SPRING FLING: Chattanooga-Area Boys Track & Field Qualifiers

  • Saturday, May 18, 2024

2024 Spring Fling – Boys Track & Field Qualifiers

Division I (Boys)

Class A

Triple Jump

Kohl Ward

Tyner

Christian Green

Tyner

High Jump

Ty Johnson

Marion Co.

Anthony Byrd

Brainerd

Brody Leonard

Marion Co.

Shot Put

Ryan Kitchen

Marion Co.

4x800 Meter Relay

Tyner

110 Meter Hurdles

Logan Hargis

South Pittsburg

Alexander Powell

Brainerd

100 Meter Dash

Jamaree Jenkins

Tyner

Kingston Brown

Tyner

4x200 Meter Relay

Tyner

South Pittsburg

1600 Meter Run

Ashton Biggs

CSAS

4x100 Meter Relay

South Pittsburg

Brainerd

400 Meter Dash

Jamaree Jenkins

Tyner

Jace Bone

CSAS

300 Meter Hurdles

Logan Hargis

South Pittsburg

Isaiah Sawyer

Tyner

800 Meter Run

Ashton Biggs

CSAS

200 Meter Dash

Willie Graves

Brainerd

Kingston Brown

Tyner

4x400 Meter Relay

Tyner

Class AA

Pole Vault

Gavin McGowan

Signal Mountain

High Jump

Mathew Murphy

Hixson

Shot Put

Hudson Sveadas

Signal Mountain

4x800 Meter Relay

Signal Mountain

1600 Meter Run

Joshua Pate

Signal Mountain

DiAngelo Cisto

Signal Mountain

Tynan Borders

Signal Mountain

800 Meter Run

Aiden Haun

Signal Mountain

200 Meter Dash

Mathew Murphy

Hixson

3200 Meter Run

Joshua Pote

Signal Mountain

4x400 Meter Relay

Signal Mountain

Class AAA

Long Jump

Nate Lovelace

Cleveland

Triple Jump

Clark nation

McMinn Co.

Ja’Von Hardaway

Ooltewah

Traevius Evans

East Hamilton

High Jump

Ja’Von Hardaway

Ooltewah

4x800 Meter Relay

Cleveland

110 Meter Hurdles

Sawyer Boyd

Cleveland

4x200 Meter Relay

Cleveland

1600 Meter Run

Owen Clemons

Cleveland

Gavin Harris

Cleveland

4x100 Meter Relay

Cleveland

400 Meter Dash

Ty Marek

East Hamilton

300 Meter Hurdles

Sawyer Boyd

Cleveland

800 meter Run

Gavin Harris

Cleveland

Ethan King

Walker Valley

200 meter Dash

Isaiah Davis

Cleveland

3200 Meter Run

Noah Dycus

Cleveland

4x400 Meter Relay

Walker Valley

Division II (Boys)

Class A

Pole Vault

Liam Runkle

Silverdale

Long Jump

Isaac Summey

Boyd Buchanan

High Jump

Caden McGraw

Silverdale

Shot Put

Will White

Boyd Buchanan

Spencer Myron

Silverdale

Discus Throw

Mason Bates

Boyd Buchanan

4x800 Meter Relay

Notre Dame

110 Meter Hurdles

Liam Runkle

Silverdale

100 Meter Dash

Jayden Moore

Boyd Buchanan

Ryan Beavers

Silverdale

4x100 Meter Relay

Boyd Buchanan

300 Meter Hurdles

Liam Runkle

Silverdale

Pearson Hopper

Boyd Buchanan

200 Meter Dash

Maximo Santiesteban

Notre Dame

Braylon Hammond

Notre Dame

4x100 Meter Relay

Silverdale

Class AA

Pole Vault

Crew Megahee

McCallie

Long Jump

Keandre Martin

CCS

Enrique Jamies LeClair

McCallie

Triple Jump

Kendrick Reynolds

McCallie

Carson Lawrence

McCallie

Kavan Reynolds

McCallie

High Jump

Drake Williams

McCallie

Jack Nix

McCallie

Shot Put

Carson Gentle

McCallie

Discus Throw

Jimmy Bryson

Baylor

Simon Bastnagel

CCS

4x800 Meter Relay

CCS

McCallie

110 Meter Hurdles

Caughran Fowler

McCallie

Kendrick Reynolds

McCallie

Crew Megahee

McCallie

100 Meter Dash

Andrew Smith

McCallie

Enrique Jamies LeClair

McCallie

Parker Robison

McCallie

4x200 Meter Relay

Baylor

McCallie

1600 Meter Run

Zachary Youngblood

CCS

4x100 Meter Relay

McCallie

400 Meter Dash

Caughran Fowler

McCallie

Kavan Reynolds

McCallie

300 Meter Hurdles

Kendrick Reynolds

McCallie

Gilbert Stein

Baylor

John B. Womack

CCS

800 Meter Run

Jackson M Meredith

CCS

Henry Carter

McCallie

200 Meter Dash

Andrew Smith

McCallie

Caughran Fowler

McCallie

Enrique Jamies LeClair

McCallie

3200 Meter Run

Jack Bowen

McCallie

Zachary Youngblood

CCS

Evan Simpson

McCallie

4x400 Meter Relay

McCallie

Baylor

Prep Sports
CASL: Wednesday's High-Point Scorers
  • 6/19/2024

WEDNESDAY'S HIGH-POINT SCORERS: FORT OGLETHORPE: 17 – Foster Stevens, Addison Rievley, Katelyn Holman 15 – Sully Foster 14 – Rowan Hoffman, Yaric Lebed 11 – Wade Christopher ... more

Chattanooga Area Swim League
  • 6/19/2024

BLUE DIVISION Ooltewah 4-0 Stuart Heights 4-1 Signal Mountain 2-2 Fort Oglethorpe 1-3 Calhoun 0-4 RED DIVISION Country Club 4-0 Dalton ... more