Front Runner Athletics Area XC Championship Results

Thursday, October 19, 2017

Varsity Boys 5000 Meter Run

PLACE ATHLETE NAME TIME POINTS
1 Cole Bullock
11 - Red Bank High School
15:39.98 1
2 Chase Faudi
10 - CSTHEA Patriots High School
16:00.39 1
3 Jonathan Boyd
12 - CSTHEA Patriots High School
16:08.31 2
4 Walton Bedell
11 - McCallie
16:36.19 2
5 Jasper Wilson
11 - Gordon Lee High School
16:50.22 3
6 Duke Richey
10 - McCallie
16:56.39 4
7 Silas Gartman
10 - Baylor School
17:03.02 5
8 Garrison Wheeler
12 - Signal Mountain High School
17:05.30 6
9 Lane Hollis
9 - Coahulla Creek HS
17:13.29 7
10 Max Blevins
11 - Soddy Daisy High School
17:18.43 8
11 Chris Duncan
10 - McCallie
17:20.09 9
12 Samuel Ligon
10 - McCallie
17:21.86 10
13 John Arrowsmith
10 - McCallie
17:25.43 11
14 Eric Martinez
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
17:26.68 12
15 James Post
12 - Baylor School
17:30.76 13
16 Kaigen Mulkey
10 - Chattanooga Central High School
17:31.89 14
17 Jackson Collette
11 - Baylor School
17:34.73 15
18 Oscar-Diego Guzman
11 - Southeast Whitfield High School
17:36.28 16
19 Christopher Alex Carroll
12 - Southeast Whitfield High School
17:37.37 17
20 Alec Bloomer
12 - Sweetwater High School
17:38.02 18
21 Ian Goodwin
10 - Gordon Lee High School
17:39.54 19
22 Nathan Wagoner
11 - McCallie
17:41.45 20
23 Cole Millard
11 - Cleveland High School
17:42.04 21
24 Davis Latimer
12 - Baylor School
17:45.12 22
25 Grant Johnson
10 - Baylor School
17:46.56 23
26 Phillip Hall
11 - Rhea County High School
17:47.42 24
27 Benjamin Niehause
9 - McCallie
17:48.65 25
28 Tamjeed Azad
12 - Signal Mountain High School
17:51.04 26
29 Sam MacMillan
10 - Baylor School
17:55.81 27
30 Coe Booker
12 - Coahulla Creek HS
17:56.51 28
31 Alberto Domingez
12 - Chattanooga Central High School
17:56.94 29
32 Ethan Pfister
12 - Franklin Co.
High School
18:07.75 30
33 Caleb Boyd
11 - Heritage HS, Catoosa
18:08.38 31
34 Nathan Vander Wilt
11 - Chattanooga Central High School
18:09.03 32
35 Jackson Lillard
11 - Signal Mountain High School
18:09.75 33
36 Cole Shiffer
11 - Cleveland High School
18:12.44 34
37 Zavion Bradley
10 - McMinn County High School
18:13.47 35
38 Jonah Bird
12 - Signal Mountain High School
18:14.70 36
39 Cameron Bell
12 - Southeast Whitfield High School
18:16.10 37
40 Jacob Garrett
11 - Bradley Central High School
18:16.97 38
41 David Tullock
12 - Cleveland High School
18:17.75 39
42 Caleb Nunley
11 - East Hamilton High School
18:21.30 40
43 Jake Lee
9 - Gordon Lee High School
18:22.50 41
44 Zachary Faudi
12 - CSTHEA Patriots High School
18:22.78 3
45 Mack Alas
10 - Chatt. School for the Arts & Sci
18:23.25 42
46 Josh Perea
9 - LaFayette High School
18:25.68 43
47 Luis Garcia - Reina
9 - Southeast Whitfield High School
18:27.25 44
48 Will Russell
9 - Rhea County High School
18:30.00 45
49 Gerrit Bontekoe
9 - CSTHEA Patriots High School
18:30.72 4
50 Bradley Kishpaugh
12 - Coffee Co. Central High School
18:31.78 46
51 Ryan Craft
11 - Heritage HS, Catoosa
18:34.26 47
52 Michael Lancaster
10 - Signal Mountain High School
18:34.76 48
53 Dakota Carter
11 - Heritage HS, Catoosa
18:38.53 49
54 Devin Henderson
10 - LaFayette High School
18:38.82 50
55 Brenden O'Boyle
11 - Walker Valley High School
18:39.30
56 Grant Williams
12 - Signal Mountain High School
18:40.04 51
57 Lucas Finnell
9 - Bradley Central High School
18:40.87 52
58 Kobe Clark
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
18:43.07 53
59 Josue Cruz
11 - Southeast Whitfield High School
18:45.54 54
60 Caleb Robertson
12 - Southeast Whitfield High School
18:45.96 55
61 Chandler Davis
12 - Walker Valley High School
18:46.43
62 Gage Henry
12 - Dade County HS
18:46.73 56
63 Aydan Yates
9 - Franklin Co. High School
18:47.67 57
64 Ethan Underdown
11 - McMinn County High School
18:48.00 58
65 Tyler Mcrae
12 - McMinn County High School
18:48.31 59
66 Nolan Floyd
12 - Boyd Buchanan High School
18:48.93 60
67 Billyjack Smithwick
12 - Rhea County High School
18:49.89 61
68 Joel Lewis
9 - Heritage HS, Catoosa
18:50.88 62
69 Daniel Kuhlman
10 - Collegedale Academy
18:51.32 63
70 Carlos Martinez
12 - Northwest Whitfield High School
18:52.38 64
71 Daniel Morris
12 - Franklin Co. High School
18:52.70 65
72 Will Bordash
12 - Notre Dame High School
18:53.05 66
73 Matthew Newsom
12 - LaFayette High School
18:54.91 67
74 Mason Burkett
12 - LaFayette High School
18:56.16 68
75 Gavin Jaffre
11 - Van Buren County High School
18:59.05 69
76 Grant Kretzmeier
12 - Boyd Buchanan High School
19:00.27 70
77 Sergio Hernandez
12 - Bradley Central High School
19:01.83 71
78 Jake Wertanen
11 - Ivy Academy
19:03.02 72
79 Jacob Voyles
12 - Ridgeland
19:03.67 73
80 Luis Silva
10 - Coahulla Creek HS
19:08.00 74
81 Gage Lyon
9 - Northwest Whitfield High School
19:10.68 75
82 Dau Dau
9 - Ringgold High School
19:11.36 76
83 Jackson Davis
9 - Walker Valley High School
19:11.87
84 Hayden Apps
11 - East Hamilton High School
19:14.40 77
85 Joseph Brown
11 - Cleveland High School
19:19.14 78
86 Logan Silvers
12 - Sequatchie Co. High School
19:19.75 79
87 Eli Moran
10 - CSTHEA Patriots High School
19:20.08 5
88 Eliot Jones
11 - Ridgeland
19:20.94 80
89 C.j. Giles
11 - McMinn County High School
19:22.19 81
90 Zac Green
10 - Franklin Co. High School
19:25.07 82
91 Morgan Bonner
12 - Dade County HS
19:26.78 83
92 Ashton Simmons
10 - Bradley Central High School
19:27.47 84
93 Eli Stevenson
10 - Franklin Co. High School
19:28.22 85
94 Basil Marceaux
11 - Sequatchie Co. High School
19:29.49 86
95 Brian Byerly
12 - Cleveland High School
19:29.94 87
96 Josiah Williams
11 - Ridgeland
19:30.52 88
97 Luke Terrell
11 - Boyd Buchanan High School
19:31.51 89
98 James Loi
12 - Coahulla Creek HS
19:35.95 90
99 Gabe Harden
11 - Cleveland High School
19:37.41 91
100 Kollin Kennedy
10 - Silverdale Baptist Academy
19:38.27 92
101 Matthew Moore
11 - Red Bank High School
19:39.31 93
102 Jonathon West
11 - Soddy Daisy High School
19:40.73 94
103 Andrew Long
10 - LaFayette High School
19:41.36 95
104 Neil Slone
12 - Coffee Co. Central High School
19:43.10 96
105 Leonard Burroughs
12 - Chattanooga Central High School
19:43.72 97
106 Fernando Rodriguez
9 - Southeast Whitfield High School
19:45.63 98
107 Jonathan Manion
11 - Heritage HS, Catoosa
19:46.83 99
108 Ben Thompson
10 - East Hamilton High School
19:49.53 100
109 Chris Belew
11 - Cleveland High School
19:50.24 101
110 Daniel Hillard
9 - Signal Mountain High School
19:55.09 102
111 Mitchell Brady
12 - Ivy Academy
19:57.81 103
112 Ben Nelson
11 - East Hamilton High School
19:58.56 104
113 Sean Marsh
9 - Coahulla Creek HS
19:59.82 105
114 Edgar Ramirez
11 - Northwest Whitfield High School
20:00.79 106
115 Will Crutchfield
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:01.44 107
116 Hunter Busby
12 - Boyd Buchanan High School
20:01.89 108
117 Luke Shackelford
10 - Heritage HS, Catoosa
20:02.30 109
118 Camden Quick
10 - Rhea County High School
20:02.72 110
119 Ian Brown
12 - Boyd Buchanan High School
20:03.05 111
120 Reuben Chaput
11 - Coffee Co. Central High School
20:03.42 112
121 Jonus Camp
12 - Ooltewah High School
20:05.62 113
122 Jarrett Stewart
12 - Sequatchie Co. High School
20:06.49 114
123 Garrett Hughes
10 - Coahulla Creek HS
20:06.86 115
124 Cole Fritisch
12 - East Hamilton High School
20:07.21 116
125 Nhan Le
11 - Heritage HS, Catoosa
20:08.86 117
126 Finn Fitzsimmons
9 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:09.25 118
127 Kurt West
10 - Bradley Central High School
20:10.05 119
128 William Sainthill
11 - LaFayette High School
20:12.69 120
129 Alexis Pacheco
12 - Northwest Whitfield High School
20:17.01 121
130 Will Voyles
10 - Ridgeland
20:17.29 122
131 Jalen Cummings
12 - Coffee Co. Central High School
20:18.96 123
132 Ruben Lavariega
11 - McMinn County High School
20:19.23 124
133 Ben Sparkman
10 - Silverdale Baptist Academy
20:19.91 125
134 Jake Wright
10 - Gordon Lee High School
20:20.17 126
135 Brennan Harris
9 - Soddy Daisy High School
20:21.14 127
136 Carter Hines
10 - Silverdale Baptist Academy
20:22.69 128
137 Roc Hammonds
12 - Lakeview-Fort Oglethorpe
20:25.93 129
138 Johnny Dulin
12 - Coffee Co. Central High School
20:27.92 130
139 Andrew Butcher
12 - Boyd Buchanan High School
20:30.52 131
140 Daniel Wilson
12 - Hixson High School
20:32.70 132
141 Jack Fitzsimmons
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
20:32.99 133
142 Cade Delashmitt
11 - Silverdale Baptist Academy
20:36.23 134
143 Joseph Santiago
10 - Ringgold High School
20:36.82 135
144 Dakota Dehart
10 - Ridgeland
20:37.36 136
145 Wes Trew
9 - Polk Co. High School
20:37.88 137
146 Bronson Champion
11 - Trion
20:38.75 138
147 Spencer Hoffman
11 - McMinn County High School
20:39.39 139
148 Beau Baker
9 - Ridgeland
20:39.89 140
149 Marshall Murrel
11 - Polk Co. High School
20:40.95 141
150 Michael Cook
10 - Trion
20:42.76 142
151 Tristan Riggs
12 - Rhea County High School
20:43.22 143
152 Austin Cheatham
12 - Bradley Central High School
20:43.52 144
153 Cole Collins
12 - Gordon Lee High School
20:44.42 145
154 Jacob Clark
12 - Dade County HS
20:44.63 146
155 David Austin
11 - Collegedale Academy
20:46.15 147
156 Landon Huffstetler
10 - Sweetwater High School
20:48.26 148
157 Noah Hodges
9 - Dade County HS
20:49.86 149
158 Niko Drainas
10 - Cumberland Co. High School
20:50.47
159 Tyler Lansford
9 - Silverdale Baptist Academy
20:51.11 150
160 Michael Hubona
11 - Gordon Lee High School
20:51.39 151
161 Brennan Cherry
9 - CSTHEA Patriots High School
20:52.63 6
162 Griffin Jarrett
10 - Chattooga HS
20:53.41
163 Bode Tucker
11 - Ridgeland
20:56.38 152
164 Devin Delay
11 - Sale Creek School
20:57.58
165 Cason Ingram
9 - McMinn County High School
20:57.85 153
166 Seth Carpenter
12 - East Hamilton High School
20:59.33 154
167 Boston Hrinik
9 - CSTHEA Patriots High School
21:00.01 7
168 Cooper Shull
11 - Ringgold High School
21:00.72 155
169 Sam Turner
12 - Red Bank High School
21:01.25 156
170 Noah Armstrong
12 - LaFayette High School
21:02.89 157
171 James Schumacher
11 - Notre Dame High School
21:03.33 158
172 AJ Wild
9 - Hixson High School
21:03.97 159
173 Ben Sanborn
9 - Notre Dame High School
21:05.27 160
174 Gabe Farless
11 - Van Buren County High School
21:05.85 161
175 Shiloh Parker
10 - Bradley Central High School
21:07.84 162
176 Gaines Miller
11 - Ooltewah High School
21:08.63 163
177 Ethan Hooper
10 - Sequatchie Co. High School
21:08.93 164
178 Mathew Cole
9 - Dade County HS
21:10.21 165
179 Christian Owensby
9 - Dade County HS
21:11.43 166
180 Connor Brown
9 - Northwest Whitfield High School
21:12.25 167
181 Christian Spaide
11 - Ivy Academy
21:12.66 168
182 Eric Carson
11 - Chattanooga Central High School
21:13.66 169
183 Samuel Gazaway
9 - Northwest Whitfield High School
21:23.09 170
184 Ben Pina
9 - Sweetwater High School
21:24.69 171
185 Bryce Bedford
11 - Soddy Daisy High School
21:26.44 172
186 Jacob Melton
11 - Coffee Co. Central High School
21:28.46 173
187 Brandon Guzman
11 - Lakeview-Fort Oglethorpe
21:32.44 174
188 Ezra Nichols
12 - Chatt. School for the Arts & Sci
21:33.16 175
189 Beau Barrett
11 - Gordon Lee High School
21:34.49 176
190 Mason Thomas
9 - Red Bank High School
21:35.24 177
191 Cooper King
10 - Sweetwater High School
21:37.47 178
192 Alex Bales
12 - Ringgold High School
21:37.72 179
193 Dylan Simpson-Rister
10 - Ringgold High School
21:38.15 180
194 Brennon Blanton
8 - Van Buren County High School
21:38.82 181
195 Seth Cordes
10 - Silverdale Baptist Academy
21:40.43 182
196 Jackson Keller
9 - Red Bank High School
21:42.44 183
197 Dylan Ridgell
12 - Sweetwater High School
21:43.84 184
198 Matthew Norris
11 - Red Bank High School
21:44.91 185
199 Andrew Dorsey
10 - Chatt. School for the Arts & Sci
21:49.74 186
200 Jamie Archer
10 - Ivy Academy
21:50.44 187
201 Nathan Schofield
12 - Hixson High School
21:50.80 188
202 Brandon Burchell
11 - Ooltewah High School
21:51.34 189
203 Paxton Albright
10 - Sequatchie Co. High School
21:54.18 190
204 Jacob Anderson
12 - Ringgold High School
21:54.50 191
205 Cole Houser
9 - Sweetwater High School
21:54.85 192
206 Mauricio Lino
10 - Northwest Whitfield High School
22:02.37 193
207 Jose Vega
11 - Coahulla Creek HS
22:03.75 194
208 Ben Stephens
11 - Boyd Buchanan High School
22:08.47 195
209 Evan Godbehere
12 - Soddy Daisy High School
22:08.90 196
210 Larson Meltzer
11 - Coffee Co. Central High School
22:22.50 197
211 Chandler Bailey
9 - Dade County HS
22:28.31 198
212 Evan Nowell
9 - Notre Dame High School
22:29.08 199
213 Justice McClure
11 - Ooltewah High School
22:39.01 200
214 Scott Bower
10 - Soddy Daisy High School
22:39.71 201
215 Ryan Welch
12 - Notre Dame High School
22:43.64 202
216 Baylin Stephens
10 - Chattooga HS
22:46.82
217 Nic Brock
11 - Rhea County High School
22:47.32 203
218 Logan Griffith
12 - Hixson High School
22:47.79 204
219 Hayden Smith
12 - Polk Co. High School
22:49.17 205
220 Jaedyn Walling
8 - Van Buren County High School
22:50.36 206
221 Blake Arrellano
10 - Lakeview-Fort Oglethorpe
22:54.83 207
222 Skyler Lohmann
11 - Ringgold High School
22:59.93 208
223 Jonathan Uselton
11 - Franklin Co. High School
23:03.07 209
224 Christian Thomas
11 - Brainerd High School
23:03.36
225 Josiah Bruce
9 - Trion
23:11.18 210
226 Rory Hogg
10 - Trion
23:11.67 211
227 Ian Holt
9 - Polk Co. High School
23:14.32 212