GNTC’s Macey Morgan, left, gets ready for an on-camera interview during a portion of the 2018 State GOAL Competition in Atlanta last April
More than 200 graduates from across Northwest Georgia will be walking the stage at the Dalton Convention Center Dec. 11 as they graduate from Georgia Northwestern Technical College.
GNTC’s 2018 GOAL (Georgia’s Occupational Award of Leadership) Award winner, Macey Morgan, will be giving the graduating class their commencement speech. The Dalton, Georgia resident represented the college in the GOAL competition this past spring in Atlanta. The GOAL program helps showcase the top students within the Technical College System of Georgia.
An estimated 1,500 family members and friends are anticipated to be in attendance at the college’s commencement exercise.
GNTC holds two ceremonies each year. A spring graduation each May in Rome and a fall graduation each December in Dalton.
GNTC President C. Pete McDonald, along with GNTC Vice President of Student Affairs Stuart Phillips, will serve as presenters of the ceremony. Assistant Dean of Business Technologies Graceful Beam and Automotive Technology Director Troy Peco will deliver the Pledge of Allegiance and Invocation, respectively.
All graduates participating in the ceremony will be recognized for their academic achievements and presented with their associate degrees, diplomas and certificates. Listed are graduates scheduled to take part in the commencement exercise for the Fall 2018 graduation ceremony. This list only includes students who are scheduled to take part in the ceremony as of press time. It does not include eligible students who are not participating in graduation.
Associate of Applied Science
David Aguilar
Construction Management
Itzel Bautista Lopez
Adult Echocardiography
Melissa N. Betterton
Early Childhood Care and Education
Tina M. Blalock
Vascular
Christian A. Bregante
Aviation Maintenance Technology
Alisha A. Broome
Surgical Technology
Haylee Burris
Health Information Management Technology
Rosa Yenis Cabrera
Business Management
Patricia Laine Clark
Diagnostic Medical Sonography
Misti Dawn Clark
Business Management
Courtney B. Compton
Medical Assisting
Haleigh Rose Morgan Condra
Early Childhood Care and Education
Emily Connell
Social Work Assistant
Christen J. Cordell
Criminal Justice Technology
Jennifer L. Cowart
Business Management
Madison Victoria Crawford
Diagnostic Medical Sonography
Dudley S. Davis
Electronics Technology
Cassidy A. Davis
Radiologic Technology
Ricardo Ulises Dominguez
Business Management
Sarah Dorsey
Early Childhood Care and Education
Sprite Dyer
Networking Specialist
Jessica Anne Ellis
Diagnostic Medical Sonography
Normayda L. Escalante
Medical Assisting
Yony M. Escalante
Industrial Systems Technology
Anna Esquivel
Business Management
Robert B. Evans
Early Childhood Care and Education
Kim L. Fosdick
Adult Echocardiography
Adriana Garcia
Criminal Justice Technology
Courtney R. Georgiefski
Accounting
Kimberly I. Glover
Business Management
Jesanyelis Gonzalez
Business Management
Yecely Gonzalez
Business Management
Jennifer L. Goodman
Health Information Management Technology
Hannah J. Goss
Adult Echocardiography
Adrian Gutierrez
Business Management
Alexis Jovonni Guyton
Vascular
Ashley N. Harden
Business Management
William A. Harper
Vascular
Caitlyn N. Harris
Vascular
Renay Michelle Harris
Social Work Assistant
Valencia R. Henderson
Radiologic Technology
Valina P. Hopson
Radiologic Technology
Matthew D. Howard
Aviation Maintenance Technology
Kadie Hendrix Johnston
Radiologic Technology
Zachary Wane Taylor Jones
Computer Support Specialist
Cynthia Denise Kirk
Accounting
Catherine E. Lankford
Radiologic Technology
Dana K. Manis
Business Management
Nicole L. Mansfield
Health Information Management Technology
Tristian A. Martin
Social Work Assistant
Michael Nickolas Martin
Aviation Maintenance Technology
Norma Martinez
Business Management
Deloris Jill McBee
Social Work Assistant
Bailey S. Milone
Adult Echocardiography
Jennifer E. Mora
Business Management
Josie T. Nunn
Vascular
Trever B. Oliver
Business Management
Jacqaline Cruz Orozco
Medical Assisting
Pedro M. Ortiz
Automotive Technology
Neyda R. Paiz
Business Management
Derrick Ray Parker
Industrial Systems Technology
Jesse Lee Parsons
Business Technology
Jennyfer R. Paucay
Surgical Technology
Collin Anthony Payne
Automotive Technology
William A. Peters
Industrial Systems Technology
Ashley E. Phipps
Adult Echocardiography
Marvin James Pointer
Construction Management
Leslie R. Renfro
Radiologic Technology
Rodrigo Reyes-Cruz
Industrial Systems Technology
Stephanie A. Rittenhouse
Radiologic Technology
Ronald Harrison Roach
Industrial Systems Technology
Tyler L. Rowland
Industrial Systems Technology
Lauren Nicole Runion
Social Work Assistant
Wesley J. Saunders
Industrial Systems Technology
James Wayne Shearin
Culinary Arts
Alan N. Shepherd
Aviation Maintenance Technology
Kayla Renae Sinyard
Diagnostic Medical Sonography
James T. Spraggins
Construction Management
Abbigail G. Tate
Early Childhood Care and Education
Rosha C. Taylor
Social Work Assistant
Elizabeth S. Tidwell
Health Information Management Technology
Donald Howard Tinnan
Culinary Arts
Joseph Edwin Turner
Aviation Maintenance Technology
Luis Valdes
Automotive Technology
Victoria Velazquez
Accounting
Luz Maria Vigil
Business Management
Abbie L. Waits
Diagnostic Medical Sonography
Kayla C. Wallace
Diagnostic Medical Sonography
Jason Andrew Warren
Logistics and Supply Chain Management
Angela Watson
Radiologic Technology
Chloe Watts
Marketing Management
Regina N. Watts
Vascular
Amanda Nicole Yoder
Health Information Management Technology
Diploma
Keyli D. Ajanel-Perez
Practical Nursing
Yesenia Aldana
Cosmetology
Ashton L. Avery
Surgical Technology
William P. Ayres
Welding and Joining Technology
Ciara P. Baker
Cosmetology
Tanya Beckom
Cosmetology
Ashley N. Benge
Surgical Technology
Genotee Blake
Cosmetology
Rashonda Lee Bryant
Practical Nursing
Emily Kay Butler
Practical Nursing
Giovanni Carlos
Welding and Joining Technology
Michaela G. Clarke
Culinary Arts
Latoya Denise Cofield
Practical Nursing
Charles E. Crowe
Criminal Justice Technology
Amparo Cruz Cornejo
Medical Assisting
Margie Jean Deering
Business Management
Selena H. Dupree
Cosmetology
Allison Danielle Edgeworth
Medical Assisting
Tracy M. Elkins
Cosmetology
Shanna Danyel Ely
Medical Assisting
McKenzie Symone Floyd
Cosmetology
Sarah LeeAnn Gallegos
Practical Nursing
Haydee Garcia
Cosmetology
Noemi C. Garcia
Cosmetology
Maegan Alicia Gibson
Medical Assisting
Meghan Nicole Godfrey
Welding and Joining Technology
Clarence Gore
Aviation Maintenance Technology
Shayna D. Green
Medical Assisting
Keymonica N. Hall
Lactation Consultant
Misty Dawn Hawkins
Medical Assisting
Thomas Lee Hayes
Welding and Joining Technology
Kimberly Hayes
Medical Assisting
Lucas S. Heard
Welding and Joining Technology
Robert C. Hodge
Electrical Control Systems
Michael Ivester
Industrial Systems Technology
Amber C. James
Practical Nursing
Sonia L. Jernigan
Cosmetology
Luis Joaquin-Gomez
Air Conditioning Technology
Phelicia T. Johnson
Medical Assisting
Tomeika L. Johnson
Early Childhood Care and Education
Teyannah Taiisha Johnson
Practical Nursing
Grace Wangui Kariuki
Practical Nursing
Sheena R. Lamar
Business Management
Anzie Cox McCoy
Practical Nursing
Regina A. McKin
Medical Assisting
Kalee Amanda Meadows
Surgical Technology
Eris Jane Merritt Moonstar
Lactation Consultant
Joshua D. Moyer
Welding and Joining Technology
Khanh Nguyen
Medical Assisting
Jessica P. Pack
Medical Assisting
Sonny Apag Padayao
Aviation Maintenance Technology
Christon Nicole Peden
EMS Professions
Angie A. Pizano
Medical Assisting
David Michael Powell
Welding and Joining Technology
Amber Quillen
Cosmetology
Sharon A. Ragland
Business Management
Alejandro L. Ramirez
Medical Assisting
Omar G. Rangel
Welding and Joining Technology
Harmony Nicole Rose Ray
Surgical Technology
Jesus Reyes
Welding and Joining Technology
Autumn Cheyenne Ridley
Cosmetology
Kylea B. Riley
Practical Nursing
Cole A. Ryan
Welding and Joining Technology
Loretta Didena Scott
Medical Assisting
Brooke A. Silvers
Medical Assisting
Aiseh Smith
Business Management
Nicole A. Smith
Business Management
Chelsea M. Stanfield
Practical Nursing
John A. Tanturri
Industrial Systems Technology
Lanesha Gilena Teague
Practical Nursing
Autumn Taylor Tomlinson
Cosmetology
Cierra B. Turner
Practical Nursing
Samantha Orsha Upshaw
Surgical Technology
Bonnita E. VanNuys
Medical Assisting
Shameka M. Ware
Cosmetology
Cody Alan West
Aviation Maintenance Technology
Bathshebia Willis
Dental Assisting
Charmisse Wood
Practical Nursing
Myra E. Wyatt
Medical Assisting
Michael A. York
Welding and Joining Technology
Technical Certificate of Credit
Dyane Mary Alvarado
Medical Front Office Assistant
Justin C. Bouy
Aviation Maintenance Technician
Taylor Brooke Cato
Cosmetology for Licensure
Virginia D. Chambers
Phlebotomy Technician
Rhaghan Kelsey Dennis
Early Child Care and Education Basics
Valeria Fraire
Human Resource Management Specialist
Priscilla Henderson
Child Development Specialist
Mary Land
Early Child Care and Education Basics
Lesly Elizabeth Miranda
Cosmetology for Licensure
Jordan L. Moore
Emergency Medical Technician
Keetra L. Murphy
Central Sterile Supply Processing Technician
Allen B. Newport
Aviation Maintenance Technician
Mackinzie C. Parrott
Health Care Assistant
Meagan R. Ray
Early Childhood Care and Education Basics
Jennifer Reyes
Cosmetology for Licensure
Brittany Danielle Roberts
Cosmetology for Licensure
Cierra J. Ross
Cosmetology for Licensure
Tamarsha Watkins
Cosmetology for Licensure
Jalessa Young
PC Repair and Network Technician