Twenty area players have been voted to the Tennessee Sports Writers Association All-State softball teams.
Making the team in Division II were Baylor's Haley Andrus, Noelle Winkles, Precious Birdson, Lauren Lewis and Kayla Hughes and GPS' Kelby Crownover, Bailey Davenport and Madi Stanley.
Earning spots on the Class A team were Brianna Taylor and Kiara Suttles from Arts & Sciences, Boyd'Buchanan's Halle Williams, Whitwell's Alyssa Coppinger and Silverdale's Allison Meadows.
On the Class AA team were Polk County's Aubrie Bowman and Sequatchie County's Katelynne Cheatham.
Making the Class AAA team were East Hamilton's Kelsey Payne, Walker Valley's Hallie Davis, Soddy-Daisy's Haley Reynolds and Ooltewah's Allie Jones and Ashunti Cooper.
TSWA All-State Softball teams
TSWA Division II All-State Softball Team
Infielder
Chelsey Smith, Pope John Paul II
Ally McDonald, Pope John Paul II
Haley Hall, University School Jackson
Anna Rice, University School Jackson
Tana Whited, Friendship Christian
Haley Andrus, Baylor
Kelby Crownover, GPS
Outfield
Kelsi Dickey, Friendship Christian
Lizzie Ryan, St. Benedict
Paige Murin, St. Benedict
Taylor Beasley, Tipton-Rosemark
Noelle Winkles, Baylor
Precious Birdsong, Baylor
Lauren Lewis, Baylor
Bailey Davenport, GPS
Pitcher
Ally McFarland, University School Jackson
Ashton Needham, Tipton-Rosemark
Madi Stanley, GPS
Kayla Hughes, Baylor
TSWA All-State
Softball teams
Class A
|
|
Pitchers
|
|
Cori Jennings,
Gordonsville
|
Courtney Jones, Oliver Springs
|
Gretchen Greer,
Collinwood
|
Brooke Baucum, McKenzie
Brianna Taylor, Arts & Science
|
|
Abigail Lockhart, Dresden
Catcher
Kiara Suttles, Arts & Science
|
|
Infielders
|
|
Caitlyn Carter, Columbia
Academy
|
|
Emily Griffith, Oliver Springs
|
|
Ashley Farmer,
Collinwood
|
|
Cariona Hassell,
Goodpasture
Halle Williams,
Boyd-Buchanan
|
|
|
|
Bethany Hunt, Grace Christian
Alyssa Coppinger, Whitwell
Katie Warrick, Forrest
|
Outfielders
|
|
Lauren Jones, Riverside
|
|
Rachel Griffith, Oliver Springs
|
|
Jordan Brown, Columbia
Academy
Allison Meadows,
Silverdale Baptist Academy
|
|
Gabby Morris, Adamsville
|
|
|
Utility
|
|
Kallie Sohm, Midway
|
|
Lexie Norfleet, Houston County
|
Ashton Edwards,
Richland
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Class AA
|
|
|
|
|
|
|
|
Pitchers
|
|
|
|
|
|
|
|
Kaytlin Collins,
Greenbrier
|
Allison Zimmerman, CAK
|
|
Nicole Blackburn, Carter
|
Paige Jones, Dyersburg
|
|
|
Jordan Fortel, Greenville
|
|
|
|
|
|
Infielders
|
|
|
|
|
|
|
C.J. McClain,
Stratford
|
|
Danielle Tyson, DeKalb
County
|
|
Ashton Watkins, Marshall County
Ashley Brown, Bledsoe County
|
Hannah Devault, CAK
Alaina Moore, Lexington
|
|
Aubrie Bowman, Polk County
|
|
|
|
|
|
Outfielders
|
|
|
|
|
|
|
Mackenzie Jackson, Catholic
|
|
Shannon Plese, CAK
|
|
Elantra Cox, Chester County
|
|
Kellie Brooke Hayes, Lexington
|
|
Catchers
|
|
|
|
|
|
|
|
Savannah Fuston, White House
Katelynne Cheatham, Sequatchie County
Emily Bennett, Dyersburg
Andi Smith, Union County
|
|
|
|
|
Utility
|
|
|
|
|
|
|
|
Aly Walker, South Gibson
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TSWA Class AAA
All-State Softball Team
Catcher
Haley Bearden Clarksville High
Jennifer Houser William Blount
Libby Sugg Franklin
Morgan Harris, Cookeville
Mary Collins Houston
Infield
Alaeni Ray Bearden
Haley Barnette Ravenwood
Heather Norris Clarksville
Jodie Duncan Munford
Kelsey Payne, East Hamilton
Kaitlyn Trent Gibbs
Lauren Irwin Seymour
Hallie Davis, Walker Valley
Haley Reynolds, Soddy Daisy
Abby Sargent, Oakland
Savannah Lee, Oakland
Outfield
Alicia Veltri Northeast
Ashton Stowe Mt Juliet
Allie Jones, Ooltewah
Ashunti Cooper, Ooltewah
Courtney Styles Knox Central
Faith Lowry Gibbs
Sheridan Allen Beech
Pitcher
Morgan Marshall Volunteer
Kaleigh WynneHardin Valley
Maddie Ogle Maryville
Savannah Sanders Mt. Juliet
Brooklin Lee Dickson County
Lacie Rinus, Oakland
Makenzie Price, Smyrna
Utility
Abby Hicks Gibbs
Bayleigh Wisher Collierville
Kelsey Gross Collierville