Front Runner Athletics Area XC Championship Results

Thursday, October 19, 2017
PLACE ATHLETE NAME TIME POINTS
1 Cole Bullock
11 - Red Bank High School
15:39.98 1
2 Chase Faudi
10 - CSTHEA Patriots High School
16:00.39 1
3 Jonathan Boyd
12 - CSTHEA Patriots High School
16:08.31 2
4 Walton Bedell
11 - McCallie
16:36.19 2
5 Jasper Wilson
11 - Gordon Lee High School
16:50.22 3
6 Duke Richey
10 - McCallie
16:56.39 4
7 Silas Gartman
10 - Baylor School
17:03.02 5
8 Garrison Wheeler
12 - Signal Mountain High School
17:05.30 6
9 Lane Hollis
9 - Coahulla Creek HS
17:13.29 7
10 Max Blevins
11 - Soddy Daisy High School
17:18.43 8
11 Chris Duncan
10 - McCallie
17:20.09 9
12 Samuel Ligon
10 - McCallie
17:21.86 10
13 John Arrowsmith
10 - McCallie
17:25.43 11
14 Eric Martinez
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
17:26.68 12
15 James Post
12 - Baylor School
17:30.76 13
16 Kaigen Mulkey
10 - Chattanooga Central High School
17:31.89 14
17 Jackson Collette
11 - Baylor School
17:34.73 15
18 Oscar-Diego Guzman
11 - Southeast Whitfield High School
17:36.28 16
19 Christopher Alex Carroll
12 - Southeast Whitfield High School
17:37.37 17
20 Alec Bloomer
12 - Sweetwater High School
17:38.02 18
21 Ian Goodwin
10 - Gordon Lee High School
17:39.54 19
22 Nathan Wagoner
11 - McCallie
17:41.45 20
23 Cole Millard
11 - Cleveland High School
17:42.04 21
24 Davis Latimer
12 - Baylor School
17:45.12 22
25 Grant Johnson
10 - Baylor School
17:46.56 23
26 Phillip Hall
11 - Rhea County High School
17:47.42 24
27 Benjamin Niehause
9 - McCallie
17:48.65 25
28 Tamjeed Azad
12 - Signal Mountain High School
17:51.04 26
29 Sam MacMillan
10 - Baylor School
17:55.81 27
30 Coe Booker
12 - Coahulla Creek HS
17:56.51 28
31 Alberto Domingez
12 - Chattanooga Central High School
17:56.94 29
32 Ethan Pfister
12 - Franklin Co. High School
18:07.75 30
33 Caleb Boyd
11 - Heritage HS, Catoosa
18:08.38 31
34 Nathan Vander Wilt
11 - Chattanooga Central High School
18:09.03 32
35 Jackson Lillard
11 - Signal Mountain High School
18:09.75 33
36 Cole Shiffer
11 - Cleveland High School
18:12.44 34
37 Zavion Bradley
10 - McMinn County High School
18:13.47 35
38 Jonah Bird
12 - Signal Mountain High School
18:14.70 36
39 Cameron Bell
12 - Southeast Whitfield High School
18:16.10 37
40 Jacob Garrett
11 - Bradley Central High School
18:16.97 38
41 David Tullock
12 - Cleveland High School
18:17.75 39
42 Caleb Nunley
11 - East Hamilton High School
18:21.30 40
43 Jake Lee
9 - Gordon Lee High School
18:22.50 41
44 Zachary Faudi
12 - CSTHEA Patriots High School
18:22.78 3
45 Mack Alas
10 - Chatt. School for the Arts & Sci
18:23.25 42
46 Josh Perea
9 - LaFayette High School
18:25.68 43
47 Luis Garcia - Reina
9 - Southeast Whitfield High School
18:27.25 44
48 Will Russell
9 - Rhea County High School
18:30.00 45
49 Gerrit Bontekoe
9 - CSTHEA Patriots High School
18:30.72 4
50 Bradley Kishpaugh
12 - Coffee Co. Central High School
18:31.78 46
51 Ryan Craft
11 - Heritage HS, Catoosa
18:34.26 47
52 Michael Lancaster
10 - Signal Mountain High School
18:34.76 48
53 Dakota Carter
11 - Heritage HS, Catoosa
18:38.53 49
54 Devin Henderson
10 - LaFayette High School
18:38.82 50
55 Brenden O'Boyle
11 - Walker Valley High School
18:39.30
56 Grant Williams
12 - Signal Mountain High School
18:40.04 51
57 Lucas Finnell
9 - Bradley Central High School
18:40.87 52
58 Kobe Clark
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
18:43.07 53
59 Josue Cruz
11 - Southeast Whitfield High School
18:45.54 54
60 Caleb Robertson
12 - Southeast Whitfield High School
18:45.96 55
61 Chandler Davis
12 - Walker Valley High School
18:46.43
62 Gage Henry
12 - Dade County HS
18:46.73 56
63 Aydan Yates
9 - Franklin Co. High School
18:47.67 57
64 Ethan Underdown
11 - McMinn County High School
18:48.00 58
65 Tyler Mcrae
12 - McMinn County High School
18:48.31 59
66 Nolan Floyd
12 - Boyd Buchanan High School
18:48.93 60
67 Billyjack Smithwick
12 - Rhea County High School
18:49.89 61
68 Joel Lewis
9 - Heritage HS, Catoosa
18:50.88 62
69 Daniel Kuhlman
10 - Collegedale Academy
18:51.32 63
70 Carlos Martinez
12 - Northwest Whitfield High School
18:52.38 64
71 Daniel Morris
12 - Franklin Co. High School
18:52.70 65
72 Will Bordash
12 - Notre Dame High School
18:53.05 66
73 Matthew Newsom
12 - LaFayette High School
18:54.91 67
74 Mason Burkett
12 - LaFayette High School
18:56.16 68
75 Gavin Jaffre
11 - Van Buren County High School
18:59.05 69
76 Grant Kretzmeier
12 - Boyd Buchanan High School
19:00.27 70
77 Sergio Hernandez
12 - Bradley Central High School
19:01.83 71
78 Jake Wertanen
11 - Ivy Academy
19:03.02 72
79 Jacob Voyles
12 - Ridgeland
19:03.67 73
80 Luis Silva
10 - Coahulla Creek HS
19:08.00 74
81 Gage Lyon
9 - Northwest Whitfield High School
19:10.68 75
82 Dau Dau
9 - Ringgold High School
19:11.36 76
83 Jackson Davis
9 - Walker Valley High School
19:11.87
84 Hayden Apps
11 - East Hamilton High School
19:14.40 77
85 Joseph Brown
11 - Cleveland High School
19:19.14 78
86 Logan Silvers
12 - Sequatchie Co. High School
19:19.75 79
87 Eli Moran
10 - CSTHEA Patriots High School
19:20.08 5
88 Eliot Jones
11 - Ridgeland
19:20.94 80
89 C.j. Giles
11 - McMinn County High School
19:22.19 81
90 Zac Green
10 - Franklin Co. High School
19:25.07 82
91 Morgan Bonner
12 - Dade County HS
19:26.78 83
92 Ashton Simmons
10 - Bradley Central High School
19:27.47 84
93 Eli Stevenson
10 - Franklin Co. High School
19:28.22 85
94 Basil Marceaux
11 - Sequatchie Co. High School
19:29.49 86
95 Brian Byerly
12 - Cleveland High School
19:29.94 87
96 Josiah Williams
11 - Ridgeland
19:30.52 88
97 Luke Terrell
11 - Boyd Buchanan High School
19:31.51 89
98 James Loi
12 - Coahulla Creek HS
19:35.95 90
99 Gabe Harden
11 - Cleveland High School
19:37.41 91
100 Kollin Kennedy
10 - Silverdale Baptist Academy
19:38.27 92
101 Matthew Moore
11 - Red Bank High School
19:39.31 93
102 Jonathon West
11 - Soddy Daisy High School
19:40.73 94
103 Andrew Long
10 - LaFayette High School
19:41.36 95
104 Neil Slone
12 - Coffee Co. Central High School
19:43.10 96
105 Leonard Burroughs
12 - Chattanooga Central High School
19:43.72 97
106 Fernando Rodriguez
9 - Southeast Whitfield High School
19:45.63 98
107 Jonathan Manion
11 - Heritage HS, Catoosa
19:46.83 99
108 Ben Thompson
10 - East Hamilton High School
19:49.53 100
109 Chris Belew
11 - Cleveland High School
19:50.24 101
110 Daniel Hillard
9 - Signal Mountain High School
19:55.09 102
111 Mitchell Brady
12 - Ivy Academy
19:57.81 103
112 Ben Nelson
11 - East Hamilton High School
19:58.56 104
113 Sean Marsh
9 - Coahulla Creek HS
19:59.82 105
114 Edgar Ramirez
11 - Northwest Whitfield High School
20:00.79 106
115 Will Crutchfield
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:01.44 107
116 Hunter Busby
12 - Boyd Buchanan High School
20:01.89 108
117 Luke Shackelford
10 - Heritage HS, Catoosa
20:02.30 109
118 Camden Quick
10 - Rhea County High School
20:02.72 110
119 Ian Brown
12 - Boyd Buchanan High School
20:03.05 111
120 Reuben Chaput
11 - Coffee Co. Central High School
20:03.42 112
121 Jonus Camp
12 - Ooltewah High School
20:05.62 113
122 Jarrett Stewart
12 - Sequatchie Co. High School
20:06.49 114
123 Garrett Hughes
10 - Coahulla Creek HS
20:06.86 115
124 Cole Fritisch
12 - East Hamilton High School
20:07.21 116
125 Nhan Le
11 - Heritage HS, Catoosa
20:08.86 117
126 Finn Fitzsimmons
9 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:09.25 118
127 Kurt West
10 - Bradley Central High School
20:10.05 119
128 William Sainthill
11 - LaFayette High School
20:12.69 120
129 Alexis Pacheco
12 - Northwest Whitfield High School
20:17.01 121
130 Will Voyles
10 - Ridgeland
20:17.29 122
131 Jalen Cummings
12 - Coffee Co. Central High School
20:18.96 123
132 Ruben Lavariega
11 - McMinn County High School
20:19.23 124
133 Ben Sparkman
10 - Silverdale Baptist Academy
20:19.91 125
134 Jake Wright
10 - Gordon Lee High School
20:20.17 126
135 Brennan Harris
9 - Soddy Daisy High School
20:21.14 127
136 Carter Hines
10 - Silverdale Baptist Academy
20:22.69 128
137 Roc Hammonds
12 - Lakeview-Fort Oglethorpe
20:25.93 129
138 Johnny Dulin
12 - Coffee Co. Central High School
20:27.92 130
139 Andrew Butcher
12 - Boyd Buchanan High School
20:30.52 131
140 Daniel Wilson
12 - Hixson High School
20:32.70 132
141 Jack Fitzsimmons
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:32.99 133
142 Cade Delashmitt
11 - Silverdale Baptist Academy
20:36.23 134
143 Joseph Santiago
10 - Ringgold High School
20:36.82 135
144 Dakota Dehart
10 - Ridgeland
20:37.36 136
145 Wes Trew
9 - Polk Co. High School
20:37.88 137
146 Bronson Champion
11 - Trion
20:38.75 138
147 Spencer Hoffman
11 - McMinn County High School
20:39.39 139
148 Beau Baker
9 - Ridgeland
20:39.89 140
149 Marshall Murrel
11 - Polk Co. High School
20:40.95 141
150 Michael Cook
10 - Trion
20:42.76 142
151 Tristan Riggs
12 - Rhea County High School
20:43.22 143
152 Austin Cheatham
12 - Bradley Central High School
20:43.52 144
153 Cole Collins
12 - Gordon Lee High School
20:44.42 145
154 Jacob Clark
12 - Dade County HS
20:44.63 146
155 David Austin
11 - Collegedale Academy
20:46.15 147
156 Landon Huffstetler
10 - Sweetwater High School
20:48.26 148
157 Noah Hodges
9 - Dade County HS
20:49.86 149
158 Niko Drainas
10 - Cumberland Co. High School
20:50.47
159 Tyler Lansford
9 - Silverdale Baptist Academy
20:51.11 150
160 Michael Hubona
11 - Gordon Lee High School
20:51.39 151
161 Brennan Cherry
9 - CSTHEA Patriots High School
20:52.63 6
162 Griffin Jarrett
10 - Chattooga HS
20:53.41
163 Bode Tucker
11 - Ridgeland
20:56.38 152
164 Devin Delay
11 - Sale Creek School
20:57.58
165 Cason Ingram
9 - McMinn County High School
20:57.85 153
166 Seth Carpenter
12 - East Hamilton High School
20:59.33 154
167 Boston Hrinik
9 - CSTHEA Patriots High School
21:00.01 7
168 Cooper Shull
11 - Ringgold High School
21:00.72 155
169 Sam Turner
12 - Red Bank High School
21:01.25 156
170 Noah Armstrong
12 - LaFayette High School
21:02.89 157
171 James Schumacher
11 - Notre Dame High School
21:03.33 158
172 AJ Wild
9 - Hixson High School
21:03.97 159
173 Ben Sanborn
9 - Notre Dame High School
21:05.27 160
174 Gabe Farless
11 - Van Buren County High School
21:05.85 161
175 Shiloh Parker
10 - Bradley Central High School
21:07.84 162
176 Gaines Miller
11 - Ooltewah High School
21:08.63 163
177 Ethan Hooper
10 - Sequatchie Co. High School
21:08.93 164
178 Mathew Cole
9 - Dade County HS
21:10.21 165
179 Christian Owensby
9 - Dade County HS
21:11.43 166
180 Connor Brown
9 - Northwest Whitfield High School
21:12.25 167
181 Christian Spaide
11 - Ivy Academy
21:12.66 168
182 Eric Carson
11 - Chattanooga Central High School
21:13.66 169
183 Samuel Gazaway
9 - Northwest Whitfield High School
21:23.09 170
184 Ben Pina
9 - Sweetwater High School
21:24.69 171
185 Bryce Bedford
11 - Soddy Daisy High School
21:26.44 172
186 Jacob Melton
11 - Coffee Co. Central High School
21:28.46 173
187 Brandon Guzman
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
21:32.44 174
188 Ezra Nichols
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
21:33.16 175
189 Beau Barrett
11 - Gordon Lee High School
21:34.49 176
190 Mason Thomas
9 - Red Bank High School
21:35.24 177
191 Cooper King
10 - Sweetwater High School
21:37.47 178
192 Alex Bales
12 - Ringgold High School
21:37.72 179
193 Dylan Simpson-Rister
10 - Ringgold High School
21:38.15 180
194 Brennon Blanton
8 - Van Buren County High School
21:38.82 181
195 Seth Cordes
10 - Silverdale Baptist Academy
21:40.43 182
196 Jackson Keller
9 - Red Bank High School
21:42.44 183
197 Dylan Ridgell
12 - Sweetwater High School
21:43.84 184
198 Matthew Norris
11 - Red Bank High School
21:44.91 185
199 Andrew Dorsey
10 - Chatt. School for the Arts & Sci
21:49.74 186
200 Jamie Archer
10 - Ivy Academy
21:50.44 187
201 Nathan Schofield
12 - Hixson High School
21:50.80 188
202 Brandon Burchell
11 - Ooltewah High School
21:51.34 189
203 Paxton Albright
10 - Sequatchie Co. High School
21:54.18 190
204 Jacob Anderson
12 - Ringgold High School
21:54.50 191
205 Cole Houser
9 - Sweetwater High School
21:54.85 192
206 Mauricio Lino
10 - Northwest Whitfield High School
22:02.37 193
207 Jose Vega
11 - Coahulla Creek HS
22:03.75 194
208 Ben Stephens
11 - Boyd Buchanan High School
22:08.47 195
209 Evan Godbehere
12 - Soddy Daisy High School
22:08.90 196
210 Larson Meltzer
11 - Coffee Co. Central High School
22:22.50 197
211 Chandler Bailey
9 - Dade County HS
22:28.31 198
212 Evan Nowell
9 - Notre Dame High School
22:29.08 199
213 Justice McClure
11 - Ooltewah High School
22:39.01 200
214 Scott Bower
10 - Soddy Daisy High School
22:39.71 201
215 Ryan Welch
12 - Notre Dame High School
22:43.64 202
216 Baylin Stephens
10 - Chattooga HS
22:46.82
217 Nic Brock
11 - Rhea County High School
22:47.32 203
218 Logan Griffith
12 - Hixson High School
22:47.79 204
219 Hayden Smith
12 - Polk Co. High School
22:49.17 205
220 Jaedyn Walling
8 - Van Buren County High School
22:50.36 206
221 Blake Arrellano
10 - Lakeview-Fort Oglethorpe
22:54.83 207
222 Skyler Lohmann
11 - Ringgold High School
22:59.93 208
223 Jonathan Uselton
11 - Franklin Co. High School
23:03.07 209
224 Christian Thomas
11 - Brainerd High School
23:03.36
225 Josiah Bruce
9 - Trion
23:11.18 210
226 Rory Hogg
10 - Trion
23:11.67 211
227 Ian Holt
9 - Polk Co. High School
23:14.32 212
228 Jack DiMisa
9 - Notre Dame High School
23:15.09 213
229 Chris Moreland
11 - Franklin Co. High School
23:26.88 214
230 Christian Beasley
12 - Collegedale Academy
23:46.27 215
231 Adoni Tercero
11 - Trion
23:58.33 216
232 Alex Wright
10 - Ooltewah High School
24:09.86 217
233 Christian Amiotte
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
24:11.69 218
234 Avery Murphy
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
24:13.45 219
235 Israel Ramirez
11 - Trion
24:13.89 220
236 Austin Fox
12 - Collegedale Academy
24:34.42 221
237 Shawn Raza
9 - Collegedale Academy
24:41.58 222
238 Gene Dong
11 - Trion
24:48.64 223
239 Kevin Mendoza
9 - Chattooga HS
24:52.10
240 Jake Darnell
10 - Polk Co. High School
24:53.10 224
241 Brandon Skiles
10 - Van Buren County High School
25:08.19 225
242 Dakota Keith
12 - Polk Co. High School
25:16.96 226
243 Nathan Hunt
10 - Hixson High School
25:20.97 227
244 Sage Owings
9 - Chattooga HS
25:37.52
245 Tarik Hamidi
11 - Ivy Academy
25:40.50 228
246 Jacob Speights
9 - Polk Co. High School
25:43.52 229
247 Gavyn Brady
9 - Ivy Academy
25:56.15 230
248 August Anderson
12 - Notre Dame High School
25:58.70 231
249 Alex Tabor
10 - Cumberland Co. High School
26:16.54
250 Blake Sweeney
11 - Soddy Daisy High School
26:26.35 232
251 Jared Dove
10 - Hixson High School
27:34.89 233
252 Baptiste Lumeau
11 - Hixson High School
28:30.08 234
253 Simon Boyd
11 - Van Buren County High School
28:35.18 235
254 Sebastian Cooper
12 - Ivy Academy
28:42.69 236
255 Chas Moffitt
8 - Van Buren County High School

 

Varsity Girls 5000 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME TIME POINTS
1 Kathryn Vradenburgh
11 - CSTHEA Patriots High School
19:00.41 1
2 Gracie O'Neal
10 - Gordon Lee High School
19:03.31 1
3 Lesley Green
11 - Rhea County High School
19:34.06 2
4 Carley Braman
12 - Girls Preparatory School
19:54.03 3
5 Jane Eiselstein
9 - Girls Preparatory School
19:58.30 4
6 Grace Pippin
10 - Baylor School
20:08.53 5
7 Janie Pippenger
9 - Baylor School
20:15.91 6
8 Sydney Tabor
12 - Cumberland Co. High School
20:22.70
9 Emrick Garrett
9 - Baylor School
20:39.24 7
10 Rachel Ward
12 - Coahulla Creek HS
20:53.19 8
11 Mattie Parker
11 - Signal Mountain High School
20:58.26 9
12 Sydney Cansler
11 - Baylor School
21:04.77 10
13 Bailey Mullett
12 - Walker Valley High School
21:13.15
14 Tara Jessen
9 - Signal Mountain High School
21:18.88 11
15 Julia Agan
12 - Signal Mountain High School
21:24.53 12
16 Merrit Newton
11 - Baylor School
21:29.08 13
17 Caylee Carpenter
12 - Heritage HS, Catoosa
21:30.84 14
18 Allison Craft
9 - Heritage HS, Catoosa
21:35.59 15
19 Sarah Welch
12 - Rhea County High School
21:39.91 16
20 Gabrielle Beckett
11 - Soddy Daisy High School
21:45.19 17
21 Alex Gass
12 - Heritage HS, Catoosa
21:52.29 18
22 Gia Smithwick
12 - Rhea County High School
21:53.04 19
23 Lindsey Guess
10 - Northwest Whitfield High School
21:54.76 20
24 Kate Umbarger
12 - Signal Mountain High School
21:56.81 21
25 Ashtyn Frazier
12 - Walker Valley High School
22:03.13
26 Nelia Dzhuha
12 - Bradley Central High School
22:08.43
27 Kate Roberts
11 - Northwest Whitfield High School
22:13.65 22
28 Catherine Drennan
12 - Signal Mountain High School
22:15.84 23
29 Alexis Brown
12 - Notre Dame High School
22:17.22 24
30 Kate Thel
12 - Girls Preparatory School
22:17.84 25
31 Emma Bradford
10 - Sequatchie Co. High School
22:18.39
32 Lucy Hicks
10 - Heritage HS, Catoosa
22:25.86 26
33 Abby Steffey
9 - Silverdale Baptist Academy
22:31.75
34 Miriam Burnette
12 - Unatached
22:39.58
35 Jennifer Bolling
12 - Soddy Daisy High School
22:41.79 27
36 Ella Ensign
10 - Girls Preparatory School
22:43.03 28
37 Katelee Croft
9 - Soddy Daisy High School
22:43.46 29
38 Esmerelda Rangel
9 - Coahulla Creek HS
22:43.83 30
39 Claire Duffy
12 - Northwest Whitfield High School
22:44.71 31
40 Lily Garrison
11 - Rhea County High School
22:45.28 32
41 Emily Rominger
10 - Cleveland High School
22:45.92 33
42 Emmy Richey
8 - Girls Preparatory School
22:47.01 34
43 Jessica Campbell
10 - Bledsoe Co. High School
22:49.83
44 Caroline Cornett
10 - Signal Mountain High School
22:52.20 35
45 Ella Coley
9 - Coahulla Creek HS
22:54.25 36
46 Jailyne Martinez
9 - Northwest Whitfield High School
22:56.66 37
47 Rosa Anderson-Barrera
9 - Baylor School
22:58.31 38
48 KiAna Queener
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
23:07.40 39
49 Reagan Guess
12 - Northwest Whitfield High School
23:10.98 40
50 CeCe Sprouse
8 - Girls Preparatory School
23:13.85 41
51 Silvia Garcia
12 - Northwest Whitfield High School
23:16.32 42
52 Charlene Torres
12 - Hixson High School
23:17.85 43
53 Emily St. John
11 - Coffee Co. Central High School
23:18.66 44
54 Caroline Barker
10 - Baylor School
23:29.68 45
55 Guadalupe Martinez
9 - Southeast Whitfield High School
23:30.65 46
56 Anna Stevenson
9 - Franklin Co. High School
23:34.30
57 Macie Boren
9 - Ridgeland
23:36.79
58 Lilly Black
11 - Heritage HS, Catoosa
23:37.99 47
59 Libby Dishman
12 - Sequatchie Co. High School
23:38.48
60 Jordan Baker
10 - Northwest Whitfield High School
23:40.42 48
61 Kaylan Jackson
11 - Gordon Lee High School
23:44.57 49
62 Katie Estes
12 - Cleveland High School
23:45.07 50
63 Katelyn Gilliam
12 - Gordon Lee High School
23:45.73 51
64 Taylor McAllister
10 - Gordon Lee High School
23:46.51 52
65 Lydia Jones
10 - Coahulla Creek HS
23:48.85 53
66 Sarah Laurence
11 - Sweetwater High School
23:49.89
67 Grayson Alexander
9 - Gordon Lee High School
23:50.95 54
68 Rachel-Anne Scalla
10 - Notre Dame High School
23:53.39 55
69 Megan Cline
9 - Hixson High School
23:55.83 56
70 Emma Cate Dendy
11 - Gordon Lee High School
23:56.73 57
71 Mollie Bishop
10 - Hixson High School
24:02.46 58
72 Emma Johnson
12 - Signal Mountain High School
24:02.94 59
73 Esther Teeuwen
11 - Walker Valley High School
24:03.75
74 Taylor Warren
11 - Dade County HS
24:04.93
75 Lizzie Ross
9 - Chattanooga Christian School
24:06.53 60
76 Lena Miller
12 - Rhea County High School
24:07.24 61
77 Megan Funderburk
12 - Cleveland High School
24:11.09 62
78 Rachel Larson
11 - Coahulla Creek HS
24:23.06 63
79 Channing Barker
10 - Sequatchie Co. High School
24:27.91
80 Carmen Merolle
11 - East Hamilton High School
24:28.41
81 Finley Brisendine
12 - Heritage HS, Catoosa
24:35.19 64
82 Skye Remko
11 - Heritage HS, Catoosa
24:40.36 65
83 Ana Roach
11 - CSTHEA Patriots High School
24:41.32 2
84 Hannah Dearing
10 - LaFayette High School
24:43.23 66
85 Savanna Landry
11 - Trion
24:50.72 67
86 Chloe Sirmans
12 - Southeast Whitfield High School
24:51.05 68
87 Sydney Brown
10 - Boyd Buchanan High School
24:52.72 69
88 Grace Prince
11 - Coahulla Creek HS
24:55.99 70
89 Trava Brown
10 - Coffee Co. Central High School
24:57.69 71
90 Jenna Sandhof
9 - Chattanooga Christian School
24:59.26 72
91 Cecilia Blackledge
9 - McMinn County High School
25:01.98 73
92 Claire Yolitz
11 - East Hamilton High School
25:02.46
93 Alexis Kyle
12 - Cleveland High School
25:03.69 74
94 Cora Fleming
11 - Collegedale Academy
25:10.10 75
95 Ellie Shelton
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
25:10.55 76
96 Ally Brown
10 - Southeast Whitfield High School
25:11.08 77
97 Kailey Lewis
10 - Cumberland Co. High School
25:12.64
98 Hannah Dong
9 - Trion
25:13.89 78
99 Emma Hines
12 - East Hamilton High School
25:15.23
100 Hannah Hall
9 - Rhea County High School
25:17.56 79
101 Malone McElroy
11 - Collegedale Academy
25:18.91 80
102 Byanka Woods
12 - Coffee Co. Central High School
25:20.38 81
103 Casey Trew
12 - Polk Co. High School
25:24.79 82
104 Anna Williamson
10 - Boyd Buchanan High School
25:26.28 83
105 Ashleigh Cox
11 - East Hamilton High School
25:28.79
106 Talia Barreno
11 - Trion
25:29.14 84
107 Kaci Rogers
12 - LaFayette High School
25:30.71 85
108 Delia Navarro
10 - Coahulla Creek HS
25:31.40 86
109 Zoe Zimmerman
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
25:35.27 87
110 Emmily Clack
10 - Hixson High School
25:35.87 88
111 Savannah Fruth
11 - CSTHEA Patriots High School
25:38.89 3
112 Diana Mora
11 - Southeast Whitfield High School
25:39.78 89
113 Amber Holcombe
11 - Soddy Daisy High School
25:41.18 90
114 Emma Meeker
11 - Soddy Daisy High School
25:42.80 91
115 Emma Murrel
12 - Polk Co. High School
25:43.65 92
116 Allie Gilliam
9 - Chattanooga Christian School
25:43.99 93
117 Carol Hua
10 - Hixson High School
25:55.87 94
118 Clarissa Oliva
12 - Red Bank High School
25:56.67
119 Anna Ousager
11 - Hixson High School
25:57.15 95
120 Paige Woody
11 - Notre Dame High School
25:59.78 96
121 Lizette Gomez
9 - Southeast Whitfield High School
26:04.01 97
122 Samantha Pritchett
10 - McMinn County High School
26:07.37 98
123 Riley Anand
9 - Chattanooga Christian School
26:08.53 99
124 Linsy Devlin
10 - Sale Creek School
26:12.84
125 Lily Cooper
9 - Chatt. School for the Arts & Sci
26:20.08 100
126 Margaret Ermer
10 - Collegedale Academy
26:22.48 101
127 Mackenzie Sprankle
10 - Sweetwater High School
26:25.58
128 Annamarie Todd
9 - Notre Dame High School
26:48.61 102
129 Katie Riggs
9 - Silverdale Baptist Academy
26:53.77
130 Yajaira Ramirez
12 - Southeast Whitfield High School
26:55.72 103
131 Lauren Garrison
11 - Rhea County High School
27:00.66 104
132 Kayla Mattox
10 - CSTHEA Patriots High School
27:01.18 4
133 Karen Zheng
11 - Dade County HS
27:04.35
134 Autumn Brazzell
10 - McMinn County High School
27:07.84 105
135 Amelia Musselman
9 - Cleveland High School
27:09.07 106
136 Sarah Allison
12 - Chattanooga Christian School
27:13.48 107
137 Shiloh Loher
9 - Notre Dame High School
27:15.95 108
138 Anna Byrd
12 - Chattanooga Christian School
27:18.78 109
139 Carly Lowery
10 - McMinn County High School
27:26.44 110
140 Madeleine Martin
12 - Sale Creek School
27:28.27
141 Ashley Gaskill
11 - Polk Co. High School
27:34.41 111
142 Katelin Anderson
10 - Boyd Buchanan High School
27:36.90 112
143 Zoe Mills
9 - Coffee Co. Central High School
27:42.66 113
144 Li Li Hatch
10 - Chatt. School for the Arts & Sci
27:46.04 114
145 Savannah Skiles
12 - Van Buren County High School
27:46.41 115
146 Jasie Willis
9 - Coffee Co. Central High School
27:50.33 116
147 Brooklyn Kyle
10 - Cleveland High School
27:59.41 117
148 Breanna Belcher
9 - Cleveland High School
28:04.46 118
149 Tyler Jaffre
8 - Van Buren County High School
28:05.46 119
150 Kristin Davis
12 - Ooltewah High School
28:08.70
151 Chloe Ragland
9 - Van Buren County High School
28:16.42 120
152 Caitlyn Watson
10 - LaFayette High School
28:24.22 121
153 Hope McClure
10 - LaFayette High School
28:39.97 122
154 Ashlyn Liner
9 - McMinn County High School
28:42.84 123
155 Maia Delaney
9 - Notre Dame High School
28:51.77 124
156 Emily Moore
12 - Trion
28:52.61 125
157 Jessie Human
11 - Trion
28:53.10 126
158 Caroline Crank
11 - Collegedale Academy
29:31.21 127
159 Shelby Watkins
9 - Coffee Co. Central High School
29:40.90 128
160 Genesis Stevens
12 - Red Bank High School
29:44.54
161 Sierra Jackson
12 - LaFayette High School
29:45.64 129
162 Kelsey Perez
12 - Collegedale Academy
29:49.41 130
163 Sam Bolling
10 - Soddy Daisy High School
29:49.89 131
164 Sarah Miller
10 - Ooltewah High School
29:56.20
165 Alexis Hrinik
10 - CSTHEA Patriots High School
30:01.76 5
166 Kara Mueller
10 - Coffee Co. Central High School
30:18.73 132
167 Laura Timmcke
9 - Cumberland Co. High School
30:22.74
168 Elizabeth Irving
11 - Chattanooga Central High School
30:32.42
169 Azia Compton
10 - McMinn County High School
30:33.08 133
170 Lillian Murphy
10 - Lakeview-Fort Oglethorpe
30:49.10
171 Sarai Parauhatsanon
12 - LaFayette High School
30:50.20 134
172 Laura Campbell
10 - Bledsoe Co. High School
30:56.82
173 Megan Golden
10 - Boyd Buchanan High School
30:59.95 135
174 Samantha Wild
10 - Hixson High School
31:29.33 136
175 Lauren Woodworth
12 - Ooltewah High School
31:36.02
176 Morgan Hadorn
12 - Sweetwater High School
31:47.94
177 Grace Brown
10 - Red Bank High School
32:01.37
178 Makayla Howard
10 - Polk Co. High School
32:07.94 137
179 Vanessa Morales
11 - Polk Co. High School
32:08.38 138
180 Laurel Hartman
9 - Ooltewah High School
32:11.42
181 Heather King
9 - McMinn County High School
32:16.10 139
182 Katelyn Carpenter
10 - Cumberland Co. High School
33:45.02
183 Anna Hurley
9 - Chattanooga Christian School
33:50.78 140
184 Kristen Pearson
10 - Boyd Buchanan High School
34:26.65 141
185 Aleysah Dyer
11 - Van Buren County High School
34:30.31 142
186 Madison Christol
12 - Chattooga HS
35:24.71
187 Taylor Payne
11 - Ridgeland
35:26.14
188 Katie Taylor
11 - Ridgeland
35:33.91
189 Alyssa Hamilton
10 - Sweetwater High School
36:19.00
190 Sabrina Gao
10 - Boyd Buchanan High School
36:39.39 143
191 Lauren Pike
12 - LaFayette High School
36:49.00 144
192 Cayla Coleman
12 - Ridgeland
38:49.00
193 Lita Gossett
11 - Van Buren County High School
39:00.00 145


Tyner Rams Top Woodville In Richard Hardy Tournament

The Tyner Rams beat Woodville 60-32 Wednesday afternoon in the Richard Hardy Memorial Basketball Tournament.   LeAundra Melton led the Rams with 23 points.  Keniah Watkins had 20 points.  Tyner led Woodville 32-12 at the half.  Scores by quarter:  Tyner 18 14 12 16 -- 60 Woodville 2 10 12 8 -- 32 Tyner (60) J. McKenzie 1; Keniah ... (click for more)

Cleveland Wrestlers Win Two At Duals

The Cleveland wrestling team earned two dual meet wins on Wednesday in the Cleveland Duals.   The Red Raiders beat William Blount 57-12 and Jefferson County 67-9. Cleveland (CLEV) 57.00 William Blount (WIBL) 12.00 285: Titus Swafford (CLEV) over Christian  Lovell (WIBL) (Fall 2:00) 106: trae McDaniel (CLEV) over diego robinson (WIBL) (Fall 1:58) 113: Jackson ... (click for more)

5 Disinherited Adopted Children Of Dr. J. Don Brock May Share In Rich Estate After All

Five disinherited adopted children of the late Chattanooga businessman J. Don Brock may share in his large estate after all. After losing at the trial court and appeals court level, the plaintiffs won a victory at the Tennessee Supreme Court. Justice Cornelia Clark ruled in favor of the adopted children and remanded the case to the trial court for settlement of the estate. ... (click for more)

Walker County Asks Dismissal Of Erlanger Lawsuit Asking Court To Order New Taxes For Payment Of $8.7 Million Debt

Walker County, Ga., is asking the dismissal of a lawsuit filed by Erlanger Health System that asks a federal judge to order the levying of taxes to pay an $8.7 million debt. Walker County noted that new Commissioner Shannon Whitfield has imposed a special tax levy on its citizens designed to satisfy the debt. It also says that Commissioner Whitfield held several meetings with ... (click for more)

Stormwater Fiasco And East Ridge Camping

When did the Chattanooga City Council get replaced by members of the East Ridge City Council? I don't recall a time in Chattanooga where they've voted to shoot the city in the foot more than they have lately.  If this goes through despite the environmental impact warnings and then Camp Jordan has increased flooding after spending millions on sports ball fields, ... (click for more)

Roy Exum: Why I Am Thankful

You would think that after 40 years of publishing an annual list of things for which I am thankful, I’d be getting to the bottom of it, but it seems the older I get I have found I appreciate so much more around me. I take absolute delight in planting a flower, feeding the birds and throwing a ball for my dog. I find that the more people who I come to know the more who I come to ... (click for more)