Signal Mountain's Taylor Luthringer and Thomas Porter were the individual winners of the annual Front Runner Invitational cross country race at Baylor Thursday afternoon while the Baylor girls and the McCallie boys were the team champions.
Luthringer covered the 3.1-mile course in 19 minutes, three seconds to beat runner-up Carley Braman of GPS by 35 seconds. Kathryn Vradenburgh was third in 19:57.
Porter was victorious among the guys as he finished as second ahead of the Patriots' Chase Faudi with a time of 16:25.
Coahulla Creek's Walt Douglas was third in 16:30.
Baylor had a totol of 47 points to win the girls competition while GPS was second with 81. McCallie finished with 91 points to beat runner-up Baylor by 12 points.
Girls Varsity Girls 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Taylor Luthringer 12 Signal Mountain High 19:03.60 1
2 Carley Braman 11 Girls Preparatory Sc 19:38.62 2
3 Kathryn Vradenburgh 10 CSTHEA Patriots High 19:57.07 3
4 Lauren Tabor 9 Cumberland Co. High 20:02.11 4
5 Addison Smith 10 Baylor School 20:12.41 5
6 Sydney Tabor 11 Cumberland Co. High 20:19.24 6
7 Alison Anderson 12 Baylor School 20:23.08 7
8 Jada Hale 12 Boyd Buchanan High S 20:27.00 8
9 Catherine Cansler 10 Baylor School 20:42.06 9
10 Hailey Coudriet 12 Stone Memorial High 20:51.43 10
11 Emrick Garrett 8 Baylor School 21:03.56 11
12 Rebecca Torrence 12 Girls Preparatory Sc 21:06.33 12
13 Alex Gass 11 Heritage HS, Catoosa 21:13.64 13
14 Noor Sabeeh 12 Heritage HS, Catoosa 21:15.84 14
15 Sydney Cansler 10 Baylor School 21:19.40 15
16 Mary Margaret Arrowsm 11 Girls Preparatory Sc 21:20.81 16
17 Bailey Mullett 11 Walker Valley High S 21:24.14 17
18 Kay Vradenburgh 12 CSTHEA Patriots High 21:26.81 18
19 Merrit Newton 10 Baylor School 21:27.36 19
20 Caylee Carpenter 11 Heritage HS, Catoosa 21:29.65 20
21 MaryKathryne Schumake 11 Baylor School 21:34.97 21
22 Jane Eiselstein 8 Girls Preparatory Sc 21:39.16 22
23 Lindsey Guess 9 Northwest Whitfield 21:42.08 23
24 Rachel Ward 11 Coahulla Creek HS 21:47.12 24
25 Ashtyn Frazier 11 Walker Valley High S 21:47.50 25
26 Eilish Stanek 12 East Hamilton High S 21:47.97 26
27 Kate Roberts 10 Northwest Whitfield 21:49.87 27
28 Kathleen Umbarger 11 Signal Mountain High 21:52.26 28
29 Tori Tomokane 12 Girls Preparatory Sc 22:01.69 29
30 Emily Gregg 9 East Hamilton High S 22:17.66 30
31 Rachel-Anne Scalla 9 Notre Dame High Scho 22:18.20 31
32 Lara Summit 11 Ooltewah High School 22:23.94 32
33 Reagan Guess 11 Northwest Whitfield 22:27.37 33
34 Matilda Lee 12 Cleveland High Schoo 22:38.82 34
35 Morgan King 12 Coahulla Creek HS 22:41.43 35
36 Lilly Black 10 Heritage HS, Catoosa 22:50.17 36
37 Evy Mulkey 10 Coahulla Creek HS 22:50.52 37
38 Gabrielle Beckett 10 Soddy Daisy High Sch 22:54.59 38
39 Jennifer Bolling 11 Soddy Daisy High Sch 22:55.48 39
40 Skye Remko 10 Heritage HS, Catoosa 22:58.07 40
41 Caroline Harwood 12 Heritage HS, Catoosa 23:02.01 41
42 Marleigh Cowart 10 Coahulla Creek HS 23:05.67 42
43 Taylor Warren 10 Dade County HS 23:06.82
44 Katie Estes 11 Cleveland High Schoo 23:08.96 43
45 Mattie Parker 10 Signal Mountain High 23:09.34 44
46 Selina Vasquez 11 Coahulla Creek HS 23:09.91 45
47 Catherine Drennan 11 Signal Mountain High 23:17.80 46
48 Sarah Sullivan 12 Southeast Whitfield 23:21.54 47
49 Jessica Campbell 9 Bledsoe Co. High Sch 23:22.61
50 KiAna Queener 11 Chatt. School for th 23:29.84 48
51 Rylee Maret 11 Northwest Whitfield 23:38.36 49
52 Emma San Miguel 12 Notre Dame High Scho 23:42.53 50
53 Anna Driskell 10 Heritage HS, Catoosa 23:44.39 51
54 Susan Nelson 10 Stone Memorial High 23:47.47 52
55 Courtney Stapp 12 Soddy Daisy High Sch 23:48.33 53
56 Chloe Johnson 9 Ooltewah High School 23:49.27 54
57 Ivy Wesson 8 Chatt. School for th 23:49.89 55
58 Linsy Devlin 9 Sale Creek School 23:50.84
59 Silvia Garcia 11 Northwest Whitfield 23:51.78 56
60 Sarah Laurence 10 Sweetwater High Scho 23:55.64
61 Katelin Anderson 9 Boyd Buchanan High S 23:56.50 57
62 Kaylee Parkison 11 Walker Valley High S 23:57.64 58
63 Jordan Baker 9 Northwest Whitfield 23:59.15 59
64 Indianna Ackerman 10 McMinn County High S 24:01.17 60
65 Malika Reviere 12 Tyner Academy 24:01.52
66 Savanna Landry 10 Trion 24:02.25 61
67 Melisa Fraire 12 Southeast Whitfield 24:03.03 62
68 Madison Stagnaro 10 Sequatchie Co. High 24:05.73
69 Rachel Larson 10 Coahulla Creek HS 24:09.97 63
70 Katelyn Gilliam 11 Gordon Lee High Scho 24:10.43
71 Rebekah Noland 10 Stone Memorial High 24:15.29 64
72 Allie Hale 11 Stone Memorial High 24:16.17 65
73 Kaci Rogers 11 LaFayette High Schoo 24:18.21 66
74 Ana Roach 10 CSTHEA Patriots High 24:18.82 67
75 Claire Yolitz 10 East Hamilton High S 24:21.47 68
76 Caroline Cornett 9 Signal Mountain High 24:22.94 69
77 Jessica Shiffer 12 Cleveland High Schoo 24:26.11 70
78 Megan Funderburk 11 Cleveland High Schoo 24:33.41 71
79 Carmen Merolle 10 East Hamilton High S 24:35.94 72
80 Emmily Clack 9 Hixson High School 24:37.77 73
81 Maddie Stier 10 LaFayette High Schoo 24:42.38 74
82 Rosemarie Balderas 11 Cumberland Co. High 24:44.16 75
83 Claire Duffy 11 Northwest Whitfield 24:46.61 76
84 Libby Dishman 10 Sequatchie Co. High 24:47.24
85 Ally Brown 9 Southeast Whitfield 24:51.77 77
86 Lucy Sandhoff 10 Chattanooga Christia 24:52.16 78
87 Mollie Bishop 9 Hixson High School 24:55.33 79
88 Christina Nielsen 11 Soddy Daisy High Sch 24:56.25 80
89 Tessa Bowers 10 Silverdale Baptist A 24:58.63
90 Megan Hines 11 East Hamilton High S 24:59.08 81
91 Anne Miller 12 Chattanooga Christia 25:04.21 82
92 Chloe Ragland 8 Van Buren County Hig 25:05.89
93 Cassidy Balkom 10 Walker Valley High S 25:08.92 83
94 Gracen Glover 9 Signal Mountain High 25:12.03 84
95 Alexis Kyle 11 Cleveland High Schoo 25:18.61 85
96 Sarah Young 9 Gordon Lee High Scho 25:21.09
97 Grace Prince 10 Coahulla Creek HS 25:22.59 86
98 Bethany Carideo 10 McMinn County High S 25:27.83 87
99 Savannah Benton 11 Soddy Daisy High Sch 25:29.16 88
100 Ashley Hale 9 Stone Memorial High 25:31.06 89
101 Jacey Wiley 10 Stone Memorial High 25:34.59 90
102 Clarissa Oliva 11 Red Bank High School 25:37.03 91
103 Elizabeth Owens 12 Cleveland High Schoo 25:37.92 92
104 Sydney Brown 9 Boyd Buchanan High S 25:42.13 93
105 Mia Angel 10 Walker Valley High S 25:46.69 94
106 Gracie Howard 11 East Hamilton High S 25:52.02 95
107 Anna Brown 10 McMinn County High S 25:53.77 96
108 Emma Hines 11 East Hamilton High S 25:56.52 97
109 Talia Barreno 10 Trion 25:57.46 98
110 Anna Byrd 11 Chattanooga Christia 26:01.52 99
111 Dianna Mora 10 Southeast Whitfield 26:06.85 100
112 Zoe Zimmerman 11 Chatt. School for th 26:09.74 101
113 Kailey Lewis 9 Cumberland Co. High 26:11.18 102
114 Paige Woody 10 Notre Dame High Scho 26:11.99 103
115 Erin Rassell 10 Stone Memorial High 26:12.94 104
116 Anna Williamson 9 Boyd Buchanan High S 26:13.52 105
117 Gloria Gregg 10 Cumberland Co. High 26:14.11 106
118 Natalie Varga 10 Notre Dame High Scho 26:22.36 107
119 Emma Cate Dendy 10 Gordon Lee High Scho 26:23.94
120 Pamela Avendano 11 Notre Dame High Scho 26:24.68 108
121 Skylar Hawkins 12 Soddy Daisy High Sch 26:29.46 109
122 Savannah Fruth 10 CSTHEA Patriots High 26:33.55 110
123 Li Li Hatch 9 Chatt. School for th 26:36.97 111
124 Brianna Minor 9 LaFayette High Schoo 26:42.99 112
125 Ellie Shelton 11 Chatt. School for th 26:49.04 113
126 Katie Towne 10 Walker Valley High S 26:54.26 114
127 Savannah Skiles 11 Van Buren County Hig 26:58.65
128 Matilda Green 9 Chattanooga Christia 27:08.94 115
129 Mekenzie Parker 12 Trion 27:10.62 116
130 Kaylee Higgins 9 McMinn County High S 27:12.00 117
131 Allie Bishop 11 Hixson High School 27:13.18 118
132 Kayla Mattox 9 CSTHEA Patriots High 27:16.14 119
133 Heidi Blank 10 Silverdale Baptist A 27:23.61
134 Amanda Grimes 11 Hixson High School 27:24.31 120
135 Samantha Clark 12 Red Bank High School 27:25.21 121
136 Laura Campbell 9 Bledsoe Co. High Sch 27:29.16
137 Lucy Lin 12 Lakeview-Fort Ogleth 27:31.90
138 Samantha Wild 9 Hixson High School 27:34.71 122
139 Holly Johnson 9 Ooltewah High School 27:43.04 123
140 Brooklyn Kyle 9 Cleveland High Schoo 27:47.05 124
141 Ali Gilbreath 12 LaFayette High Schoo 27:51.16 125
142 Chloe Bridenstine 9 Ooltewah High School 27:52.06 126
143 Jessie Human 10 Trion 27:58.28 127
144 Catherine Upchurch 10 Silverdale Baptist A 28:11.49
145 Jill Hassler 11 Cumberland Co. High 28:15.93 128
146 Chloe Sirmans 11 Southeast Whitfield 28:24.26 129
147 Emma Kelly 9 Tellico Plains High 28:28.66
148 Sam Bolling 9 Soddy Daisy High Sch 28:44.25 130
149 Ciera Smidt 11 Hixson High School 28:49.31 131
150 Rachel Graham 12 LaFayette High Schoo 28:52.78 132
151 ahnna skelly 12 Red Bank High School 29:12.42 133
152 Emma Roden 12 Chattanooga Christia 29:28.33 134
153 Genesis Stevens 11 Red Bank High School 29:38.64 135
154 Hannah Elliot 11 LaFayette High Schoo 29:40.39 136
155 Liza Mendez 9 Trion 29:44.77 137
156 Trinity Brown 9 Bledsoe Co. High Sch 29:53.49
157 Lauren Pike 11 LaFayette High Schoo 29:53.92 138
158 Madison Morris 12 Ridgeland 30:19.46
159 Madison Henry 9 McMinn County High S 30:20.63 139
160 Lucy Ruiz 11 Southeast Whitfield 30:35.11 140
161 Jessica Ibarra 11 Tellico Plains High 30:39.19
162 Mackenzie Sprankle 9 Sweetwater High Scho 32:06.00
163 Marissa McDowell 12 Sequatchie Co. High 32:37.00
164 Itzel Rodriguez 10 Southeast Whitfield 32:45.00 141
165 Elisabeth Staten 12 Silverdale Baptist A 32:53.00
166 Marina Mosgrove 10 Ridgeland 33:22.00
167 Alyssa Conkle 9 CSTHEA Patriots High 33:25.00 142
168 Sarah Miller 9 Ooltewah High School 33:33.00 143
169 Kristen Pearson 9 Boyd Buchanan High S 33:49.00 144
170 Faith Jones 10 Lakeview-Fort Ogleth 34:06.00
171 Kayla Foster 9 Red Bank High School 34:11.00 145
172 Tylina Everett 9 Sweetwater High Scho 34:13.00
173 Shelby Lolley 10 Lakeview-Fort Ogleth 34:20.00
174 Alexis Hrinik 9 CSTHEA Patriots High 40:00.00 146
174 Aleysah Dyer 10 Van Buren County Hig 40:00.00
Girls Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Baylor School 47 5 7 9 11 15 19 21
Total Time: 1:43:41 Average: 20:44.11 1-5 Split: 1:07
2 Girls Preparatory Sc 81 2 12 16 22 29 - -
Total Time: 1:45:47 Average: 21:09.33 1-5 Split: 2:24
3 Heritage HS, Catoosa 123 13 14 20 36 40 41 51
Total Time: 1:49:48 Average: 21:57.48 1-5 Split: 1:45
4 Coahulla Creek HS 183 24 35 37 42 45 63 86
Total Time: 1:53:35 Average: 22:42.93 1-5 Split: 1:23
5 Northwest Whitfield 188 23 27 33 49 56 59 76
Total Time: 1:53:30 Average: 22:41.90 1-5 Split: 2:10
6 Signal Mountain High 188 1 28 44 46 69 84 -
Total Time: 1:51:46 Average: 22:21.19 1-5 Split: 5:20
7 East Hamilton High S 277 26 30 68 72 81 95 97
Total Time: 1:58:03 Average: 23:36.43 1-5 Split: 3:12
8 Walker Valley High S 277 17 25 58 83 94 114 -
Total Time: 1:58:05 Average: 23:36.98 1-5 Split: 4:23
9 Stone Memorial High 280 10 52 64 65 89 90 104
Total Time: 1:58:42 Average: 23:44.29 1-5 Split: 4:40
10 Cumberland Co. High 293 4 6 75 102 106 128 -
Total Time: 1:57:31 Average: 23:30.16 1-5 Split: 6:12
11 Soddy Daisy High Sch 298 38 39 53 80 88 109 130
Total Time: 2:00:04 Average: 24:00.77 1-5 Split: 2:35
12 Cleveland High Schoo 303 34 43 70 71 85 92 124
Total Time: 2:00:06 Average: 24:01.19 1-5 Split: 2:40
13 CSTHEA Patriots High 317 3 18 67 110 119 142 146
Total Time: 1:59:33 Average: 23:54.48 1-5 Split: 7:20
14 Notre Dame High Scho 399 31 50 103 107 108 - -
Total Time: 2:05:00 Average: 24:59.96 1-5 Split: 4:07
15 Boyd Buchanan High S 407 8 57 93 105 144 - -
Total Time: 2:10:09 Average: 26:01.63 1-5 Split: 13:22
16 Southeast Whitfield 415 47 62 77 100 129 140 141
Total Time: 2:06:48 Average: 25:21.49 1-5 Split: 5:03
17 Chatt. School for th 428 48 55 101 111 113 - -
Total Time: 2:06:56 Average: 25:23.10 1-5 Split: 3:20
18 Ooltewah High School 478 32 54 123 126 143 - -
Total Time: 2:15:22 Average: 27:04.27 1-5 Split: 11:10
19 McMinn County High S 499 60 87 96 117 139 - -
Total Time: 2:12:56 Average: 26:35.08 1-5 Split: 6:20
20 Chattanooga Christia 508 78 82 99 115 134 - -
Total Time: 2:12:36 Average: 26:31.04 1-5 Split: 4:37
21 LaFayette High Schoo 509 66 74 112 125 132 136 138
Total Time: 2:12:28 Average: 26:29.51 1-5 Split: 4:35
22 Hixson High School 512 73 79 118 120 122 131 -
Total Time: 2:11:46 Average: 26:21.06 1-5 Split: 2:57
23 Trion 539 61 98 116 127 137 - -
Total Time: 2:14:54 Average: 26:58.68 1-5 Split: 5:43
24 Red Bank High School 625 91 121 133 135 145 - -
Total Time: 2:26:05 Average: 29:12.86 1-5 Split: 8:34
Boys Varsity Boys 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Thomas Porter 12 Signal Mountain High 16:25.47 1
2 Chase Faudi 9 CSTHEA Patriots High 16:26.94 2
3 Walt Douglas 12 Coahulla Creek HS 16:33.53 3
4 Ben Tabor 12 Cumberland Co. High 16:49.05 4
5 Cole Bullock 10 Red Bank High School 16:58.70 5
6 George Arrowsmith 12 McCallie 16:59.73 6
7 Xavier Findley 11 Stone Memorial High 17:04.93 7
8 Michael VanWinkle 11 Stone Memorial High 17:14.90 8
9 Jerryd Tennyson 12 Heritage HS, Catoosa 17:15.92 9
10 Zachary Faudi 11 CSTHEA Patriots High 17:20.56 10
11 Bryce Jones 12 Coahulla Creek HS 17:24.45 11
12 Eric Martinez 10 Lakeview-Fort Ogleth 17:29.84 12
13 Dylan Zeller 9 McCallie 17:35.51 13
14 Silas Gartman 9 Baylor School 17:36.25 14
15 Noah Morales 12 Northwest Whitfield 17:36.65 15
16 James Post 11 Baylor School 17:37.37 16
17 Payt Bussey 10 Stone Memorial High 17:43.29 17
18 Jackson Collette 10 Baylor School 17:46.64 18
19 Talus Iorio 12 Baylor School 17:47.97 19
20 Alec Bloomer 11 Sweetwater High Scho 17:48.72 20
21 Max Blevins 10 Soddy Daisy High Sch 17:50.12 21
22 Gabe Ashley 10 Ridgeland 17:53.72 22
23 Samuel Ligon 9 McCallie 17:56.05 23
24 Gage Henry 11 Dade County HS 17:59.43
25 Chris Duncan 11 McCallie 18:00.39 24
26 Duke Richey 9 McCallie 18:01.32 25
27 Caleb Underdown 12 McMinn County High S 18:05.33 26
28 Cole Millard 10 Cleveland High Schoo 18:08.47 27
29 Joseph Adams 12 Ooltewah High School 18:08.99 28
30 Jasper Wilson 10 Gordon Lee High Scho 18:09.45 29
31 Garrison Wheeler 11 Signal Mountain High 18:09.79 30
32 Alberto Domingez 11 Chattanooga Central 18:10.06 31
33 Matthew Broussard 12 Chattanooga Christia 18:10.60 32
34 Micaiah Allison 12 Chattanooga Christia 18:11.35 33
35 Jackson Hughes 11 Stone Memorial High 18:15.51 34
36 Jonah Bird 11 Signal Mountain High 18:18.09 35
37 Atherton Mook 10 Baylor School 18:18.40 36
38 Eron Schulte 10 Ooltewah High School 18:18.72 37
39 Bryan Chavez 9 Ooltewah High School 18:19.08 38
40 Tyler Ramage 10 Walker Valley High S 18:22.19 39
41 Matthew Williams 12 Signal Mountain High 18:24.16 40
42 Dawson Carmack 10 McCallie 18:25.08 41
43 Will Remke 9 Signal Mountain High 18:30.77 42
44 Jared Eddy 12 Chattanooga Central 18:35.94 43
45 Ben Bowman 12 Stone Memorial High 18:39.52 44
46 Preston Buck 11 Stone Memorial High 18:39.88 45
47 Justin Collins 12 Gordon Lee High Scho 18:40.35 46
48 Will Bordash 11 Notre Dame High Scho 18:41.07 47
49 Brenden O'Boyle 10 Walker Valley High S 18:41.54 48
50 Cole Shiffer 10 Cleveland High Schoo 18:41.83 49
51 Matthew Adams 10 Chattanooga Christia 18:42.11 50
52 Joseph Brown 10 Cleveland High Schoo 18:42.42 51
53 Caleb Boyd 10 Heritage HS, Catoosa 18:42.89 52
54 Sam MacMillan 9 Baylor School 18:45.10 53
55 Noah Cochran 12 Silverdale Baptist A 18:46.85 54
56 Nathan Vander Wilt 10 Chattanooga Central 18:49.21 55
57 Patrick Curran 12 Baylor School 18:51.21 56
58 Jacob Voyles 11 Ridgeland 18:52.24 57
59 Daniel Triana 12 Southeast Whitfield 18:52.70 58
60 Zach Stambaugh 11 Stone Memorial High 18:58.29 59
61 Tyler Hollis 12 Walker Valley High S 18:59.64 60
62 Alex Carroll 11 Southeast Whitfield 19:02.77 61
63 Diego Guzman 10 Southeast Whitfield 19:03.05 62
64 Vasilis Drainas 11 Cumberland Co. High 19:03.46 63
65 Mason Burkett 11 LaFayette High Schoo 19:03.89 64
66 David Tullock 11 Cleveland High Schoo 19:04.55 65
67 Kaigen Mulkey 9 Chattanooga Central 19:05.38 66
68 Conner Meyer 12 Coahulla Creek HS 19:06.29 67
69 Daniel Reinink 10 Chattanooga Christia 19:07.59 68
70 Grant Kretzmeier 11 Boyd Buchanan High S 19:09.46 69
71 Harrison Ivins 12 East Hamilton High S 19:10.88 70
72 Zackary Locke 9 Heritage HS, Catoosa 19:11.73 71
73 Levi Kinsey 12 Coahulla Creek HS 19:13.54 72
74 Caleb Nunley 10 East Hamilton High S 19:14.18 73
75 Kirby Aldrich 12 Red Bank High School 19:14.52 74
76 Logan Silvers 11 Sequatchie Co. High 19:16.47
77 Blaine Boley 12 Cleveland High Schoo 19:17.09 75
78 Sammy Zeino 12 Cumberland Co. High 19:17.55 76
79 Tyler Mcrae 11 McMinn County High S 19:18.81 77
80 John Hixon 12 Walker Valley High S 19:19.78 78
81 Boniface Bizimana 10 McCallie 19:20.05 79
82 Taygan Ward 9 McMinn County High S 19:20.72 80
83 Matthew Newsom 11 LaFayette High Schoo 19:21.90 81
84 C.j. Giles 10 McMinn County High S 19:22.27 82
85 Bronson Champion 10 Trion 19:22.67 83
86 Davis Carter 12 Signal Mountain High 19:24.32 84
87 Hunter Busby 11 Boyd Buchanan High S 19:24.80 85
88 Adrian Fraire 12 Northwest Whitfield 19:25.21 86
89 Joshua Richardson 10 Chattanooga Christia 19:25.59 87
90 Chandler White 12 East Hamilton High S 19:26.04 88
91 Zack Read 12 Soddy Daisy High Sch 19:26.36 89
92 Jake Wertanen 10 Ivy Academy 19:26.82 90
93 Jarrett Stewart 11 Sequatchie Co. High 19:28.20
94 Caleb Robertson 11 Southeast Whitfield 19:28.91 91
95 Carlos Martinez 11 Northwest Whitfield 19:30.15 92
96 Will Hutchings 12 Van Buren County Hig 19:30.57
97 Jesus Paez 12 Coahulla Creek HS 19:31.88 93
98 Bode Tucker 10 Ridgeland 19:33.80 94
99 Ethan Underdown 10 McMinn County High S 19:35.28 95
100 Garrett Hall 12 McMinn County High S 19:35.91 96
101 Ben Nelson 10 East Hamilton High S 19:36.63 97
102 Cole Fritisch 11 East Hamilton High S 19:38.13 98
103 Brian Byerly 11 Cleveland High Schoo 19:39.08 99
104 Campbell Kirkland 10 Walker Valley High S 19:39.64 100
105 Coe Booker 11 Coahulla Creek HS 19:39.94 101
106 Leonard Burroughs 11 Chattanooga Central 19:42.28 102
107 Jacob Lauth 12 Sweetwater High Scho 19:42.62 103
108 Dakota Carter 10 Heritage HS, Catoosa 19:43.00 104
109 Forrest Webb 10 Boyd Buchanan High S 19:43.42 105
110 Nathan Goodale 11 Lakeview-Fort Ogleth 19:44.90 106
111 Jake Wright 9 Gordon Lee High Scho 19:45.93 107
112 Zakk Romans 11 Sequatchie Co. High 19:46.74
113 Jordan Malone 11 Chattanooga Central 19:48.73 108
114 Bailey Burns 12 Gordon Lee High Scho 19:51.68 109
115 Grant Williams 11 Signal Mountain High 19:52.12 110
116 Jonathon West 10 Soddy Daisy High Sch 19:53.75 111
117 Kobe Clark 11 Chatt. School for th 19:54.18 112
118 Ian Goodwin 9 Gordon Lee High Scho 19:54.56 113
119 Rico Rico 9 Southeast Whitfield 19:54.83 114
120 Jared Hardin 10 Southeast Whitfield 19:56.17 115
121 Caleb Buckler 11 Heritage HS, Catoosa 19:56.87 116
122 Jose Arredondo 11 Southeast Whitfield 19:59.04 117
123 Eli Nance 9 Northwest Whitfield 20:00.54 118
124 Mack Alas 9 Chatt. School for th 20:01.00 119
125 Ryan Craft 10 Heritage HS, Catoosa 20:03.72 120
126 Spencer Hoffman 10 McMinn County High S 20:04.35 121
127 Ben Thompson 9 East Hamilton High S 20:04.70 122
128 Collin Peace 12 Chattanooga Christia 20:05.06 123
129 Hayden Teague 11 Tellico Plains High 20:06.35 124
130 Noah Armstrong 11 LaFayette High Schoo 20:06.59 125
131 Aaron Anand 12 Chattanooga Christia 20:06.87 126
132 Trey Henderson 10 LaFayette High Schoo 20:07.17 127
133 Hayden Apps 10 East Hamilton High S 20:07.42 128
134 Skyler Huffstetler 11 Sweetwater High Scho 20:08.20 129
135 Sean Mullett 12 Walker Valley High S 20:08.65 130
136 John Paul Thompson 12 Hixson High School 20:09.02 131
137 Eliot Jones 10 Ridgeland 20:09.55 132
138 Mitchell Brady 11 Ivy Academy 20:11.70 133
139 Jp Medina 10 Tellico Plains High 20:13.09 134
140 Myers Tucker 9 Ridgeland 20:15.62 135
141 Devin Delay 10 Sale Creek School 20:16.64
142 Basil Marceaux 10 Sequatchie Co. High 20:17.09
143 Luis Silva 9 Coahulla Creek HS 20:17.39 136
144 Jacob Dohmeier 12 Silverdale Baptist A 20:19.11 137
145 Corey Markus 12 Soddy Daisy High Sch 20:21.49 138
146 Luke Shackelford 9 Heritage HS, Catoosa 20:22.38 139
147 Andres Rodriguez 12 Northwest Whitfield 20:26.41 140
148 Devin Henderson 9 LaFayette High Schoo 20:27.10 141
149 Kollin Kennedy 9 Silverdale Baptist A 20:28.83 142
150 Zach Nicodemus 12 Walker Valley High S 20:31.01 143
151 Eric Hu 12 LaFayette High Schoo 20:31.54 144
152 Brandon Hair 12 Ridgeland 20:34.12 145
153 Grant Speer 11 Notre Dame High Scho 20:37.90 146
154 Sam Turner 11 Red Bank High School 20:39.14 147
155 Armando Martinez 12 Lakeview-Fort Ogleth 20:39.65 148
156 Will Voyles 9 Ridgeland 20:42.71 149
157 Dylan Anderson 11 Northwest Whitfield 20:43.23 150
158 Kenny Benton 12 Sweetwater High Scho 20:43.88 151
159 Matthew Norris 10 Red Bank High School 20:44.51 152
160 Cooper Gowan 12 Northwest Whitfield 20:45.71 153
161 Caleb Paradis 10 Red Bank High School 20:46.98 154
162 Jack Fitzsimmons 11 Chatt. School for th 20:53.55 155
163 Rob Napier 9 Gordon Lee High Scho 21:01.66 156
164 Bryce Bedford 10 Soddy Daisy High Sch 21:03.11 157
165 Ian Brown 11 Boyd Buchanan High S 21:05.67 158
166 Ezra Nichols 11 Chatt. School for th 21:12.91 159
167 Chris Belew 9 Cleveland High Schoo 21:14.00 160
168 Beau Thrash 10 LaFayette High Schoo 21:14.51 161
169 Soibkhon Khajiikhano 10 Lakeview-Fort Ogleth 21:14.90 162
170 Landon Huffstetler 9 Sweetwater High Scho 21:15.41 163
171 Luke Burks 10 Silverdale Baptist A 21:15.94 164
172 Niko Drainas 9 Cumberland Co. High 21:20.96 165
173 Jacob Clark 11 Dade County HS 21:21.39
174 Brandon Guzman 10 Lakeview-Fort Ogleth 21:22.16 166
175 Daniel Wilson 11 Hixson High School 21:23.37 167
176 Finn Fitzsimmons 8 Chatt. School for th 21:26.76 168
177 Ty Hamilton 9 Tellico Plains High 21:27.80 169
178 Cristian Yglesias 11 Chattanooga Central 21:34.71 170
179 Dylan Matthews 12 Ooltewah High School 21:41.29 171
180 Ben Greenwell 11 Chatt. School for th 21:44.82 172
181 Bud Meghji 11 Tellico Plains High 21:45.43 173
182 Cooper King 9 Sweetwater High Scho 21:46.49 174
183 Evan Godbehere 11 Soddy Daisy High Sch 21:47.46 175
184 Alex Williams 12 Sweetwater High Scho 21:48.93 176
185 Tucker Perry 10 Red Bank High School 21:49.83 177
186 Noah Fernandez 10 Silverdale Baptist A 21:52.47 178
187 Cj Rackley 12 Soddy Daisy High Sch 21:53.03 179
188 Cal Moser 9 Tellico Plains High 21:54.45 180
189 Josiah Parris 10 CSTHEA Patriots High 21:54.92 181
190 Ryan Welch 11 Notre Dame High Scho 22:08.45 182
191 Nicholas Lester 11 Cumberland Co. High 22:13.93 183
192 Hayden McGuigan 11 Bledsoe Co. High Sch 22:15.23
193 Zane Carter 11 Lakeview-Fort Ogleth 22:17.23 184
194 Braxton Ledford 10 Gordon Lee High Scho 22:18.98 185
195 Conner Pippin 9 Sweetwater High Scho 22:21.62
196 Avery Murphy 10 Lakeview-Fort Ogleth 22:35.55 186
197 Benjamin Gardner 10 Sale Creek School 22:37.63
198 Bryceton Walker 9 Ooltewah High School 22:40.38 187
199 Matthew Moore 10 Red Bank High School 22:42.83 188
200 Ben Burroughs 9 CSTHEA Patriots High 22:43.56 189
201 Michael Cook 9 Trion 22:44.28 190
202 Antonio Hatch 11 Chatt. School for th 22:51.24 191
203 Charlie Davis 12 Ivy Academy 22:54.23 192
204 Seth Cordes 9 Silverdale Baptist A 22:59.59 193
205 Nathan Schofield 11 Hixson High School 23:00.67 194
206 Nathan Hunt 9 Hixson High School 23:17.40 195
207 Brendan Yemm 10 Notre Dame High Scho 23:17.94 196
208 William Grafton 12 Notre Dame High Scho 23:18.61 197
209 Caleb Cain 10 Tellico Plains High 23:20.48 198
210 Dalton Merrell 9 Tellico Plains High 23:21.88 199
211 Preston Anastas 11 CSTHEA Patriots High 23:29.81 200
212 Andrew Butcher 11 Boyd Buchanan High S 23:48.06 201
213 Josh Bowers 12 Silverdale Baptist A 23:52.09 202
214 Eli Moran 9 CSTHEA Patriots High 24:00.74 203
215 Rory Hogg 9 Trion 24:16.34 204
216 Dakota Woods 9 Hixson High School 24:17.77 205
217 Jamie Archer 9 Ivy Academy 24:20.07 206
218 Michael Methvin 12 Cumberland Co. High 24:23.70 207
219 Israel Ramirez 10 Trion 24:24.28 208
220 Mario Mosqueda 10 Chattooga HS 24:30.65
221 Gene Dong 10 Trion 24:31.01 209
222 Thomas Wilkie 11 CSTHEA Patriots High 24:32.43 210
223 Timo Solis 12 Trion 24:34.99 211
224 Hogan Walker 11 Notre Dame High Scho 24:50.01 212
225 Alex Cope 9 Van Buren County Hig 25:07.06
226 Luis Garcia 11 Chattooga HS 25:40.96
227 Noah Thornton 12 Van Buren County Hig 26:03.08
228 Alex Tabor 9 Cumberland Co. High 26:03.60 213
229 Joseph Hampton 11 Chattooga HS 26:36.25
230 Peyton Harris 11 Tellico Plains High 26:47.19
231 Bryant Godwin 11 Dade County HS 27:25.24
232 Kenneth Jones 9 Dade County HS 27:28.48
233 Simon Boyd 10 Van Buren County Hig 27:33.00
234 Hamilton Ratliff 9 Chattooga HS 28:22.00
235 Aaron Dantzler 12 Ivy Academy 29:34.00 214
236 Jd Fox 9 Sweetwater High Scho 31:08.00
237 Chance Watson 10 Tellico Plains High 32:08.00
Boys Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 McCallie 91 6 13 23 24 25 41 79
Total Time: 1:28:33 Average: 17:42.60 1-5 Split: 1:02
2 Baylor School 103 14 16 18 19 36 53 56
Total Time: 1:29:07 Average: 17:49.33 1-5 Split: 43
3 Stone Memorial High 110 7 8 17 34 44 45 59
Total Time: 1:28:59 Average: 17:47.63 1-5 Split: 1:35
4 Signal Mountain High 148 1 30 35 40 42 84 110
Total Time: 1:29:49 Average: 17:57.66 1-5 Split: 2:06
5 Coahulla Creek HS 246 3 11 67 72 93 101 136
Total Time: 1:31:50 Average: 18:21.94 1-5 Split: 2:59
6 Cleveland High Schoo 267 27 49 51 65 75 99 160
Total Time: 1:33:55 Average: 18:46.88 1-5 Split: 1:09
7 Chattanooga Christia 270 32 33 50 68 87 123 126
Total Time: 1:33:38 Average: 18:43.45 1-5 Split: 1:15
8 Chattanooga Central 297 31 43 55 66 102 108 170
Total Time: 1:34:23 Average: 18:52.58 1-5 Split: 1:33
9 Walker Valley High S 325 39 48 60 78 100 130 143
Total Time: 1:35:03 Average: 19:00.56 1-5 Split: 1:18
10 Heritage HS, Catoosa 352 9 52 71 104 116 120 139
Total Time: 1:34:51 Average: 18:58.09 1-5 Split: 2:41
11 McMinn County High S 360 26 77 80 82 95 96 121
Total Time: 1:35:43 Average: 19:08.49 1-5 Split: 1:30
12 Southeast Whitfield 386 58 61 62 91 114 115 117
Total Time: 1:36:23 Average: 19:16.46 1-5 Split: 1:03
13 Gordon Lee High Scho 404 29 46 107 109 113 156 185
Total Time: 1:36:22 Average: 19:16.40 1-5 Split: 1:46
14 East Hamilton High S 426 70 73 88 97 98 122 128
Total Time: 1:37:06 Average: 19:25.18 1-5 Split: 28
15 Ridgeland 440 22 57 94 132 135 145 149
Total Time: 1:36:45 Average: 19:20.99 1-5 Split: 2:22
16 Northwest Whitfield 451 15 86 92 118 140 150 153
Total Time: 1:36:59 Average: 19:23.80 1-5 Split: 2:50
17 Ooltewah High School 461 28 37 38 171 187 - -
Total Time: 1:39:09 Average: 19:49.70 1-5 Split: 4:32
18 Cumberland Co. High 491 4 63 76 165 183 207 213
Total Time: 1:38:45 Average: 19:44.99 1-5 Split: 5:25
19 Soddy Daisy High Sch 516 21 89 111 138 157 175 179
Total Time: 1:38:35 Average: 19:42.97 1-5 Split: 3:13
20 Red Bank High School 532 5 74 147 152 154 177 188
Total Time: 1:38:24 Average: 19:40.77 1-5 Split: 3:49
21 LaFayette High Schoo 538 64 81 125 127 141 144 161
Total Time: 1:39:07 Average: 19:49.33 1-5 Split: 1:24
22 Sweetwater High Scho 566 20 103 129 151 163 174 176
Total Time: 1:39:39 Average: 19:55.77 1-5 Split: 3:27
23 CSTHEA Patriots High 582 2 10 181 189 200 203 210
Total Time: 1:41:56 Average: 20:23.16 1-5 Split: 7:03
24 Lakeview-Fort Ogleth 594 12 106 148 162 166 184 186
Total Time: 1:40:32 Average: 20:06.29 1-5 Split: 3:53
25 Boyd Buchanan High S 618 69 85 105 158 201 - -
Total Time: 1:43:12 Average: 20:38.29 1-5 Split: 4:39
26 Silverdale Baptist A 675 54 137 142 164 178 193 202
Total Time: 1:42:44 Average: 20:32.64 1-5 Split: 3:06
27 Chatt. School for th 713 112 119 155 159 168 172 191
Total Time: 1:43:29 Average: 20:41.68 1-5 Split: 1:33
28 Notre Dame High Scho 768 47 146 182 196 197 212 -
Total Time: 1:48:04 Average: 21:36.80 1-5 Split: 4:38
29 Tellico Plains High 780 124 134 169 173 180 198 199
Total Time: 1:45:28 Average: 21:05.43 1-5 Split: 1:49
30 Ivy Academy 835 90 133 192 206 214 - -
Total Time: 1:56:27 Average: 23:17.37 1-5 Split: 10:08
31 Hixson High School 892 131 167 194 195 205 - -
Total Time: 1:52:09 Average: 22:25.65 1-5 Split: 4:09
32 Trion 894 83 190 204 208 209 211 -
Total Time: 1:55:19 Average: 23:03.72 1-5 Split: 5:09