PREP SCHEDULES

  • Friday, March 31, 2023

(Coaches/ADs: Please send any schedule corrections or addititions to Dennis Norwood, Prep Sports Editor, at dennisnorwood56@gmail.com; send your results to sports@chattanoogan.com)

Prep Schedules: Week of February 6th
All times are local

Basketball


MONDAY, FEBRUARY 6
Hixson at Brainerd
Sequatchie Co.
at Signal Mountain
Lookout Valley at CGLA/Chattanooga Prep
Rhea Co. at Lenoir City
DII-A District 2A East Tournament (BOYS)
TBA: (GM1) Collegedale at Grace
TBA: (GM2) St. Andrew’s-Sewanee at Silverdale

TUESDAY, FEBRUARY 7
Lookout Valley at CSLA
Knox Catholic at Baylor
Central at Soddy Daisy
East Ridge at Red Bank
Signal Mountain at East Hamilton
Knox Webb at CCS
Cleveland at McMinn Co.
Ooltewah at Rhea Co.
Brainerd at Marion Co.
Polk Co. at Tellico Plains
Berean Academy at Hixson
Walker Valley at Bradley Central
South Pittsburg at Grundy Co.
Cannon Co. at Meigs Co.
DII-A District 2A East Tournament (GIRLS)
TBA: (GM1) Grace at Collegedale

THURSDAY, FEBRUARY 9
Baylor boys at CCS
Baylor girls at GPS
Bearden at Cleveland (Girls)
Central at Ooltewah
Brainerd at Hixson
Soddy Daisy at CHSTEA
Chattanooga Prep at South Pittsburg
Marion Co. at Sequatchie Co.
Polk Co. at Walker Valley
DII-A District 2A East Tournament (@Notre Dame)
4:00 pm: (GM2) Boyd Buchanan vs. Winner GM1 (GIRLS)
5:30 pm: (GM3) Notre Dame vs. Winner GM1 (BOYS)
7:00 pm: (GM3) Silverdale vs. Notre Dame (GIRLS)
8:30 pm: (GM4) Winner GM2 vs. Boyd Buchanan (BOYS)

FRIDAY, FEBRUARY 10
Rhea Co. at Signal Mountain
Brainerd at Hixson
CGLA/Chattanooga Prep at Howard
McMinn Central at Bradley Central
Brainerd at Hixson
CSAS at Tyner
CCS at East Hamilton
Ooltewah at Warren Co.
Copper Basin at Whitwell
Sweetwater at Polk Co.
Skyuka Hall at Franklin Road
Sequatchie Co. at Jackson Co.
DII-A District 2A East Tournament (@Notre Dame)
4:00 pm: Girls Consolation
5:30 pm: Boys Consolation
7:00 pm: Girls Championship
8:30 pm: Boys Championship
Dr. Pepper Classic (@ McCallie)
6:00 pm: McCallie vs. Moravian Prep (NC)
8:00 pm: Hamilton Heights vs. Link Academy

SATURDAY, FEBRUARY 11
Dr. Pepper Classic (@ McCallie)
6:00 pm: Hamilton Heights vs. Moravian Prep
8:00 pm: McCallie vs. Link Academy

Wrestling

SATURDAY, FEBRUARY 11
Region 4-A Tournament (@ Central)


Prep Sports
PREP SCHEDULES
  • 3/31/2023

(Coaches/ADs: Please send any schedule corrections or addititions to Dennis Norwood, Prep Sports Editor, at dennisnorwood56@gmail.com; send your results to sports@chattanoogan.com) Prep Schedules: ... more

Tyner Gets Season Sweep Of Brainerd
  • 2/4/2023

Rodney Henderson and Keelan Jackson could not have had a more different final stat line in Tyner's 66-57 rivalry win over Brainerd Saturday which effectively sets up a District 4-2A regular season ... more

BASKETBALL ROUND-UP: Friday, February 3rd
  • 2/4/2023

Basketball Roundup for Friday, February 3rd Boys Signal Mountain 64, Hixson 21 The Eagles rolled by Hixson as Andrew Matukewicz led the way with 20 points. Christopher Kennedy added ... more