GNTC Sends Off Final Graduating Class Of The Decade

Friday, December 6, 2019

Close to 260 Georgia Northwestern Technical College students crossed the stage of the Dalton Convention Center on Thursday, Dec. 5, to the cheers of their families, friends and instructors.
 
For this year’s commencement, students who are the first in their families to graduate received first generation pins to wear on their gown during the ceremony. According to Brandon Neighbors, graduation keynote speaker and 2019 GNTC Georgia Occupational Award of Leadership (GOAL) Winner, the pins represented the student’s commitment to making a better life for themselves and their children.
 
“Studies show that children who have parents with a college education are more successful themselves,” he said.
“You are setting an example for your current and future children to be successful.”
 
Heidi Popham, president of GNTC, welcomed guests and introduced Neighbors as the keynote commencement speaker, but not before congratulating the students from the nine-county northwest Georgia area who made up the college’s last graduating class of the decade.
 
“You my friends, are college graduates,” she said before the students walked the stage to receive their diplomas, degrees and certificates. 
 
Stuart Phillips, vice president of Student Affairs at GNTC, recognized High Honor and Honor graduates. A special recognition for graduates that are veterans, Phi Beta Lambda members, SkillsUSA members, Student Government Association members and dual enrollment high school students was also be led by Phillips. 
 
Elizabeth Anderson, vice president of Academic Affairs at GNTC, presented graduates with associate degrees, diplomas and certificates.
 
Dr.. Popham ended the ceremony by thanking the GNTC faculty and staff for their efforts in helping students succeed. The president challenged the Class of 2019 to continue their education before sending them on their way.
 
Listed are graduates that are participating in the 2019 Fall Commencement Ceremony showing (from left to right) the graduate’s name and program of study. This list does not include students that have graduated, but are not participating in the ceremony, or students that registered for the ceremony after the commencement program was printed:
 
Associate of Applied Science Degree      
                
Alicia L. Aguirre, Accounting
Lorayna R. Alan, Marketing
Heather Gayle Allen, Adult Echocardiography
Anna Lavonne Anthony, Business Technology
Taylor Arasmith, Diagnostic Medical Sonography
Brianna Armstrong, Radiologic Technology
Emanuel J. Arroyo Flores, Instrumentation and Controls Technician
Rachel Megan Bailey, Radiologic Technology
Guadalupe B. Balbino-Rosillo, Medical Assisting
Bruce Ryan Banks, Construction Management
Megan L. Bauer, Business Management
Christine E. Betty, Health Information Management Technology
Spencer Brody Bolden, Criminal Justice
Savannah Brooke Bone, Medical Assisting
Teresa Hale Botts, Business Technology
Amanda J. Bray, Business Management
Jonathan W. Brooker, Computer Support Specialist
Laura Brown, Early Childhood Care and Education
Taylor E. Bryson, Industrial Systems Technology
Kristie Lynn Campbell, Adult Echocardiography
Hannah C. Cauthen, Vascular
Shanon Bellamy Chance, Accounting
Gretchen F. Chandler, Business Management
Magdaleno Chavez Nunez, Accounting
Sandra M. Clark, Health Information Management Technology
Kasey Laine Cluck, Surgical Technology
Lauren E. Collins, Diagnostic Medical Sonography
Misty B. Collins, Early Childhood Care and Education
Samanatha A. Collins, Business Management
Abiram Contreras, Electronics Technology
Jenifer Cornejo, Accounting
Cassie Crump, Radiologic Technology
Christina Cuevas, Diagnostic Medical Sonography
Kaitlin L. Cunningham, Vascular
Aimee L. Dean, Surgical Technology
Christina Gayle DeSalvo, Surgical Technology
Oseas J. Diego, Business Management
Amber M. Dockery, Radiologic Technology
Autumn N. Donaldson, Medical Assisting
Kaytlynn I. Dondanville, Radiologic Technology
Cornelia O. Egede, Health Information Management Technology
Christopher L. Elrod, Industrial Systems Technology
Michael N. Embola, Instrumentation and Controls Technician
Jennifer LeighAnn Floyd, Business Technology
Sedric V. Floyd   , Culinary Arts
Kira Fox, Radiologic Technology
Ashley Renee' Franklin, Early Childhood Care and Education
Michael S. Goodwin, Computer Support Specialist
Randall Alan Goodwin, Paramedicine
Brittany Nichol Graham, Criminal Justice
Zackary Graham, Automotive Technology
Laurie Green, Networking Specialist
Trisha Lynn Gribble, Health Information Management Technology
Jaweah L. Hamilton, Early Childhood Care and Education
Niki Nicole Hammock, Business Technology
Kirstin N. Harris, Diagnostic Medical Sonography
Heather L. Hawkins, Medical Assisting
Brenton J. Hill, Surgical Technology
Lara D. Holmes, Accounting
Steven Andrew Howington, Business Management
Morgan A. Hughes, Diagnostic Medical Sonography
Wanda Denise Hulsey, Business Technology
Cierra Jachimiak, Business Management
Thaley S. Jackson, Criminal Justice
Cindy Jacobo, Criminal Justice
Jose J. Jacobo, Industrial Systems Technology
Elizabeth Kaitlin Jager, Logistics and Supply Chain Management
Haley V. Johnson, Radiologic Technology
Kacidie Megan Jones, Vascular
Zackary C. Jones, Business Management
Melanie Kellogg, Early Childhood Care and Education
Leslie E. Kendrick, Health Information Management Technology
Daniel L. King, Precision Machining and Manufacturing
Susan Denese Kirby, Business Management
Kayla M. Lambert, Adult Echocardiography
Hannah Elizabeth Larson, Medical Assisting
William Zackary Leath, Instrumentation and Controls Technician
Emily J. Lolchoki, Diagnostic Medical Sonography
Christian Jordan Lopez, Criminal Justice
Gabriel Lopez, Construction Management
Maria S. Lopez   , Early Childhood Care and Education
Edwin Josue Luna, Industrial Systems Technology
Samuel Maldonado, Instrumentation and Controls Technician
Laura Ann Milardo, Vascular
Samantha N. Miller, Business Management
James Leroy Miner, Vascular
Marisela Minjarez, Business Management
Nancy Judith Miranda, Automotive Technology
Kevin Elliott Moreau, Adult Echocardiography
Jose J. Moreno, Industrial Systems Technology
Leslie Mote, Adult Echocardiography
Antavia Ragine Moten, Early Childhood Care and Education
Keetra L. Murphy, Surgical Technology
Jessica Nabors, Accounting
Priscilla A. Neelley, Business Management
Angel Nicholson, Accounting
Bennett E. Niedrach, Vascular
Jessica S. Norman, Adult Echocardiography
Gonzalo Nunez Jr., Electronics Technology
Erica Michelle Owens,   Early Childhood Care and Education
Jason Loredo Paez, Construction Management
Joel Paez, Construction Management
Mitchell C. Parker, Drafting Technology
Morgan Pass, Medical Assisting
Samantha Patrick, Radiologic Technology
Lacy R. Paul, Business Technology
Eric Perez, Drafting Technology
Angela Traci Perkins, Logistics and Supply Chain Management
Dewayne H. Perkins, Logistics and Supply Chain Management
Amber Phillips, Early Childhood Care and Education
Leticia Pineda, Diagnostic Medical Sonography
Ricky Austin Pope, Instrumentation and Controls Technician
David J. Powers, Vascular
Sarah Price, Medical Assisting
Guadalupe A. Ramirez, Industrial Systems Technology
Sarah G. Redding, Business Technology
Shawn Reeves, Industrial Systems Technology
Ana Reluzco, Diagnostic Medical Sonography
Erika Reyes Nunez, Accounting
Kristen Carolyn Ridley, Medical Assisting
Wendy L. Robbins, Business Management
Toni Ashley Rogers, Early Childhood Care and Education
Jimmy Ruiz, Accounting
Destiny J. Runyan, Surgical Technology
Hali R. Sangphim, Accounting
Angel Seabolt, Surgical Technology
Arturo Segura, Precision Machining and Manufacturing
Nicholas T. Shelow, Radiologic Technology
Alton Simon, Logistics and Supply Chain Management
Hannah Grace Smith, Medical Assisting
Kaylee L. Smith, Medical Assisting
George A. Soto, Construction Management
Lucretia Claudette Stalling, Business Management
Misty Leigh Stiles, Business Management
Georgia L. Summey, Diagnostic Medical Sonography
Pamela T. Tallent, Social Work Assistant
Kristy Lynn Tate, Business Technology
Margaret Taylor, Social Work Assistant
Hunter J. Thomason, Surgical Technology
Abigail Angeles Trejo, Radiologic Technology
Amalia Trejo, Accounting
Amber Paige Trollinger, Business Management
Kaylee A. Tucker, Radiologic Technology
Andres Viscarras, Industrial Systems Technology
Lindsay K. Webb, Business Management
Douglas Glen Williams, Electronics Technology
Elizabeth Victoria Zeller, Business Technology
                
Diploma               
                
Francisco Andrade, Air Conditioning Technology
Natalie M. Andrews, Culinary Arts
Emma Appiah, Practical Nursing
Martha Isabel Avila, Practical Nursing
Austin Lowell Banks, Instrumentation and Controls Technician
Katie Renee Bearden, EMS Professions
Jana Scott Birdseye, Lactation Consultant
Mary E. Bullard, Business Technology
Yoselen Carranza Camacho, Medical Assisting
Jasmine A. Cooke, Early Childhood Care and Education
Jessica D. Cooper, Cosmetology
Estrellita Cruz Cornejo, Medical Assisting
Beverly Davis, Health Information Management Coding
Nahomy S. Diaz Villanueva, Cosmetology
Lori D. Dotson, Lactation Consultant
Kimberly Dawn Evans, Lactation Consultant
Jessica E. Fincher, Medical Assisting
Vanessa Garcia, Medical Assisting
Keysa N. Garrett, Medical Assisting
Christy Romans Germany-Davis, Business Technology
Faith G. Gichaara, Practical Nursing
MaKenzie Keonna Golder, Surgical Technology
Velvie N. Groves, Cosmetology
Christopher Lee Guffey, Air Conditioning Technology
Kala Nicole Gunter, Surgical Technology
Marisela Guzman Reyes, EMS Professions
Nancy Eileen Habif, Lactation Consultant
Teresa Flowers Hall, Medical Assisting
Amber N. Harrison, Business Technology
Lisa Hix, Early Childhood Care and Education
Christopher C. Holloway, Electrical Systems Technology
Michael Ivester, Electrical Systems Technology
Teresa D. Keef, Business Healthcare Technology
Brooke Elizabeth Kerns, Surgical Technology
Heath T. Kilgore, Air Conditioning Technology
Tara Yvonne Langston, Medical Assisting
Christy Lynn Leatherwood, Computer Support Specialist
Celest Latrece Lee, Medical Assisting
Deidra Long, Business Technology
Karina Stefany Lopez Valle, Medical Assisting
Katrina J. Martin, Lactation Consultant
Kyara Lashay Massey, Practical Nursing
Precious Markee Mathis, Medical Assisting
Amy M. McKinnie, Early Childhood Care and Education
Zachary McLemore, Air Conditioning Technology
Megan D. Mitchell, Practical Nursing
Santos Mondragon DeLeon, Industrial Systems Technology
George News, Air Conditioning Technology
Alaina Suzanne Nicholson, Cosmetology
Hali Dale Patterson, Cosmetology
Jasmine D. Poindexter, Practical Nursing
River Pruett, Surgical Technology
Andrea Henderson Quinn, Medical Assisting
Moises Ramirez Sanchez, Auto Collision Repair
Abbie Kristen Rasure, Cosmetology
Bella K. Resendiz Munoz, Medical Assisting
Laura Reyes Nunez, Cosmetology
Nathan Daniel Rittweger, CNC Technology
Rigoberto Ruiz, Auto Collision Repair
Bianca D. Sanchez, Medical Assisting
Stephen Seals, EMS Professions
Federico Sebastian-Pascual, Electrical Systems Technology
Ebony Latoya Smith, Cosmetology
Lacey Cheyenne Smith, Medical Assisting
Ginger Renee Sparks, Cosmetology
Cassie Stalvey,   Cosmetology
Leona E. Steelman, Business Technology
William C. Stiles, Electrical Systems Technology
Destiny Nikole Thomas, Practical Nursing
Shelly L. Upchurch, Business Technology
John C. Valle Galdamez, Automotive Technology
Sheree Vallejo, Medical Assisting
Nicomedes Nathaniel Vera, Welding and Joining Technology
Celine Verdier, Cosmetology
Italia C. Whaley, Business Technology
Melynda Shattuck Wilson, Lactation Consultant
Damisha Shaniece Winters, Medical Assisting
                
Technical Certificate of Credit    
                
Jordan Casey Adams, Cosmetology for Licensure
Alexis Ashworth, Medical Front Office Assistant
Carlos C. Carter, Commercial Truck Driving
Faith Watson Corkren, Construction Manager
Alexis B. Crawford, Microsoft Word Application Professional
Courtney Davis, Cosmetology for Licensure
Stachia Davis, Medical Front Office Assistant
Evelyn Guadalupe Gonzalez, Health Care Assistant
Emma Lee Hardin, Human Resource Management Specialist
Kayla Ivey Harris, Cosmetology for Licensure
Ashley C. Hawkins, Cosmetology for Licensure
Kimberly Hicks   , Human, Resource Management Specialist
Yolonda Leola Hollifield, Cosmetology for Licensure
James S. Hudson, Advanced Shielded Metal Arc Welder
Adrea D. Jackson, Medical Front Office Assistant
Kaitlyn Emily Jones, Cosmetology for Licensure
Katherine Kimbrough, Medical Front Office Assistant
Carmen Lopez-Martinez, Cosmetology for Licensure
Rosa Lucas, Cosmetology for Licensure
Breanna Luke, Administrative Support Assistant
Maria D. Mandujano, Cosmetology for Licensure
Tara Leighanna Matthews, Cosmetology for Licensure
Ginger A. McDuffie, Cosmetology for Licensure
Ta'Tianna S. Moore, Medical Front Office Assistant
Karlee Nikol Patterson, Central Sterile Supply Processing Technician
Laura Olivia Patterson, Cosmetology for Licensure
Abigail G. Penny, Healthcare Office Assistant
Noemi Yesenia Poroj, Cosmetology for Licensure
Kelsi D'nae Summerlin, Human Resource Management Specialist
Lindsey H. Tidwell, Medical Coding
Rebecca Vergara, Human Resource Management Specialist
Ailsa Renee Webb, Cosmetology for Licensure
Cordelia Denenge' Wells, Health Care Science

Teachers Organization Helps East Brainerd Elementary School Teachers With School Supplies And Gift Cards

Professional Educators Of Tennessee Says Special Session For Coronavirus Lawsuits Is Needed

Cleveland State Reaching Out To Help Last-Minute Enrollees


Psi State TN Kappa Kappa Iota Gamma Chapter members donated about $1,000 worth of school supplies and gift cards to East Brainerd Elementary School teachers. Gamma Members worked with several ... (click for more)

Governor Bill Lee has called a special session of the Tennessee General Assembly to provide healthcare providers, schools, and businesses broad protections against coronavirus lawsuits. The special ... (click for more)

With just under two weeks before the Fall 2020 semester at Cleveland State Community College kicks-off, numbers show now may be the best time to enroll. Just one year ago, many colleges ... (click for more)



Student Scene

Teachers Organization Helps East Brainerd Elementary School Teachers With School Supplies And Gift Cards

Psi State TN Kappa Kappa Iota Gamma Chapter members donated about $1,000 worth of school supplies and gift cards to East Brainerd Elementary School teachers. Gamma Members worked with several of the teachers at East Brainerd Elementary during their careers. After the Easter tornado destroyed the school, these members created a philanthropic project to help them out with needed ... (click for more)

Professional Educators Of Tennessee Says Special Session For Coronavirus Lawsuits Is Needed

Governor Bill Lee has called a special session of the Tennessee General Assembly to provide healthcare providers, schools, and businesses broad protections against coronavirus lawsuits. The special legislative session will begin Monday. Professional Educators of Tennessee said: "While we have been advocates for this legislation, we want to be very clear that we want to protect ... (click for more)

Breaking News

Hamilton County Has 1 More Coronavirus Death, Cases Top 6,000; State Has 9 More Deaths

The Hamilton County Health Department reported on Saturday that the total number of Hamilton County resident deaths has risen one more to 54. Total cases now are 6,031 in Hamilton County, an increase of 104. Tennessee had 9 more deaths bringing the toll to 1,215. There were 1,803 new cases for a total of 120,585. There were 72 more hospitalized to bring that total ... (click for more)

Witnesses Saw Road Rage Killing Of 19-Year-Old Caleb McKean; Got Tag Number Of Mazda Driven By Terry Beard, Who Confessed

Police said several people witnessed the road rage killing of 19-year-old Caleb McKean on Friday afternoon. One got the tag number of the distinctive Mazda driven by the shooter. That let police to 43-year-old Terry Julius Beard, who confessed and has been charged with criminal homicide. At approximately 2:42 p.m., Chattanooga Police responded to a person shot call in ... (click for more)

Opinion

Thanks To District 1

I want to thank all of the citizens in District 1 who voted for me to continue being your Hamilton County School Board Representative. After I won the race on Thursday, I was asked by a reporter, “Why do you think the voters in District 1 continue to elect you after 16 years?” I answered, “Because I know what my job is as a school board member. It is to be the voice of the people ... (click for more)

Roy Exum: Christians … And Trump

The August primaries in Tennessee are now over, so we shift our gaze to the November presidential elections. On Fox News yesterday, commentator Greg Gutfeld boldly predicted that the “real reason” Democrat challenger Joe Biden has not named a vice-president running mate is because Joe is battling some very troubling mental cognizance issues that are now of such concern Biden will ... (click for more)