Chattanooga area volleyball teams begin post-season play with district tournaments starting on Monday and Tuesday.
Silverdale will host the 5-A tournament which begins on Monday.
Marion County will host 6-A. Sale Creek is the top seed and Lookout Valley is the second seed.
District 6-AA will be played at East Ridge. Hixson begins the tournament as the top seed and Central is second.
District 7-AA will travel to Signal Mountain with the Lady Eagles holding the top seed and Notre Dame coming in at #2.
District 5-AAA will be played at Cleveland Middle School. Ooltewah is the top seed and Walker Valley i second.
District 5-A at Silverdale
MONDAY
CSAS vs. Copper Basin, 5:30
TUESDAY
CSAS/Copper Basin winner vs. Grace, 5:30
Boyd-Buchanan vs. Silverdale, 7:00
THURSDAY
Championship at 6 p.m.
District 6-A at Marion County
Seeds:
1. Sale Creek
2. Lookout Valley
3. Marion Co.
4. Van Buren
5. Whitwell
6. S. Pittsburg
7. Richard Hardy
MONDAY
Marion Co. vs S. Pittsburg 4 p.m
Richard Hardy vs Lookout Valley 4 p.m.
Whitwell vs Van Buren 5:30 p.m.
TUESDAY
Sale Creek vs Whitwell/Van Buren 4 p.m.
Marion/S. Pitt vs Richard Hardy/Lookout Valley 5 p.m.
Championship 7 p.m.
District 6-AA at East Ridge
Seeds:
1. Hixson
2. Central
3. Red Bank
4. East Ridge
5. Tyner
6. Brainerd
7. Howard
MONDAY
East Ridge vs Tyner 4:30 p.m.
Red Bank vs Brainerd 6 p.m.
Howard vs Central 7:30 p.m.
TUESDAY
Hixson vs Tyner/ER 4:30 p.m.
RB/Brainerd vs Howard/Central 6 p.m.
Championship 7:30 p.m.
District 7AA at Signal Mountain
Seeds:
1. Signal Mountain
2. Notre Dame
3. CCS
4. Bledsoe Co.
5. Grundy Co.
6. Sequatchie Co.
TUESDAY
CCS vs Sequatchie Co. 4:30 p.m.
Bledsoe vs Grundy Co. 5:30 p.m.
Notre Dame vs CCS/Sequatchie 6:30 p.m.
Signal vs Bledsoe/Grundy 7:30 p.m.
Thursday
Final at 6 p.m.
District 5-AAA at Cleveland Middle School
Seeds:
1. Ooltewah
2. Walker Valley
3. Cleveland
4. East Hamilton
5. Bradley Central
6. Soddy-Daisy
7. McMinn County
MONDAY
East Hamilton vs Bradley Central 4:30 p.m.
Cleveland vs Soddy-Daisy 6 p.m.
McMinn County vs Walker Valley 7:30 p.m.
TUESDAY
Ooltewah vss EH/BC 5 p.m.
Cleveland/SD vs McMinn Co/WV 6:30
WEDNESDAY
Championship 6 p.m.