A-AA East Sub-Sectional Track Results

Thursday, May 08, 2014

TSSAA A-AA East Sub-Sectional  - Chattanooga Area - 2014-05-06           

 Red Bank High School, Chattanooga, TN                       


                   

 Varsity Girls Pole Vault                    

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Corinna Cicci         11 Red Bank High School   8-00.00    10

  2 Katie Sneed           11 Red Bank High School   6-06.00     8

  3 ahnna skelly           9 Red Bank High School   5-06.00     6


                     Varsity Boys Pole Vault                    

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Adrian Viney          11 Red Bank High School   8-06.00    10

  2 Casey Hamby           12 Tellico Plains High    8-00.00     8


                     Varsity Girls High Jump                    

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central    4-04.00    10


                     Varsity Boys High Jump                     

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Torran Davis          11 Red Bank High School   6-04.00    10

  2 Chris Johnson          9 Sequoyah High School   5-08.00     8

  3 Adrian McGhee         11 Red Bank High School   5-08.00     6

  4 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High    5-06.00     5

  5 Jj Harmon             12 Sequoyah High School   5-06.00     4

  6 Ty Cotter             10 Chattanooga Central    5-06.00     3

  7 Kevin Albert          11 Brainerd High School   5-04.00   1.5

  7 Samuel Caffey         12 Brainerd High School   5-04.00   1.5

 nh Bo Grimes             12 Sequoyah High School        NH     


                       Varsity Girls Shot Put                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Porchia Turner        11 Tyner Academy         39-07.50  1    10

  2 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho  34-04.50  1     8

  3 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central   30-07.50  1     6

  4 Cayce Grall           10 Chatt. School for th  30-01.00  1     5

  5 Sydney Pringle        12 Brainerd High School  30-00.50  2     4

  6 Tennie Brown          11 Brainerd High School  29-11.00  1     3

  7 Lennex Walker          9 Chatt. School for th  29-09.25  1     2

  8 Venus Geiger          11 Howard School of Aca  29-08.00  1     1

  9 Kelby Stillwell        9 McMinn Central High   29-07.50  2     

 10 Keosha Cross          10 Tyner Academy         27-08.50  1     

 11 Sarah Goodman         11 McMinn Central High   27-01.50  2     

 12 jermya eubanks        10 Red Bank High School  25-06.25  2     

 13 Kanisha Davis         12 Howard School of Aca  25-06.00  1     

scr Sierra Fernandez      12 Hixson High School          ND  1     

scr Leishaun Williams     10 Howard School of Aca        ND  1     

scr Usher Dani             9 Red Bank High School        ND  1     

scr Tiffani Estep         12 Chattanooga Central         ND  2     

scr Amber Mathis          12 Tyner Academy               ND  2     


                       Varsity Boys Shot Put                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Benjamin Fellhoelter  12 Loudon High School    46-05.00  1    10

  2 Adophus Hollingsworth 12 Red Bank High School  42-01.50  1     8

  3 Shane Wilburn         12 Sequoyah High School  39-02.00  1     6

  4 Trevor Skyles         11 Red Bank High School  38-05.00  1     5

  5 Ben Bower             12 Silverdale Baptist A  36-00.00  1     4

  6 Charles Careathers    11 East Ridge High Scho  35-10.00  1     3

  7 Nick Martin           10 Chattanooga Central   35-07.00  1     2

  8 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca  34-04.00  1     1

  9 Ryan McBee            12 South Pittsburg High  34-03.00  1     

 10 Pete Sexton           10 East Ridge High Scho  33-02.50  2     

 11 Ashby Wilson          10 Chattanooga Central   32-07.00  2     

scr jordan smith          11 Red Bank High School        ND  1     

scr Bryce Carter          12 Tellico Plains High         ND  1     

scr Malik Bridges         12 Tyner Academy               ND  1     

scr Brandon Lewis         11 Chattanooga Central         ND  2     

scr Arthur Coefield       12 Tyner Academy               ND  2     


                        Varsity Girls Discus                       

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Janessa Kennedy       11 East Ridge High Scho     87-06  1    10

  2 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central      78-05  1     8

  3 Madeline Mcdonald     12 Tellico Plains High      76-04  1     6

  4 Bre Snow              12 Loudon High School       70-09  1     5

  5 Keosha Cross          10 Tyner Academy            69-11  2     4

  6 McKenzie Morgan       12 South Pittsburg High     69-08  1     3

  7 Madison Jett           9 Hixson High School       68-05  1   1.5

  7 Kelby Stillwell        9 McMinn Central High      68-05  2   1.5

  9 Hannah Holmberg        9 Chattanooga Central      66-10  1     

 10 Kanisha Davis         12 Howard School of Aca     66-03  2     

 11 Tori Henson            9 Tellico Plains High      65-10  1     

 12 Cayce Grall           10 Chatt. School for th     65-03  1     

 13 Megan Clark           11 Sequoyah High School     63-10  1     

 14 Bethany Bradford      12 Sequoyah High School     61-07  1     

 15 Dajah Eubanks         11 Red Bank High School     53-07  2     

 16 Shaderrica Ruffin     11 Howard School of Aca     53-06  2     

 17 Venus Geiger          11 Howard School of Aca     49-05  2     

scr Sierra Fernandez      12 Hixson High School          ND  1     

scr Usher Dani             9 Red Bank High School        ND  2     

scr Amber Mathis          12 Tyner Academy               ND  2     


                       Varsity Boys Discus                      

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Benjamin Fellhoelter  12 Loudon High School      129-10    10

  2 Brandon Lewis         11 Chattanooga Central     114-08     8

  3 Marcus Dunham         12 Chatt. School for th    111-08     6

  4 Adophus Hollingsworth 12 Red Bank High School    106-07     5

  5 Carlos Woodruff       10 Red Bank High School    102-09     4

  6 Josh Arms             12 McMinn Central High      92-04     3

  7 Jeremian Parker        9 Howard School of Aca     90-05     2

  8 Dylan Neely           12 Chattanooga Central      86-00     1

  9 Ryan McBee            12 South Pittsburg High     82-07     

 10 Truman Ross            9 Hixson High School       80-09     

scr Sedric Jordan         12 Brainerd High School        ND     


                        Varsity Girls Long Jump                       

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Vivian Smith          10 Tyner Academy         16-08.75   NWI    10

  2 Kyhonah Lawrence      10 East Ridge High Scho  14-10.50   NWI     8

  3 Tiffani Estep         12 Chattanooga Central   14-07.50   NWI     6

  4 Elexis Foster         10 Red Bank High School  14-07.50   NWI     5

  5 Jayla Stone            9 East Ridge High Scho  14-02.00   NWI     4

  6 Brianna Epps          11 East Ridge High Scho  14-00.05   NWI     3

  7 Deja Pope             12 Tyner Academy         13-10.00   NWI     2

  8 Sharmayne Garner      10 Tyner Academy         13-06.25   NWI     1

  9 Susanna Cook          10 Sequoyah High School  13-06.00   NWI     

 10 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High   13-01.00   NWI     

 11 Savannah Dame         10 South Pittsburg High  12-09.50   NWI     

 12 Alexis Beason         10 South Pittsburg High  12-00.00   NWI      

 sc Amanda McClendon      12 Brainerd High School        ND           


                        Varsity Boys Long Jump                        

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Terrance Hayes        11 Chattanooga Central   20-09.75   NWI    10

  2 Kevin Yates           12 Hixson High School    20-06.75   NWI     8

  3 Terry Tiller          12 Chattanooga Central   19-00.50   NWI     6

  4 Andrew Carson         12 Sequoyah High School  18-06.75   NWI     5

  5 Jordan Brooks         10 McMinn Central High   17-08.25   NWI     4

  6 Ty Cotter             10 Chattanooga Central   17-02.00   NWI     3

  7 Chris Johnson          9 Sequoyah High School  17-00.00   NWI     2

  8 Rashad Barnes          9 Brainerd High School  16-11.00   NWI     1

  9 Samuel Caffey         12 Brainerd High School  13-08.00   NWI     

 sc Devonte McNabb         8 Howard School of Aca        ND           

 sc Christian Bell        12 Red Bank High School        ND           

 sc Chase Merrell         12 South Pittsburg High        ND           


                       Varsity Girls Triple Jump                       

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Tavisha Mccolley      12 Howard School of Aca  29-06.00   NWI    10

  2 Susanna Cook          10 Sequoyah High School  26-04.00   NWI     8

scr Sharmayne Garner      10 Tyner Academy               ND           


                       Varsity Boys Triple Jump                        

=======================================================================

    Name                  Yr Team                      Mark  Wind   Pts

-----------------------------------------------------------------------

  1 Cody Murphy           11 Tellico Plains High   36-03.00   NWI    10

  2 Charles Smith          9 Tyner Academy         36-02.25   NWI     8

  3 Geno Palazzola        12 Tellico Plains High   32-05.00   NWI     6

  4 Adrian Hurlbut         8 Grace Baptist Academ  28-10.00   NWI     5


              Varsity Girls 4x800 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Sequoyah High School A                    11:00.44    10

      1) Rebecca Atkins        2) Danielle March       

      3) Kaitlin Cartwright    4) Courtney Cartwright  

      5) Susanna Cook         

  2 Tellico Plains High School A              11:36.42     8

      1) Ally Williams         2) Valerie Cheek        

      3) Mazie Hooper          4) Jaden Allman         

      5) Kristin Hawk         

  3 Chatt. School for the Arts & Sci A        11:40.73     6

      1) Cayce Grall           2) Shania Hampton       

      3) Mikayla Hampton       4) Janelle Wigal        

      5) Melanie Peterson     

  4 Red Bank High School A                    11:55.47     5

      1) Lynn Fults            2) brittney hargiss     

      3) ahnna skelly          4) joudeline morales    

      5) Samantha Wright      

  5 Chattanooga Central High School A         12:52.25     4

      1) Kelly Wnuk            2) Sara Jane Sanchez    

      3) Sheryl Gullien-Montene4) Haley Scarbrough     

      5) Hannah Holmberg      

  6 Grace Baptist Academy A                   12:55.74     3

      1) Emma Badger           2) Bekah Sofield        

      3) Audrey Pennington     4) Abbey Bullock        

      5) Sheridan Mosley       6) Katie Wilbourn       

  7 Hixson High School A                      13:03.56     2

      1) Alex Swafford         2) Madison Jett         

      3) Rachel Casey          4) Gabby Varnell        

      5) Madison Wilkey       


               Varsity Boys 4x800 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          8:42.32    10

      1) Josh May              2) Fred McShan          

      3) Jaylen Stinson        4) Isyah Funk           

      5) Xavier Norwood        6) Brett Parrott        

  2 Red Bank High School A                     8:58.45     8

      1) Christian Rudd        2) Austin Wingo         

      3) Thane Tank            4) Tanner Crowe         

      5) Cameron Isaacs        6) Clarence Neal        

  3 Hixson High School A                       9:40.30     6

      1) Harrison Howell       2) Isaac Yates          

      3) Nick Beatty           4) Jordan Johnson       

      5) James Cole           

  4 McMinn Central High School A               9:48.97     5

      1) Bradley Pennell       2) Alan Runkles         

      3) Chase Cummins         4) Liam Reagan           

      5) Jordan Brooks        

  5 Sequoyah High School A                     9:50.02     4

      1) Sam Yarberry          2) Brady Hansen         

      3) Ethan Bird            4) Bo Grimes            

      5) Luke Knott           

  6 Chatt. School for the Arts & Sci A        10:37.43     3

      1) Rahul John            2) Destin Williams      

      3) Sam Mandody           4) Sam Meagher          

scr Brainerd High School A                          NT     

      1) Rashad Barnes         2) Cordero Cummings     

      3) Marcus McMillian      4) Tarik Williams       

      5) Jairus Williams      


                     Varsity Girls 100 Meter Hurdles                     

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Vivian Smith          10 Tyner Academy            15.88   NWI  1    10

  2 Jayla Stone            9 East Ridge High Scho     17.20   NWI  1     8

  3 Serena Smith           9 East Ridge High Scho     17.76   NWI  1     6

  4 Jessica Dunker        11 Loudon High School       18.03   NWI  1     5

  5 DeAsia Wright          9 Tyner Academy            18.85   NWI  1     4

  6 Corinna Cicci         11 Red Bank High School     20.37   NWI  1     3

  7 Chelsea McClendon     11 Brainerd High School     21.92   NWI  2     2

SCR LaShawn Kelly         12 Brainerd High School        NT   NWI  1     

SCR Mohogany Stewart      10 Howard School of Aca        NT   NWI  1     

SCR Nautica Lykes          9 East Ridge High Scho        NT   NWI  2     

SCR Osheanna Prat          9 Red Bank High School        NT   NWI  2     


                      Varsity Boys 110 Meter Hurdles                     

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Cody Murphy           11 Tellico Plains High      17.58   NWI  1    10

  2 Abraham Viar           9 Hixson High School       17.62   NWI  1     8

  3 Josh Ryan             11 Tellico Plains High      17.73   NWI  1     6

  4 Ashton Horton         10 East Ridge High Scho     18.23   NWI  1     5

  5 Donovan Folkner       12 Loudon High School       18.68   NWI  1     4

  6 Casey Hamby           12 Tellico Plains High      18.70   NWI  1     3

  7 Ty Cotter             10 Chattanooga Central      19.84   NWI  2     2

  8 Ben Lowrance          10 Red Bank High School     20.60   NWI  1     1

  9 Adrian Viney          11 Red Bank High School     23.49   NWI  1     

SCR Charles Smiley        10 Tyner Academy               NT   NWI  2     


                       Varsity Girls 100 Meter Dash                      

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Alexis Wilson          9 Tyner Academy            12.39   NWI  1    10

  2 Elexis Foster         10 Red Bank High School     12.55   NWI  1     8

  3 Lennex Walker          9 Chatt. School for th     12.58   NWI  1     6

  4 Kyhonah Lawrence      10 East Ridge High Scho     12.65   NWI  1     5

  5 Yasmine Carter        10 McMinn Central High      13.43   NWI  2     4

  6 Peyton Saffles        12 McMinn Central High      13.45   NWI  2     3

  7 Jessica Dunker        11 Loudon High School       13.48   NWI  2     2

  8 Samantha Maffett      10 Tyner Academy            13.54   NWI  1     1

  9 Danielle March        11 Sequoyah High School     13.77   NWI  1     

 10 Valerie Cheek         10 Tellico Plains High      13.97   NWI  1     

 11 Savannah Tumlin        9 East Ridge High Scho     14.10   NWI  2     

scr Amanda McClendon      12 Brainerd High School        NT   NWI  1     


                       Varsity Boys 100 Meter Dash                       

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Jay Warren            12 Chattanooga Central      11.03   NWI  1    10

  2 Ja'Quarius Cole       12 Chattanooga Central      11.07   NWI  1     8

  3 Cadarius Harris       12 Tyner Academy            11.17   NWI  1     6

  4 Kalan Hardley         12 Tyner Academy            11.20   NWI  1     5

  5 Chase Merrell         12 South Pittsburg High     11.22   NWI  1     4

  6 kendrick wilbanks      9 Red Bank High School     11.32   NWI  1     3

  7 Taven Spann           10 Chattanooga Central      11.34   NWI  2     2

  8 James Cole            11 Hixson High School       11.42   NWI  2     1

  9 Antonio Harmon         9 Howard School of Aca     11.51   NWI  2     

 10 Dillan Elkins         10 Loudon High School       11.56   NWI  3     

 11 demell smith          12 Red Bank High School     11.60   NWI  1     

 12 Jordan Brooks         10 McMinn Central High      11.62   NWI  2     

 13 Adrian McGhee         11 Red Bank High School     11.82   NWI  1     

 14 Deuntae Binford       11 Howard School of Aca     11.91   NWI  2     

 15 Brian Montgomery      11 Brainerd High School     11.94   NWI  3     

 16 Roger Payne           12 Sequoyah High School     12.13   NWI  3     

 17 Chris Johnson          9 Sequoyah High School     12.14   NWI  2       .135

 18 Haasan Miller         12 Tyner Academy            12.14   NWI  3       .140

 19 Andrew Carson         12 Sequoyah High School     12.23   NWI  3     

SCR Nakota Culver         12 East Ridge High Scho        NT   NWI  2     

SCR Seth Vaughn           11 East Ridge High Scho        NT   NWI  2     

SCR Joshua Taylor         11 East Ridge High Scho        NT   NWI  3     


              Varsity Girls 4x200 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Tyner Academy A                            1:45.71    10

      1) Samantha Maffett      2) Hannah Marshall      

      3) Porchia Turner        4) Alexis Wilson         

      5) Breanna Wilkes       

  2 East Ridge High School A                   1:48.25     8

      1) Kyhonah Lawrence      2) Serena Smith         

      3) Jayla Stone           4) Laquisha Toney       

  3 Hixson High School A                       1:53.40     6

      1) Ja'Nisha Battle       2) Tahtiana Yates       

      3) Zamiyah Sims          4) Lyric Reynolds       

      5) Denisha Hunter       

  4 Red Bank High School A                     1:58.68     5

      1) Charity Cullom        2) Elexis Foster        

      3) Kaitlin Watts         4) asia pouncy          

      5) tyaisha weddington    6) alexis dozier        

  5 Grace Baptist Academy A                    2:11.36     4

      1) Audrey Pennington     2) Bekah Sofield         

      3) Kristian Parks        4) Samantha Goldman     

      5) Emma Badger           6) Katie Wilbourn       

      7) Abbey Bullock         8) Kayla Bibbs          

DNF Brainerd High School A                          NT     

      1) Amanda McClendon      2) Santaniesha Simmons  

      3) Serenity Sparks       4) Kenisha Price        

      5) Arrion Rowe          


               Varsity Boys 4x200 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          1:29.54    10

      1) Ja'Quarius Cole       2) Terry Tiller         

      3) Jay Warren            4) Isyah Funk           

  2 Tyner Academy A                            1:32.88     8

      1) Frank Banks           2) Cadarius Harris      

      3) Haasan Miller         4) Keonte Solomon       

  3 Red Bank High School A                     1:33.33     6

      1) Christian Bell        2) Ben Lowrance         

      3) Adrian McGhee         4) demell smith         

      5) kendrick wilbanks     6) demarcus rivers      

  4 Brainerd High School A                     1:34.36     5

      1) Rashad Barnes         2) Marcus McMillian     

      3) Brian Montgomery      4) Myron Reynolds       

      5) Kenneth Sawyer        6) Kaylain Stewart      

      7) Tarik Williams       

  5 Howard School of Academics & Tec A         1:34.46     4

      1) Deuntae Binford       2) Antonio Harmon       

      3) Devonte McNabb        4) Ryheem Finley        

  6 East Ridge High School A                   1:35.26     3

      1) Charles Careathers    2) Nakota Culver        

      3) JoJo Tillery          4) Seth Vaughn          

      5) Malik Williams       

  7 Sequoyah High School A                     1:38.22     2

      1) Kc Deherrera          2) Austin Harmon        

      3) Trey Johnson          4) Jj Harmon            

      5) Roger Payne           6) Andrew Carson        

  8 Loudon High School A                       1:43.29     1

      1) Mark Rupinski         2) Dillan Elkins        

      3) Andrew Hudson         4) Donovan Folkner      


                  Varsity Girls 1600 Meter Run                  

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Janelle Wigal         12 Chatt. School for th   5:37.72    10

  2 Bre Snow              12 Loudon High School     5:46.31     8

  3 Jada Hale              9 Brainerd High School   5:51.40     6

  4 Malika Reviere         9 Tyner Academy          5:54.79     5

  5 Lynn Fults            12 Red Bank High School   7:10.10     4

  6 brittney hargiss       9 Red Bank High School   7:45.17     3


                   Varsity Boys 1600 Meter Run                  

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Christian Rudd        10 Red Bank High School   4:47.74    10

  2 Josh May               9 Chattanooga Central    5:08.16     8

  3 Justin Ireland        12 South Pittsburg High   5:15.75     6

  4 Thane Tank            12 Red Bank High School   5:25.79     5

  5 Jared Eddy             9 Chattanooga Central    5:29.96     4

  6 Sam Meagher           10 Chatt. School for th   5:37.05     3

  7 Caleb Evans            9 East Ridge High Scho   5:39.09     2

  8 Charles Smith          9 Tyner Academy          6:05.88     1

SCR Henry Odell           10 Tellico Plains High         NT     

SCR Eddielee Joseph       12 Tyner Academy               NT     

SCR Devin Pope            11 Tyner Academy               NT     


              Varsity Girls 4x100 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Tyner Academy A                              49.39    10

      1) Samantha Maffett      2) Hannah Marshall      

      3) Alexus Reviere        4) Vivian Smith          

      5) Alexis Wilson         6) Breanna Wilkes       

  2 East Ridge High School A                     52.01     8

      1) Kyhonah Lawrence      2) Jayla Stone          

      3) Laquisha Toney        4) Savannah Tumlin      

      5) Sharmayne Moon       

  3 Howard School of Academics & Tec A           52.34     6

      1) Sheqeilla Robinson    2) Ajia Leonard         

      3) Tavisha Mccolley      4) Devon Sanderfer      

  4 Red Bank High School A                       53.02     5

      1) Corinna Cicci         2) Charity Cullom       

      3) Elexis Foster         4) Kaitlin Watts        

      5) asia pouncy           6) tyaisha weddington   

  5 McMinn Central High School A                 53.42     4

      1) Yasmine Carter        2) Samantha Coleman     

      3) Peyton Saffles        4) Skylar Miller        

      5) Lauren Williams      

  6 Hixson High School A                         54.11     3

      1) Tahtiana Yates        2) Ja'Nisha Battle      

      3) Zamiyah Sims          4) Lyric Reynolds       

      5) Denisha Hunter       


               Varsity Boys 4x100 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A            43.47    10

      1) Ja'Quarius Cole       2) Terry Tiller         

      3) Jay Warren            4) Isyah Funk           

  2 Tyner Academy A                              43.91     8

      1) Kalan Hardley         2) Cadarius Harris      

      3) Haasan Miller         4) Keonte Solomon       

      5) Kendrick Williams    

  3 Red Bank High School A                       44.33     6

      1) Christian Bell        2) Ben Lowrance         

      3) Adrian McGhee         4) demell smith         

      5) kendrick wilbanks     6) demarcus rivers      

  4 Brainerd High School A                       45.16     5

      1) Kevin Albert          2) Brian Montgomery     

      3) Myron Reynolds        4) Kenneth Sawyer       

      5) Kaylain Stewart      

  5 East Ridge High School A                     45.73     4

      1) Charles Careathers    2) Nakota Culver        

      3) JoJo Tillery          4) Seth Vaughn          

      5) Malik Williams       

  6 Howard School of Academics & Tec A           46.88     3

      1) Antonio Harmon        2) Deuntae Binford      

      3) Devonte McNabb        4) Ryheem Finley        

  7 Sequoyah High School A                       47.58     2

      1) Kc Deherrera          2) Austin Harmon        

      3) Chris Johnson         4) Jj Harmon            

      5) Roger Payne           6) Andrew Carson        


                    Varsity Girls 400 Meter Dash                   

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Sandrea Sylman        11 Chattanooga Central      59.69  1    10

  2 Lennex Walker          9 Chatt. School for th   1:00.89  1     8

  3 Danielle March        11 Sequoyah High School   1:00.98  1     6

  4 Alexus Reviere        11 Tyner Academy          1:02.49  1     5

  5 Amanda McClendon      12 Brainerd High School   1:04.16  1     4

  6 Laquisha Toney        10 East Ridge High Scho   1:04.20  1     3

  7 Kaitlin Cartwright    11 Sequoyah High School   1:05.10  1     2

  8 Judith Bell           11 Chattanooga Central    1:05.27  2     1

  9 Ajia Leonard          10 Howard School of Aca   1:05.32  2     

 10 Serenity Sparks       11 Brainerd High School   1:07.01  2     

 11 Samantha Coleman       9 McMinn Central High    1:07.96  2     

 12 Kianna Cooper         10 Chatt. School for th   1:10.80  3     

 13 Deja Pope             12 Tyner Academy          1:11.83  2     

 14 Mikayla Hampton        9 Chatt. School for th   1:11.94  3     

 15 Audrey Pennington      8 Grace Baptist Academ   1:12.71  3     

SCR Serena Smith           9 East Ridge High Scho        NT  1     

SCR Santaniesha Simmons   12 Brainerd High School        NT  2     

SCR Alex Swafford         10 Hixson High School          NT  2     

SCR Tahtiana Yates        11 Hixson High School          NT  2     


                    Varsity Boys 400 Meter Dash                    

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Kevin Yates           12 Hixson High School       50.46  1    10

  2 Myron Reynolds        12 Brainerd High School     51.46  1     8

  3 Jaylen Stinson        12 Chattanooga Central      52.16  1     6

  4 Isiah Houston         11 Chattanooga Central      53.83  1     5

  5 Joseph Sofield        12 Grace Baptist Academ     54.84  2     4

  6 Ryheem Finley         11 Howard School of Aca     55.28  1     3

  7 JoJo Tillery          11 East Ridge High Scho     55.78  2     2

  8 Kevin Albert          11 Brainerd High School     56.13  2     1

  9 Nick Beatty           11 Hixson High School       56.35  2     

 10 Brett Parrott         12 Chattanooga Central      56.61  1     

 11 Alan Runkles          12 McMinn Central High      56.88  2     

 12 Keonte Solomon        12 Tyner Academy            57.03  1     

 13 Kendrick Williams     12 Tyner Academy            57.80  1     

 14 Ryan Orr              10 Tellico Plains High    1:00.77  2     

SCR Christian Bell        12 Red Bank High School        NT  2     

SCR Eddielee Joseph       12 Tyner Academy               NT  2     


                 Varsity Girls 300 Meter Hurdles                

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Vivian Smith          10 Tyner Academy            47.11    10

  2 Jessica Dunker        11 Loudon High School       50.03     8

  3 Devon Sanderfer       10 Howard School of Aca     52.74     6

  4 Chelsea McClendon     11 Brainerd High School     53.51     5

  5 DeAsia Wright          9 Tyner Academy          1:01.95     4

scr Serena Smith           9 East Ridge High Scho        NT     


                   Varsity Boys 300 Meter Hurdles                  

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Dillan Elkins         10 Loudon High School       43.35  1    10

  2 Marcus McMillian      11 Brainerd High School     43.68  1     8

  3 Jordan Johnson        11 Hixson High School       44.22  1     6

  4 Abraham Viar           9 Hixson High School       45.25  1     5

  5 Donovan Folkner       12 Loudon High School       45.44  2     4

  6 Josh Ryan             11 Tellico Plains High      45.95  1     3

  7 Ashton Horton         10 East Ridge High Scho     46.46  2     2

  8 Ty Cotter             10 Chattanooga Central      46.81  2     1

  9 Casey Hamby           12 Tellico Plains High      47.33  2     

 10 Charles Smith          9 Tyner Academy            47.89  1     

 11 Mario Donahue          9 Howard School of Aca     47.92  1     

 12 Brandon Cook          10 Sequoyah High School     48.44  1     

 13 Sam Meagher           10 Chatt. School for th     49.30  2     

 14 Cody Murphy           11 Tellico Plains High      51.88  2     

SCR Charles Smiley        10 Tyner Academy               NT  2     


                    Varsity Girls 800 Meter Run                    

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Janelle Wigal         12 Chatt. School for th   2:29.86  1    10

  2 Alexus Reviere        11 Tyner Academy          2:34.80  1     8

  3 Bre Snow              12 Loudon High School     2:41.70  1     6

  4 Courtney Cartwright   11 Sequoyah High School   2:42.20  1     5

  5 Malika Reviere         9 Tyner Academy          2:42.29  2     4

  6 Jada Hale              9 Brainerd High School   2:47.61  1     3

  7 Jaden Allman           9 Tellico Plains High    2:52.11  1     2

  8 Mazie Hooper           9 Tellico Plains High    2:52.86  1     1

  9 Abbey Bullock          9 Grace Baptist Academ   2:59.41  2     

 10 Sharmayne Garner      10 Tyner Academy          3:01.26  1     

 11 Madison Jett           9 Hixson High School     3:04.83  1     

 12 Gabby Varnell         10 Hixson High School     3:07.62  2     

 13 Cayce Grall           10 Chatt. School for th   3:13.47  2     

 14 Shania Hampton        10 Chatt. School for th   3:13.94  2     

 15 Emma Badger            9 Grace Baptist Academ   3:17.56  2     

 16 Lacey Bryant           9 Hixson High School     3:44.92  2     

SCR Lynn Fults            12 Red Bank High School        NT  1     

SCR Ally Williams          9 Tellico Plains High         NT  2     


                     Varsity Boys 800 Meter Run                    

====================================================================

    Name                  Yr Team                      Time H#   Pts

--------------------------------------------------------------------

  1 Bryce Choate          11 Tellico Plains High    2:04.33  1    10

  2 Xavier Norwood        11 Chattanooga Central    2:08.28  1     8

  3 Fred McShan           12 Chattanooga Central    2:10.24  2     6

  4 Josh May               9 Chattanooga Central    2:12.84  1     5

  5 Frank Banks           10 Tyner Academy          2:13.00  1     4

  6 Mark Rupinski         12 Loudon High School     2:14.26  1     3

  7 Austin Wingo          11 Red Bank High School   2:15.17  1     2

  8 Harrison Howell       10 Hixson High School     2:18.51  1     1

  9 Bradley Pennell        9 McMinn Central High    2:18.80  2     

 10 Alan Runkles          12 McMinn Central High    2:19.73  1      

 11 Isaac Yates           10 Hixson High School     2:19.96  2     

 12 Rashad Barnes          9 Brainerd High School   2:20.03  2     

 13 Bo Grimes             12 Sequoyah High School   2:20.43  2     

 14 Cordero Cummings      11 Brainerd High School   2:37.35  2     

SCR Eddielee Joseph       12 Tyner Academy               NT  1     

SCR Charles Smith          9 Tyner Academy               NT  1     

SCR Justin Ireland        12 South Pittsburg High        NT  2     


                       Varsity Girls 200 Meter Dash                      

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Alexis Wilson          9 Tyner Academy            25.22   NWI  1    10

  2 Lennex Walker          9 Chatt. School for th     25.59   NWI  1     8

  3 Sandrea Sylman        11 Chattanooga Central      26.84   NWI  1     6

  4 Denisha Hunter        11 Hixson High School       27.12   NWI  1     5

  5 Devon Sanderfer       10 Howard School of Aca     27.69   NWI  1     4

  6 Yasmine Carter        10 McMinn Central High      28.02   NWI  2     3 .12

  7 Laquisha Toney        10 East Ridge High Scho     28.02   NWI  1     2 .18

  8 Deja Pope             12 Tyner Academy            28.03   NWI  2     1

  9 Lyric Reynolds         9 Hixson High School       28.27   NWI  2     

 10 Charity Cullom        12 Red Bank High School     28.33   NWI  2     

SCR Peyton Saffles        12 McMinn Central High         NT   NWI  1     

SCR Hannah Marshall       12 Tyner Academy               NT   NWI  1     

SCR Serena Smith           9 East Ridge High Scho        NT   NWI  2     

SCR Jessica Dunker        11 Loudon High School          NT   NWI  2     

SCR Samantha Coleman       9 McMinn Central High         NT   NWI  2     

scr Brianna Epps          11 East Ridge High Scho        NT   NWI  2     


                       Varsity Boys 200 Meter Dash                       

==========================================================================

    Name                  Yr Team                      Time  Wind H#   Pts

--------------------------------------------------------------------------

  1 Ja'Quarius Cole       12 Chattanooga Central      22.12   NWI  1    10

  2 Kalan Hardley         12 Tyner Academy            22.22   NWI  1     8

  3 Chase Merrell         12 South Pittsburg High     22.74   NWI  1     6

  4 Jay Warren            12 Chattanooga Central      22.89   NWI  1     5

  5 demell smith          12 Red Bank High School     23.34   NWI  2     4

  6 Kaylain Stewart       11 Brainerd High School     23.44   NWI  2     3

  7 Antonio Harmon         9 Howard School of Aca     23.49   NWI  2     2

  8 Dillan Elkins         10 Loudon High School       23.52   NWI  3     1

  9 kendrick wilbanks      9 Red Bank High School     23.54   NWI  1     

 10 Kevin Yates           12 Hixson High School       23.60   NWI  1     

 11 Jordan Brooks         10 McMinn Central High      23.76   NWI  2     

 12 Myron Reynolds        12 Brainerd High School     23.84   NWI  2     

 13 Jj Harmon             12 Sequoyah High School     23.87   NWI  3     

 14 Deuntae Binford       11 Howard School of Aca     23.92   NWI  3       .915

 15 Malik Williams        12 East Ridge High Scho     23.92   NWI  1       .916

 16 Kenneth Sawyer        10 Brainerd High School     23.94   NWI  2     

 17 JoJo Tillery          11 East Ridge High Scho     25.12   NWI  3      

 18 Kendrick Williams     12 Tyner Academy            25.21   NWI  1     

 19 Blake Hunt            10 Tellico Plains High      25.30   NWI  3     

 20 Joshua Taylor         11 East Ridge High Scho     27.46   NWI  3     

SCR James Cole            11 Hixson High School          NT   NWI  2     

SCR Haasan Miller         12 Tyner Academy               NT   NWI  2     

SCR Ryheem Finley         11 Howard School of Aca        NT   NWI  3     

 dq Taven Spann           10 Chattanooga Central      23.35   NWI  3     


                  Varsity Girls 3200 Meter Run                  

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Bre Snow              12 Loudon High School    12:40.07    10

  2 Lynn Fults            12 Red Bank High School  15:32.28     8

  3 Samantha Wright        9 Red Bank High School  15:36.31     6

  4 Melanie Peterson      12 Chatt. School for th  16:11.58     5

SCR Janelle Wigal         12 Chatt. School for th        NT     


                   Varsity Boys 3200 Meter Run                  

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

-----------------------------------------------------------------

  1 Christian Rudd        10 Red Bank High School  10:51.41    10

  2 Ethan Odell           11 Tellico Plains High   11:45.50     8

  3 Henry Odell           10 Tellico Plains High   11:45.55     6

  4 Thane Tank            12 Red Bank High School  12:36.17     5

  5 Caleb Evans            9 East Ridge High Scho  13:04.86     4


                Varsity Girls 4x400 Meter Relay               

===============================================================

    Team                                          Time H#   Pts

---------------------------------------------------------------

  1 Tyner Academy A                            4:14.78  1    10

      1) Hannah Marshall       2) Deja Pope            

      3) Alexus Reviere        4) Porchia Turner       

      5) Breanna Wilkes       

  2 Brainerd High School A                     4:26.22  1     8

      1) Jada Hale             2) Amanda McClendon     

      3) Santaniesha Simmons   4) Serenity Sparks      

      5) Arrion Rowe          

  3 Chattanooga Central High School A          4:26.29  1     6

      1) Judith Bell           2) Gwendoln Sofield     

      3) Sandrea Sylman        4) Kelly Wnuk           

  4 Sequoyah High School A                     4:31.81  1     5

      1) Rebecca Atkins        2) Courtney Cartwright  

      3) Kaitlin Cartwright    4) Danielle March       

      5) Susanna Cook         

  5 Tellico Plains High School A               4:39.69  1     4

      1) Ally Williams         2) Valerie Cheek        

      3) Mazie Hooper          4) Jaden Allman         

  6 Hixson High School A                       4:48.91  1     3

      1) Denisha Hunter        2) Alex Swafford        

      3) Heather Watkins       4) Haley Couch          

      5) Tahtiana Yates       

  7 Chatt. School for the Arts & Sci A         4:49.36  1     2

  8 Howard School of Academics & Tec A         4:51.62  2     1

      1) Sheqeilla Robinson    2) Tavisha Mccolley     

      3) Ajia Leonard          4) Devon Sanderfer      

  9 Red Bank High School A                     5:09.13  2     

      1) Lynn Fults            2) brittney hargiss     

      3) ahnna skelly          4) Samantha Wright      

      5) joudeline morales    

 10 Grace Baptist Academy A                    5:10.57  2     

      1) Emma Badger           2) Audrey Pennington    

      3) Abbey Bullock         4) Kayla Bibbs          

      5) Katie Wilbourn        6) Bekah Sofield        

      7) Sheridan Mosley      


               Varsity Boys 4x400 Meter Relay              

============================================================

    Team                                          Time   Pts

------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High School A          3:28.75    10

      1) Isiah Houston         2) Jaylen Stinson       

      3) Terry Tiller          4) Isyah Funk           

  2 Brainerd High School A                     3:37.70     8

      1) Kevin Albert          2) Rashad Barnes        

      3) Marcus McMillian      4) Myron Reynolds       

      5) Kenneth Sawyer        6) Kaylain Stewart      

      7) Tarik Williams       

  3 Red Bank High School A                     3:43.23     6

      1) Christian Bell        2) Torran Davis         

      3) Adrian McGhee         4) Christian Rudd       

      5) kendrick wilbanks     6) Austin Wingo         

  4 Hixson High School A                       3:43.82     5

      1) Isaac Yates           2) Jordan Johnson       

      3) Nick Beatty           4) Harrison Howell      

      5) James Cole           

  5 Tellico Plains High School A               3:53.55     4

      1) Ethan Odell           2) Casey Hamby          

      3) Zack Vandevere        4) Bryce Choate         

  6 Sequoyah High School A                     3:55.63     3

      1) Trey Johnson          2) Matthew Gletty       

      3) Sam Yarberry          4) Ethan Bird            

      5) Kc Deherrera          6) Bo Grimes            

SCR East Ridge High School A                        NT     

      1) Charles Careathers    2) Ashton Horton        

      3) JoJo Tillery          4) Seth Vaughn          

      5) Malik Williams       

SCR Tyner Academy A                                 NT     

      1) Frank Banks           2) Kalan Hardley        

      3) Eddielee Joseph       4) Keonte Solomon       

      5) Kendrick Williams    




        Varsity Girls Team Scores (18 Events Scored)       

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Tyner Academy               129    27   17   28   30   14   13    0 

  2 Red Bank High School        76      8   21    3   15    0   29    0 

  3 East Ridge High School      73     10    0   14   16   18   15    0 

  4 Chatt. School for the Art   62     22   25    0    8    7    0    0 

  5 Chattanooga Central High    57     17    0    0   10   14   16    0 

  6 Loudon High School          44      2   24   13    0    5    0    0 

  7 Sequoyah High School        36      8    5    0   15    0    8    0 

  8 Brainerd High School        35      4    9    7    8    7    0    0 

  9 Howard School of Academic   28      4    0    6    7    1   10    0 

 10 Tellico Plains High Schoo   21      0    3    0   12    6    0    0 

 11 Hixson High School         20.5     5    0    0   14    2    0    0 

 12 McMinn Central High Schoo  15.5    10    0    0    4   1.5   0    0 

 13 Grace Baptist Academy        7      0    0    0    7    0    0    0 

 14 South Pittsburg High Scho    3      0    0    0    0    3    0    0 



        Varsity Boys Team Scores (18 Events Scored)        

==========================================================================

    Team                        Pts    Spr  Dst  Hrd  Rel  Thr  Jmp  Oth

--------------------------------------------------------------------------

  1 Chattanooga Central High    153    46   31    3   40   11   22    0 

  2 Red Bank High School        114     7   32    1   26   22   26    0 

  3 Tellico Plains High Schoo   79      0   24   22    4    0   29    0 

  4 Hixson High School          50     11    1   19   11    0    8    0 

  5 Tyner Academy               48     19    5    0   16    0    8    0 

  6 Loudon High School          43      1    3   18    1   20    0    0 

  7 Brainerd High School        42     12    0    8   18    0   4.5   0 

  8 Sequoyah High School        36      0    0    0   11    6   19    0 

  9 East Ridge High School      25      2    6    7    7    3    0    0 

 10 South Pittsburg High Scho   16     10    6    0    0    0    0    0 

 11 Howard School of Academic   15      5    0    0    7    3    0    0 

 12 McMinn Central High Schoo   12      0    0    0    5    3    4    0 

 12 Chatt. School for the Art   12      0    3    0    3    6    0    0 

 14 Grace Baptist Academy        9      4    0    0    0    0    5    0 

 15 Silverdale Baptist Academ    4      0    0    0    0    4    0    0



Prep Football Scores: Week Zero

Email your game scores to: sports@chattanoogan.com WEEK ZERO: THURSDAY FINALS McCallie 44 Cleveland 0 Marion County 49 Grundy County 22 FRIDAY FINALS: CCS 62 Grace 0 Ooltewah 58 Brainerd 12 Baylor 51 Howard 6 Bradley 21 Polk County 6 Silverdale 35 Lookout Valley 16 Signal Mountain 28 East Hamilton 19 Central 16 Franklin County ... (click for more)

CCS Earns 62-0 Win Over Grace In Season Opener

The "Coach Spence" era started with a bang Friday night as the Chargers of Chattanooga Christian drenched Grace  62-0 while amassing 417 rushing yards.    Junior tailback D.J. Toney scored three of the Charger touchdowns on just eight carries. He had 134 rushing yards.  Senior quarterback Zach Mercer had 98 yards rushing on three carries, scoring on an ... (click for more)

Jury Finds In Favor Of Texas Sheriff In Suit Brought By Chattanooga Photographer

A Federal Court jury on Friday found in favor of a Texas sheriff and his chief deputy who had been sued by a Chattanooga photographer. The jury in the courtroom of Judge Curtis Collier awarded no damages to Donna Johnson. In his closing argument after a two-week civil trial, attorney John Anderson said, "This is about the Fourth Amendment." Attorney Anderson represented Ms. ... (click for more)

Justin Wilkins Selected As Deputy Chief Of Staff For Mayor Berke

Native Chattanoogan Justin Wilkins will serve as Mayor Andy Berke's deputy chief of staff, it was announced Friday. Mr. Wilkins has spent the last several years serving as the Tennessee state director for multiple advocacy and electoral organizations, including Organizing for America and Organizing for Action. Prior to that, he worked as project manager at Profit Plans LLC ... (click for more)

Mackey Should Be Thankful For The State Troopers On Highway 153

This is in response to a statement made by Warren Mackey at the commission meeting.  His question was to the mayor regarding the state troopers writing tickets on Highway 153, saying they were on a rampage.   It is apparent that Mr. Mackey doesn’t travel this highway.  His only concern was that the ticket money was going into state funds and not into county funds. ... (click for more)

Roy Exum: A Must-Read For Parents

If you have a child or if you love one, what you are about to read could be one of the most important lessons in your life. I have a great friend in Dallas – Sandy Pohfal – who regularly shares stories with me that are moving, inspirational or important. This is all three. This story was written by a celebrated author, Christie Craig. She has written hundreds of articles for ... (click for more)