Coleman MIdgett Cross-Country Full Results

Sunday, August 29, 2021

 Coleman Midgett 
 Saunders Ferry Park, Hendersonville, TN - 8/28/21 

HS Varsity Boys (Division 2)
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7 
========================================================================================
 1 Beech Senior High School 41 1:24:35 4 5 8 10 14 21 52 
 2 Father Ryan High School 82 1:25:46 2 11 15 25 29 34 39 
 3 Signal Mountain High Scho 144 1:27:30 3 12 30 31 68 80 89 
 4 Siegel High School 161 1:28:26 7 9 19 26 100 122 
 5 Christian Brothers High S 178 1:29:19 20 23 36 38 61 65 67 
 6 Pope John Paul II High Sc 184 1:29:27 16 22 33 35 78 82 96 
 7 Hume-Fogg Academic Magnet 212 1:30:02 6 18 42 60 86 109 128 
 8 Chattanooga Christian Sch 227 1:30:41 24 32 48 57 66 88 97 
 9 Science Hill High School 246 1:31:26 37 43 46 56 64 69 85 
 10 Trigg County 282 1:32:12 17 44 53 76 92 129 143 
 11 Harding Academy 316 1:33:28 50 51 55 62 98 99 130 
 12 University School of Nash 320 1:33:08 28 45 73 83 91 133 138 
 13 Battle Ground Academy 325 1:32:36 1 59 74 75 116 120 121 
 14 Ensworth 339 1:33:41 47 54 71 72 95 140 141 
 15 Fred J.

Page High School 352 1:34:10 27 41 84 94 106 111 124 
 16 Merrol Hyde Magnet 369 1:34:38 40 58 81 87 103 104 118 
 17 Memphis University School 380 1:34:40 13 70 90 93 114 142 148 
 18 Blackman Middle School 571 1:41:36 63 115 123 131 139 157 
 19 Lipscomb Academy 585 1:42:04 77 113 125 126 144 153 154 
 20 Franklin Road Academy 592 1:42:09 79 107 134 135 137 165 168 
 21 Columbia Academy 595 1:45:16 49 105 132 149 160 161 173 
 22 Heritage High School (Whi 617 1:42:54 108 117 119 127 146 151 166 
 23 Trimble County 644 1:48:56 101 110 112 150 171 177 
 24 Westmoreland High School 736 1:51:04 136 145 147 152 156 164 172 
 25 Stewart County High Schoo 737 1:53:28 102 155 158 159 163 169 170 
 26 Portland High School 854 2:13:58 162 167 174 175 176 178 

===========================================================================================
 Pl Athlete Yr # Team Score Time Gap 
===========================================================================================
 1 ALEXANDER, Trace SR 1 Battle Ground Academ 1 16:10.0 --- 
 2 ALBAMONT, Ciro SR 236 Father Ryan High Sch 2 16:10.6 1.6 
 3 POTE, Joshua SO 630 Signal Mountain High 3 16:16.3 7.3 
 4 LANNING, Ethan JR 46 Beech Senior High Sc 4 16:35.0 25.0 
 5 STENZEL, Jamison SO 60 Beech Senior High Sc 5 16:44.8 35.8 
 6 ROBINSON, Luke SR 432 Hume-Fogg Academic M 6 16:46.3 37.3 
 7 SUNDERLAND, Lathan JR 610 Siegel High School 7 16:52.3 43.3 
 8 GOULD, Tristan JR 40 Beech Senior High Sc 8 16:53.8 44.8 
 9 REED, Jackson SR 608 Siegel High School 9 16:57.0 47.0 
 10 LUISI, Wesley 9 49 Beech Senior High Sc 10 17:05.2 56.2 
 11 NIX, Aidan SR 267 Father Ryan High Sch 11 17:06.2 57.2 
 12 BOEHM, Kaid SR 624 Signal Mountain High 12 17:06.2 57.2 
 13 SKINNER, Caleb SR 474 Memphis University S 13 17:09.2 1:00.2 
 14 DOWNS, Tyler SO 34 Beech Senior High Sc 14 17:15.8 1:06.8 
 15 KNAPP, Colin SR 260 Father Ryan High Sch 15 17:16.4 1:07.4 
 16 SOLARZ, Matthew SR 510 Pope John Paul II Hi 16 17:17.1 1:08.1 
 17 CAVANAUGH, Austin JR 692 Trigg County 17 17:18.9 1:09.9 
 18 UNDERWOOD, Jack SR 434 Hume-Fogg Academic M 18 17:19.2 1:10.2 
 19 BARNY, Ethan SO 767 Siegel High School 19 17:20.2 1:11.2 
 20 SMITH, Kaleb SO 158 Christian Brothers H 20 17:20.8 1:11.8 
 21 EVERETT, Colin SO 36 Beech Senior High Sc 21 17:22.4 1:13.4 
 22 STRICKLAND, Stephen SR 511 Pope John Paul II Hi 22 17:26.6 1:17.6 
 23 RUSS, Parker SR 156 Christian Brothers H 23 17:26.7 1:17.7 
 24 BARNES, Leulseged SR 119 Chattanooga Christia 24 17:28.0 1:18.0 
 25 EMERSON, Ben SR 244 Father Ryan High Sch 25 17:31.7 1:22.7 
 26 CHAPMAN, Logan SR 605 Siegel High School 26 17:33.2 1:24.2 
 27 HAACK, Aiden 9 325 Fred J. Page High Sc 27 17:35.3 1:26.3 
 28 CASON, Austin JR 723 University School of 28 17:39.5 1:30.5 
 29 SPALDING, Carson JR 279 Father Ryan High Sch 29 17:40.9 1:31.9 
 30 SHRINER, Noah SR 631 Signal Mountain High 30 17:41.6 1:32.6 
 31 GIBBY, Jack JR 627 Signal Mountain High 31 17:42.5 1:33.5 
 32 YOUNGBLOOD, Zach 9 136 Chattanooga Christia 32 17:44.6 1:35.6 
 33 SELLERS, Gavin JR 508 Pope John Paul II Hi 33 17:52.7 1:43.7 
 34 THOMPSON, Will SO 284 Father Ryan High Sch 34 17:53.3 1:44.3 
 35 ARENDER, Thomas 9 500 Pope John Paul II Hi 35 17:55.7 1:46.7 
 36 BARRON, Brett JR 148 Christian Brothers H 36 17:55.8 1:46.8 
 37 DANIEL, Nick SR 551 Science Hill High Sc 37 17:56.1 1:47.1 
 38 EDWARDS, Joe 9 150 Christian Brothers H 38 17:56.5 1:47.5 
 39 WIGGINS, Sam SO 289 Father Ryan High Sch 39 17:57.1 1:48.1 
 40 CLEARY, Ronin JR 479 Merrol Hyde Magnet 40 18:00.1 1:51.1 
 41 EGGLETON, William Cole SO 320 Fred J. Page High Sc 41 18:06.4 1:57.4 
 42 HAAS, Owen SR 424 Hume-Fogg Academic M 42 18:06.8 1:57.8 
 43 STOKES, Mick SO 582 Science Hill High Sc 43 18:08.2 1:59.2 
 44 CANNON, Timmy JR 691 Trigg County 44 18:09.7 2:00.7 
 45 MASON, Piers SR 734 University School of 45 18:10.6 2:01.6 
 46 HODSHON, Ben SR 559 Science Hill High Sc 46 18:10.7 2:01.7 
 47 HORN, Sam SR 200 Ensworth 47 18:15.6 2:06.6 
 48 SEYMOUR, Kibby SO 129 Chattanooga Christia 48 18:15.7 2:06.7 
 49 LAFFERTY, Luke SR 169 Columbia Academy 49 18:21.7 2:12.7 
 50 MILLER, Luke SR 372 Harding Academy 50 18:22.0 2:12.0 
 51 SCOTT, Bo SR 377 Harding Academy 51 18:22.3 2:13.3 
 52 BROWN, Blake SR 29 Beech Senior High Sc 52 18:24.3 2:15.3 
 53 JENKINS, Marshall SR 694 Trigg County 53 18:25.9 2:16.9 
 54 REHM, Lucas JR 209 Ensworth 54 18:28.2 2:19.2 
 55 MOHAMED, Sammy JR 373 Harding Academy 55 18:28.7 2:19.7 
 56 DUGAN, Brit JR 553 Science Hill High Sc 56 18:30.0 2:20.0 
 57 BOOTH, Davis JR 239 Father Ryan High Sch 18:30.3 2:21.3 
 58 ALLISON, Ben 9 118 Chattanooga Christia 57 18:31.1 2:22.1 
 59 POPA, Eric SO 491 Merrol Hyde Magnet 58 18:35.6 2:26.6 
 60 EVANS, Jack JR 7 Battle Ground Academ 59 18:36.8 2:27.8 
 61 MADDEN, Levi SR 426 Hume-Fogg Academic M 60 18:37.5 2:28.5 
 62 EVANGELISTI, Ben SR 151 Christian Brothers H 61 18:39.2 2:30.2 
 63 ROBINSON, Pierce JR 376 Harding Academy 62 18:39.8 2:30.8 
 64 SELVIDGE, Rylan SR 107 Blackman Middle Scho 63 18:40.0 2:31.0 
 65 MACKIE, Tatum SR 571 Science Hill High Sc 64 18:40.6 2:31.6 
 66 WALTERS, Caleb JR 159 Christian Brothers H 65 18:40.8 2:31.8 
 67 MEREDITH, Jackson SO 124 Chattanooga Christia 66 18:41.8 2:32.8 
 68 GERSTNER, Luke JR 152 Christian Brothers H 67 18:42.0 2:32.0 
 69 COLLINS, Carter JR 626 Signal Mountain High 68 18:42.6 2:33.6 
 70 OWEN, Conley SR 574 Science Hill High Sc 69 18:43.4 2:34.4 
 71 SCHELL, Andrew JR 472 Memphis University S 70 18:43.7 2:34.7 
 72 REHM, Jackson JR 208 Ensworth 71 18:44.3 2:35.3 
 73 REHM, Grant 9 207 Ensworth 72 18:44.7 2:35.7 
 74 OZGENER, Evan SO 737 University School of 73 18:47.4 2:38.4 
 75 MILLARD, Braden SO 11 Battle Ground Academ 74 18:49.0 2:39.0 
 76 BAKER, Oliver JR 3 Battle Ground Academ 75 18:52.2 2:43.2 
 77 OLIVER, River SO 697 Trigg County 76 18:53.7 2:44.7 
 78 HILLIS, Jaden 9 41 Beech Senior High Sc 18:53.8 2:44.8 
 79 HEBERT, Griffin SO 444 Lipscomb Academy 77 18:54.0 2:44.0 
 80 MEFFE, Sean SO 506 Pope John Paul II Hi 78 18:54.8 2:45.8 
 81 RICHARDSON, Brennan SR 298 Franklin Road Academ 79 18:55.8 2:46.8 
 82 BORDERS, Tynan 9 625 Signal Mountain High 80 18:56.2 2:47.2 
 83 BREITLING, Parker SO 477 Merrol Hyde Magnet 81 19:01.9 2:52.9 
 84 GAFNEY, Nathan JR 503 Pope John Paul II Hi 82 19:05.0 2:55.0 
 85 FRANCE, Collin JR 726 University School of 83 19:07.5 2:58.5 
 86 KENNEDY, Killian SR 329 Fred J. Page High Sc 84 19:07.7 2:58.7 
 87 DAVIS, Jack SR 552 Science Hill High Sc 85 19:09.2 3:00.2 
 88 PINEDA, Knight 9 430 Hume-Fogg Academic M 86 19:12.2 3:03.2 
 89 BROWN, Nicholas 9 478 Merrol Hyde Magnet 87 19:13.0 3:03.0 
 90 YOUNGBLOOD, Grant 9 135 Chattanooga Christia 88 19:14.0 3:04.0 
 91 MARTIN, Adam SO 629 Signal Mountain High 89 19:16.8 3:07.8 
 92 HINOTE, Palmer 9 469 Memphis University S 90 19:18.7 3:09.7 
 93 GALENTINO, Eli SO 727 University School of 91 19:22.1 3:13.1 
 94 THOMPSON, Riley SO 698 Trigg County 92 19:23.8 3:14.8 
 95 OWEN, Bennett SO 471 Memphis University S 93 19:24.1 3:15.1 
 96 MURRAY, Jackson JR 335 Fred J. Page High Sc 94 19:24.6 3:15.6 
 97 PHILP, Austin JR 206 Ensworth 95 19:27.7 3:18.7 
 98 SIKES, Drew JR 509 Pope John Paul II Hi 96 19:29.3 3:20.3 
 99 COLLIER, Caleb 9 121 Chattanooga Christia 97 19:33.8 3:24.8 
 100 MOHLER, Jonathan 9 374 Harding Academy 98 19:35.2 3:26.2 
 101 DAVIS, Justin JR 367 Harding Academy 99 19:39.4 3:30.4 
 102 NORMAN, Asher JR 126 Chattanooga Christia 19:39.6 3:30.6 
 103 BROUGHTON, Hunter 9 604 Siegel High School 100 19:42.8 3:33.8 
 104 HOWELL, Mason JR 628 Signal Mountain High 19:44.4 3:35.4 
 105 CRAIG, Matthew SR 708 Trimble County 101 19:45.5 3:36.5 
 106 HINES, Andrew JR 678 Stewart County High 102 19:45.9 3:36.9 
 107 KELLER, Nick JR 485 Merrol Hyde Magnet 103 19:47.2 3:38.2 
 108 FREEBERN, Maddox SO 482 Merrol Hyde Magnet 104 19:48.5 3:39.5 
 109 DOUGLAS, Daniel JR 167 Columbia Academy 105 19:50.8 3:41.8 
 110 HERNANDEZ, Jacob SR 327 Fred J. Page High Sc 106 19:55.4 3:46.4 
 111 SMITH, Weston 8 300 Franklin Road Academ 107 19:55.7 3:46.7 
 112 GILLEY, Zack JR 410 Heritage High School 108 19:56.9 3:47.9 
 113 MCCLAIN, Reed SO 427 Hume-Fogg Academic M 109 19:57.0 3:47.0 
 114 TINGLE, Walker SR 714 Trimble County 110 19:58.0 3:48.0 
 115 MACKIE, Jackson JR 333 Fred J. Page High Sc 111 19:58.0 3:48.0 
 116 TAYLOR, Brayden JR 713 Trimble County 112 19:58.7 3:49.7 
 117 CAMP, Tim 9 442 Lipscomb Academy 113 20:01.7 3:52.7 
 118 SCHELL, Baker 9 473 Memphis University S 114 20:04.4 3:55.4 
 119 SHIVELY, Will JR 109 Blackman Middle Scho 115 20:07.5 3:58.5 
 120 BAUER, Will 9 4 Battle Ground Academ 116 20:07.8 3:58.8 
 121 PADGETT, Hayden JR 414 Heritage High School 117 20:08.3 3:59.3 
 122 WEI, Galen SR 493 Merrol Hyde Magnet 118 20:10.6 4:01.6 
 123 GIBSON, Seth 9 409 Heritage High School 119 20:11.4 4:02.4 
 124 PARSONS, Grant SO 489 Merrol Hyde Magnet 20:13.5 4:04.5 
 125 KENYON, Zach 9 10 Battle Ground Academ 120 20:14.2 4:05.2 
 126 RUPE, Ryan SR 12 Battle Ground Academ 121 20:17.4 4:08.4 
 127 SEAY, Aaron SR 609 Siegel High School 122 20:22.0 4:12.0 
 128 PALIARO, Dominic SO 106 Blackman Middle Scho 123 20:22.8 4:13.8 
 129 SELLERS, Jacob JR 339 Fred J. Page High Sc 124 20:28.2 4:19.2 
 130 EMMERT, Jack SR 557 Science Hill High Sc 20:32.3 4:23.3 
 131 BRANDT, Hagen SO 439 Lipscomb Academy 125 20:33.6 4:24.6 
 132 TURNIPSEED, Tanner 9 450 Lipscomb Academy 126 20:44.1 4:35.1 
 133 MARTIN, Austin JR 413 Heritage High School 127 20:44.6 4:35.6 
 134 OSTROSKI, Nick SO 428 Hume-Fogg Academic M 128 20:46.3 4:37.3 
 135 CAVANAUGH, Travis 7 695 Trigg County 129 20:55.2 4:46.2 
 136 CLOER, Joshua 9 366 Harding Academy 130 20:58.1 4:49.1 
 137 SHAFER, Zach JR 108 Blackman Middle Scho 131 21:02.2 4:53.2 
 138 BARR, CJ 9 166 Columbia Academy 132 21:02.5 4:53.5 
 139 RUDOLPH, Frederick JR 738 University School of 133 21:03.4 4:54.4 
 140 HARDING, RJ JR 293 Franklin Road Academ 134 21:04.6 4:55.6 
 141 O'BRIEN, Grayson JR 297 Franklin Road Academ 135 21:04.6 4:55.6 
 142 WEST, Peter JR 763 Westmoreland High Sc 136 21:07.2 4:58.2 
 143 VERNER, Hank SO 301 Franklin Road Academ 137 21:07.8 4:58.8 
 144 STACK, Henry JR 740 University School of 138 21:19.8 5:10.8 
 145 SHANNON, Wesley SO 433 Hume-Fogg Academic M 21:20.3 5:11.3 
 146 WHARTENBY, Brendan SO 380 Harding Academy 21:20.7 5:11.7 
 147 GORDON, Michael JR 98 Blackman Middle Scho 139 21:23.5 5:14.5 
 148 JACOBS, Henry JR 202 Ensworth 140 21:26.9 5:17.9 
 149 MAHLENDORF, Mack 9 205 Ensworth 141 21:32.7 5:23.7 
 150 MILLER, Stanton 9 470 Memphis University S 142 21:34.0 5:24.0 
 151 WHITMAN, Braden SR 344 Fred J. Page High Sc 21:36.0 5:26.0 
 152 CRAWFORD, Joseph SR 693 Trigg County 143 21:49.8 5:40.8 
 153 JACKSON, Wealth 9 445 Lipscomb Academy 144 21:50.1 5:41.1 
 154 HARRISON, Wyatt JR 758 Westmoreland High Sc 145 21:50.9 5:41.9 
 155 ABERNATHY, Jude JR 402 Heritage High School 146 21:52.9 5:43.9 
 156 YOUNG, Noah JR 513 Pope John Paul II Hi 22:03.3 5:54.3 
 157 MCDOUGALL, Kyle JR 760 Westmoreland High Sc 147 22:08.7 5:59.7 
 158 ARTRIP, Jackson SO 2 Battle Ground Academ 22:11.3 6:02.3 
 159 WEST, Charlie JR 476 Memphis University S 148 22:19.1 6:10.1 
 160 ALPHIN, Lincoln SO 721 University School of 22:21.7 6:12.7 
 161 TATUM, Luke 9 175 Columbia Academy 149 22:28.5 6:19.5 
 162 SCARPERO, Miles JR 210 Ensworth 22:32.4 6:23.4 
 163 GUTH, Zander 9 710 Trimble County 150 22:40.0 6:30.0 
 164 FULMER, Grant SR 408 Heritage High School 151 22:45.1 6:36.1 
 165 GRANT, Sterling SR 757 Westmoreland High Sc 152 22:47.6 6:38.6 
 166 CAMP, Davis SR 441 Lipscomb Academy 153 23:03.9 6:54.9 
 167 MCQUEEN, Henry 9 448 Lipscomb Academy 154 23:06.3 6:57.3 
 168 STICKER, Evan FR 683 Stewart County High 155 23:07.4 6:58.4 
 169 VALLEJO, Brandon JR 762 Westmoreland High Sc 156 23:09.7 7:00.7 
 170 MCLEAN, Daniel JR 105 Blackman Middle Scho 157 23:11.7 7:02.7 
 171 BUMPUS, Everett SR 672 Stewart County High 158 23:23.3 7:14.3 
 172 CULWELL, Will JR 189 Davidson Academy Mid 23:24.5 7:15.5 
 173 SMITH, Samuel SO 681 Stewart County High 159 23:26.2 7:17.2 
 174 SINS, Tucker 9 173 Columbia Academy 160 23:32.5 7:23.5 
 175 OAKLEY, Caleb SO 172 Columbia Academy 161 23:36.5 7:27.5 
 176 HESTER, Hunter SO 538 Portland High School 162 23:39.8 7:30.8 
 177 EASTRIDGE, Ian JR 674 Stewart County High 163 23:45.1 7:36.1 
 178 JONES, Andrew JR 759 Westmoreland High Sc 164 23:54.4 7:45.4 
 179 MAXWELL, Witt 9 294 Franklin Road Academ 165 24:05.3 7:56.3 
 180 DEZWAAN, Jonathan 9 406 Heritage High School 166 24:13.9 8:04.9 
 181 BARBEE, Reece JR 403 Heritage High School 24:40.8 8:31.8 
 182 SUTTLE, Nick SO 542 Portland High School 167 24:49.1 8:40.1 
 183 MCCORD, Collin 9 295 Franklin Road Academ 168 24:53.5 8:44.5 
 184 SHEPPERD, Jacob SO 679 Stewart County High 169 25:15.1 9:06.1 
 185 GOLDSMITH, Caleb SO 677 Stewart County High 170 25:18.8 9:09.8 
 186 WHITE, Noah 9 463 Livingston Academy 25:19.2 9:10.2 
 187 WALTERS, Luke 9 475 Memphis University S 25:41.6 9:32.6 
 188 COSTIN, Ethan FR 673 Stewart County High 26:01.7 9:52.7 
 189 MULLINS, Luke JR 712 Trimble County 171 26:33.2 10:24.2 
 190 CARTER, Kolby JR 755 Westmoreland High Sc 172 26:46.0 10:36.0 
 191 SAVAGE, Matthew JR 460 Livingston Academy 27:26.5 11:17.5 
 192 NOTT, Christian 9 696 Trigg County 27:56.1 11:47.1 
 193 MURPHY, Ben JR 170 Columbia Academy 173 28:04.4 11:55.4 
 194 GIBBS, Walker SO 537 Portland High School 174 28:07.9 11:58.9 
 195 RIPPY, Ian 9 539 Portland High School 175 28:40.1 12:31.1 
 196 ZIMMERMAN, Skylar 9 544 Portland High School 176 28:40.6 12:31.6 
 197 SIMPLER, Finn JR 299 Franklin Road Academ 28:52.0 12:42.0 
 198 NOKES, Eli SO 190 Davidson Academy Mid 28:58.1 12:49.1 
 199 WEST, Hunter SR 715 Trimble County 177 29:02.4 12:53.4 
 200 ROLLER, Hudson 9 359 Goodpasture Christia 29:05.9 12:56.9 
 201 NIXON, Miles SR 171 Columbia Academy 29:16.2 13:07.2 
 202 SPURLING, Mason JR 541 Portland High School 178 29:16.3 13:07.3

 

 Coleman Midgett 
 Saunders Ferry Park, Hendersonville, TN - 8/28/21 

HS Varsity Girls (Division 1)
========================================================================================
Rank Team Score Total 1 2 3 4 5 6 7 
========================================================================================
 1 Harpeth Hall School 70 1:41:29 2 7 12 20 29 42 43 
 2 Beech Senior High School 73 1:42:41 6 10 11 22 24 33 40 
 3 Baylor School 87 1:43:51 8 13 18 23 25 51 57 
 4 Signal Mountain High Scho 88 1:44:35 15 16 17 19 21 34 48 
 5 Science Hill High School 167 1:48:59 3 26 37 49 52 60 69 
 6 Siegel High School 197 1:49:50 1 31 38 54 73 
 7 Fred J. Page High School 200 1:50:45 9 14 44 56 77 79 
 8 Chattanooga Christian Sch 245 1:54:10 28 41 46 64 66 91 96 
 9 University School of Nash 258 1:54:45 5 36 63 72 82 89 100 
 10 Columbia Academy 270 1:56:16 32 45 50 55 88 92 116 
 11 St. Cecilia Academy 319 1:59:25 30 35 74 76 104 105 115 
 12 Pope John Paul II High Sc 326 1:59:06 39 65 67 71 84 99 114 
 13 Lipscomb Academy 346 2:01:53 4 53 93 95 101 
 14 St. Mary's Episcopal Scho 359 2:02:02 47 58 83 85 86 97 107 
 15 Ensworth 418 2:06:10 75 78 80 87 98 102 112 
 16 Merrol Hyde Magnet 421 2:06:41 61 70 81 103 106 122 
 17 Harding Academy 445 2:10:01 62 68 94 110 111 113 121 
 18 Davidson Academy Middle S 454 2:15:23 27 90 108 109 120 
 19 Portland High School 536 2:40:32 59 117 118 119 123 

===========================================================================================
 Pl Athlete Yr # Team Score Time Gap 
===========================================================================================
 1 HAYES, Kyra SR 617 Siegel High School 1 18:25.2 --- 
 2 GUILLAMONDEGUI, Bella JR 394 Harpeth Hall School 2 18:46.8 21.6 
 3 DUNCAN, Trinny SR 586 Science Hill High Sc 3 19:22.8 57.6 
 4 ROUSH, Molly SO 455 Lipscomb Academy 4 19:35.3 1:10.1 
 5 PLANT, Auldyn JR 753 University School of 5 19:42.0 1:15.8 
 6 TILT, Zaely SO 92 Beech Senior High Sc 6 19:48.9 1:23.7 
 7 WOJCIECHOWSKI, Kate SR 401 Harpeth Hall School 7 19:50.8 1:25.6 
 8 POWE, Mae Mae SO 22 Baylor School 8 19:52.1 1:26.9 
 9 BOUTROS, Sophia 9 349 Fred J. Page High Sc 9 20:00.4 1:35.2 
 10 GOULD, Olivia 9 76 Beech Senior High Sc 10 20:01.5 1:36.3 
 11 GREGORY, Ana 9 78 Beech Senior High Sc 11 20:05.7 1:40.5 
 12 BACCHETTA, Annamaria 9 389 Harpeth Hall School 12 20:09.3 1:44.1 
 13 WEBB, Helen JR 24 Baylor School 13 20:10.8 1:45.6 
 14 BOUTROS, Gabrielle 9 348 Fred J. Page High Sc 14 20:22.9 1:57.7 
 15 LARAMORE, Hannah 9 635 Signal Mountain High 15 20:36.5 2:11.3 
 16 LYNCH, Aubrey 9 637 Signal Mountain High 16 20:47.7 2:22.5 
 17 KUNKEL, Kinley JR 718 Trimble County 20:49.4 2:24.2 
 18 BOYD, Ada 9 632 Signal Mountain High 17 20:55.2 2:30.0 
 19 GREENE, Addi 9 19 Baylor School 18 21:00.3 2:35.1 
 20 THOMPSON, Kelsey JR 639 Signal Mountain High 19 21:05.3 2:40.1 
 21 JOHN, Elizabeth SO 399 Harpeth Hall School 20 21:09.5 2:44.3 
 22 RICHARDS, Maxine 8 638 Signal Mountain High 21 21:10.5 2:45.3 
 23 GOMEZ, Blanca SO 75 Beech Senior High Sc 22 21:20.0 2:53.8 
 24 FOWLER, Laney 9 18 Baylor School 23 21:21.0 2:54.8 
 25 ROUNDY, Kim SR 89 Beech Senior High Sc 24 21:24.8 2:59.6 
 26 JOHNSON, Addison JR 20 Baylor School 25 21:26.9 3:01.7 
 27 GRAVES, Cortlyn 9 589 Science Hill High Sc 26 21:29.2 3:04.0 
 28 TORR, Julia 8 194 Davidson Academy Mid 27 21:30.5 3:05.3 
 29 HORNE, Lucy SO 141 Chattanooga Christia 28 21:30.9 3:05.7 
 30 FARRINGER, Lucy 9 392 Harpeth Hall School 29 21:32.1 3:06.9 
 31 PERAZINI, Stella JR 645 St. Cecilia Academy 30 21:46.7 3:21.5 
 32 SCOTT, Riley JR 621 Siegel High School 31 21:51.4 3:26.2 
 33 MILLER, Presley 9 182 Columbia Academy 32 21:53.4 3:28.2 
 34 SWABY, Faith 9 91 Beech Senior High Sc 33 21:56.1 3:30.9 
 35 HOLMES, Stephanie SO 634 Signal Mountain High 34 21:59.9 3:34.7 
 36 CROSSLIN, Chloe SO 643 St. Cecilia Academy 35 22:02.2 3:37.0 
 37 CASON, Ava SR 744 University School of 36 22:02.5 3:37.3 
 38 WILHJELM, Karly SO 601 Science Hill High Sc 37 22:03.1 3:37.9 
 39 FISHER, Charlie SR 616 Siegel High School 38 22:05.5 3:40.3 
 40 EARLEY, Clara SR 520 Pope John Paul II Hi 39 22:14.5 3:49.3 
 41 SIMS, Sydnee SO 765 William Blount High 22:14.7 3:49.5 
 42 EVERETT, Eliza 9 72 Beech Senior High Sc 40 22:22.3 3:57.1 
 43 HAYS, Lauren SO 139 Chattanooga Christia 41 22:22.6 3:57.4 
 44 LAWSON, Lexie SR 82 Beech Senior High Sc 22:29.8 4:04.6 
 45 MOSLEY, Hannah JR 400 Harpeth Hall School 42 22:33.0 4:06.8 
 46 FORD, Caroline JR 393 Harpeth Hall School 43 22:35.3 4:10.1 
 47 NANDREY, Jiya JR 355 Fred J. Page High Sc 44 22:36.1 4:10.9 
 48 HICKERSON, Jaelyn JR 180 Columbia Academy 45 22:44.9 4:19.7 
 49 HASNANI, Marissa JR 138 Chattanooga Christia 46 22:46.3 4:21.1 
 50 ROTHROCK, Abby 9 664 St. Mary's Episcopal 47 22:53.4 4:28.2 
 51 CISTO, Fiona 8 633 Signal Mountain High 48 22:55.4 4:30.2 
 52 LANE, Micah SO 595 Science Hill High Sc 49 22:55.5 4:30.3 
 53 REAMES, MacKenzie 9 186 Columbia Academy 50 22:55.8 4:30.6 
 54 ROYAL, Allison SO 23 Baylor School 51 22:57.8 4:32.6 
 55 WOOTEN, Sophie 9 602 Science Hill High Sc 52 23:08.4 4:43.2 
 56 BARNETT, Claire SO 451 Lipscomb Academy 53 23:09.8 4:44.6 
 57 ORR, Kenzie SO 619 Siegel High School 54 23:11.9 4:46.7 
 58 COTHRAN, Annabelle SR 177 Columbia Academy 55 23:14.4 4:49.2 
 59 FETTING, Ava SO 350 Fred J. Page High Sc 56 23:17.8 4:52.6 
 60 WILLIAMS, Betsy 9 25 Baylor School 57 23:30.3 5:05.1 
 61 MILLER, Meagan 8 660 St. Mary's Episcopal 58 23:34.7 5:09.5 
 62 TOWLES, Jenna JR 549 Portland High School 59 23:36.2 5:11.0 
 63 GRAHAM, Addison 9 588 Science Hill High Sc 60 23:37.1 5:11.9 
 64 CRUZ, Gianna 9 498 Merrol Hyde Magnet 61 23:41.0 5:14.8 
 65 HAWLEY, Lydia JR 382 Harding Academy 62 23:41.6 5:16.4 
 66 HALL, Latham SR 749 University School of 63 23:42.1 5:16.9 
 67 PARKER, Rachel SO 143 Chattanooga Christia 64 23:42.6 5:17.4 
 68 SIMINO, Alexis SO 533 Pope John Paul II Hi 65 23:43.2 5:18.0 
 69 RASMUSSEN, Harper JR 145 Chattanooga Christia 66 23:47.0 5:20.8 
 70 BARBER, Kate SR 515 Pope John Paul II Hi 67 23:49.8 5:24.6 
 71 PERRY, Maddie SR 21 Baylor School 23:53.1 5:27.9 
 72 LIN, Lisa SO 636 Signal Mountain High 23:57.6 5:32.4 
 73 WHITE, Andrea SR 387 Harding Academy 68 23:59.7 5:34.5 
 74 PHELPS, Lindsay SR 17 Battle Ground Academ 24:04.2 5:39.0 
 75 YOBST, Audree JR 603 Science Hill High Sc 69 24:05.4 5:40.2 
 76 BRICKER, Sophie JR 497 Merrol Hyde Magnet 70 24:07.8 5:42.6 
 77 KNIERY, Bridget SR 526 Pope John Paul II Hi 71 24:09.4 5:44.2 
 78 GAUTHIER, Cleo SO 748 University School of 72 24:15.2 5:50.0 
 79 SHAFER, Lydia 9 116 Blackman Middle Scho 24:15.6 5:50.4 
 80 CLARK, Catherine SO 614 Siegel High School 73 24:16.1 5:50.9 
 81 ALEXANDER, Helen SR 641 St. Cecilia Academy 74 24:17.9 5:52.7 
 82 MCWILLIAMS, Elizabeth 9 224 Ensworth 75 24:20.2 5:55.0 
 83 HART, Emery JR 644 St. Cecilia Academy 76 24:21.7 5:56.5 
 84 CLEVELAND, Harris SO 14 Battle Ground Academ 24:24.2 5:59.0 
 85 ANDERSON, MacKenzie 9 347 Fred J. Page High Sc 77 24:28.1 6:02.9 
 86 SCIMECCA, Mia SO 689 Stewart County High 24:39.6 6:14.4 
 87 HOLT, Gillian JR 592 Science Hill High Sc 24:46.0 6:20.8 
 88 CORN, Grace 9 214 Ensworth 78 24:52.9 6:27.7 
 89 AIKEN, Madelyn SR 346 Fred J. Page High Sc 79 24:53.5 6:28.3 
 90 WATSON, Gracie JR 690 Stewart County High 24:57.0 6:31.8 
 91 HARNEY, Sara Grace SR 15 Battle Ground Academ 24:57.7 6:32.5 
 92 PHELPS, Laurel SO 16 Battle Ground Academ 24:57.8 6:32.6 
 93 THOMPSON, Grace 9 230 Ensworth 80 25:00.3 6:35.1 
 94 ALEXANDER, Jessica JR 494 Merrol Hyde Magnet 81 25:01.6 6:36.4 
 95 BOERO, Grace SO 743 University School of 82 25:02.6 6:37.4 
 96 RIEBLI, Taylor 9 420 Heritage High School 25:03.4 6:38.2 
 97 MOSS, Janie 9 362 Goodpasture Christia 25:04.7 6:39.5 
 98 KERLAN, Hannah JR 656 St. Mary's Episcopal 83 25:07.7 6:42.5 
 99 DUBOIS, Alex JR 519 Pope John Paul II Hi 84 25:09.0 6:42.8 
 100 PAI, Eve 9 661 St. Mary's Episcopal 85 25:12.6 6:47.4 
 101 LINDY, Emery JR 658 St. Mary's Episcopal 86 25:13.0 6:46.8 
 102 WHITSON, Meredith SO 232 Ensworth 87 25:15.4 6:50.2 
 103 KAINER, Rebecca SO 717 Trimble County 25:17.0 6:50.8 
 104 HASSELL, Emily JR 111 Blackman Middle Scho 25:21.4 6:56.2 
 105 PULLEY, Lila 9 185 Columbia Academy 88 25:27.1 7:01.9 
 106 FREIN, Alice SO 747 University School of 89 25:30.5 7:05.3 
 107 SHEPPARD, Sienna SO 193 Davidson Academy Mid 90 25:36.8 7:11.6 
 108 KAPIC, Margot JR 142 Chattanooga Christia 91 25:38.2 7:13.0 
 109 MARTIN, Sara JR 181 Columbia Academy 92 25:59.2 7:34.0 
 110 JOHNS, Ansley 9 454 Lipscomb Academy 93 26:00.3 7:35.1 
 111 MILLER, Emory 9 384 Harding Academy 94 26:14.3 7:49.1 
 112 JOHNS, Abigail 9 453 Lipscomb Academy 95 26:19.8 7:54.6 
 113 PIESANT, Allie 9 144 Chattanooga Christia 96 26:37.4 8:12.2 
 114 BLOCK, Josie SO 651 St. Mary's Episcopal 97 26:39.6 8:14.4 
 115 SANDERS, Whitney JR 228 Ensworth 98 26:40.8 8:15.6 
 116 ANGEL, Alejandra 9 514 Pope John Paul II Hi 99 26:41.6 8:16.4 
 117 SCHOENECKER, Abigail SR 754 University School of 100 26:44.5 8:19.3 
 118 TOMLINSON, Chloe JR 456 Lipscomb Academy 101 26:47.8 8:22.6 
 119 DARST, Carmen JR 215 Ensworth 102 26:49.2 8:24.0 
 120 MADDERN, Alyssa 9 499 Merrol Hyde Magnet 103 26:52.6 8:27.4 
 121 ALBRIGHT, Ashley SR 640 St. Cecilia Academy 104 26:55.9 8:30.7 
 122 JAMES, Molly SR 112 Blackman Middle Scho 26:55.9 8:30.7 
 123 PERKINS, Layla SO 646 St. Cecilia Academy 105 26:56.4 8:31.2 
 124 BRICKER, Natalie 9 496 Merrol Hyde Magnet 106 26:57.9 8:32.7 
 125 HOLIDAY, Emmy JR 140 Chattanooga Christia 27:01.3 8:36.1 
 126 SMITH, Matelyn SO 719 Trimble County 27:18.4 8:53.2 
 127 TOWNSEND, Mia SR 669 St. Mary's Episcopal 107 27:26.1 9:00.9 
 128 LONG, Lilly SO 764 William Blount High 27:29.8 9:04.6 
 129 TROTTER, Marcella 8 195 Davidson Academy Mid 108 27:40.2 9:15.0 
 130 SHEPPARD, Peyton SO 192 Davidson Academy Mid 109 27:43.0 9:16.8 
 131 PARKHURST, Elena SO 385 Harding Academy 110 27:45.2 9:20.0 
 132 BUCKETT, Erika SO 416 Heritage High School 27:45.2 9:20.0 
 133 JOHNSON, Halle JR 383 Harding Academy 111 28:19.6 9:54.4 
 134 WILLIAMS, Ellee SO 233 Ensworth 112 28:37.3 10:12.1 
 135 NEWMAN, Brielle SO 687 Stewart County High 28:42.1 10:16.9 
 136 GAUTHIER, Kassie SR 381 Harding Academy 113 28:43.0 10:16.8 
 137 KLEINATLAND, Mary JR 685 Stewart County High 28:57.1 10:31.9 
 138 STAELIN, Tennyson 9 229 Ensworth 29:00.2 10:35.0 
 139 DENTON, Alex SR 518 Pope John Paul II Hi 114 29:09.3 10:44.1 
 140 CARMAN, Ansley SR 198 East Robertson High 29:27.8 11:02.6 
 141 CIRIGLIANO, Ava SR 642 St. Cecilia Academy 115 29:29.4 11:04.2 
 142 HIX, Abby SR 467 Livingston Academy 30:03.9 11:38.7 
 143 BUTT, Anna Claire JR 176 Columbia Academy 116 30:36.9 12:11.7 
 144 MILLS, Kathryne 9 548 Portland High School 117 30:58.8 12:33.6 
 145 CARMAN, Addyson SR 197 East Robertson High 31:00.4 12:35.2 
 146 AGUIAR, Calista 9 545 Portland High School 118 31:36.2 13:11.0 
 147 TOLBERT, Zoe SO 364 Goodpasture Christia 31:50.9 13:25.7 
 148 AMBRIZ VELASQUEZ, Adane JR 546 Portland High School 119 31:52.5 13:27.3 
 149 TROTTER, Samantha 8 196 Davidson Academy Mid 120 32:52.0 14:25.8 
 150 PATRICK, Bethany 9 386 Harding Academy 121 34:39.1 16:13.9 
 151 HUMPHREYS, Kinsley JR 716 Trimble County 36:24.0 17:57.8 
 152 BERGNER, Sydnie SO 495 Merrol Hyde Magnet 122 38:28.0 20:01.8 
 153 BEAN, Emerson SO 547 Portland High School 123 42:28.3 24:03.1


PREP SCHEDULES

PREP RESULTS: Bowling Scores; Baylor Volleyball Wins

McCallie Middle School Tennis Defeats MBA, 6-3


(Coaches/ADs: Please send any schedule corrections or addititions to Dennis Norwood, Prep Sports Editor, at dennisnorwood56@gmail.com; send your results to sports@chattanoogan.com) Prep Schedules: ... (click for more)

PREP RESULTS:October 3rd Bowling Boys – Sale Creek (20) defeated Chattanooga Central (3) Individual Game – SC 801 - 638 (7-1) SC – Maverick McCary – 177, Garrett Pickett ... (click for more)

At Sewanee, the Blue Tornado won 2 out of 3 doubles and then 4 out of 6 singles to defeat Montgomery Bell Academy (MBA) 6-3 in middle school tennis. The doubles teams of Jake Lindquist-Graham ... (click for more)



Prep Sports

PREP SCHEDULES

(Coaches/ADs: Please send any schedule corrections or addititions to Dennis Norwood, Prep Sports Editor, at dennisnorwood56@gmail.com; send your results to sports@chattanoogan.com) Prep Schedules: Week of October 3rd (All times are local) Football THURSDAY, OCTOBER 6 Sweetwater at McMinn Co. FRIDAY, OCTOBER 7 Prince Ave. Prep at Baylor Ooltewah at Bradley ... (click for more)

PREP RESULTS: Bowling Scores; Baylor Volleyball Wins

PREP RESULTS:October 3rd Bowling Boys – Sale Creek (20) defeated Chattanooga Central (3) Individual Game – SC 801 - 638 (7-1) SC – Maverick McCary – 177, Garrett Pickett – 176 CC – James Gray – 136, Parker Sims - 128 Baker Games Game 1 - SC 148 - 123 Game 2 - CC 154 - 121 Game 3 - SC 171 - 109 Game 4 - SC 146 - 129 Game 5 - SC 132 - 95 Baker ... (click for more)

Breaking News

Coty Wamp Names Top Leadership Posts In DA's Office

District Attorney Coty Wamp on Tuesday announced five new leadership positions in the office of the District Attorney. The new positions include executive assistant district attorney, deputy district attorney, gang and violent crime prosecutor, chief homicide prosecutor and child sex abuse prosecutor. “These prosecutors reflect my priorities,” said DA Wamp, who took office ... (click for more)

Essentia Protein Solutions Announces Plans For Expansion To Dalton

Essentia Protein Solutions is announcing plans to build a new broth manufacturing plant near Dalton. The greenfield plant will process USDA-inspected, refrigerated raw material to produce food-grade stocks, broths and fats. The new plant will increase Essentia’s capacity and capabilities for value-added, protein ingredients for human food and nutrition markets, officials said. ... (click for more)

Opinion

Soddy-Daisy Needs A Real Emergency Room - And Response (2)

I am a longtime resident of north Hamilton County, living in what is now Soddy-Daisy. A few years ago, I cut my leg using a chainsaw. My wife drove me to an emergency room in Red Bank. After waiting for what seemed like a long time, I was told I would need to go to their downtown location to be sewn up. They told me, “There’s nobody here who can sew you up!” Frustrated, my wife ... (click for more)

Halloween Candy

The night sky was black, the moon was pale When through the woods came a banshees wail If asleep, I wish to awake from this dream So I can escape this unearthly scream Then from across the mountainside Death on a pale horse begins his ride It is no joke, it's not a game Especially if the owls have called your name I've heard stories, I've read the folklore Soon ... (click for more)