Complete Results: McCallie Invitational Cross Country Meet

  • Saturday, September 24, 2022

McCallie Invitational Cross Country Meet

 Varsity Girls 5000 Meter Run                   

=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Lauren Rutlin         12 St.

George's Indepen 17:54.26       
  2 Jazzlyn Garmer         9 Webb School of Knoxv 17:56.78      1
  3 Anna Graves           11 Webb School of Knoxv 18:09.12      2
  4 Addi Greene           10 Baylor School        18:18.82      3
  5 Calysta Garmer         9 Webb School of Knoxv 18:26.28      4
  6 Lucy E. Horne         11 Chattanooga Christia 18:57.59      5
  7 Dylan Job              9 Oak Ridge High Schoo 19:07.26      6
  8 Kacey Holliday         9 Alcoa High School    19:11.20      7
  9 Gilly Shumate         10 Girls Preparatory Sc 19:12.17      8
 10 Helen Webb            12 Baylor School        19:28.29      9
 11 Sawyer Grace Simmons  10 Lenoir City High Sch 19:31.94       
 12 Gracie Franklin       11 Maryville High Schoo 19:37.40     10
 13 Lauren Davis          11 Webb School of Knoxv 19:51.53     11
 14 Estella Clemons       11 Cleveland High Schoo 20:07.79     12
 15 Tessie Braman         10 Girls Preparatory Sc 20:12.04     13
 16 Heather Gardner       11 Maryville High Schoo 20:31.80     14
 17 Rachel E. Parker      11 Chattanooga Christia 20:38.56     15
 18 Holly Beale           11 Girls Preparatory Sc 20:39.63     16
 19 Sarah Brotton         11 Hixson High School   20:44.02       
 20 Addison Johnson       12 Baylor School        20:46.78     17
 21 Lily Bridges          10 Alcoa High School    20:48.23     18
 22 Sophie M. May         10 Chattanooga Christia 20:50.53     19
 23 Audrey Cookston        9 Baylor School        20:52.95     20
 24 Sydnee Sims           11 William Blount High  20:55.39       
 25 Laney Fowler          10 Baylor School        20:59.35     21
 26 Ellie Graham          12 Maryville High Schoo 21:00.06     22
 27 Katie Calkins         12 Heritage High School 21:00.74     23
 28 Mia Sewell             9 McMinn County High S 21:21.38     24
 29 Huxley McCollum       11 Webb School of Knoxv 21:24.59     25
 30 Emily Edwards         10 Oak Ridge High Schoo 21:29.37     26
 31 Odelia Kneiser        10 Oak Ridge High Schoo 21:35.22     27
 32 Mary Frances Forbes   10 St. George's Indepen 21:40.11       
 33 Thora Spence          12 Oak Ridge High Schoo 21:44.80     28
 34 Emma Davenport        10 Girls Preparatory Sc 21:47.16     29
 35 Mia Allen             10 Maryville High Schoo 21:47.31     30
 36 Mallory Alling        12 Baylor School        21:49.55     31
 37 Aliza Reynolds         9 Alcoa High School    21:49.84     32
 38 Avery Jo Thomas        9 Heritage High School 21:52.43     33
 39 Savannah Inman        11 Silverdale Baptist A 21:55.76     34
 40 Katherine Laffoon     11 Oak Ridge High Schoo 21:55.97     35
 41 Lauren E. Hays        11 Chattanooga Christia 22:00.62     36
 42 Kenzi Stapleton       11 McMinn County High S 22:00.78     37
 43 Natalia Forato        12 Baylor School        22:03.13     38
 44 Lydia Whitlock        12 Alcoa High School    22:03.95     39
 45 Ava Grau              11 Christian Academy of 22:04.55     40
 46 Amy Wolden             9 Maryville High Schoo 22:05.63     41
 47 Lily Moran            10 Oak Ridge High Schoo 22:11.28     42
 48 Willow Ruble           9 Lakeway Christian Ac 22:13.29       
 49 Kaitlyn Dee           11 Maryville High Schoo 22:15.53     43
 50 Chloe Hanley           9 Lenoir City High Sch 22:29.89       
 51 Xiu Xiu Robinson      11 McMinn County High S 22:38.31     44
 52 Natale may             9 Silverdale Baptist A 22:41.36     45
 53 Lillian Hartman       12 Oak Ridge High Schoo 22:45.80     46
 54 Gracye Thompson       11 St. George's Indepen 22:47.39       
 55 Sienna LIghtman       11 St. George's Indepen 22:47.57       
 56 Margot M. Kapic       12 Chattanooga Christia 22:49.71     47
 57 Charlotte Parsley     10 Girls Preparatory Sc 22:50.24     48
 58 Tsavo Glasgow         10 Cleveland High Schoo 22:53.56     49
 59 Carolyne Rodriguez    10 Cleveland High Schoo 22:53.82     50
 60 Bertie Grace Farrar   11 Webb School of Knoxv 22:55.48     51
 61 Holly Beale           11 Girls Preparatory Sc 22:55.70     52
 62 Katheryn Anderson     11 Alcoa High School    22:55.96     53
 63 Asa Thomas            10 Heritage High School 22:59.76     54
 64 Kelci Dee             10 Maryville High Schoo 23:06.55     55
 65 Harper J. Rasmussen   12 Chattanooga Christia 23:17.27     56
 66 Kinsley Hayes         12 McMinn County High S 23:22.72     57
 67 Mariel Huelskamp      10 Notre Dame High Scho 23:24.86       
 68 Lorelai Ziegler        9 McMinn County High S 23:30.00     58
 69 Shiloh Glasgow         9 Cleveland High Schoo 23:30.60     59
 70 Allison J. Jipping    10 Chattanooga Christia 23:36.48     60
 71 Ellie Simpson         11 Webb School of Knoxv 23:39.24     61
 72 Caroline McDearman    12 Notre Dame High Scho 23:44.34       
 73 Izzy Bergquist        11 William Blount High  23:48.45       
 74 Marissa Tinsman       10 Christ's Legacy Acad 23:58.20       
 75 Codi Sparks           11 Lakeway Christian Ac 23:58.84       
 76 Kate Sherwood         12 McMinn County High S 24:01.37     62
 77 Sophia Huelskamp      12 Notre Dame High Scho 24:25.67       
 78 Hadley Bell            9 Christian Academy of 24:46.04     63
 79 Peyton Brooks         10 Lakeway Christian Ac 24:51.54       
 80 Jayden Vitale          9 Alcoa High School    24:57.16     64
 81 Olivia Hill           11 Christian Academy of 24:59.15     65
 82 Jemma Jarrett         10 Lenoir City High Sch 25:00.62       
 83 Riley Robertson       12 Boyd Buchanan High S 25:12.02     66
 84 Abigail Olsen         10 Christ's Legacy Acad 25:15.17       
 85 Raylee Ledford        12 Heritage High School 25:22.14     67
 86 Ella Lipscomb         12 Cleveland High Schoo 25:26.35     68
 87 Trinity Smith         10 Sale Creek School    25:28.34       
 88 Caroline Condo        11 Cleveland High Schoo 25:33.79     69
 89 Payton Dixon           9 McMinn County High S 25:35.34     70
 90 Alexis Henry          12 Silverdale Baptist A 25:58.12     71
 91 Ashlee Weaver          9 Christian Academy of 26:18.99     72
 92 Abby Allen            10 Heritage High School 26:28.56     73
 93 cara contrell          9 Silverdale Baptist A 26:31.09     74
 94 Kimberly Ruiz         10 Ooltewah High School 26:33.17       
 95 Allie McCamey         10 Christian Academy of 26:44.04     75
 96 Hailey Underwood      11 Lakeway Christian Ac 27:13.39       
 97 Anna Claire Mayo       9 Boyd Buchanan High S 27:18.11     76
 98 Juliet Henry           9 Boyd Buchanan High S 27:20.36     77
 99 Hailey Cecil           9 Sale Creek School    27:50.73       
100 Cassie Wilson         10 Sale Creek School    28:04.48       
101 Ava Turner            11 Silverdale Baptist A 28:05.79     78
102 Madison Holloway       9 Boyd Buchanan High S 28:43.26     79
103 Jillian Schuster      10 Boyd Buchanan High S 29:12.97     80
104 Kloee Russell         11 Ooltewah High School 29:48.21       
105 Brianna Martin        12 Heritage High School 30:51.39     81
106 Samara Ramirez        10 Notre Dame High Scho 32:53.58       



            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 Webb School of Knoxv   43      1    2    4   11   25   51   61  
      Total Time: 1:35:49      Average: 19:09.66      1-5 Split: 3:28
  2 Baylor School          70      3    9   17   20   21   31   38  
      Total Time: 1:40:27      Average: 20:05.24      1-5 Split: 2:41
  3 Girls Preparatory Sc   114     8   13   29   48   68    -    -  
      Total Time: 1:44:42      Average: 20:56.25      1-5 Split: 3:39
  4 Maryville High Schoo   117    10   14   22   30   41   43   55  
      Total Time: 1:45:03      Average: 21:00.44      1-5 Split: 2:29
  5 Oak Ridge High Schoo   122     6   26   27   28   35   42   46  
      Total Time: 1:45:53      Average: 21:10.53      1-5 Split: 2:49
  6 Chattanooga Christia   122     5   15   19   36   47   56   60  
      Total Time: 1:45:18      Average: 21:03.41      1-5 Split: 3:53
  7 Alcoa High School      149     7   18   32   39   53   64    -  
      Total Time: 1:46:50      Average: 21:21.84      1-5 Split: 3:45
  8 McMinn County High S   220    24   37   44   57   58   62   70  
      Total Time: 1:52:54      Average: 22:34.64      1-5 Split: 2:09
  9 Cleveland High Schoo   238    12   49   50   59   68   69    -  
      Total Time: 1:54:53      Average: 22:58.43      1-5 Split: 5:19
 10 Heritage High School   250    23   33   54   67   73   81    -  
      Total Time: 1:57:44      Average: 23:32.73      1-5 Split: 5:28
 11 Silverdale Baptist A   302    34   45   71   74   78    -    -  
      Total Time: 2:05:13      Average: 25:02.43      1-5 Split: 6:11
 12 Christian Academy of   315    40   63   65   72   75    -    -  
      Total Time: 2:04:53      Average: 24:58.56      1-5 Split: 4:40
 13 Boyd Buchanan High S   378    66   76   77   79   80    -    -  
      Total Time: 2:17:47      Average: 27:33.35      1-5 Split: 4:01


                   Varsity Boys 5000 Meter Ru
n                   
=================================================================
    Name                  Yr Team                      Time   Pts
-----------------------------------------------------------------
  1 Hugh Carlson          12 McCallie School      15:30.22      1
  2 Jack Bowen            10 McCallie School      15:31.76      2
  3 Chance Underwood      12 Ooltewah High School 15:38.67       
  4 Evan Simpson          11 McCallie School      15:57.30      3
  5 Grady Outlaw          11 McCallie School      16:03.72      4
  6 Harry Carter          11 McCallie School      16:04.72      5
  7 Nate Armstrong        12 McCallie School      16:07.33      6
  8 Zachary Youngblood    10 Chattanooga Christia 16:11.85      7
  9 Sam Bridges           11 Alcoa High School    16:16.02      8
 10 Colin Eckerman        11 Webb School of Knoxv 16:21.61      9
 11 Lance Hatcher         12 Maryville High Schoo 16:24.55     10
 12 Mitchell Chaffin      11 Montgomery Bell Acad 16:29.37     11
 13 Garrison Rodgers      11 Cleveland High Schoo 16:29.53     12
 14 Benjamin Allison      10 Chattanooga Christia 16:30.41     13
 15 Bryce Bohanan         11 Maryville High Schoo 16:30.63     14
 16 John Schepens         12 Baylor School        16:35.30     15
 17 Jack Wallace          10 Montgomery Bell Acad 16:45.02     16
 18 Joshua Cross          11 Christian Academy of 16:47.83       
 19 Eddie Moore           12 Oak Ridge High Schoo 16:48.78     17
 20 Jack Biewer           12 Oak Ridge High Schoo 16:55.01     18
 21 Jack Montgomery       11 Montgomery Bell Acad 17:03.71     19
 22 Lucas Clark           11 Maryville High Schoo 17:06.48     20
 23 Bowen Allan           12 Baylor School        17:06.86     21
 24 Ian Jacobs             9 McCallie School      17:09.52     22
 25 Brady Boone           12 Maryville High Schoo 17:16.24     23
 26 Niles Meltesen        12 Montgomery Bell Acad 17:18.53     24
 27 Alex Deerkoski        12 Montgomery Bell Acad 17:22.16     25
 28 Tyler Bowers          12 McMinn County High S 17:22.35     26
 29 Gavin Good            12 Maryville High Schoo 17:24.11     27
 30 Rhett Hovater          9 Oak Ridge High Schoo 17:24.31     28
 31 Rob Turner             9 Baylor School        17:29.05     29
 32 Samuel Trumble        11 Montgomery Bell Acad 17:29.61     30
 33 Lake Montgomery        9 Baylor School        17:30.23     31
 34 Marlon Wiest           9 Montgomery Bell Acad 17:32.28     32
 35 Jackson Lowe          11 Heritage High School 17:32.67     33
 36 Mason Greenhalgh       9 Oak Ridge High Schoo 17:39.87     34
 37 Nicholas Kurzak       11 Webb School of Knoxv 17:40.30     35
 38 Cole Rodgers           9 Cleveland High Schoo 17:42.58     36
 39 Jason Sandberg        11 Webb School of Knoxv 17:42.84     37
 40 Noah Dycus             9 Cleveland High Schoo 17:46.06     38
 41 Josiah Marr           10 Cleveland High Schoo 17:46.34     39
 42 Shamus Crayne         10 McMinn County High S 17:47.49     40
 43 Tanner Welch          11 Lenoir City High Sch 17:48.11     41
 44 Colin Eckerman        11 Webb School of Knoxv 17:52.79     42
 45 Jackson M. Meredith   11 Chattanooga Christia 17:53.14     43
 46 Charlie Zunich        11 Heritage High School 17:55.91     44
 47 Caleb Collier         10 Chattanooga Christia 18:00.34     45
 48 Warren McKinley       11 William Blount High  18:00.70     46
 49 Joseph Blair          12 Oak Ridge High Schoo 18:03.41     47
 50 Evan Biewer            9 Oak Ridge High Schoo 18:03.63     48
 51 Nathanael Barnett     12 Maryville High Schoo 18:05.84     49
 52 Ben Jungels           12 Notre Dame High Scho 18:10.44     50
 53 Will Grinder          12 Maryville High Schoo 18:13.96     51
 54 Graham Mizell          9 Alcoa High School    18:15.30     52
 55 Ryan Jandro           10 Lenoir City High Sch 18:18.55     53
 56 CJ Vance               9 Lakeway Christian Ac 18:24.33     54
 57 Grant C. Youngblood   10 Chattanooga Christia 18:24.81     55
 58 Cohen Flatt            9 Christian Academy of 18:27.83       
 59 Mercer Murphy         10 Baylor School        18:30.88     56
 60 Noah Elam             10 Boyd Buchanan High S 18:31.05     57
 61 Luke Gumbert          12 St. George's Indepen 18:40.88     58
 62 Jack Touton            9 Alcoa High School    18:46.73     59
 63 Aaron Fiscor          10 Oak Ridge High Schoo 18:50.26     60
 64 Ayden Moreno          12 Lenoir City High Sch 18:54.13     61
 65 Tristan Turner        11 Webb School of Knoxv 18:55.83     62
 66 Mark Hetrick           9 Chattanooga School F 18:57.52       
 67 Trevor Brandenburg    12 Notre Dame High Scho 19:00.32     63
 68 Tyler Bergin          10 St. George's Indepen 19:00.52     64
 69 Juan Guillen          12 Lakeway Christian Ac 19:00.74     65
 70 Braden Mayfield       11 McMinn County High S 19:03.89     66
 71 Morgan McNally        11 Webb School of Knoxv 19:05.67     67
 72 Dominic Green         11 Sale Creek School    19:06.07       
 73 Liam Palumbo          11 Chattanooga Christia 19:13.61     68
 74 Elisha Langford        9 Cleveland High Schoo 19:17.64     69
 75 Noah Harned           10 Lakeway Christian Ac 19:18.96     70
 76 Ben Maynard            9 Lenoir City High Sch 19:19.33     71
 77 Matthew Coltrin        9 Chattanooga School F 19:20.64       
 78 Simon Adams           10 Polk Co. High School 19:20.97       
 79 Grayson Whitlock      12 Alcoa High School    19:21.62     72
 80 Alex Jones            12 Alcoa High School    19:21.85     73
 81 Colin Mendez          11 McMinn County High S 19:22.06     74
 82 Campbell Mizell        9 Alcoa High School    19:23.28     75
 83 Paul Gonzalez         12 William Blount High  19:23.48     76
 84 Jay Moore              9 Lakeway Christian Ac 19:24.80     77
 85 Matthew Fox           10 Cleveland High Schoo 19:38.05     78
 86 Jefferson Hester       9 McMinn County High S 19:39.41     79
 87 Marquale Meshack       9 Chattanooga Christia 19:43.77     80
 88 Eli Underdown         11 McMinn County High S 19:44.10     81
 89 Adam West             10 Cleveland High Schoo 19:47.13     82
 90 Pierson Layer         10 Lenoir City High Sch 19:48.58     83
 91 Andrew Mansfield      10 Christian Academy of 19:54.91       
 92 Baker Cosey            9 Webb School of Knoxv 20:03.16     84
 93 Reagan Forgey         12 Silverdale Baptist A 20:03.69     85
 94 Austin Lane           10 St. George's Indepen 20:06.50     86
 95 Ethan Limanni         10 Alcoa High School    20:07.22     87
 96 Wesley Mowell         10 William Blount High  20:11.34     88
 97 Elijah Hampton        12 Silverdale Baptist A 20:13.22     89
 98 Kurtis Stevens        10 Silverdale Baptist A 20:19.17     90
 99 Graham Lloyd           9 Christian Academy of 20:21.45       
100 Jackson Anderson      11 Webb School of Knoxv 20:29.50       
101 Ethan Brock           10 Polk Co. High School 20:37.77       
102 Hudson Bryan          12 St. George's Indepen 20:42.54     91
103 Nehemiah Jackson       9 McMinn County High S 20:45.30     92
104 Parker Minor          11 Lakeway Christian Ac 20:47.54     93
105 Cole McCampbell       10 Heritage High School 20:52.26     94
106 Judah Graham           9 Lakeway Christian Ac 20:52.44     95
107 Bing Hammel           12 Silverdale Baptist A 21:20.53     96
108 ryan Lopez            11 Boyd Buchanan High S 21:23.47     97
109 Paul Tran              9 Boyd Buchanan High S 21:23.64     98
110 Jack Sherlock         12 Ooltewah High School 21:28.80       
111 Dale Wilson           10 Sale Creek School    21:36.08       
112 Sam Miraglia           9 St. George's Indepen 21:46.24     99
113 Jackson Freeman        9 Sale Creek School    21:47.66       
114 Jack Cawood           12 Boyd Buchanan High S 21:49.34    100
115 Noah Taylor            9 Boyd Buchanan High S 22:06.75    101
116 Christian Adams       10 Polk Co. High School 22:07.89       
117 Gavin Clarke          10 St. George's Indepen 22:09.37    102
118 Will Miraglia          9 St. George's Indepen 22:11.31    103
119 Mark Burnett          10 William Blount High  22:44.06    104
120 Fisher Tate           12 Silverdale Baptist A 22:52.59    105
121 Colton Bolander        9 Heritage High School 23:00.62    106
122 Theodore Grubb        10 William Blount High  23:01.08    107
123 Riley Brandon         11 Lakeway Christian Ac 24:09.58    108
124 Grayson Holloway       9 Boyd Buchanan High S 24:23.73    109
125 Jacob Vandergriff     11 Sale Creek School    24:26.77       
126 John Todd              9 Notre Dame High Scho 25:21.32    110
127 Braydin Morris         9 Notre Dame High Scho 25:32.31    111
128 Jesper Logan          11 Heritage High School 26:40.57    112
129 JohnHenry Rodgers     10 Notre Dame High Scho 26:49.39    113
130 Tye Posey              9 Polk Co. High School 27:16.35       



             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores             
=================================================================
    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7) 
=================================================================
  1 McCallie School        15      1    2    3    4    5    6   22  
      Total Time: 1:19:08      Average: 15:49.55      1-5 Split: 35
  2 Maryville High Schoo   94     10   14   20   23   27   49   51  
      Total Time: 1:24:43      Average: 16:56.41      1-5 Split: 1:00
  3 Montgomery Bell Acad   95     11   16   19   24   25   30   32  
      Total Time: 1:24:59      Average: 16:59.76      1-5 Split: 53
  4 Oak Ridge High Schoo   144    17   18   28   34   47   48   60  
      Total Time: 1:26:52      Average: 17:22.28      1-5 Split: 1:15
  5 Baylor School          152    15   21   29   31   56    -    -  
      Total Time: 1:27:13      Average: 17:26.47      1-5 Split: 1:56
  6 Chattanooga Christia   163     7   13   43   45   55   68   80  
      Total Time: 1:27:01      Average: 17:24.11      1-5 Split: 2:13
  7 Webb School of Knoxv   185    35   37   51   62   67   84    -  
      Total Time: 1:28:34      Average: 17:42.68      1-5 Split: 2:35
  8 Cleveland High Schoo   194    12   36   38   39   69   78   82  
      Total Time: 1:29:03      Average: 17:48.43      1-5 Split: 2:49
  9 Alcoa High School      264     8   52   59   72   73   75   87  
      Total Time: 1:32:02      Average: 18:24.31      1-5 Split: 3:06
 10 McMinn County High S   285    26   40   66   74   79   81   92  
      Total Time: 1:33:16      Average: 18:39.04      1-5 Split: 2:18
 11 Lenoir City High Sch   309    41   53   61   71   83    -    -  
      Total Time: 1:34:09      Average: 18:49.74      1-5 Split: 2:01
 12 Lakeway Christian Ac   359    54   65   70   77   93   95   108 
      Total Time: 1:36:57      Average: 19:23.28      1-5 Split: 2:24
 13 Heritage High School   389    33   44   94   106  112   -    -  
      Total Time: 1:46:03      Average: 21:12.41      1-5 Split: 9:08
 14 St. George's Indepen   398    58   64   86   91   99   102  103 
      Total Time: 1:40:17      Average: 20:03.34      1-5 Split: 3:06
 15 William Blount High    421    46   76   88   104  107   -    -  
      Total Time: 1:43:21      Average: 20:40.14      1-5 Split: 5:01
 16 Notre Dame High Scho   447    50   63   110  111  113   -    -  
      Total Time: 1:54:54      Average: 22:58.76      1-5 Split: 8:39
 17 Boyd Buchanan High S   453    57   97   98   100  101  109   -  
      Total Time: 1:45:15      Average: 21:02.85      1-5 Split: 3:36
 18 Silverdale Baptist A   465    85   89   90   96   105   -    -  
      Total Time: 1:44:50      Average: 20:57.84      1-5 Split: 2:49

Prep Sports
PREP SCHEDULES
  • 12/31/2022

(Coaches/ADs: Please send any schedule corrections or addititions to Dennis Norwood, Prep Sports Editor, at dennisnorwood56@gmail.com; send your results to sports@chattanoogan.com) Prep ... more

PREP ROUND-UP: Basketball Results
  • 12/31/2022

PREP RESULTS: December 5th Basketball Boys Chattanooga Prep 56, Howard 54 Howad’s Jaylon Taylor had a game high 19 points, but it was nt enough to stop the surging Sentinels. ... more

Placeholder New Ad Type will go here