The Tennessee Sports Writers Association has announced its all-state track and field teams.
THE TEAMS
AAA
Boys
POLE VAULT
Jack Crouch, Centennial
Jacob Sobota, Bearden
Jacob Lacourse, Maryville
LONG JUMP
Drew Isom, Morristown West
Rashad Haynes, Memphis Central
Nathan Johnson, Independence
TRIPLE JUMP
Jordan Jeffers, Dobyns Bennett
Alijah Dunn, Dobyns Bennett
Raheem Reynolds, Lebanon
HIGH JUMP
Rodney Williams, Germantown
Shawn Stacy, Bearden
Christian Shouse, Campbell County
SHOT PUT
Adam Neelly, Gallatin
Braidon Miller, Wilson Central
Joshua Sobota, Bearden
DISCUS
Adam Neelly, Gallatin
Cole Patterson, Knox Halls
Joshua Sobota, Bearden
100 METER HURDLES
Chase Sholl, Rhea County
Derek Flatford, Anderson County
Trenton Brewington, Riverdale
300 METER HURDLES
Hunter Miniard, Sevier County
John Wilkerson, Hillsboro
Fletcher Hickman, Cherokee
100 METERS
Rashad Haynes, Memphis Central
Timothy Taylor, Memphis East
Martarious Brooks, Antioch
200 METERS
Isaiah Lucas, Kenwood
Martarious Brooks, Antioch
Johnny McGluuen, Whitehaven
400 METERS
Bryce Barrett, Dobyns Bennett
Xavien Hughes, Germantown
Johnny McGluuen, Whitehaven
800 METERS
Jonathan Helton, Centennial
Josh Routh, Daniel Boone
Tuwun Fleming, Bolton
1600 METERS
Brodey Hasty, Brentwood
Adam Johnston, Knox West
Javan Winders, Henry County
3200 METERS
Ben Varghese, Daniel Boone
Brodey Hasty, Brentwood
Malick Gemechu, Science Hill
DECATHLON
Chase Sholl, Rhea County
Jacob Sobota, Bearden
Rashad Haynes, Memphis Central
Girls
POLE VAULT
Allie Hughes, Germantown
Maddie Coulthard, Cleveland
Taylor Pickett, Brentwood
LONG JUMP
Angelica Lightfoot, Southwind
Tanalya Gordon, Blackman
Lauryn James, Cordova
TRIPLE JUMP
Maya Perry-Grimes, Cane Ridge
Danielle Craft, Northeast
Imani Udoumana, Oakland
HIGH JUMP
Kiara Rhodes, Whitehaven
Addisyn Rowe, David Crockett
Dionna Warner, Bolton
SHOT PUT
Mikayla Thompson, McGavock
Destiny Carey, Farragut
Katherine Coffey, Brentwood
DISCUS
Mikayla Thompson, McGavock
Dominique Banks, Jefferson County
Hannah Johnson, Independence
100 METER HURDLES
Kiara Rhodes, Whitehaven
Angelica Lightfoot, Southwind
Bethany Rich, Rossview
300 METER HURDLES
Amber Tanner, Ravenwood
Jada Allen, Central Magnet
Kierra Johnson, Hunters Lane
100 METERS
Ceirra Tate, Whitehaven
Kirstin Jones, Whitehaven
Jordan Ray, Southwind
200 METERS
Kirstin Jones, Whitehaven
Felicia Phillips, Germantown Houston
Ceirra Tate, Whitehaven
400 METERS
Felicia Phillips, Germantown Houston
Riley White, Ravenwood
Kiara Rhodes, Whitehaven
800 METERS
Nicole Adams, Knox West
Hailey Hendry, Brentwood
Abby Bateman, Jefferson County
1600 METERS
Megan Murray, Knox West
Hailey Hendry, Brentwood
Ella Baran, Germantown Houston
3200 METERS
Megan Murray, Knox West
Ella Baran, Germantown Houston
Brittany Tolson, Powell
PENTATHLON
Amber Tanner, Ravenwood
Kiara Rhodes, Whitehaven
Angelica Lightfoot, Southwind
A-AA
Boys
POLE VAULT
Bobby Willingham, Christ Presbyterian Academy
Salter Blowers, University School of Johnson City
William Stout, Christ Presbyterian Academy
LONG JUMP
Quinton Poole, Creek Wood
Jonathan McCloud, Creek Wood
Jonathan Vincent, Martin Luther King
TRIPLE JUMP
Zack Dobson, Fulton
Morris Williams, Trezevant
Nick Payne, Greeneville
HIGH JUMP
Jake Poczobut, Knox Catholic
Zack Weatherly, Christ Presbyterian Academy
Jonathan McCloud, Creek Wood
SHOT PUT
Daniel Bituli, Nashville Christian
Gerry Davis, Tyner Academy
Elijah Simmons, Pearl Cohn
DISCUS
Sam Mathis, Middle Tennessee Christian
Tre’Shaun Smith, Covington
Ian Williams, Alcoa
100 METER HURDLES
Tre’vaughn Hatcher, Stratford
Michael McMahan, Page
Johnaton Gatewood, Trezevant
300 METER HURDLES
Rodney Castille, Liberty Tech
Tyrese Winfrey, Covington
Johnaton Gatewood, Trezevant
100 METERS
Kedrick Wilbanks, Red Bank
Jeremy McDowell, Maplewood
Corey Simmons, Stratford
200 METERS
Jeremy McDowell, Maplewood
Walter Miller, Millington Central
Kedrick Wilbanks, Red Bank
400 METERS
Kobey Hill, Memphis Business Academy
TreVon Sanders, Stratford
Nickson Pierre, Pearl Cohn
800 METERS
Luke Meade, Sullivan East
William Doktycz, Knox Catholic
Bray Fulton, Carter
1600 METERS
Luke Meade, Sullivan East
Johnathan Chavez, Knox Catholic
Tyler Youngblood, Sullivan South
3200 METERS
Johnathan Chavez, Knox Catholic
Gashaw Duhamel, Tennessee School for the Deaf
Jake Renfree, Knox Catholic
DECATHLON
William Stout, Christ Presbyterian Academy
Takeem Young, Greeneville
Raheem Young, Greeneville
Girls
POLE VAULT
Mary Leichner, Page
Sydney Ibach, Chattanooga Christian
Julia Gabel, University School of Johnson City
LONG JUMP
Grenetria Shell, East Nashville
Lennex Walker, Chattanooga School for Arts & Sciences
Alyssa Gibson, Power Center
TRIPLE JUMP
Lennex Walker, Chattanooga School for Arts & Sciences
Katie Lingle, Signal Mountain
Shelby Reynolds, Carter
HIGH JUMP
Mackenzie Harris, Middle Tennessee Christian
Caroline Edmondson, Creek Wood
Morgan Morris, Craigmont
SHOT PUT
Camryn Bowman, Signal Mountain
Simone Hicks, Brainerd
Alexis Wynn, Adamsville
DISCUS
Kaci Ray, West Greene
Camryn Bowman, Signal Mountain
Ashlynd Wilkerson, Middle Tennessee Christian
100 METER HURDLES
Lennex Walker, Chattanooga School for Arts & Sciences
Grenetria Shell, East Nashville
Kaitlyn Black, City University
300 METER HURDLES
Ebony Calloway, Brainerd
Kaitlyn Black, City University
Kennedi Johnson, East Nashville
100 METERS
McKenzie Ethridge, Signal Mountain
Nicole Johnson, Tyner Academy
Alexis Wilson, Tyner Academy
200 METERS
McKenzie Ethridge, Signal Mountain
Grenetria Shell, East Nashville
Dominique Chatman, Mitchell
400 METERS
Dominique Chatman, Mitchell
Payton Barlow, White House
Olivia Hoffman, Chattanooga Christian
800 METERS
Rebecca Story, Christian Academy of Knoxville
Loral Winn, Dresden
Heather Feuchtenberger, Elizabethton
1600 METERS
Rebecca Story, Christian Academy of Knoxville
Loran Winn, Dresden
Taylor Cuono, Central Magnet
3200 METERS
Rebecca Story, Christian Academy of Knoxville
Stephanie Peterson, Signal Mountain
Gigi Maddox, Page
PENTATHLON
Grenetria Shell, East Nashville
Lennex Walker, Chattanooga School for Arts & Sciences
Caroline Edmondson, Creek Wood
Division II
Boys
POLE VAULT
Matt Ward, Franklin Road Academy
Andrew Sharpe, McCallie School
Pete Pritchard, McCallie School
LONG JUMP
George Patrick, Brentwood Academy
Thomas Ozburn, Brentwood Academy
Camron Johnson, Brentwood Academy
TRIPLE JUMP
George Patrick, Brentwood Academy
Hakim McMorris, McCallie School
Tons Ferguson, McCallie School
HIGH JUMP
Dayton Leach, Briarcrest Christian
Tons Ferguson, McCallie School
Drake Mitchell, Franklin Road Academy
SHOT PUT
Jay Roberts, McCallie School
Ryan Parker, Baylor School
Ryan Johnson, Brentwood Academy
DISCUS
Ryan Parker, Baylor School
Josiah Scott, Mt.
Juliet Christian
Nyle Love, Lausanne Collegiate
100 METER HURDLES
George Patrick, Brentwood Academy
Camron Johnson, Brentwood Academy
Deantoine Boyce, Lausanne Collegiate
300 METER HURDLES
George Patrick, Brentwood Academy
Clayton Turner, Memphis University School
Sam Curry, Montgomery Bell Academy
100 METERS
Calvin Austin III, Harding Academy
Ty Chandler, Montgomery Bell Academy
Nicholas Martin, Harding Academy
200 METERS
Calvin Austin III, Harding Academy
Nicholas Martin, Harding Academy
Darius Morehead, Ensworth School
400 METERS
Calvin Austin III, Harding Academy
Khari Henley, First Assembly Christian
Thomas Ozburn, Brentwood Academy
800 METERS
Terrell Jackson, Memphis University School
Andrew Powell, Brentwood Academy
Will Peters, Montgomery Bell Academy
1600 METERS
Joshua Bell, Brentwood Academy
Will Peters, Montgomery Bell Academy
Andrew Powell, Brentwood Academy
3200 METERS
Michael Renner, Brentwood Academy
Carter Coughlin, Knox Webb
Will Peters, Montgomery Bell Academy
DECATHLON
George Patrick, Brentwood Academy
Will Eskew, Montgomery Bell Academy
Drake Mitchell, Franklin Road Academy
Girls
POLE VAULT
Hannah Malkofsky-Berger, University School of Nashville
Rachel Smith, Baylor School
Jordan Burkart, Harpeth Hall
LONG JUMP
Tyra Gittens, Ensworth School
Adreanna Parlette, St. Cecilia
Jordyn Lesh, Harpeth Hall
TRIPLE JUMP
Jordyn Lesh, Harpeth Hall
Lindsay Arvin, St. Agnes
Alayna Holbert, Brentwood Academy
HIGH JUMP
Tyra Gittens, Ensworth School
Sarah Luttrell, Harding Academy
Ally Craig, Baylor School
SHOT PUT
Antoinette Lewis, Harding Academy
Jada Dotson, Ensworth School
Morgan Hunt, Briarcrest Christian
DISCUS
Victoria Caldwell, Brentwood Academy
Morgan Hunt, Briarcrest Christian
Y’Yemaya Boyd, Harpeth Hall
100 METER HURDLES
Tyra Gittens, Ensworth School
Adreanna Parlette, St. Cecilia
Jordan Shackleford, Evangelical Christian School
300 METER HURDLES
Alyssa Neuberger, Briarcrest Christian
Annie Taylor, Harpeth Hall
Jordyn Lesh, Harpeth Hall
100 METERS
Diamond Battle, Battle Ground Academy
Jasmine Jefferson, Knox Webb
Peace Okeke, Davidson Academy
200 METERS
Tyra Gittens, Ensworth School
Peace Okeke, Davidson Academy
Diamond Battle, Battle Ground Academy
400 METERS
Savanna Owens, Briarcrest Christian
Jasmine Jefferson, Knox Webb
Jasmine Allen, Harding Academy
800 METERS
Claire Smith, Harpeth Hall
Claire Cheeseman, Brentwood Academy
Elizabeth Singleton, Harpeth Hall
1600 METERS
Niamh Schumacher, The King’s Academy
Claire Cheeseman, Brentwood Academy
Meredith Helton, Brentwood Academy
3200 METERS
Niamh Schumacher, The King’s Academy
Miki Narayani, Knox Webb
Claire Cheeseman, Brentwood Academy
DECATHLON
Tyra Gittens, Ensworth School
Sarah Luttrell, Harding Academy
Alyssa Neuberger, Briarcrest Christian