Thirteen Chattanooga-area players have been voted to the Tennessee Sports Writers Association All-State volleyball teams.
In Class A, the area selectees were Sale Creek's Chelsi Roark and Erin Hill and Silverdale's Reagan Robertson.
Voted to the Class AA team were Red Bank's Savannah Nelson and Abby Graham, Signal Mountain's Callie Hildebrand and East Hamilton's Katie Loftin.
In Class AAA, the area players selected were Soddy-Daisy's Kelsey Nunley and Rachel Shaughnessy.
Selected to the Division II team were Tori Kemp and Sadie Lett from GPS and Rachel Travis and Nicole Sumida from Baylor.
Tennessee Sports Writers Association
All-State Volleyball Team
Class A
Outside hitter
Bella Zizzi, East Robertson, Jr.
Hannah Grider, Trinity Christian, Jr.
Kennedy Wade, Grace Christian, Jr.
Kaitlyn Teeter, Friendship Christian, Jr.
Ali Burroughs, Friendship Christian, Jr.
Chelsi Roark, Sale Creek, Sr.
Courtney Grooms, Summertown, Sr.
Middle hitter
Megan Kilburn, Summertown, Jr.
Morgan Crawley, Grace Christian, Jr.
Setter
Kara Crenshaw, Trinity Christian, Sr.
Emily Owsley, White House-Heritage, Sr.
Katie Buchanan, Madison, Sr.
Caroline Graybeal, Berean Christian, Sr.
Erin Hill, Sale Creek, Jr.
Reagan Robertson, Silverdale Baptist, Sr.
Coach of year: Randy Alley, Friendship
Class AA
Outside hitter
Molly Locke, Page, Sr.,
Katelyn Atkinson, Goodpasture, Jr.
Brandi Massey, Crockett Co., Sr.
Annsley Poston, Chester Co., Jr.
Teresa Slade, CAK
Haley Payne, Gibbs,
Callie Hildebrand Signal Mountain, Sr.
Middle hitter
Maelyn Cutshaw, South Greene, Jr.
Cheyenne Hooper, CAK, Fr.
Bethany Oglesby, Carter
Savannah Nelson, Red Bank, Jr.
Setter
Javan Wilhoit, South Greene, Jr.
Abby Graham, Red Bank, So.
Libero
Cynthia Beene, Chester Co., Jr.
Katie Loftin, East Hamilton, Sr.
Coach of year: Jessica Enderle, Page
Class AAA
Outside hitter
Stephanie Cerino, Ravenwood, Sr.
Kat Hutson, Ravenwood, So.
Cody Dodd, Cookeville, Sr.
Chelsea Ross, Riverdale, Sr.
Julia Alves, Farragut
Kelsey Nunley, Soddy-Daisy, Sr.
Middle hitter
Heather Harvey, Sullivan South
Rachel Shaughnessy Soddy-Daisy
Taneisha Crockett, Hardin Valley
Setter
Alyssa Ivey, Ravenwood, Sr.
Kayla Hartman, Farragut
Sara Hayek, Anderson County
Libero
Brianna McCombs, Independence, Sr.
Reagan Winstead, Hardin Valley
Becca Cutter, Siegel, Sr.
Coach of the year: Tracey Berry, Ravenwood
Division II
Outside hitter
ReJean Rouse, Ensworth, Sr.
Warner Tidwell, Harpeth Hall, Jr.
Amy Matula, St. George’s, Sr.
Tory Kemp, GPS, Sr.
Rachel Travis, Baylor, Jr.
Shelby Anderton, ECS, Sr.
Middle hitter
Mary Marshall Anderson, St. Cecilia, Jr., 6-1
Nikki Gittens, Ensworth, Sr.
Maris Kellar, Father Ryan, Sr.
Nicole Sumida, Baylor, Sr.
Ashley Thurmond, Davidson Academy
Setter
Mackenzie Pearson, Knoxville Webb
Sadie Lett, GPS, Sr.
Libero
Megan Hatcher, Knoxville Webb
Kristina Headrick, St. Benedict, Sr.
Coach of the year: Emmy McClain, St. George's
(E-mail Stan Crawley at wscrawley@earthlink.net)