The Chattanooga Area Chamber of Commerce announces the members of its 2015-2016 Leadership Chattanooga class.
Sponsored by the Chattanooga Chamber Foundation, Leadership Chattanooga is a 10-month program that brings professionals throughout the city together to cultivate leadership and community growth.
Class begins in August with an orientation and two day retreat, followed by monthly sessions from September to May addressing aspects of leadership and community challenges.
Participants also divide into small groups to complete projects addressing community needs. These projects allow participants to explore local issues and interact with community leaders as they work together toward common goals.
“We have another exceptional group of emerging leaders representing a cross-section of the community,” said Diane Parks, Director of Leadership and Community Development at the Chattanooga Chamber. “We are confident they will make significant contributions to Chattanooga in the years ahead.”
The following professionals will participate in the 2015-2016 Leadership Chattanooga program:
Suzy Anthony, Public Education Foundation
Brad Bingham, Unum
Katie Black, Erlanger Health System
Mendy Brooks, Chattanooga Times Free Press
Carmen Carson, Incredibly Savvy Business Solutions
April Cox, University of Tennessee at Chattanooga
Tamarah Daniel, Manpower
Mary Danielson, BlueCross BlueShield of Tennessee
Eliza DeLaughter, CIGNA HealthCare
Laura Dutton, Tennessee Valley Authority
Karen Estes, Tennessee Aquarium
Charles Flynn, Berke, Berke & Berke
Kenneth Goldsmith, Chattanooga State Community College
Zena Hanner-Buckley HCDE, Lakeside Academy
Katie Hanners, Mountain Education Foundation
April Holland, Miller & Martin PLLC
Tenesha Irvin, Homewood Suites by Hilton
Jeremy Jenkins, Regions Bank
Carol Johnson, Chattanooga Housing Authority
Erica Jolly, Tennessee Valley Authority
John Kerns, Preferred Care at Home of Chattanooga
Jessica McCosh, Tennessee Valley Federal Credit Union
Michael McGowan, River Street Architecture
Thomas Moseley, FSGBank (Main)
Darian Paris, Paris Construction Company, LLC
Robert Parks, T.U. Parks Construction Company
Christian Patino, La Paz De Dios
Herb Pettit, SunTrust Bank
Travis Randolph, Southern Champion Tray, LP
Anjelika Riano, Ham. County Department of Education
Kevin Rose, Henderson Hutcherson & McCullough
Rex Rutledge, Cohutta Banking Company
Charlie Steinhice, BlueCross BlueShield of Tennessee
Sybil Topel, Chattanooga Area Chamber of Commerce
Shaun Townley, WTCI-TV
Caroline Walker, Torch
Harry White, Volkswagen Chattanooga
Albert Whiting, Baylor School
John Ying, The Crash Pad: An Uncommon Hostel
Nominations for the 2016-2017 class will be accepted in February 2016. Find more information about Leadership Chattanooga by contacting program director Diane Parks at dparks@chattanoogachamber.com.