Sectional At Red Bank

Wednesday, May 07, 2014

           TSSAA A-AA East Sub-Sectional  - Chattanooga Area - 2014-05-06           

                        Red Bank High School, Chattanooga, TN                        

 

                    Varsity Girls Pole Vault                    

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Corinna Cicci         11 Red Bank High School   8-00.

00    10

  2 Katie Sneed           11 Red Bank High School   6-06.00     8

  3 ahnna skelly           9 Red Bank High School   5-06.00     6

 

                     Varsity Boys Pole Vault                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Adrian Viney          11 Red Bank High School   8-06.00    10

  2 Casey Hamby           12 Tellico Plains High    8-00.00     8

 

                     Varsity Girls High Jump                    

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central    4-04.00    10

 

                     Varsity Boys High Jump                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Torran Davis          11 Red Bank High School   6-04.00    10

  2 Chris Johnson          9 Sequoyah High School   5-08.00     8

  3 Adrian McGhee         11 Red Bank High School   5-08.00     6

  4 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High    5-06.00     5

  5 Jj Harmon             12 Sequoyah High School   5-06.00     4

  6 Ty Cotter             10 Chattanooga Central    5-06.00     3

  7 Kevin Albert          11 Brainerd High School   5-04.00   1.5

  7 Samuel Caffey         12 Brainerd High School   5-04.00   1.5

 nh Bo Grimes             12 Sequoyah High School        NH     

 

                       Varsity Girls Shot Put                      

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Porchia Turner        11 Tyner Academy         39-07.50  1    10

  2 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho  34-04.50  1     8

  3 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central   30-07.50  1     6

  4 Cayce Grall           10 Chatt. School for th  30-01.00  1     5

  5 Sydney Pringle        12 Brainerd High School  30-00.50  2     4

  6 Tennie Brown          11 Brainerd High School  29-11.00  1     3

  7 Lennex Walker          9 Chatt. School for th  29-09.25  1     2

  8 Venus Geiger          11 Howard School of Aca  29-08.00  1     1

  9 Kelby Stillwell        9 McMinn Central High   29-07.50  2     

 10 Keosha Cross          10 Tyner Academy         27-08.50  1     

 11 Sarah Goodman         11 McMinn Central High   27-01.50  2     

 12 jermya eubanks        10 Red Bank High School  25-06.25  2     

 13 Kanisha Davis         12 Howard School of Aca  25-06.00  1     

scr Sierra Fernandez      12 Hixson High School          ND  1     

scr Leishaun Williams     10 Howard School of Aca        ND  1     

scr Usher Dani             9 Red Bank High School        ND  1     

scr Tiffani Estep         12 Chattanooga Central         ND  2     

scr Amber Mathis          12 Tyner Academy               ND  2     

 

                       Varsity Boys Shot Put                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Benjamin Fellhoelter  12 Loudon High School    46-05.00  1    10

  2 Adophus Hollingsworth 12 Red Bank High School  42-01.50  1     8

  3 Shane Wilburn         12 Sequoyah High School  39-02.00  1     6

  4 Trevor Skyles         11 Red Bank High School  38-05.00  1     5

  5 Ben Bower             12 Silverdale Baptist A  36-00.00  1     4

  6 Charles Careathers    11 East Ridge High Scho  35-10.00  1     3

  7 Nick Martin           10 Chattanooga Central   35-07.00  1     2

  8 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca  34-04.00  1     1

  9 Ryan McBee            12 South Pittsburg High  34-03.00  1     

 10 Pete Sexton           10 East Ridge High Scho  33-02.50  2     

 11 Ashby Wilson          10 Chattanooga Central   32-07.00  2     

scr jordan smith          11 Red Bank High School        ND  1     

scr Bryce Carter          12 Tellico Plains High         ND  1     

scr Malik Bridges         12 Tyner Academy               ND  1     

scr Brandon Lewis         11 Chattanooga Central         ND  2     

scr Arthur Coefield       12 Tyner Academy               ND  2     

 

                        Varsity Girls Discus                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho     87-06  1    10

  2 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central      78-05  1     8

  3 Madeline Mcdonald     12 Tellico Plains High      76-04  1     6

  4 Bre Snow              12 Loudon High School       70-09  1     5

  5 Keosha Cross          10 Tyner Academy            69-11  2     4

  6 McKenzie Morgan       12 South Pittsburg High     69-08  1     3

  7 Madison Jett           9 Hixson High School       68-05  1   1.5

  7 Kelby Stillwell        9 McMinn Central High      68-05  2   1.5

  9 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central      66-10  1     

 10 Kanisha Davis         12 Howard School of Aca     66-03  2     

 11 Tori Henson            9 Tellico Plains High      65-10  1     

 12 Cayce Grall           10 Chatt. School for th     65-03  1     

 13 Megan Clark           11 Sequoyah High School     63-10  1     

 14 Bethany Bradford      12 Sequoyah High School     61-07  1     

 15 Dajah Eubanks         11 Red Bank High School     53-07  2     

 16 Shaderrica Ruffin     11 Howard School of Aca     53-06  2     

 17 Venus Geiger          11 Howard School of Aca     49-05  2     

scr Sierra Fernandez      12 Hixson High School          ND  1     

scr Usher Dani             9 Red Bank High School        ND  2     

scr Amber Mathis          12 Tyner Academy               ND  2     

 

                       Varsity Boys Discus                      

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Benjamin Fellhoelter  12 Loudon High School      129-10    10

  2 Brandon Lewis         11 Chattanooga Central     114-08     8

  3 Marcus Dunham         12 Chatt. School for th    111-08     6

  4 Adophus Hollingsworth 12 Red Bank High School    106-07     5

  5 Carlos Woodruff       10 Red Bank High School    102-09     4

  6 Josh Arms             12 McMinn Central High      92-04     3

  7 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca     90-05     2

  8 Dylan Neely           12 Chattanooga Central      86-00     1

  9 Ryan McBee            12 South Pittsburg High     82-07     

 10 Truman Ross            9 Hixson High School       80-09     

scr Sedric Jordan         12 Brainerd High School        ND     

 

                        Varsity Girls Long Jump                        

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Vivian Smith          10 Tyner Academy         16-08.75   NWI    10

  2 Kyhonah Lawrence      10 East Ridge High Scho  14-10.50   NWI     8

  3 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central   14-07.50   NWI     6

  4 Elexis Foster         10 Red Bank High School  14-07.50   NWI     5

  5 Jayla Stone            9 East Ridge High Scho  14-02.00   NWI     4

  6 Brianna Epps          11 East Ridge High Scho  14-00.05   NWI     3

  7 Deja Pope             12 Tyner Academy         13-10.00   NWI     2

  8 Sharmayne Garner      10 Tyner Academy         13-06.25   NWI     1

  9 Susanna Cook          10 Sequoyah High School  13-06.00   NWI     

 10 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High   13-01.00   NWI     

 11 Savannah Dame         10 South Pittsburg High  12-09.50   NWI     

 12 Alexis Beason         10 South Pittsburg High  12-00.00   NWI     

 sc Amanda McClendon      12 Brainerd High School        ND           

 

                        Varsity Boys Long Jump                        

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Terrance Hayes        11 Chattanooga Central   20-09.75   NWI    10

  2 Kevin Yates           12 Hixson High School    20-06.75   NWI     8

  3 Terry Tiller          12 Chattanooga Central   19-00.50   NWI     6

  4 Andrew Carson         12 Sequoyah High School  18-06.75   NWI     5

  5 Jordan Brooks         10 McMinn Central High   17-08.25   NWI     4

  6 Ty Cotter             10 Chattanooga Central   17-02.00   NWI     3

  7 Chris Johnson          9 Sequoyah High School  17-00.00   NWI     2

  8 Rashad Barnes          9 Brainerd High School  16-11.00   NWI     1

  9 Samuel Caffey         12 Brainerd High School  13-08.00   NWI     

 sc Devonte McNabb         8 Howard School of Aca        ND           

 sc Christian Bell        12 Red Bank High School        ND           

 sc Chase Merrell         12 South Pittsburg High        ND            

 

                       Varsity Girls Triple Jump                      

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Tavisha Mccolley      12 Howard School of Aca  29-06.00   NWI    10

  2 Susanna Cook          10 Sequoyah High School  26-04.00   NWI     8

scr Sharmayne Garner      10 Tyner Academy               ND           

 

                       Varsity Boys Triple Jump                       

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Cody Murphy           11 Tellico Plains High   36-03.00   NWI    10

  2 Charles Smith          9 Tyner Academy         36-02.25   NWI     8

  3 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High   32-05.00   NWI     6

  4 Adrian Hurlbut         8 Grace Baptist Academ  28-10.00   NWI     5

 

              Varsity Girls 4x800 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Sequoyah High School A                    11:00.44    10

      1) Rebecca Atkins        2) Danielle March       

      3) Kaitlin Cartwright    4) Courtney Cartwright  

      5) Susanna Cook          

  2 Tellico Plains High School A              11:36.42     8

      1) Ally Williams         2) Valerie Cheek        

      3) Mazie Hooper          4) Jaden Allman         

      5) Kristin Hawk         

  3 Chatt. School for the Arts & Sci A        11:40.73     6

      1) Cayce Grall           2) Shania Hampton       

      3) Mikayla Hampton       4) Janelle Wigal        

      5) Melanie Peterson     

  4 Red Bank High School A                    11:55.47     5

      1) Lynn Fults            2) brittney hargiss     

      3) ahnna skelly          4) joudeline morales    

      5) Samantha Wright      

  5 Chattanooga Central High School A         12:52.25     4

      1) Kelly Wnuk            2) Sara Jane Sanchez    

      3) Sheryl Gullien-Montene4) Haley Scarbrough     

      5) Hannah Holmberg      

  6 Grace Baptist Academy A                   12:55.74     3

      1) Emma Badger           2) Bekah Sofield        

      3) Audrey Pennington     4) Abbey Bullock        

      5) Sheridan Mosley       6) Katie Wilbourn       

  7 Hixson High School A                      13:03.56     2

      1) Alex Swafford         2) Madison Jett         

      3) Rachel Casey          4) Gabby Varnell        

      5) Madison Wilkey        

 

               Varsity Boys 4x800 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          8:42.32    10

      1) Josh May              2) Fred McShan          

      3) Jaylen Stinson        4) Isyah Funk           

      5) Xavier Norwood        6) Brett Parrott        

  2 Red Bank High School A                     8:58.45     8

      1) Christian Rudd        2) Austin Wingo         

      3) Thane Tank            4) Tanner Crowe         

      5) Cameron Isaacs        6) Clarence Neal        

  3 Hixson High School A                       9:40.30     6

      1) Harrison Howell       2) Isaac Yates          

      3) Nick Beatty           4) Jordan Johnson       

      5) James Cole           

  4 McMinn Central High School A               9:48.97     5

      1) Bradley Pennell       2) Alan Runkles         

      3) Chase Cummins         4) Liam Reagan          

      5) Jordan Brooks        

  5 Sequoyah High School A                     9:50.02     4

      1) Sam Yarberry          2) Brady Hansen         

      3) Ethan Bird            4) Bo Grimes            

      5) Luke Knott           

  6 Chatt. School for the Arts & Sci A        10:37.43     3

      1) Rahul John            2) Destin Williams      

      3) Sam Mandody           4) Sam Meagher          

scr Brainerd High School A                          NT     

      1) Rashad Barnes         2) Cordero Cummings     

      3) Marcus McMillian      4) Tarik Williams       

      5) Jairus Williams      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        Varsity Girls Team Scores (7 Events Scored)         

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Red Bank High School        34      0    0    0    5    0   29    0 

  1 Chattanooga Central High    34      0    0    0    4   14   16    0 

  3 East Ridge High School      33      0    0    0    0   18   15    0 

  4 Tyner Academy               27      0    0    0    0   14   13    0 

  5 Sequoyah High School        18      0    0    0   10    0    8    0 

  6 Tellico Plains High Schoo   14      0    0    0    8    6    0    0 

  7 Chatt. School for the Art   13      0    0    0    6    7    0    0 

  8 Howard School of Academic   11      0    0    0    0    1   10    0 

  9 Brainerd High School         7      0    0    0    0    7    0    0 

 10 Loudon High School           5      0    0    0    0    5    0    0 

 11 Hixson High School          3.5     0    0    0    2    2    0    0 

 12 South Pittsburg High Scho    3      0    0    0    0    3    0    0 

 12 Grace Baptist Academy        3      0    0    0    3    0    0    0 

 14 McMinn Central High Schoo   1.5     0    0    0    0   1.5   0    0 

 

 

         Varsity Boys Team Scores (7 Events Scored)        

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Red Bank High School        56      0    0    0    8   22   26    0 

  2 Chattanooga Central High    43      0    0    0   10   11   22    0 

  3 Tellico Plains High Schoo   29      0    0    0    0    0   29    0 

  3 Sequoyah High School        29      0    0    0    4    6   19    0 

  5 Loudon High School          20      0    0    0    0   20    0    0 

  6 Hixson High School          14      0    0    0    6    0    8    0 

  7 McMinn Central High Schoo   12      0    0    0    5    3    4    0 

  8 Chatt. School for the Art    9      0    0    0    3    6    0    0 

  9 Tyner Academy                8      0    0    0    0    0    8    0 

 10 Grace Baptist Academy        5      0    0    0    0    0    5    0 

 11 Silverdale Baptist Academ    4      0    0    0    0    4    0    0 

 11 Brainerd High School         4      0    0    0    0    0   4.5   0 

 13 Howard School of Academic    3      0    0    0    0    3    0    0 

 13 East Ridge High School       3      0    0    0    0    3    0    0


Greer Wins Mid-Amateur In Playoff

Knoxville's Ryan Greer defeated Franklin's Kevin Watford in a playoff Friday and won the 27th Tennessee Mid-Amateur Championship at The Honors Course. Greer and Watford each finished at 212, with Greer winning with a par on the first hole of sudden death. Nashville's Craig Smith and Memphis' Matt Cooper finished in a tie at 214. 27th Annual Tennessee Mid-Amateur ... (click for more)

UTC Volleyball Drops Close Match To Tulsa

HOUSTON, Texas – The Chattanooga Mocs volleyball lost a hard-fought match to Tulsa Friday afternoon to open up the 2014 season.  A 3-1 loss to the Hurricane, UTC forced extra points to claim the second set 26-24, but fell 25-19, 25-14 and 25-22 in the first, third and final frames. “Our team played well tonight,” Head Coach Travis Filar said.  “I thought we played ... (click for more)

4 Killed, Another Critical After Truck Goes Off Road And Strikes Man Mowing Yard In Murray County

Four people lost their lives Thursday evening when a truck carrying four teens left the road and hit a man mowing his grass on Old CCC Camp Road in Murray County.   The truck was driven by River Sosbee, 18, and included passengers Alexis Pinson, 18, Joshua Roberts, 17 and Chelsea Hullender, 18.  Ms. Pinson survived and was airlifted by LifeForce to Erlanger Medical ... (click for more)

Shooting Of 15-Year-Old Began As Argument Between Teens

According to police, the Tuesday night shooting of a juvenile on Taylor Street started as an argument between the two young men. Terry Marshell Smith Jr., 19, was arrested the following day. Police said the former Hixson High School student shot the juvenile in the shoulder after their argument and then fled the scene.  According to police, Smith admitted to the shooting. ... (click for more)

Better Plan For Walnut Street Hotel

Mitch Patel and his Vision Hospitality Group have unveiled a revised plan for a hotel on Walnut Street. It is much better than the one proposed two years ago. By having no curb cuts on Walnut Street, it makes that special block near the bridge more inviting and safer for pedestrians. Deliveries would be off Riverfront Parkway and hotel access (valet parking) would be off Aquarium ... (click for more)

Thanks For Making The Southern Brewers Festival A Success

Now that the dust has settled I'd like to thank Chattanooga for supporting the Southern Brewers Festival and making it yet another very successful event.    For those who do not know - the SBF benefits the Chattanooga chapter of Kids on the Block and the Chattanooga Community Kitchen.  As a partner helping the SBF with volunteers, sponsorships and the overall production ... (click for more)