TnFCA Football All-State Teams

Wednesday, January 2, 2019

CLASS 1A

Offense

QB- Bryce Hanley, Greenback, Sr.
QB- John Ramsey, Unaka, Sr.
QB- Owen Risner, Wayne County, Sr.
QB- Jason Taylor, Midway, Sr.
RB- Jordan Coffey, Cloudland, Sr.
RB- Dezmon Johnson, Lake County, Sr.
RB- Courtenay Tate, Freedom Prep, Jr.
RB- Cameron Whitaker, Cornersville, Sr.
WR- Quincy Briggs, Freedom Prep, Fr.
WR- Sidney Hall, MASE, Sr.
WR- Cameron Reed, Huntland, Jr.
WR- Holden Willis, Greenback, Sr.
OL- Braxton Ashabraner, Jo Byrns, Sr.
OL- C.J.

Coble, Cornersville, Sr.
OL- J.J. Headrick, Whitwell, Sr.
OL- Dylan Stewart, Coalfield, Jr.
OL- Blake Thompson, Collinwood, Sr.
ATH- Zyshon Alderson, Mt. Pleasant, Sr.
ATH- Hunter Ensley, Huntingdon, Sr.
ATH- Nyrail Jackson, Greenfield, Sr.
ATH- Eli Woodard, Cornersville, Sr.
K- Creed Ramsey, Greenback, Sr.

Defense

DL- Armani Bonds, West Carroll, Sr.
DL- Bryson Dobbs, Moore County, Soph.
DL- Dalton Goad, Clay County, Soph.
DL- Campbell Puckett, Lake County, Sr.
LB- Hudson Petty, Whitwell, Sr.
LB- Garrett Raulston, South Pittsburg, Sr.
LB- Thundur Roberts, Whitwell, Sr.

LB- Matthew Thompson, Gordonsville, Sr.
DB- Mason Hill, Oliver Springs, Sr.
DB- Grant Huffstetler, Greenfield, Sr.
DB- Ronto Tipton, South Pittsburg, Jr.
DB- Dallas Willis, Huntingdon, Sr.
ATH- JauVon Young, RePublic, Sr.
ATH- Trenten Warren, Cornersville, Sr.
ATH- Josh Wingo, Whitwell, Sr.
ATH- Jonathan Woodward, Coalfield, Sr.
P- Jace Yurewitch, Richland, Jr

CLASS 2A

Offense

QB- Cooper Baugus, Peabody, Jr.
QB- Ethan Cobb, Eagleville, Sr.
QB- Gavin Stanfield, Waverly, Sr.
QB- Aaron Swafford, Meigs County, Jr.
RB- Montez Bradley, Waverly, Sr.
RB- Deramus Carey, Watertown, Jr.
RB- Kaleb Craig, Union City, Sr.
RB- Terry Wilkins, Fairley, Jr.
WR- Jeremiah Baptiste, Tyner, Jr.
WR- Kevin Davis, Trinity Christian, Sr.
WR- J.D. Dixon, Waverly, Sr.
WR- Noah Halbrook, Peabody, Jr.
OL- Gage Gardner, Meigs County, Jr.
OL- Tyrique Henry, Tyner, Sr.

OL- John Metcalfe, Rockwood, Sr.
OL- Alex Pell, Polk County
OL- Preston Perdue, Lewis County, Jr.
ATH- Keyvont Baines, Trousdale County, Sr.
ATH- Stone Frost, Riverside, Sr.
ATH- Josh Moore, Wartburg, Sr.
ATH- Jasean Wilson, Houston County, Jr.
K- Levi Kapp, Riverside, Jr.

Defense-

DL- Jake Gregory, Trousdale County, Sr.
DL- Tucker Runions, Lewis County, Sr.
DL- Logan Spake, Hampton, Sr.
DL- Noah Stafford, Gibson County, Sr.
LB- Hunter Barnhart, Oneida, Jr.
LB- Tarvaris Claiborne, Trousdale County, Jr.
LB- Dakota Cochran, Happy Valley, Sr.
LB- Trace Corne, Meigs County, Sr.
DB- Trevor Griffin, Eagleville, Jr.
DB- Taylor Groves, East Robertson, Fr.
DB- Eli Hammonds, Peabody, Jr.
DB- Rush Lansdell, Columbia Academy, Sr.
ATH- Addison Coleman, Trinity Christian, Sr.
ATH- Jarel Dickson, Peabody, Jr.
ATH- Jay’dynn Hayward, Trousdale County, Jr.
ATH- Heath Price, Watertown, Sr.
P- Drew Logsdon, Columbia Academy, Sr.

CLASS 3A

Offense

QB- Trey Foster, Austin East, Jr.
QB- Brock Lomax, Covington, Sr.
QB- Walker Russell, Alcoa, Sr.
QB- Xavier Shepherd, Pearl Cohn, Sr.
RB- Marcus Hayes, Covington, Soph.
RB- Kody Lewis, Unicoi County, Jr.
RB- Blake Metzger, Upperman, Sr.
RB- James Moore, Stratford, Jr.
WR- Cole Bush, Upperman, Sr.
WR- Calvin Jackson III, Red Bank, Sr.
WR- Kam Harris-Lusk, Fairview, Sr.
WR- K.J. Ziegler, Giles County, Sr.
OL- Andrew Coulter, Alcoa, Sr.
OL- Hiller Gray, Fairview, Sr.
OL- Jaalon Gupton, Stratford, Sr.
OL- Mayson Harris, Pearl Cohn, Sr.
OL- Spencer Lacewell, South Gibson, Sr.
ATH- Matt Blow, Camden, Sr.
ATH- Donoven McCallister, Upperman, Jr.
ATH- Chris Stevenson, Austin East, Sr.
ATH- Romal Webb, Raleigh Egypt, Jr.
K- Zeke Rankin, Alcoa, Jr.

Defense

DL- Kalen Adkisson, Milan, Jr.
DL- Grey Carroll, Alcoa, Soph.
DL- Dennis Cheairs, Wooddale, Sr.
DL- Elijah Simmons, Pearl Cohn, Sr.
LB- Clark Lockerby, Red Bank, Jr.
LB- Shannon Mitchell, Alcoa, Sr.
LB- Caleb Winfrey, Covington, Jr.
LB- Jake Woodlief, Signal Mountain, Soph.
DB- Bryce Akey, Gatlinburg Pittman, Jr.
DB- Stanley Cross, East Nashville, Sr.
DB- Collin Hudson, Sequatchie County, Sr.
DB- Nathan Lane, Johnson County, Sr.
ATH- Lareko Burton, Covington, Soph.
ATH- Landrick Laffey, York Institute, Sr.
ATH- Jimari Weathers, Milan, Sr.
ATH- Dru Yopp, McNairy Central, Jr.
P- Scott Payne, Signal Mountain, Sr.


CLASS 4A

Offense

QB- Cade Ballard, Greeneville, Sr.
QB- Carter Everett, Elizabethton, Sr.
QB- Bobo Hodges, Maplewood, Sr.
QB- Stanton Martin, Anderson County, Sr.
RB- Briasen Corn, Tullahoma, Sr.
RB- Haynes Holt, Jackson North Side, Jr.
RB- Eric Latham, Jackson South Side, Sr.
RB- DeCourtney Reed, Haywood, Sr.
OL-Chris Everhart, Greeneville, Jr.
OL-Cam Necessary, Sullivan South, Jr.
OL- Trey Noe, Anderson County, Sr.
OL- Jackson Pettigrew, Haywood, Sr.
OL- Jayshon Wilcox, Marshall County, Sr.
WR- Dorien Goddard, Greeneville, Sr.
WR- Cameron Hite, Greeneville, Sr.
WR- Dayron Johnson, Springfield, Sr.
WR- Corey Russell, Elizabethton, Sr.
ATH- Thomas Arnold, Stone Memorial, Sr.
ATH- Kobe Dutcher, Portland, Sr.
ATH- Bryan Hayes, Springfield, Sr.
ATH- Deyondrius Hines, Haywood, Sr.
K- Mason Lafollette, East Hamilton

Defense

DL- Montrell Baker, Springfield, Sr.
DL- Ty Cox, Tullahoma, Sr.
DL- Clint Dowty, Maplewood, Sr.
DL- Jerwin Young, Haywood, Sr.
LB- Devin Bowers, Jackson South Side, Sr.
LB- Michael Gallagher, Anderson County, Sr.
LB- Chris Russell, Dyersburg, Sr.
LB- Ty Youngblood, Greeneville, Jr.
DB- Tim Coutras, Nolensville, Jr.
DB- Darren Kinamore, Howard, Sr.
DB- Alonzo Russell, East Ridge, Sr.

DB- Travares Springer, Maplewood, Sr.
ATH- Kobe Burks, Tullahoma, Sr.
ATH- Kameron Farrington, Jackson North Side, Sr.
ATH- Jaden Flake, Montgomery Central, Sr.
ATH- Rivers Hunt, Hardin County, Soph.
P- Luke Pratt, Crockett County, Sr.

CLASS 5A

Offense

QB- Cade Larkins, David Crockett, Jr.
QB- Xavier Malone, Fulton, Sr.
QB- Hale Page, Hillwood, Sr.
QB- Grayson Tramel, Shelbyville, Sr.
RB- Charlie Cole, Daniel Boone, Sr.
RB- Marshun Douglas, Kirby Jr.
RB- Jayln Foster, Henry County, Jr.
RB- Ja’Sean Parks, Beech, Jr.
WR- Donta Hackler, David Crockett, Jr.
WR- Thomas Harper, Karns, Sr.
WR- Ethan Thompson, Henry County, Sr.
WR- Airius Trice, Shelbyville, Sr.
OL- Cooper Mays, Knoxville Catholic, Jr.
OL- Nick Metzinger, Henry County, Sr.
OL- Wyatt Mullins, Oak Ridge, Sr.
OL- Hayden Sloan, Beech, Jr.
OL- Bryn Tucker, Knoxville Catholic, Jr.
ATH- Ford Cooper, Clarksville, Sr.
ATH- Carson Nichols, Cocke County, Sr.
ATH- Zack Pemberton, Rhea County, Sr.
ATH- Tommy Winton, Knoxville Catholic, Fr.
K- Chase Tidmore, Page, Jr.

Defense

DL- Joseph Honeysucker, Hillsboro, Sr.
DL- Justin Summers, Gibbs, Jr.
DL- Kristian Williams, Southwind, Sr.
DL- Phillip Young, Knoxville Central, Sr.
LB- Jerick Cook, Soddy Daisy, Sr.
LB- Kalib Fortner, Knoxville Central, Soph.
LB- Deshawn Page, Fulton, Sr.
LB- Samari Rack, Henry County, Sr.
DB- Herbert Booker, Oak Ridge, Sr.
DB- Michael Burdick, Page, Sr.
DB- Demetrion Johnson, Knoxville Central, Sr.
DB- Xavier Washington, Knoxville Central, Sr.
ATH- Ton’Quez Ball, South Doyle, Sr.
ATH- Devon Dillehay, Northeast, Sr.
ATH- Drew Francis, Knoxville West, Jr.
ATH- Kai’Reese Pendergrass, Oak Ridge, Sr.
P- Briggs Marcantel, Knoxville Halls, Sr.



CLASS 6A

Offense

QB- Brian Garcia, Ravenwood, Jr.
QB- Kyrell Sanford, Ooltewah, Sr.
QB- Dylan Standifer, Bradley Central, Sr.

QB- Gavin Wilkinson, Farragut, Jr.
RB- Xavier Myers, Oakland, Sr.
RB- Lincoln Pare, Houston, Jr.
RB- Devon Sterling, Cane Ridge, Sr.
RB- Chris Thomas, Science Hill, Jr.
WR- Cameron Baker, Germantown, Sr.
WR- A.J. Davis, Maryville, Jr.
WR- Keveon Mullins, Whitehaven, Sr.
WR- T.J. Sheffield, Independence, Sr.
OL- Graham Barton, Ravenwood, Jr.
OL- Kip Frankland, Houston, Sr.
OL- Ronnie Kramer, Mt. Juliet, Sr.
OL- Melvin McBride, Whitehaven, Sr.
OL- Tank Starr, Brentwood, Sr.
ATH- Cormontae Hamilton, Whitehaven, Sr.
ATH- Blake Watkins, Smyrna, Sr.
ATH- Avery Williams, Brentwood, Sr.
ATH- Jariel Wilson, Centennial, Sr.
K- Zaden Webber, Rossview, Sr.

Defense

DL- Trey Boyd, Germantown, Sr.
DL- Zion Logue, Lebanon, Sr.
DL- Tekoy Randolph, Oakland, Sr.
DL- Spencer Shore, Maryville, Sr.
LB- Luke Defur, Hardin Valley, Sr.
LB- Martavius French, Whitehaven, Jr.
LB- Mathew Hall, Blackman, Sr.
LB- Caleb Wilkins, Bearden, Sr.
DB- Tanner Corum, Farragut, Sr.
DB- Justin Jefferson, Oakland, Sr.
DB- Michael Ruttlien, Mt. Juliet
DB- Woodi Washington, Oakland, Sr.
ATH- Austin Halas, Hendersonville, Sr.
ATH- Christian Moolman, Franklin, Sr.
ATH- Bryan Rice, Ravenwood, Jr.
ATH- Mason Shelton, Maryville, Jr.
P- Garrett Taylor, Oakland, Sr.


Division II-A

Offense

QB- Stone Norton, Davidson Academy, Sr.
QB- Rube Scott Rhea, Fayette Academy, Jr.
QB- Bryce Robinson, Clarksville Academy, Sr.
QB- Cade Tinsley, Chattanooga Grace, Sr.
RB- Da’Joun Hewitt, Davidson Academy, Sr.
RB- Darius Hylick, Mt. Juliet Christian, Sr.
RB- Kemari McGowan, Middle Tennessee Christian, Jr.
RB- Mac Fullen, Tipton Rosemark, Jr.
WR- Drew Berry, Middle Tennessee Christian, Sr.
WR- Justin Carter, Chattanooga Grace, Jr.
WR- Zach Simpson, Jackson Christian, Sr.
WR- Jared Vetetoe, Davidson Academy, Soph.
OL- Hayden Jarrell, Nashville Christian, Sr.
OL- Mathew Lindon, Chattanooga Grace, Sr.
OL- Chris Pillow, Davidson Academy, Jr.
OL- Quint Stackley, Fayette Academy, Jr.
OL- Mason Williams, Middle Tennessee Christian, Sr.
ATH- Andrew Kittrell, Mt. Juliet Christian, Sr.
ATH- Dakota Owens, Nashville Christian, Jr.
ATH- Justin Seagraves, Friendship Christian, Jr.
ATH- Richard Tapp, Fayette Academy, Sr.
K- Nick Whitlow, Clarksville Academy, Jr.

Defense

DL- Stone Basham, Middle Tennessee Christian, Sr.
DL- Aaron Gray, Nashville Christian, Jr.
DL- Ryan Jackson, Friendship Christian, Jr.
DL- Luke Smith, Friendship Christian, Sr.
LB- Ernie Gallatin, Friendship Christian, Sr.
LB- Jesse Parrish, Nashville Christian, Jr.
LB-Trey Powers, Fayette Academy, Sr.
LB- A.J. Quinn, Davidson Academy, Soph.
DB- Logan Collier, Mt. Juliet Christian, Sr.
DB- Jackson Eskew, Friendship Christian, Jr.
DB- Luke Moore, Fayette Academy, Soph.
DB- Jaiden Rice, Davidson Academy, Jr.
ATH- Micah Fann, Nashville Christian, Jr.
ATH- Kejuan Calloway, Ezell Harding, Sr.
ATH- Bryce Rawls, Davidson Academy, Jr
ATH- Austin Starr, Chattanooga Grace, Jr.
P- Braden Reece, Friendship Christian, Sr.

Division II-AA

Offense

QB- Ryan Eledge, CPA, Sr.
QB- Luke Kirby, Knoxville Grace, Sr.
QB- Nick Semptimphelter, BGA, Jr.
QB- Spencer Smith, St. George’s, Sr.
RB- Mondo Ellison, Chattanooga Christian, Sr.
RB- Eric Gray, Lausanne, Sr.
RB- Jahlil Jefferson, Knoxville Webb, Sr.
RB- Tyler Moore, Harding Academy, Sr.
WR- Noah Henderson, CPA, Sr.
WR- Tiy Reed, BGA, Sr.
WR- Dawson Williams, ECS, Sr.
WR- Cameron Wynn, Notre Dame, Sr.
OL- Wes Dorsey, Knoxville Grace, Sr.
OL- McCaulley Mcguire, Silverdale, Sr.
OL- Mario Nicholson, USJ, Sr.
OL- Jacob Stopkotte, CPA, Sr.
OL- Gary Walton, Lausanne, Sr.
ATH- Jordan Ford, Notre Dame, Sr.
ATH- William Horne, CPA, Sr.
ATH- Jeffrey Watkins, Notre Dame, Jr.
ATH- Sam West, CPA, Sr.
K- Chandler Caughron, ECS, Sr.

Defense

DL- Chico Bennett, BGA, Sr.
DL- Josh Hartsuff, ECS, Jr.
DL- Richard Kinley, Lausanne, Sr.
DL- Tymon Mitchell, FRA, Sr.
LB- Austin Hill, ECS, Jr.
LB- Timber King, St. George’s, Sr.
LB- Bryce McCormick, CPA, Sr.
LB- Kane Patterson, CPA, Sr.
DB- Briston Bennett, BGA, Jr.
DB- Carson Evans, First Assembly Christian, Sr.
DB- Garnett Hollis, BGA, Jr.
DB- Cameron Sims, Lausanne, Sr.
ATH- Monroe Beard III, Notre Dame, Sr,
ATH- Alex Boruff, Knoxville Webb, Sr.
ATH- Erek Campbell, Lausanne, Sr.
ATH- Antonio Stevens, BGA, Jr.
P- Jack Norris, FRA, Soph.

Division II-AAA


Offense

QB- DeAngelo Hardy, McCallie, Jr.
QB- Jesse Komoroski, St. Benedict, Sr.
QB- Sellers Shy, MUS, Sr.
QB- Jackson Walker, Briarcrest, Sr.
RB- Elijah Mills, St. Benedict, Soph.
RB- Tomario Pleasant, Brentwood Academy, Sr.
RB- Jabari Small, Briarcrest, Jr.
RB- Gabriel Stulce, Baylor, Jr.
WR- Maurice Hampton, MUS, Sr.
WR- Thomas Hayden, MUS, Sr.
WR- Seamus O’Connell, Father Ryan, Sr.
WR- Rory White, Pope John Paul II, Jr.
OL- Nate Clifton, Brentwood Academy, Sr.
OL- Thomas Gore, Brentwood Academy, Sr.
OL- Marcus Henderson, MUS, Jr.
OL- Jackson Lampley, MBA, Sr.
OL- Omari Thomas, Briarcrest, Jr.
ATH- Keshawn Lawrence, Ensworth, Jr.
ATH- Jacob Likes, Christian Brothers, Sr.
ATH- Antwan Roberts, Pope John Paul II, Soph.
ATH- Al Wooten, Christian Brothers, Jr.
K- Alex Massad, MBA, Sr.

Defense

DL- Ian Hall, MBA, Sr.
DL- Christian James, Christian Brothers, Sr.
DL- Bill Norton, Christian Brothers, Sr.
DL- Dre Taylor, McCallie, Sr.
LB- Devyn Curtis, Brentwood Academy, Jr.
LB- Quindarrius Dunnigan, McCallie, Sr.
LB- Jackson Hannah, MBA, Sr.
LB- Dorian Hopkins, MUS, Sr.
DB- Tahir Annoor, Brentwood Academy, Sr.
DB- Nick German, MBA, Sr.
DB- Stone Roebuck, McCallie, Sr.
DB- Wesley Walker, Ensworth, Sr.
ATH- Brandon Benn, McCallie, Sr.
ATH- Lunden Clark, St. Benedict, Sr.
ATH- Mathew Rhodes, MUS, Sr.
ATH- Jack Victory, Brentwood Academy, Sr.
P- Noah Grant, Briarcrest, S

 


PREP SCHEDULES

PREP TOURNAMENT RESULTS

PHOTOS: Bearettes Earn District 5-3A Title With 52-45 Win Over East Hamilton


PREP BASKETBALL All game times are local Tuesday, February 19 District 5-3A @ Soddy Daisy Boys 6:00: Bradley Central vs. McMinn County (consolation) 7:30: East Hamilton vs. Cleveland ... (click for more)

Basketball Results DII-A East Regionals Boys: Monday, February 11 Notre Dame 57, CAK 41 Knox Webb 70, Silverdale 31 CCS 68, First Baptist Academy 44 Grace Christian ... (click for more)


Sports

PREP SCHEDULES

PREP BASKETBALL All game times are local Tuesday, February 19 District 5-3A @ Soddy Daisy Boys 6:00: Bradley Central vs. McMinn County (consolation) 7:30: East Hamilton vs. Cleveland (championship) 6-AA Tournament @ Red Bank Girls/Championship 6:00: Signal Mountain vs. Red Bank Boys/Championship 7:30: Tyner vs. Brainerd DII-A State Tournament ... (click for more)

PREP TOURNAMENT RESULTS

Basketball Results DII-A East Regionals Boys: Monday, February 11 Notre Dame 57, CAK 41 Knox Webb 70, Silverdale 31 CCS 68, First Baptist Academy 44 Grace Christian 70, Boyd-Buchanan 54 Friday, February 15 Knox Webb 62, Notre Dame 17 CCS 60, Grace Christian - Knoxville 46 Saturday, February 16 Knox Webb 64, CCS 45 (consolation) ... (click for more)

Breaking News

Crews Searching For Missing 68-Year-Old Kayaker In Polk County

Crews are searching for a lost kayaker on the Ocoee Number Three Lake in the Tumbling Creek area. Those involved include TWRA law enforcement officers, along with Polk County Fire and Rescue, Polk County EMA, Polk County Sheriff’s Department, State Parks Crews and U. S. Forest Service Law Enforcement. The kayaker, a 68-year-old man from Polk County, was reported missing Sunday ... (click for more)

Chattanooga Area Could Get Up To 7 Inches Of Rain In New Wave Of Downpours

The Chattanooga area could get up to seven inches of rain in a new wave of downpours Tuesday through Sunday. Some streams are already swollen and under minor flood advisories, including Lookout Creek and Chickamauga Creek. The National Weather Service said, "A prolonged period of heavy rain is expected from Tuesday through Saturday. The heaviest rainfall will likely fall across ... (click for more)

Opinion

Questions About TVA And Controlling Water Levels - And Response

So in 2003 Chattanooga and Marion County and more people below Chickamauga Dam suffered a 100 year flood because TVA had not prepared for the amount of rain that fell. Since then up until 2018 they have done a great job with controlling the flooding problems. On Feb. 14 they started dumping water at Chickamauga Dam and raising the river, bringing the river level up. Feb 15 it's ... (click for more)

Confusing Racism And Racial Injustice - And Response

I guess many people confuse racism with racial injustices. They're only related in the sense when racism is used to make legal and physical racial injustices take place. Racism is an emotion anyone is entitled to. That's their cross to bear. Something the racist will one day have to give an accounting for. Racial injustices takes physical, emotional, psychological and mental actions ... (click for more)