Cleveland Boys, McMinn County Girls Top Team Finish At Cleveland Area Cross Country Meet

Blue Raiders' Ryan Lovelace, Estella Clemons Claim First Place Individual Honors

Saturday, September 12, 2020 - by special to The Chattanoogan.com

Cleveland’s Ryan Lovelace took top honors in the boys’ race Saturday morning at the Cleveland Area Cross Country Meet, but Walker Valley nabbed the team championship with a 23 second margin over second place McMinn County.

Bradley took third, while Cleveland and Red Bank followed.

In the girls’ side of the 5000 meter run, the Lady Blue Raiders’ Estella Clemons and Lily Tullock finished one and two, respectively, McMinn County placed first overall, topping the Cleveland ladies by a mere six seconds.

The remaining order of finish was Walker valley, Hixson and Bradley.

Lovelace raced the course in a time of 16:53.59, while Bradley’s Kurt West took second in a time of 17:43.57. Walker valley’s Chase Carroll was third at 18:00.90.

Clemons had a top time for the girls at 20:15.90. Her teammate, Tullock, crossed the finish at 22:21.68 and Lyndi Chapman of Walker Valley rounded out the top three with a time of 22:35.54.

Complete results:

Cleveland Area Meet 2020 - 9/12/2020 12:07:23 PM         
                     Bradley Rec Center, ,                       

                   Varsity Boys 5000 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Ryan Lovelace         11 Cleveland            16:53.59      1
  2 Kurt West                Bradley Central      17:43.57      2
  3 Chase Carroll         11 Walker Valley        18:00.90      3
  4 Garrison Rodgers       9 Cleveland            18:04.67      4
  5 Jackson Davis         12 Walker Valley        18:14.14      5
  6 Tyler Bowers          10 McMinn County        18:29.02      6
  7 Micah Underdown       11 McMinn County        18:31.53      7
  8 Titan Henley          12 Bradley Central      19:05.16      8
  9 Isaac Turner          10 Bradley Central      19:30.93      9
 10 Will Marler           11 Walker Valley        19:34.06     10
 11 Easton Schumacher     11 McMinn County        19:38.11     11
 12 John Olsen            12 Christ's Legacy      19:40.93       
 13 Jaeven Willis         12 Walker Valley        19:45.73     12
 14 Javan Bowe             9 Walker Valley        19:50.13     13
 15 Luke Ramey            10 McMinn County        19:52.73     14
 16 Abdiel Medina         12 Cleveland            19:53.91     15
 17 Maverick Dasher       11 Cleveland            20:10.19     16
 18 Carter Davenport      12 Bradley Central      20:33.65     17
 19 Sam Goodin            11 McMinn County        20:48.68     18
 20 Camm Garrett          12 Walker Valley        20:53.70     19
 21 Kameron Phipps        12 McMinn County        20:56.17     20
 22 Evin Barnes           11 Bradley Central      21:01.67     21
 23 Ethan Davis           10 Cleveland            21:02.46     22
 24 Ethan Meadows          9 McMinn County        21:08.70     23
 25 Roice Berry            9 Cleveland            21:09.88     24
 26 Jordan Traucht        10 McMinn County        21:10.15       
 27 Henry Varner           9 Red Bank             21:10.37     25
 28 Phillip Moshenski     12 Cleveland            21:16.20     26
 29 Nathan Hanrahan       10 Walker Valley        21:17.07     27
 30 Wyatt Robinson        12 Walker Valley        21:23.77       
 31 Elijah Tillett        10 Red Bank             21:28.97     28
 32 Braden Mayfield        9 McMinn County        21:31.65       
 33 Lotus Crews-Rogers     9 Walker Valley        21:48.22       
 34 Brett Campbell        10 Walker Valley        21:51.38       
 35 Elliot Lee             9 Cleveland            21:52.97       
 36 Ethan King             9 Walker Valley        21:59.10       
 37 Eli Underdown          9 McMinn County        22:00.98       
 38 Luke Pippenger        11 Walker Valley        22:04.11       
 39 Brady Adams           12 McMinn County        22:05.57       
 40 Asher Bright          12 Cleveland            22:42.36       
 41 Harris McPhail         9 McMinn County        23:00.14       
 42 Isaiah Johnson         9 Bradley Central      23:20.84     29
 43 Robert Pierce         10 Walker Valley        23:21.35       
 44 Dominik Saez          11 Cleveland            23:26.12       
 45 Samuel Perez           9 Walker Valley        23:32.95       
 46 Jackson Keller        12 Red Bank             23:44.93     30
 47 Logan Meeks            9 Bradley Central      23:47.08     31
 48 Timothy Kibble         9 Bradley Central      23:49.17       
 49 Hunter Pierce         12 Cleveland            23:53.53       
 50 Roman Davis           11 Cleveland            24:16.11       
 51 Robert Pritchard      11 Cleveland            24:25.21       
 52 John Stephens          9 Cleveland            24:25.62       
 53 Logan Goins           10 McMinn County        24:29.42       
 54 Issac Blackwell       10 Walker Valley        24:38.37       
 55 Steven Kasy            9 Cleveland            24:42.96       
 56 Jacob Aulerich        11 Bradley Central      25:06.92       
 57 Bryson Newman         10 McMinn County        25:22.38       
 58 Charles Brown         11 McMinn County        25:47.79       
 59 Tucker Swafford        9 McMinn County        26:16.25       
 60 Jared Smack            9 McMinn County        26:21.34       
 61 Enrique Perez         10 Red Bank             27:39.71     32
 62 Dominic Baker         12 Cleveland            28:29.67       
 63 Jackson Knoll            Walker Valley        28:41.07       
 64 Braden Greear          9 Walker Valley        29:32.57       
 65 Samuel Walden         12 McMinn County        30:13.41       
 66 Demetrius Green       11 McMinn County        31:20.46       
 67 Tobee Duong           10 Red Bank             33:08.36     33
 68 Jeremiah Centeno      10 Cleveland            33:08.84       



             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Walker Valley          43      3    5   10   12   13   19   27  
      Total Time: 1:35:25      Average: 19:05.00      1-5 Split: 1:50
  2 McMinn County          56      6    7   11   14   18   20   23  
      Total Time: 1:37:21      Average: 19:28.02      1-5 Split: 2:20
  3 Bradley Central        57      2    8    9   17   21   29   31  
      Total Time: 1:37:55      Average: 19:35.00      1-5 Split: 3:19
  4 Cleveland              58      1    4   15   16   22   24   26  
      Total Time: 1:36:05      Average: 19:12.97      1-5 Split: 4:09
  5 Red Bank               148    25   28   30   32   33    -    -  
      Total Time: 2:07:13      Average: 25:26.47      1-5 Split: 11:58


                  Varsity Girls 5000 Meter Run                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Estella Clemons        9 Cleveland            20:15.90      1
  2 Lily Tullock           9 Cleveland            22:21.68      2
  3 Lyndi Chapman          9 Walker Valley        22:35.54      3
  4 Ashtyn Cross          12 Bradley Central      22:43.74      4
  5 Tate Crayne           10 McMinn County        22:50.11      5
  6 Sydney Judd           12 Walker Valley        23:30.51      6
  7 Aubrey Pickel         12 McMinn County        23:50.24      7
  8 Lauren Green           9 McMinn County        24:20.61      8
  9 Kate Sherwood         10 McMinn County        24:21.38      9
 10 Sarah Olsen           11 Christ's Legacy      24:34.51       
 11 Sarah Brotton          9 Hixson               24:35.54     10
 12 Maggie Dugan          11 Christ's Legacy      24:44.07       
 13 Ella Lipscomb         10 Cleveland            24:48.78     11
 14 Cecilia Blackledge    12 McMinn County        24:53.89     12
 15 Samantha Waller       12 Walker Valley        25:44.43     13
 16 Isabella Macha        11 Cleveland            25:44.99     14
 17 Leslie Traucht        11 McMinn County        25:46.46     15
 18 Brooklynn Barkley      9 Walker Valley        26:08.52     16
 19 Abbey Lin             12 Hixson               26:12.40     17
 20 Megan Cline           12 Hixson               26:28.88     18
 21 Gwen Henry            11 Walker Valley        26:32.49     19
 22 Caroline Condo         9 Cleveland            26:37.20     20
 23 Braylee Gardner       10 Hixson               26:37.71     21
 24 Caroline Saunders     11 Walker Valley        27:02.00     22
 25 Angela Davis          10 Cleveland            27:08.56     23
 26 Madeline Morris       11 Cleveland            27:30.37     24
 27 Leah Reaghan           9 Bradley Central      27:55.21     25
 28 Chelsea Hernandez      9 Walker Valley        27:55.97     26
 29 Keely Stephens         9 Bradley Central      28:16.72     27
 30 Emily Offutt          10 McMinn County        28:28.40     28
 31 Hannah Burroughs      10 McMinn County        28:36.69       
 32 Olivia Mills          10 Red Bank             28:56.48       
 33 Sarah Pritchard        9 Cleveland            29:06.87       
 34 Shelby Meeks          10 Bradley Central      29:32.94     29
 35 Leah Watson           10 Walker Valley        29:36.68       
 36 Chloe Howard           9 Hixson               29:39.97     30
 37 Catie McIlvain         9 Bradley Central      30:26.47     31
 38 Kinsley Hayes         10 McMinn County        30:26.74       
 39 Jessica Baylog         9 McMinn County        31:54.35       
 40 Lily Hansen           10 Hixson               32:03.73     32
 41 Marissa Murray         9 Walker Valley        32:10.21       
 42 Ellie Johnson          9 Hixson               32:37.88     33
 43 Elizabeth Jones       10 Hixson               32:40.21       
 44 Paiton McMichen        9 Cleveland            33:18.13       
 45 Cindy Hua              9 Hixson               33:32.26       
 46 Paola Perez           11 Hixson               33:56.41       
 47 Riley Rominger        12 Hixson               33:56.65       
 48 Stephanie Simpson     11 Walker Valley        36:45.12       
 49 Amy Lingerfelt         9 Red Bank             42:23.00       



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 McMinn County          41      5    7    8    9   12   15   28  
      Total Time: 2:00:17      Average: 24:03.25      1-5 Split: 2:04
  2 Cleveland              48      1    2   11   14   20   23   24  
      Total Time: 1:59:49      Average: 23:57.71      1-5 Split: 6:22
  3 Walker Valley          57      3    6   13   16   19   22   26  
      Total Time: 2:04:32      Average: 24:54.30      1-5 Split: 3:57
  4 Hixson                 96     10   17   18   21   30   32   33  
      Total Time: 2:13:35      Average: 26:42.90      1-5 Split: 5:05
  5 Bradley Central        116     4   25   27   29   31    -    -  
      Total Time: 2:18:56      Average: 27:47.02      1-5 Split: 7:43

(Email Assistant Sports Editor Dennis Norwood at dennisnorwood56@gmail.com; follow him on Twitter at @noogasports dude)


PREP SPORTS SCHEDULES: Week of September 21

PREP SPORTS RESULTS: Boyd Buchan Volleyball Defeats Collegedale, GPS Sweeps Red bank, Notre Dame Blanks Silverdale; Soccer: East Hamilton, Walker Valley, Boyd Buchanan, East Ridge Victors

Signal Mountain Soccer Rebounds To Defeat Ooltewah


PREP SPORTS SCHEDULES (all schedules subject to change) Prep Football ( R denotes Region contest) FRIDAY, SEPTEMBER 25 Austin East (5-0) at Brainerd (4-1) East Ridge (2-2) ... (click for more)

PREP SPORTS RESULTS TUESDAY, SEPTEMBER 2 2 Prep Volleyball BOYD BUCHANAN 3, COLLEGEDALE 1 BBS 20 28 26 25 CA 25 26 24 5 Notable: (BBS) Calla Brady 20 digs, 9 kills; Isabella ... (click for more)

For 30 minutes, the Ooltewah Owls had done an admirable job of withstanding Signal Mountain’s relentless assault on their goal in their 5-0 win. But with one swing of her left foot, Ava Duffey ... (click for more)



Prep Sports

PREP SPORTS SCHEDULES: Week of September 21

PREP SPORTS SCHEDULES (all schedules subject to change) Prep Football ( R denotes Region contest) FRIDAY, SEPTEMBER 25 Austin East (5-0) at Brainerd (4-1) East Ridge (2-2) at Signal Mountain (2-3) - CANX Meigs Co. (5-0) at McMinn Central (1-3) Knox Webb (2-2) at Notre Dame (2-2) R Soddy Daisy (1-3) at Ooltewah (2-3) Loudon (5-0) at Polk Co. (0-5) ... (click for more)

PREP SPORTS RESULTS: Boyd Buchan Volleyball Defeats Collegedale, GPS Sweeps Red bank, Notre Dame Blanks Silverdale; Soccer: East Hamilton, Walker Valley, Boyd Buchanan, East Ridge Victors

PREP SPORTS RESULTS TUESDAY, SEPTEMBER 2 2 Prep Volleyball BOYD BUCHANAN 3, COLLEGEDALE 1 BBS 20 28 26 25 CA 25 26 24 5 Notable: (BBS) Calla Brady 20 digs, 9 kills; Isabella Messer 28 digs; Cali Sandhoff 9 digs, 10 kills, 14 assists; Jill Bieber 13 digs; Reagan Sanders 13 digs, 12 assists, 8 aces. NOTRE DAME 3, SILVERDALE 0 SBA 22 13 24 ND 25 25 26 ... (click for more)

Breaking News

Former County EMT Charged With Vehicular Homicide Is Back Out Of Jail After Pretrial Services "Error"

A former county EMT accused of vehicular homicide was taken into custody in court on Monday based on five alleged violations of his pretrial release. But Justin Whaley was back out of jail on Wednesday after it was agreed that the report of the violations was unfounded. His attorney, Lee Davis, said, " The report filed by Pretrial Services was in error. There was no alcohol ... (click for more)

Sports Wagering Committee Of State Lottery Board Conditionally Approves Licenses For 1st Group Of Sports Betting Operators

The Sports Wagering Committee of the Tennessee Education Lottery Board of Directors on Wednesday conditionally approved licenses for the first group of sports betting operators in Tennessee. The committee also approved its first supplier application and 26 additional vendor applications and announced follow-up meetings Oct. 5 and 16 to take up more applications and review additional ... (click for more)

Opinion

Earl Freudenberg Remembers Bettye Parker

One of the most patriotic individuals I have ever known has passed away. Bettye Parker died Tuesday after a short illness. At Bettye's request there will be no memorial service. Bettye ran Bettye Parker Realty on Highway 58 for as long as I can remember. She handled thousands of property transactions. Her son, Paul Parker, also became involved in real estate and is the real ... (click for more)

Roy Exum: Floyd - The Whole Truth

I have been in the news business as a writer my entire life and the main cornerstone of any story is the truth. Later, as an opinion writer, I was enabled to interject exactly that, my “opinion,” which sometimes will differ from that of the readers, yet the strongest point in all arguments is fact. As a vociferous reader, I am becoming more concerned over the bias in the mainstream ... (click for more)