Chattanooga catcher Anyssa Robles has been named the General Shale Southern Conference Student-Athlete of the Week, the league announced on Wednesday.
Robles went 5-for-11 (.455) with a double, a homer, a run and six RBIs in three games at the SoCon Softball Tournament last week, as Chattanooga claimed its 13th SoCon Championship. The junior backstop was responsible for two game-winning hits in the Mocs’ first two games of the tournament to put them in the title game.
Robles pushed UTC past Western Carolina, 5-4, on Thursday with a game-winning single to left to plate the go-ahead run in the bottom of the 10th. She followed that up with a three-run, walk-off home run to right on Friday to defeat third-seeded Mercer, 7-6, and place Chattanooga in the SoCon Championship game. Robles was named the Most Outstanding Player of the tournament, as well as being named to the All-Tournament team.
The native of Lawrenceville, Ga. holds a career 3.78 grade point average as a human health performance major specializing in exercise science.
Also Nominated: Jordan Garrett (Western Carolina, Softball)
2014-15 General Shale SoCon Student-Athletes of the Week
Sept. 3: Chesney White, UNCG, Soccer
Sept. 10: Teghan Henderson, Chattanooga, Cross Country
Sept. 17: Chris Copeland, VMI, Football
Sept. 24: Lauren Gainer, Chattanooga, Volleyball
Oct. 1: Jo Wilks, Furman, Volleyball
Oct. 8: Maggie Cropp, Mercer, Soccer
Oct. 16: Maddie Clark, Mercer, Soccer
Oct. 22: Daniel DeNijs, VMI, Cross Country
Oct. 29: Vanessa Aponte, The Citadel, Soccer
Nov. 5: Tripp Hurt, Furman, Cross Country
Nov. 12: Maggie Cropp, Mercer, Soccer
Nov. 19: Jo Wilks, Furman, Volleyball
Nov. 26: Andrea Fisher, Furman, Volleyball
Dec. 10: P.J. Horgan, The Citadel, Basketball
Dec. 17: Lucy Mason, UNCG, Basketball
Jan. 14: Eric Robertson, Chattanooga, Basketball
Jan. 21: Alicia Payne, Chattanooga, Basketball
Jan. 28: Holli Wilkins, Furman, Basketball
Feb. 5: Jared Johnson, Chattanooga, Wrestling
Feb. 11: Natalie Shiver, Mercer, Softball
Feb. 18: Jared Johnson, Chattanooga, Wrestling
Feb. 25: Chris Cook, ETSU, Baseball
Mar. 4: Tripp Hurt, Furman, Track and Field
Mar. 11: James Plaisted, Wofford, Baseball
Mar. 18: Sieara Bishop, Furman, Softball
Mar. 25: Ryan Clark, UNCG, Baseball
Apr. 1: Taylor Sigmon, Western Carolina, Softball
Apr. 8: Arnav Mohanty, Mercer, Tennis
Apr. 15: Gudmundur Kristjansson, ETSU, Golf
Apr. 22: Roy Dixon, UNCG, Golf
Apr. 30: Natalie Shiver, Mercer, Softball
May 13: Anyssa Robles, Chattanooga, Softball