Governor Bill Lee Announces Appointments To Key Boards And Commissions

  • Monday, December 23, 2019

Tennessee Governor Bill Lee on Monday announced over 70 appointees to a series of key boards and commissions.

“We are proud to announce the appointments of these individuals to a series of key boards and commissions across Tennessee,” said Governor Lee. “I value the experience they bring to our state and appreciate their willingness to serve.”

The following Tennesseans were appointed to boards and commissions:

Advisory Committee on Credit Life Insurance Rates
Howard Magill of Wilson County, Credit Life Insurance Business

Applied Behavior Analyst Licensing Committee
Dr. Esther Bledsoe of Shelby County, Doctoral Behavior Analyst
Timothy Cripps of Shelby County, Behavior Analyst

Board for Licensing Health Care Facilities
Louis Caputo of Davidson County, Short Term Acute Hospital Administrator

Board of Architects and Engineers
Ben Brychta of Hamilton County, East Tennessee Public Member

Board of Communication Disorders and Sciences
Alicia Barker of Williamson County, Audiologist

Board of Cosmetology and Barber Examiners
Susan Witcher of Macon County, Public Member

Board of Occupational Therapy
Hollie Butler of Gibson County, Occupational Therapy Assistant

Board of Parole
Barrett Rich of Decatur County, Member
Mae Beavers of Wilson County, Member

Board of Podiatric Examiners
Gerald Stark of Hamilton County, Orthotist/Prosthetist/Pedorthist

Board of Water Quality, Oil and Gas
Gary Bible of Scott County, Oil and Gas Industry

Committee for Clinical Perfusionists
Joshua Anderson of Knox County, Clinical Perfusionist

Firefighting Personnel Standards and Education Committee
Bill Scott of Tipton County, Firefighter

Forestry Commission
Dr. Sharon Jean-Philippe of Knox County, At-Large Member

Governor’s Homeland Security Council
James Medling of Dyer County, Emergency Management Seat

Heritage Conservation Trust Fund Board
Madge Cleveland of Knox County, Member
Aaron Ellison of Madison County, Member
Charley Hankla of Davidson County, Member
Jeremy Nagoshiner of Davidson County, Member
Earl Worsham of Sevier County, Member

Human Rights Commission
Gary Behler of Hamilton County, East Tennessee
Annazette Houston of Knox County, East Tennessee

Keep Tennessee Beautiful Advisory Council
Lynn Stewart of Davidson County, Member

Medical Laboratory Board
Paul Fleming of Sumner County, Laboratory Supervisor
Michael Johnson of Sumner County, Medical Technologist

Private Probation Services Council
Stacee Kelley of Dickson County, Public Probation Officer
Michael Wright of Overton County, Private Probation Representative

Radiologic Imaging and Radiation Therapy Board of Directors
Jennifer Thompson of Montgomery County, Licensed Radiographer

Real Estate Commission
Stacie Torbett of Washington County, East Tennessee Public Member

Sam Davis Memorial Association Board of Trustees
Carol Davis of Rutherford County, Trustee
Janice Kitrell of Rutherford County, Trustee
Dr. John Lee of Rutherford County, Trustee

Southern Regional Education Board
Anthony Wise of Knox County, Member

Sports Hall of Fame Board
Art Sparks of Obion County, West Tennessee

STAR Quality Advisory Council
Sam Caruthers of Putnam County, Middle Tennessee Group Child Care Homes
Sandy Monroe of Scott County, East Tennessee Group Child Care Homes

DIDD Statewide Planning and Policy Council
Dr. Arie Nettles of Davidson County, Chair

Tennessee Commission on Children and Youth
Mackenzie Johnston of Sumner County, Youth Member
Judge Rob Philyaw of Hamilton County, Southeast Region

Tennessee Consolidated Retirement System
Johnny Bohanan of Sevier County, Public Safety Representative

Tennessee Corrections Institute Board of Control
Sheriff Mike Fitzhugh of Rutherford County, Sheriff of a Large County
Mayor Joe Grandy of Washington County, County Mayor
Gary Prater of Warren County, County Commissioner
Sheriff Jack Stockton of Roane County, Sheriff of a Small County

Tennessee Council for Career and Technical Education
Bob Cooper of Washington County, Private Sector
Tom Glenn of Hamilton County, Private Sector
Ann Johnson of Tipton County, Secondary Education
Kelly Piatt of Crockett County, Guidance Representative
Sam Smith of Marshall County, Private Sector
Johnny Woolfolk of Madison County, Private Sector

Tennessee Registry of Election Finance Board of Directors
Paige Burcham Dennis of Obion County, Tennessee Democratic Party

Tennessee State University Board of Trustees
Dr. Deborah Cole of Davidson County, Trustee
Andre Johnson of Davidson County, Trustee
Dr. Richard Lewis of Williamson County, Trustee

Tennessee Tombigbee Waterway Development Authority Board of Directors
Cathy Holland of Davidson County, Middle Tennessee Member
John Bennett of Hamilton County, East Tennessee Member
Marty Marbry of Shelby County, At-Large Member
Dan Pallme of Davidson County, Governor’s Alternate

Traumatic Brain Injury Advisory Council
Amy Boulware of Hamilton County, Survivor/Family/Primary Care
Pam Bryan of Davidson County, Survivor/Family/Primary Care
Mark Heydt of Bradley County, Healthcare Provider
Kaylin Moss of Davidson County, Human Services Representative
Brian Potter of Shelby County, Survivor/Family/Primary Care

Underground Storage Tanks and Solid Waste Disposal Board
Jeff McCormick of Sumner County, Municipal Official

Underground Utility Damage Enforcement Board
Rob Arnold of Sullivan County, Public Utilities that Provide Electric Power Services
Steve Raper of Madison County, Towns and Cities

Water and Wastewater Financing Board
Michael Adams of Dickson County, Utility Districts

Wine and Grape Board
Kix Brooks of Davidson County, Wine Industry
Cary Cox of McMinn County, Tennessee grape or fruit producer
Dr. Tony Johnston of Rutherford County, Higher Education Background in Fermentation
Rick Riddle of Union County, Wine Industry
Bill Sanderson of Obion County, Tennessee Wine Producer

Business/Government
Upcoming City Council Agenda For Tuesday
  • 6/21/2024

Here is the upcoming City Council agenda for Tuesday: I. Call to Order by Chairman Henderson. II. Pledge of Allegiance/Invocation (Councilman Smith). III. Special Presentations. ... more

Latest Bradley County Arrest Report
  • 6/21/2024

Click here for the latest Bradley County arrest report. more

Rep. Hakeem, TN Black Caucus Honors Former Rep. Joanne Favors As A ‘Living Legend’
Rep. Hakeem, TN Black Caucus Honors Former Rep. Joanne Favors As A ‘Living Legend’
  • 6/20/2024

Rep. Yusuf Hakeem was joined by members of the Tennessee Black Caucus to recognize former Rep. Joanne Favors as the East Division’s ‘Living Legend,’ in recognition of her 14 years of service ... more