Area wrestling fans have plenty of excellent wrestling to choose from this weekend as Bradley Central and McCallie tournaments are today and Saturday while the Charger Invitational at Chattanooga Christian is all day Saturday.
Bradley Central (27th Annual)
Friday
Start Time: 5 p.m.
Saturday
Semifinals: 10 a.m.
Finals: 3 p.m.
2x Defending Champion: Bradley Central
Tickets
Tournament Pass: Adults ($15), Students ($10)
Friday: Adults ($8), Students ($5)
Saturday all day: Adults ($15), Students ($10)
Saturday Finals: Adults ($5), Students ($5)
Local Teams: The area teams in the 32-team field include Bradley Central (2x defending champion), Chattanooga Central, East Hamilton, Hixson, Ooltewah and Signal Mountain along with Alexander (Ga.), Etowah (Ga.) Gilmer (Ga.), Huntsville, Jefferson County, Knox Halls, Oakland, Siegel and Smyrna.
McCallie (37th Annual)
Tournament is on trackwrestling.com
Friday
Start Time: 5 p.m.
Saturday
Semifinals: 11 a.m.
Finals: 3:30 p.m.
Defending Champion: Union Grove (Ga.)
Tickets
Tournament Pass: Adults ($20), Students ($10)
Friday: Adults ($5), Students ($5)
Saturday all day: Adults ($10), Students ($5)
Saturday Finals: Adults ($5), Students ($5)
Top Two Seeds by Weight
106 - Luke Frost (Carrollton HS, Sr.), Ryan Craft (Heritage HS, Jr.)
113 - Caden McCrary (Woodland HS, Fr.), Jeremy Holloway (Notre Dame, Jr.)
120 - Kyle Gollhofer (Woodland, Jr.), Payton Mitchell (Lambert HS, Sr.)
126 - Alex Whitworth (McCallie, Fr.), Sullivan Tipton (Oak Mountain, So.)
132 - Tyler Hunt (Sonoraville, So.), Bryson Neace (Union Grove, Jr.)
138 - Trevor Burdick (Sonoraville, Jr.), Stone Barden (Hewitt-Trussville, Jr.)
145 - Cole Luallen (Trion), Griffin Green (Ringgold, Sr.)
152 - Justin Ruffin (Union Grove, Sr.), Conner Smith (Hewitt-Trussville, Sr.)
160 - Cody Cochran (Woodland, Sr.), Walker Stephenson (Hillcrest, So.)
170 - Barrett Blakley (Oak Mountain, Sr.), Kolton Clark (Scottsboro, Jr.)
182 - Dawson Satterfield (William Blount, Sr.), Jacob Henderson (Armuchee, Sr.)
195 - Camden Johnson (Union Grove, Sr.), Alex Mears (Chattooga, So.)
220 - Tripp Breeden (Cass, Sr.), Ty Boeck (Soddy Daisy, Sr.)
285 - River Henry (McCallie, Sr.), Seven Richards (Cass, Sr.)
Area Teams: The 35-team field includes Armuchee (Ga.), Chattooga (Ga.)Cleveland, Dalton, Heritage (Ga.), Lafayette (Ga.) McCallie, Northwest Whitfield, Notre Dame, Red Bank, Ridgeland, Ringgold, Soddy Daisy , Southeast Whitfield, Tullahoma, Trion (Ga), Union Grove (Ga), Woodland (Ga)
Chattanooga Christian Charger Invitational
Saturday
Start Time: 9:30 a.m.
Tournament will run straight through with finals approx. mid-afternoon.
2016 Champion: East Hamilton
19 Team Field: Boyd Buchanan, Brainerd, CCS, CAK, East Ridge, Fulton, Grace Academy, Harpeth, Knox Catholic, Knox Central, McMinn County, MLK, Mt.Zion, Sale Creek, Shelbyville, Signal Mountain. Tyner, Walker Valley, Whitwell
Top 4 Seeds by Weight
106
1. CCS - Ethan Madaris (11-1) / 2nd last year's tournament / 2nd Eagle Invitational 2017
2. Harpeth - Jackson Whitlow (8-1) / 2nd Harpeth inv.
3. CAK - Parker Sapp / 4th at Catholic Inv.
4. Whitwell - AJ George (4-1)
113
1. Grace - Ben Beaver (15-4) - State Qualifier @ 113
2. Brainerd - Chris Rice (4-3) - 3rd at Ooltewah
3. Signal - Kaleb McCallum (2-0)
4. Whitwell - Brice Barton (3-1)
120
1. Harpeth - Dylan Becker (9-1) / State Placer - 3rd
2. Walker Valley - Chandler Davis (7-1) / 2016 Region Champr / 2nd at Ooltewah
3. Signal - Kale Albitton (4-0) / 4th place last year
4. CCS - Nicholas Knee
126
1. Whitwell - Jaren Thames (4-0) / State Placer 5th
2. McMinn - Gage Boggess (7-1) / CCS 1st last year / State Qualifier / 2nd at Ooltewah
3. Walker Valley - James Jur (8-2) / State Qualifier / 4th at Ooltewah
4. CAK - Nathan Harris / State Qualifier
132
1. Grace - Tanner Thornton (17-2) / 2nd Last Year at CCS / 3x state qualifier / State Placer 6th in 2016
2. Shelbyville - Rhett Birdson (2-0) / 3rd last year at CCS / State qualifier @ 113
3. McMinn - Dylan Ricker (3-1) / 2nd at Ooltewah
4. Walker Valley - Tyler King (8-3) / 3rd at Ooltewah
138
1. Harpeth - Thomas Hatcher (9-0) / State Runner-Up
2. CAK - Brendan Jarvis - 1st last year at CCS/ State Placer - 3rd / 3X state qualifier
3. East Ridge - Kashawn Cosey / 1st Last Year / State Placer
4. Knox Catholic - Gabe Hosford (11-2) / State Qualifier / 1st Eagle Challenge - got OW
145
1. Grace - Garrett Lay (13-1) / 2nd last year at CCS/ 2X State plaer - 2nd in 2017 & 3rd in 2016
2. Whitwell - John King / State Qualifier
3. Walker Valley - Zeth Haynie (8-1) / 1st at Ooltewah Tournament
4. Mt Zion - Bryce Hall (4-0) / 4th in all area tournament last year
152
1. CAK - Gavin Cagle / State Placer 5th / 3rd at Catholic
2. CCS - Lochlan Brandt (2-0) / State Qualifier
3. Whitwell - Jacob Roberts / State Qualifier
4. MLK - Robert Yearta (8-3) / 3rd at Harpath Tournament / 1st at McGavock
160
1. East Ridge - Daniel Hodges / State Placer 4th
2. Fulton - Elijah Davis (6-0) / State Placer 6th @ 152 / 1st @ Knox Catholic
3. Walker Valley - Heath Tanksley (7-2) / 3rd at Ooltewah
4. Signal - Cade Beasley (4-0)
170
1. Whitwell - Warner Ashworth / State Placer - 5th
2. Grace - Nic Bass (14-5) / State Qualifier
3. East Ridge - Lloyd Pinheiro: State Qualifier
4. Walker Valley - Tristan Mason (3-3) / 2nd at Ooltewah
182
1. Mt Zion - Cade Borrow / 2nd Eagle Invitational / State Qualifier
2. CCS - Adam Truelove (8-4) - 4th Place Eagle Invitational
3. MLK - Alex Serna (6-6) - 3rd at McGavock
4. Walker Valley - Kallum Lowe (4-3
195
1. Boyd - Will Watson - 2X State Placer 5th
2. East Ridge - Darian Smith / Last year 1st / Region Champ. / State Placer
3. Mt. Zion - Chase Jiles / State Qualifier (3rd in sectionals)
4. Walker Valley - Cody Duggan (6-4) / 1st at Ooltewah
220
1. CCS - Jack Lenz (3-0) - State Qualifier / Beat Bautista
2. Whitwell - Will Carter / State Qualifier
3. East Ridge - Pedro Bautista / State Qualifier
4. Sale Creek - Kaleb Penny (11-1)
285
1. Harpeth - Devin Spencer (9-1) / State Placer 4th
2. CAK - Eli Chinlique / Last year 2nd at CCS / State Placer - 5th / 2X state qualifier
3. Whitwell - TD Argo / State Qualifier
4. Walker Valley - Koby Hooker (4-1) / 2nd at Ooltewah
contact B.B. Branton at williambranton1962@gmail.com