Champions Crowned On Day 2 Of 2017 Eastern Elite Qualifier And Regional Open Championships

Tuesday, October 17, 2017
A total of 35 champions were crowned at the Chattanooga Convention Center during the second day of the 2017 Eastern Elite Qualifier and Regional Open Championships in Chattanooga. 

The female divisions, other than the elite females, finished up their run in the tournament taking the title in their respective divisions in the first session of a day. The noon session also saw action for the youth men boxing in the tournament for the first time, as well as saw our prep male divisions make it one step closer to their final matches, which will take place over the next few days.
 

The evening session consisted of both the junior and elite men’s divisions to close out a day that was filled with a total of over 120 bouts between both sessions. The session saw a large number of intense bouts, as the elites were looking to continue on to another day in the tournament and stay in contention to punch a ticket to the 2017 USA Boxing Elite National Championships later this year in Salt Lake City. 

The 2017 Eastern Elite Qualifier and Regional Open Championships has brought over 600 boxers from across the nation hoping to take home the title. The tournament will continue tomorrow with another full day, beginning at noon and having a second session at 6:00 p.m.For a complete look at the tournament, USA Boxing is offering a free live stream that can be found here.

Unopposed Champions

Fallon Farrar, Raeford, N.C., Elite Female/178 lbs.
Dayana Torres, Houston, Texas, Youth Female/119 lbs.
Citlalli Ortiz, Coachella, Calif., Youth Female/152 lbs.
Kym Colbert, Toledo, Ohio, Junior Female/154 lbs.
Hailey Cancel, Hudson, Mass., Intermediate Female/90 lbs.
Kayla Gomez, El Paso, Texas, Intermediate Female/95 lbs.
Faith Mendez, Reading, Pa., Intermediate Female/110 lbs.
Ruby Navarro, Mission, Texas, Intermediate Female/132 lbs.
Esmeralda Velasquez Ortiz, Georgetown, Texas, Intermediate Female/154 lbs.
Tee Hale, Dothan, Ala., Bantam Female/75 lbs.
Jadah Robinson, Troy, N.Y., Bantam Female/125 lbs.
Dymond Hardaway, Lagrange, Ga., Pee Wee 9-10 Female/70 lbs.
Gloria Ibarra, San Antonio, Texas, Pee Wee 9-10 Female/95 lbs.
Deandre Madison, Detroit, Mich., Intermediate/176 lbs.
Ashton Jackson, Jackson, Miss., Bantam/114 lbs.
Joseph Miranda, Delavan, Wisc., Bantam/125 lbs.
Chavez Adrian, Fairburn, Ga., Pee Wee 9-10/80 lbs.
Michael Oconner, Foxborough, Mass., Pee Wee 8/65 lbs.

Results

6 p.m. Session

Ring 1

Junior/106 lbs.: Michael Dawson, Chattanooga, Tenn., dec. over Fernando Vasquez, Dallas, Texas, 5-0
Junior/110 lbs.: Samuel Cosio, Kansas City, Mo., dec. over Jonathan Medeiros, Dothan, Ala., 5-0
Junior/114 lbs.: Jamontae Jones, Toledo, Ohio, dec. over Torry Coleman, Cincinnati, Ohio, 5-0
Junior/114 lbs.: Floyd Schofield, Alpharetta, Ga., dec. over Sean Brown, Cedar Hill, Mo., 5-0
Junior/119 lbs.: Keyvon Long, Chattanooga, Tenn., won by walkover over Husam Almashhadi, Dearborn Heights, Mich., WO
Junior/119 lbs.: Garrett Rice, Flint, Mich., dec. over Silver Hernandez, Kansas City, Kan., 3-2
Junior/119 lbs.: Eric Tudor, Fort Lauderdale, Fla., dec. over Haven Brady Jr., Albany, N.Y., 5-0
Junior/125 lbs.: Christopher Gonzalez, Houston, Texas, dec. over Ezequiel Ibarra, San Antonio, Texas, 3-2
Junior/125 lbs.: Joricksen Galiza, Waianae, Hawaii, dec. over Luis Joe Ybarra, Colorado Springs, Colo., 5-0
Elite/141 lbs.: Deyshawn Williams, East Elmhurst, N.Y., dec. over Hector Cruz, Grand Prairie, Texas, 5-0
Elite/141 lbs.: Jerome Baxter, Pittsburgh, Pa., dec. over Adan Pacheco, Grand Prairie, Texas, 5-0
Elite/201 lbs.: Domonic Okopie, Houston, Texas, dec. over Asmar Wright, Union, N.J., 5-0
Elite/201 lbs.: Marquise Williams, Newburgh, N.Y., dec. over Matthew Mollet, Port Orchard, Wash., 5-0

Ring 2

Elite/141 lbs.: David Fecteau, Westland, Mich., dec. over Razvan Gavriluti, Lake Zurich, Ill., 5-0
Elite/141 lbs.: 
Elite/141 lbs.: Joseph Reed, Providence, R.I., dec. over Kahleel Mosley, Chicago, Ill., 4-1
Elite/141 lbs.: Shamar Fulton, Philadelphia, Pa., dec. over Ismael Gutierrez, Herriman, Utah, 5-0
Elite/141 lbs.: Jeremy Hill, New Orleans, La., dec. over Nino Delgado, Anchorage, Alaska, 4-1
Elite/141 lbs.: Benjamin Gravitt, Lagrange, Ga., dec. over Douglas Northern, Philadelphia, Pa., 3-2
Elite/141 lbs.: Trey Alexander, Colorado Springs, Colo., dec. over William Rodriguez, Las Vegas, Nev., 5-0
Elite/141 lbs.: Keon Eikerenkoetter, St. Louis, Mo., dec. over Justin Magee, Austell, Ga., 3-2
Elite/141 lbs.: Anthony Ramirez, Philadelphia, Pa., dec. over Justin Bolton, Chattanooga, Tenn., 5-0
Elite/141 lbs.: Felipe Ruvalcaba, Santa Ana, Calif., dec. over Kevin Serrano, Philadelphia, Pa., 4-1
Elite/141 lbs.: Bryson Nuckles, Winfield, Kan., won by TKO over Christopher Roberson, Louisville, Ky., TKO-2
Elite/141 lbs.: Jamir Cope, Teaneck, N.J., dec. over Nicolas Ramirez, Converse, Texas, 5-0
Elite/141 lbs.: Delante Johnson, Cleveland Heights, Ohio, dec. over Aadam Ali, Teaneck, N.J., 3-2
Elite/141 lbs.:

Ring 3

Elite/165 lbs.: Brian Lawrence, Dorchester, Mass., won by walkover over Zaquan Peterkin, Las Vegas, Nev., WO
Elite/165 lbs.: Sixto Suazo, Smyrna, Ga., won by TKO over Keith Donald, Chicago, Ill., TKO-3
Elite/165 lbs.: Miguel Hernandez, Dallas, Texas, won by TKO over Cory Simon, Chattanooga, Tenn., TKO-1
Elite/165 lbs.: Terrance Coleman, Lincoln, Neb., dec. over Terryan Rogers, Richmond, Va., 5-0
Elite/165 lbs.: Logan Burns, Columbus, Ga., dec. over Myles Mizell, Mableton, Ga., 3-2
Elite/165 lbs.: Nikita Ababiy, Brooklyn, N.Y., dec. over Julien March, Miami, Fla.
Elite/165 lbs.: Christopher Thornton, Desoto, Texas, dec. over Ezekiel Scruggs, Little Rock, Ark., 3-2
Elite/165 lbs.: Christopher Thompson, Flint, Mich., won by walkover over Raynard Talib, Jr., WO
Elite/165 lbs.: Aaron Katzman, West Point, N.Y., dec. over Raul Salomon, Long Beach, Calif., 4-1
Elite/165 lbs.: Deontae Simmons, Dallas, Texas, won by walkover over Kenneth Shoats, Louisville, Ky., WO
Elite/165 lbs.: Antonio Hatchett, Grand Prarie, Texas, dec. over Chase Calloway, Saint Joseph, Mo., 4-1
Elite/165 lbs.: Joseph Hicks, Grand Rapids, Mich., dec. over Edward George, Powder Springs, Ga., 5-0
Elite/165 lbs.: Rahim Gonzales, Sylmar, Calif., won by KO over Ragaree Wilson, Katy, Texas, KO
Elite/165 lbs.: Eric Priest, Shawnee, Kan., dec. over Cedrick Wyckoff, Detroit, Mich., 3-2

Ring 4

Junior/132 lbs.: Stacey Selby, Baltimore, Md., dec. over Justin Swanson, Troy, N.Y., 5-0
Junior/132 lbs.: Juliano Castellano, Spring Hill, Fla., dec. over Breeon Carothers, Jr., Racine, Wisc., 4-1
Junior/132 lbs.: Elijah Rios, Ozone Park, N.Y., dec. over Jason Limon, San Antonio, Texas
Junior/132 lbs.: Isiah Cruz, Springfield, Mass., dec. over Jordan Managan, Kaunakakai, Hawaii, 5-0
Junior/138 lbs.: Marquell Bradford, Toledo, Ohio, dec. over Hakeem Antoine, Atlanta, Ga., 5-0
Junior/138 lbs.: Leonel Cardenas, Palmview, Texas, dec. over Ibrahim Robinson, Nottingham, Md., 5-0
Junior/138 lbs.: Antwan Jr Coach, Cincinnati, Ohio, dec. over Sylvio Cercone, Sewickley, Pa., 4-1
Junior/138 lbs.: Michael Garcia, Crescent City, Fla., dec. over Joshua Hill, District Heights, Md., 3-2
Junior/145 lbs.: Alexei Pergande, Mount Julier, Tenn., dec. over Vito Mielnicki, Roseland, N.Y., 3-2
Junior/165 lbs.: Bryce Edwards, Muldrow, Okla. won by TKO over Elijah Ellis, Jackson, Miss., TKO-1
Elite/165 lbs.: Quaseem Carter, East Orange, N.J., dec. over Ray Corona, Chicaho, Ill., 3-2
Elite/165 lbs.: Jordon Jackson, Sauk Village, Ill., dec. over Hector Coronado, De Rio, Texas, 4-1
Elite/201 lbs.: Gaspard Pierre, Miami, Fla., won by TKO over Brian Mcintire, Clear Lake, Iowa, TKO
Elite/201 lbs.: Bernard Oliver, Springdale, Ark., dec. over Kanyon Walker, San Antonio, Texas, 3-2

Noon Session

Championship bouts designated by *

Ring 1

Pee Wee 8/60 lbs.: Zakariyah Chapman, Philadelphia, Pa, dec. over John Paul Medeiros, Dothan, Ala., 4-1
Pee Wee/60 lbs.: Javon Robinson, Oxford, Pa., dec. over Zaqui George, Chattanooga, Tenn., 5-0
Pee Wee/65 lbs.: Kairee Kelly, Washington, D.C., dec. over Anthony Anderson, Canton, Mich., 3-2
Pee Wee/70 lbs.: Kahleb Johnson, Raleigh, N.C., dec. over Markus Williams, Albany, N.Y., 3-2
Bantam/60 lbs.: Emmanuel Chance, East Orange, N.J., dec. over Lamuri Grays-Gilber, Cleveland, Ohio, 5-0
Bantam/60 lbs.: Emmet Villalpando, Weslaco, Texas, dec. over Kamuri Rainey, Cincinnati, Ohio, 4-1
Bantam/70 lbs.: Joey Isaac, Cincinnati, Ohio, dec. over Kai Harris, Cincinnati, Ohio, 5-0
Bantam/80 lbs.: Caleb Suniga, Manor, Texas, dec. over Nicholas Taylor, Fatyetteville, Ga., 5-0
Bantam/80 lbs.: Musa Robinson, Nottingham, Md., dec. over Jahcere Laboy, Albany, N.Y., 4-1
Bantam/85 lbs.: Michael Crockett, Toledo, Ohio, dec. over Marion Rodriguez, Providence, R.I., 5-0
Bantam/85 lbs.: Jasir Junior, Newburgh, N.Y., dec. over Brandon Johnson, Cincinnati, Ohio, 5-0
Bantam/90 lbs.: Sebastian Acevedo, Brooklyn, N.Y., dec. over Marcell Steele, Washington, D.C., 4-1
Bantam/90 lbs.: Justice Henry, Fort Pierce, Fla., dec. over Javon Harris, Lagrang, Ga., 4-1
Bantam/95 lbs.: Jesus Martinez, San Antonio, Texas, dec. over Mario Rodriguez, Providence, R.I., 4-1
Bantam/101 lbs.: Zyrell Williams, Newburgh, N.Y., dec. over Elijah Lugo, Marietta, Ga., 5-0
Intermediate/80 lbs.: Christian Romero, Boerne, Texas, dec. over Raimier Walker, Syracuse, N.Y., 4-1
Intermediate/85 lbs.: Richard Fernandez, San Antonio, Texas, dec. over Seyer Reyes, San Antonio, Texas, 5-0
Intermediate/95 lbs.: Jalmarionn Forte, Cincinnati, Ohio, dec. over Mehki Phillips, Capitol Heights, Md., 5-0
Intermediate/95 lbs.: CuttinoOliver, Balitmore, Md., dec. over Khalil Smith-Rawls, Philadelphia, Pa., 5-0
Intermediate/101 lbs.: Tyshawn Denson, Akron, Ohio, dec. over Edgar Hernandez, Kansas City, Kan., 5-0
Intermediate/101 lbs.: Lehnox Rodriguez, Springfield, Mass., dec. over Emmanuel Carrillo, Jr., Wichita Falls, Texas, 5-0
Intermediate/132 lbs.: Nathan Lugo, Marietta, Ga., dec. over Quincy Harris, South Euclid, Ohio, 5-0

Ring 2

Bantam Female/80 lbs.: Linett Pena, Providence, R.I., dec. over Shamiracle Hardaway, Lagrange, Ga., 3-2*
Bantam Female/95 lbs.: Leslie Chavez, Fairburn, Ga., dec. over Gabriela Tellez, San Antonio, Texas, 5-0*
Intermediate Female/125 lbs.: Melissa Holguin, San Antonio, Texas, won by TKO over Zakiyah Ellis, Jackson, Miss., TKO-3*
Junior Female/101 lbs.: Esmeralda Gonzalez, Dallas, Texas, won by TKO over Kali Little, East Cleveland, Ohio, TKO-2*
Junior Female/125 lbs.: Avaughnda Ammons, Huntsville, Ala., dec. over Alexandra Fernandez, Splendora, Texas, 5-0*
Junior Female/132 lbs.: Nashay Bardford, Toledo, Ohio, dec. over Jasmin Fernandez, Splendora, Texas, 5-0*
Youth Female/106 lbs.: Amber Rojas, San Antonio, Texas, dec. over Valeska Vasquez, Round Rock, Texas, 5-0*
Youth Female/132 lbs.: Nicole Ocasio, Tamp, Fla., dec. over Genesis Alejo, Oakland, Calif., 4-1*
Elite Female/125 lbs.: Carmen Vargas, Houston, Texas, dec. over Asia Smith, Cleveland, Ohio, 5-0
Youth/123 lbs.: Carlos Gonzalez, Sunnyvale, Calif., dec. over Marcus Floyd, Buffalo, N.Y., 4-1
Youth/123 lbs.: Japhethlee Llamido, Norwalk, Calif., dec. over Adel Mason, Cleveland, Ohio, 5-0
Youth/132 lbs.: Adrian Benton, Cincinnati, Ohio, won by KO over Ryan Hamel, Park Ridge, Ill., KO-3
Youth/132 lbs.: Ramon Acosta, Victoria, Texas, dec. over Braxton Lowry, Waianae, Hawaii, 5-0
Youth/132 lbs.: Malik Warren, Catonsville, Md., dec. over Sema’j Young, Lincolnton, N.C., 5-0
Youth/132 lbs.: Oscar Perez, Houston, Texas, dec. over Orlando Galloza, Budd Lake, N.J., 5-0
Youth/152 lbs.: Shared Abdul-Rashid, Indianapolis, Ind., dec. over Ricardo Campos, Cresent City, Fla., 5-0

Ring 3

Bantam Female/90 lbs.: Sa’rai Brown-El, Atlanta, Ga., dec. over Alaska Steel, Cleveland, Ohio, 4-1*
Intermediate Female/101 lbs.: Yoselin Perez, Houston, Texas, dec. over Jadalie Medeiros, Dontan, Ala., 4-1*
Intermediate Female/106 lbs.: Jewry Rodriguez, Humble, Texas, dec. over Natalia Castaneda, Kansas City, Mo., 5-0*
Intermediate Female/114 lbs.: Reina Tellez, San Antonio, Texas, dec. over Alisha Ricks, Aiea, Hawaii, 3-2*
Junior Female/114 lbs.: Jazmin Vasquez, Dallas, Texas, dec. over Emily Martinez, San Antonio, Texas, 3-2*
Junior Female/119 lbs.: Gabriela Fundora, Coachella, Calif, dec. over Sarah Garrison, Rock Springs, Wyo., 3-2*
Youth Female/125 lbs.: Roxana Ortiz, Calexico, Calif., won by RSC over Dessie Wagner, Spokane, Wash., RSC-1*
Youth Female/141 lbs.: Hannah Thompson, Wichita, Kan., dec. over Aidyl Carenas, Calexio, Calif, 4-1*
Elite Female/141 lbs.: Destiny Jones, Austin, Texas, dec. over Arika Skoog, Boston, Mass., 3-2
Youth/123 lbs.: Chamber Flowers, Accokeek, Md., dec. over Tyrese Woodward, Cincinnati, Ohio, 5-0
Youth/123 lbs.: Ezequiel Huaracha, Streamwood, Ill., dec. over Johnathan Quair, Hanford, Conn., 5-0
Youth/132 lbs.: Aramis Maldonado, Lynn Mass., dec. over Da-jun Miller, Palatka, Fla., 3-2
Youth/132 lbs.: Khalil Osaze, East Cleveland, Ohio, dec. over Terrence Williams, New Port Richey, Fla., split
Youth/132 lbs.: Dominique Francis, Opa Locka, Fla., dec. over Joshua Pagan, Grand Rapids, Mich., 4-1
Youth/152 lbs.: Marques Valle, Wesley Chapel, Fla., dec. won by TKO over Quaheem Davis, Philadelphia, Pa., TKO-3
Youth/152 lbs.: Juan Vazquez, Omaha, Neb., won by TKO over Darrion Henry, Ft. Pierce, Fla, TKO-2

Ring 4

Pee Wee/60 lbs.: Sa’mari Everette, Baltimore, Md., dec. over Michael Herrera, Aurora, Colo., 4-1
Pee Wee/65 lbs.: Lavone Peak, Rochester, N.Y., dec. over Andre McCallum, Ofallon, Mo., 4-1
Pee Wee/70 lbs.: Kelvonn Johnson, Cincinnati, Ohio, dec. over Keyvon Brady, Albany, Ga., 5-0
Pee Wee/80 lbs.: Jose Vasquez, Dallas, Texas, dec. over Famous Johnson, North Las Vegas, Nev., 4-1
Bantam/60 lbs.: Jason Esparza, Wichita Falls, Texas, dec. over Marcus Hyatt, Chattanooga, Tenn., 5-0
Bantam/65 lbs.: Paris Taylor, Jamaica, N.Y., dec. over Caleb Harris, Cincinnati, Ohio, 5-0
Bantam/80 lbs.: Cornellio Phipps, Oxford, Pa., dec. over Terrell Nixon, Jr., Cincinnati, Ohio, 5-0
Bantam/80 lbs.: Izaiah Darden, Toledo, Ohio, dec. over Nieem Somerville, Baltimore, Md., 3-2
Bantam/85 lbs.: Sasha Tudor, Hollywood, Fla., dec. over Jayron Adorno, Allentown, Pa., 3-2
Bantam/85 lbs.: Richard Dotson, Capital Heights, Md., dec. over Jamil Cheatham, Las Vegas, Pa., 4-1
Bantam/90 lbs.: Douglas Foggie, Jr., Cincinnati, Ohio, dec. over Damecko Sanders, Cincinnati, Ohio, 4-1
Bantam/90 lbs.: Imari Williams, Syracuse, N.Y., dec. over Ronny Edmonds, Nashville, Tenn., 3-2
Bantam/95 lbs.: Reuben Miranda, Staten Island, N.Y., dec. over Gabriel Goldman, Snellville, Ga., 5-0
Bantam/95 lbs.: Andre Dodson, Jr., Cleveland, Ohio, dec. over Leland Hildebrand, High Ridge, Mo., 5-0
Bantam/106 lbs.: Malachi Davis, Albany, N.Y., dec. over Ta’ron Garmon, Toledo, Ohio, 5-0
Intermediate/85 lbs.: Akeem Cheatham, Las Vegas, Nev., dec. over Travel Fain, Akron, Ohio, 5-0
Intermediate/95 lbs.: Josiah Herrera, Aurora, Colo., dec. over Isaac Chavez, McAllen, Texas, 4-1
Intermediate/95 lbs.: Abdullah Mason, Cleveland, Ohio, dec. over Tavoscia Arnold, Chattanooga, Tenn., 5-0
Intermediate/101 lbs.: Daniel Cortez, Converse, Texas, dec. over Jose Mejia, Omaha, Neb., 3-2
Intermediate/101 lbs.: Bobbie Pettigrew, Brooklyn, N.Y., dec. over Muhammad Robinson, Nottingham, Md., 3-2
Intermediate/125 lbs.: Khalil Abdullah, Cleveland Heights, Ohio, dec. over Jamar Pemberton, House Springs, Mo., 5-0
Intermediate/132 lbs.: Maximo Sanchez, Arlington, Texas, dec. over Jabril Lee, Edgewood, Md., 5-0


Tennessee Wesleyan Women's Soccer Advances To Sweet 16 In Orange Beach, Ala.

The Tennessee Wesleyan Lady Bulldogs, featuring several Chattanooga area players, beat the number 6 team in the nation, Keiser University, 2-1 to advance to the NAIA final 16.   Els van Hooijdonk (Little Mountain, Australia) and Nicole Broderick (Kingston, Jamaica) both scored for the Lady Bulldogs. Chattanoogans contributing to the win were Hannah Dearing, Emiley ... (click for more)

Mocs Host Games In Cayman Island Classic

The Chattanooga Mocs men’s basketball team is in the midst of a four-game home stretch hosting the mainland bracket of the Cayman Islands Classic. Alabama State, Jacksonville State and Savannah State join the Mocs in McKenzie Arena Monday and Tuesday night.   It tips off at 5 p.m., Monday with the Gamecocks and Tigers matching up. ASU and Chattanooga meet at 7:30 p.m. Tuesday’s ... (click for more)

3 People Shot Early Saturday Morning; 1 Is Killed; 2 Victims Are Known Gang Members

Ladarius Cross, 28, Terrance Careathers, 26, and a juvenile were shot early Saturday morning. Cross was killed.   Chattanooga Police responded to a motor vehicle crash at 5:16 a.m. in the 1400 block of Roanoke Avenue.   Upon arrival, Chattanooga Police Officers located the single vehicle crash with two people suffering for apparent gunshot wounds. The driver, ... (click for more)

Longest-Serving County Official Knowles Is First In Line To Sign Up For New Term

Bill Knowles is one of the longest-serving officials in Hamilton County history, and he's not through yet. County clerk since 1974, he was the first in line on Friday morning to pick up his petition for re-election. Then he beat everyone back with the completed form. Mr. Knowles said, "I ran in 1974 on a campaign of ending the long tag lines. We put in a tag by mail system ... (click for more)

Signal Mountain Should Be Problem Solvers Around The City

Re: Roy Exum’s “Stay, Signal Mountain, Stay”  Well this article is something to think about. I think the split could go either way, and Signal Mountain schools would still flourish, as they have done for the past several years. What I'm worried about is why Signal Mountain has not yet had the guts to go be problem solvers at Howard, or Tyner, or Central. Why do ... (click for more)

Roy Exum: The Saturday Funnies

As we welcome another Saturday of the funnies, our attention is drawn to two little boys, ages 5 and 7, who are excessively mischievous. They are always getting into trouble and their parents know if any mischief occurs in their town, the two boys are probably involved.    Understand, we have no idea who these boys are, or where any of the Saturday Funnies originate. ... (click for more)